Ухвала від 12.05.2020 по справі 260/434/20

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

12 травня 2020 рокум. Ужгород№ 260/434/20

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання Олійник В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження клопотання начальника Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України генерал-майора Віктора Бабюк про залишення позову без розгляду, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до начальника Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України генерал-майора Віктора Бабюк про скасування наказу про зарахування в розпорядження за № 607-ос від 20.12.2019 року.

Ухвалою суду від 10.03.2020 року провадження у адміністративній справі відкрито та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

08.05.2020 року до суду надійшло клопотання начальника Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України генерал-майора Віктора Бабюк про залишення позову без розгляду з підстав, визначених ст. 122 КАС України, а саме: пропуском встановленого ч.1 ст. 122 КАС України місячного строку звернення до суду із даним позовом.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для залишення позовної заяви без розгляду, суд зазначає наступне.

Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон України № 2232-ХІІ) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

В силу вимог ч. 4 ст. 2 Закону України №2232-ХІІ порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 6 ст. 2 вказаного Закону України №2232-ХІІ закріплено, що до видів військової служби належить, зокрема, строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.

Пунктом 17 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Таким чином, спір про скасування наказу про зарахування в розпорядження за № 607-ос від 20.12.2019 року, є публічно-правовим спором з приводу проходження публічної служби.

Так, ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як зазначено в ч. 5 ст. 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

З аналізу вказаних норм слідує, що для звернення до суду у справах щодо звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк, а перебіг строку звернення до суду починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Обґрунтовуючи заяву про залишення позову без розгляду, відповідач вказує на те, що наказ начальника Західного регіонального управління від 20.12.2019 року № 607-ом про зарахування позивача в розпорядження начальника Мукачівського прикордонного загону доведений до позивача телеграмою № Т/12-8150 від 23.12.2019 року зміст якої відтворював текст наказу, а саме: "наказом начальника Західного регіонального управління від 20.12.2019 року № 607-ОС зараховано в розпорядження: начальника 27 (мукачівського) прикордонного загону старшого прапорщика Могильного О.В., звільнивши з посади старшого розвідника….оперативно-розшукового управління".

На звороті телеграми, яка надійшла в Мукачівський прикордонний загін 24.12.2019 року про оголошення наказу від 20.12.2019 року № 607-ОС, під час ознайомлення з її змістом та фактичним змістом самого наказу, ст. прапорщик ОСОБА_1 - позивач по справі, власноручно записав: "Зі змістом розпорядження ознайомлений. У зв'язку із наміром подачі судового позову для оскарження даного наказу № 607-ОС від 20.12.2019 року, щодо переведення мене для подальшого проходження служби в розпорядження начальника Мукачівського прикордонного загону, обхідний для розрахунку отримувати не буду. Старший прапорщик /підпис/ ОСОБА_1 27.01.2020 року".

Отже, із вищезазначеного, на думку відповідача, зрозуміло, що позовна заява ОСОБА_1 подана до суду щонайменше через 38 днів - 27.01.2020 року - 05.03.2020 року, відповідно, ОСОБА_1 пропущено термін звернення до суду визначений ч. 5 ст. 122 КАС України.

Суд критично оцінює такі доводи відповідача та зазначає, що із даним позовом позивач звернувся до суду 12.02.2020 року, що підтверджується відтиском поштового штемпелю на конверті, в якому до суду надійшла позовна заява.

Відповідно до ст. 118 КАС України, процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.

Згідно з ч.1 ст. 120 КАС України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку (ч. 9 ст. 120 КАС України).

Таким чином, клопотання відповідача про залишення позову без розгляду з підстав пропуску позивачем строку для звернення до суду із даним позовом - є необґрунтованим, а відтак, задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 17, 19, 118, 120, 122, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання начальника Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України генерал-майора Віктора Бабюк про залишення позову без розгляду - відмовити.

2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї може бути включено до апеляційної (касаційної) скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.

Суддя С.І. Рейті