04 травня 2020 року Чернігів Справа № 620/791/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Лобана Д.В.,
за участю секретаря - Вершняк Л.Л.,
представника позивача - Підгорного К.Є.,
представника відповідача - Труби А.В.,
розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ічнянський завод сухого молока та масла" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ічнянський завод сухого молока та масла" (далі - ТОВ "Ічнянський завод сухого молока та масла", позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області (далі - ГУ ДПС у Чернігівській області, відповідач) від 16.09.2019 № 00000170500 в частині збільшення товариству з обмеженою відповідальністю «Ічнянський завод сухого молока та масла» грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств на суму 490301,33 грн, у тому числі 392241,06 грн - за податковими зобов'язаннями та 98060,27 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями; від 13.09.2019 № 00000593306, яким товариству з обмеженою відповідальністю «Ічнянський завод сухого молока та масла» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, пені на загальну суму 597928,45 грн, у тому числі 478342,76 грн - за податковим зобов'язанням та 119585,69 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами); від 13.09.2019 № 00000613306, яким товариству з обмеженою відповідальністю «Ічнянський завод сухого молока та масла» збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору, пені на загальну суму 40858,45 грн, у тому числі 32686,76 грн - за податковим зобов'язанням та 8171,69 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Позов обґрунтовано тим, що за результатами документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Ічнянський завод сухого молока та масла" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи ГУ ДФС у Чернігівській області на підставі акту перевірки № 530/14/41212435 від 11.07.2019 були прийняті податкові повідомлення-рішення, які на думку позивача порушують його права та законні інтереси оскільки покладають на нього обов'язки зі сплати податків та інших платежів, які в дійсності сплачуватись не повинні.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністаривтного суду від 10.03.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в приміщенні Чернігівського окружного адміністративного суду на 07 квітня 2020 року об 10:00 год.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки в ході проведення перевірки за даними форми №1ДФ за період з 14.03.2017 по 31.03.2018 було виявлено факти виплати коштів особам за здане молоко («Податковий номер фізичної особи закрито в зв'язку з повідомленням про смерть від відділів РАГС»), які рахуються померлими, а також невстановленим особам з недійсними номерами облікової картки платників податків (перелік померлих осіб та осіб з недійсним (закритим) реєстраційним номером облікової картки платника податків (рнокпп) міститься в Додатку 5 до акту перевірки, міститься в матеріалах справи). Для перевірки надані приймально-розрахункові відомості про видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб, форма якої затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.12.2015 № 457. Проте, надані до перевірки відомості закупівлі молока, містять фамілії, ім'я та по батькові, підписи, реєстраційні номери облікової картки осіб, які здали молоко та рахуються померлими, а також невстановленим особам з недійсними номерами облікової картки платників податків. ТОВ "Ічнянський завод сухого молока та масла" надано для перевірки приймально- розрахункові відомості, до яких внесена інформація, яка не відповідає реальним обставинам задекларованих операцій (підписи осіб, які рахуються померлими). В ході проведення перевірки не встановлено джерела походження молока на підставі виплати коштів померлим особам за здане молоко, а також невстановленим особам з недійсними номерами облікової картки платників податків. Наведені вище бухгалтерські записи вказують, що ТОВ "Ічнянський завод сухого молока та масла" документально оформлене придбання молока у померлих осіб та осіб з недійсним кодом включено до собівартості реалізованої продукції. Крім того, відомості на закупівлю молока складені всупереч Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та "Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704, а тому не можуть бути документальним підтвердженням фактичного здійснення операцій з закупівлі молока. Перевіркою не підтверджено придбання власної молочної сировини у фізичних осіб, у зв'язку зі смертю людини та у неіснуючих (з зазначеними номерами) громадян. Відповідно зазначені витрати з придбання молока не можуть розглядатися як ті, що пов'язані із господарською діяльністю, тобто є надмірно витраченими та не повернених з під звіту заготівельниками підприємства грошових коштів у сумі 2179117,37 грн. Узагальнені дані про померлих та неіснуючих (недійсний ідентифікаційний номер) фізичних осіб, котрим згідно звітності ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» виплатило дохід отриманий від продажу власної сільськогосподарської продукції (ознака доходу «179»). Також, перевіркою констатовано порушення підприємством вимог п. 163.1, п. 164.1 та пп. 164.2.5, 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, пп.169.1.2, 169.1.3, п. 169.1, пп. 169.4.1, п. 169.4, ст. 169, пп. 170.1.1 п. 170.1, п. 170.9 cт. 170, п. 161, підр. 10 розд. ХХ ПК України, що призвело до заниження ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» податку на доходи фізичних осіб у перевіряємому періоді на суму 478342,76 грн та військового збору на 32686,76 грн. Отже, Головне управління ДПС у Чернігівській області вважає оскаржувані податкові повідомлення - рішення такими, що відповідають нормам законодавства, та підстави для скасування цих рішень відсутні.
Ухвалою суду від 07.04.2020 без видалення до нарадчої кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання до 21.04.2020 до 14:00 год.
Ухвалою суду від 21.04.2020 без видалення до нарадчої кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду на 22.04.2020.
Ухвалою суду від 22.04.2020 без видалення до нарадчої кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, задоволено клопотання представника відповідача та оголошено перерву в судовому засіданні до 04.05.2020 до 14:00 год. для надання представнику відповідача часу на ознайомлення з матеріалами справи.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Вислухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на позов та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
З 29.05.2019 по 04.06.2019 Головне управління ДФС у Чернігівській області проводило документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 14.03.2017 по 31.03.2019, валютного за період з 14.03.2017 по 31.03.2019, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 14.03.2017 по 31.03.2019.
За підсумками перевірки складено акт від 11.06.2019 № 530/14/41212435 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» (податковий номер 41212435), тел.: 3804633-21567, електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 » (а.с. 17-58).
На підставі акту перевірки Головне управління ДПС у Чернігівській області прийняло податкові повідомлення - рішення:
1) від 16.09.2019 № 00000170500, яким згідно з пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58, п. 44.1 ст. 44, пп. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України, п. 11, п. 12 П(С)БО 16 «Витрати» за порушення п. 44.1 ст. 44, пп. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України, п. 11, п. 12 П(С)БО 16 «Витрати», застосовано штрафні (фінансові) санкції (нарахувавши пеню) на підставі п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України збільшило суму грошового зобов'язання ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» за платежем податок на прибуток приватних підприємств на загальну суму 698151,00 грн, у тому числі 558521,00 грн - за податковими зобов'язаннями та 139630,00 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями;
2) від 13.09.2019 № 00000593306, яким згідно з пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58, п.п. 164.2.11 п. 164.2, п. 164.5 ст. 164, п.п 165.1.24 п. 15 ст. 165, п. 167.1 ст. 167, п. 170,9 ст. 170, абз. «а» п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України за порушення п.п. 164.2.11 п. 164.2, п. 164.5 ст. 164, п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165, п. 167.1 ст. 167, п. 170.9 ст. 170, абз. «а» п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, застосовано штрафні (фінансові) санкції на підставі п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України збільшило суму грошового зобов'язання ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на загальну суму 597928,45 грн, у тому числі 478342,76 грн - за податковим зобов'язанням та 119585,69 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);
3) від 13.09.2019 № 00000613306, яким згідно з пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58, п.п. 164.2.11 п. 164.2, п. 164.5 ст. 164, п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165, п. 167.1 ст. 167, п. 170.9 ст. 170, абз. «а» п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176, п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України за порушення п.п. 164.2.11 п. 164.2, п. 164.5 ст. 164, п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165, п. 167.1 ст. 167, п. 170.9 ст. 170, абз. «а» п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176, п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, застосовано штрафні (фінансові) санкції на підставі п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України збільшило суму грошового зобов'язання ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» з військового збору, пені на загальну суму 40858,45 грн, у тому числі 32686,76 грн - за податковим зобов'язанням та 8171,69 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач звернувся до суду за захистом свої прав та законних інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ічнянський завод сухого молока та масла» зареєстровано 14.03.2017 та перебуває на податковому обліку, є платниками податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість та інших податків.
Згідно зі ст. 3 Господарського кодексу України господарська діяльність - діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Основним видом діяльності ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» є заготівля переробка молока і молочної сировини, виробництво всіх видів молочної продукції, що відповідає коду КВЕД 10.51.
Продукцією, яку випускає підприємство є масло, сухе молоко та продукція з незбираного та знежиреного молока
Сировиною для її виготовлення є молоко, яке підприємство закуповує, у тому числі, у фізичних осіб - сільськогосподарських товаровиробників.
Як вбачається з матеріалів справи, в штаті ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» працюють приймальники молочної продукції. Приймальники молочної продукції безпосередньо закуповують молоко у фізичних осіб на території Чернігівської області, отримують його, доставляють та передають підприємству. За кожним із них закріплений той чи інший населений пункт.
Первинним документом, який підтверджує факт здачі молока приймальником молочної продукції та його отримання позивачем є спеціалізована товарна накладна на перевезення молочної сировини форми № 1-ТН (МС), яку затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.12.2015 № 457 «Про затвердження форм первинного обліку та інструкцій щодо їх заповнення», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.12.2015 за № 1581/28026.
Згідно п. 1 Інструкції щодо заповнення Спеціалізованої товарної накладної на перевезення молочної сировини (форма № 1-ТН (МС)), затвердженої вказаним вище наказом, ця Інструкція встановлює порядок заповнення Спеціалізованої товарної накладної на перевезення молочної сировини (форма N 1-ТН (МС)) (далі - накладна), яка додається до товарно-транспортної накладної за типовою формою N 1-ТН, встановленою додатком 7 до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року N 363, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за N 128/2568, разом з накладною є первинними документами, які є підставою для списання молочної сировини суб'єктом господарювання або фізичною особою, що здійснили відправлення цієї сировини, а також прийняття її молокоприймальним пунктом або молокопереробним підприємством.
Вказані накладні оформляються щоденно на кожну відвантажену позивачу партію молока.
Після отримання протягом певного періоду молока позивач видає приймальникам молочної продукції готівкою необхідні для його оплати грошові кошти. Кошти видавалися за видатковими касовими ордерами типової форми № КО-2, яку було затверджено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320. Видача коштів відбувалась лише за молоко, фактично отримане позивачем згідно спеціалізованих товарних накладних на перевезення молочної сировини.
Далі, отримані від підприємства готівкові кошти заготівельники видавали фізичним особам за здане ними молоко за приймально - розрахунковими відомостями на видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб, форму якої також затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.12.2015 № 457 «Про затвердження форм первинного обліку та інструкцій щодо їх заповнення», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.12.2015 за № 1581/28026
Після видачі коштів фізичним особам приймальники молочної продукції складають та подають підприємству звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, форму якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2015 № 841, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.10.2015 за № 1248/27693.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи документів, за період з 14.03.2017 по 31.03.2018 ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» закупило у фізичних осіб молоко в загальній кількості 28171349 кг загальною вартістю 122733770,34 грн, що підтверджується оборотно - сальдовою відомістю по рахунку 2011 (6313), яка наявна в матеріалах справи.
Також, до матеріалів справи представником позивача надані належним чином оформлені спеціалізовані товарні накладні на перевезення молочної сировини, які підтверджують отримання у цей період від приймальників молочної продукції прийнятого ними в свою чергу від фізичних осіб молока в загальній кількості 28171349 кг.
Також позивачем надані до суду належним чином оформлені приймально - розрахункові відомості на видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб, що підтверджують сплату фізичним особам за здане ними у цей період молоко в загальній кількості 28171349 кг на загальну суму 122733770,34 грн.
Крім того, в матеріалах справи наявні належним чином оформлені видаткові касові ордери та звіти про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, що підтверджують видачу вказаних коштів приймальникам молочної продукції та звітування останніми про належне використання цих коштів.
В якості доказів, що підтверджують наведені обставини, до суду надано копії спеціалізованих товарних накладних на перевезення молочної сировини, приймально - розрахункових відомостей на видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб, видаткових касових ордерів та звітів про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, оформлених на закупівлю молока у фізичних осіб в с. Головеньки, Борзнянського району, Чернігівської обл. у період з 01.01.2018 по 31.01.2018.
Аналогічні документи подані позивачем до суду за весь період з 14.03.2017 по 31.03.2018 по всіх населених пунктах, у яких позивач молоко закупав.
Згідно пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Як зазначено в п.п. 11,12 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за № 27/4248, собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.
До виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.
Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством.
До складу прямих матеріальних витрат включається вартість сировини та основних матеріалів, що утворюють основу вироблюваної продукції, купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат. Прямі матеріальні витрати зменшуються на вартість зворотних відходів, отриманих у процесі виробництва, які оцінюються у порядку, викладеному в пункті 11 цього Положення (стандарту).
Враховуючи, що за період з 14.03.2017 по 31.03.2018 у ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» наявні передбачені чинним законодавством України первинні документи, зокрема, приймально - розрахункові відомості на видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб, які підтверджують факт отримання від фізичних осіб та оплати ним молока на загальну суму 122733770,34 грн, позивач, керуючись пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, п.п. 11,12 П(С)БО 16 «Витрати», усю вартість отриманого та оплаченого за цими документами молока в загальній сумі 122733770,34 грн цілком законно включив до собівартості реалізованої продукції на загальну суму 122733770,34 грн.
Доказами, що підтверджують наведені обставини, є приймально - розрахункові відомості на видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб за період 14.03.2017-31.03.2018, копії яких містяться у матеріалах справи.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Як вбачається в ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704, первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
З наявних у матеріалах справи приймально - розрахункових відомостей на
видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб оформлених у
період з 14.03.2017 по 31.03.2018 вбачається, що у осіб, які рахуються
померлими, та невстановлених осіб з недійсними номерами облікової картки
платників податків, які зазначені в додатку № 5 до акту перевірки, ТОВ
«Ічнянський завод сухого молока та масла» молочної сировини не закуповувало та
будь-які грошові кошти за здане ними молоко не видавало.
Доказами, що підтверджують наведені обставини, є приймально - розрахункові
відомості на видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб,
оформлені за період 14.03.2017 - 31.03.2018.
Оскільки в усіх цих документах наявні особистий підпис та інші дані, що дають
змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, а
саме фізичних осіб, які продавали позивачу молочну сировину, і жодна з цих осіб
відсутня у наявному в додатку № 5 до акту перевірки переліку померлих осіб та осіб, які мають недійсний номер облікової картки платників податків, ці документи
відповідають вимогам ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову
звітність» та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у
бухгалтерському обліку, а відтак і порушень вказаних норм чинного законодавства
України з боку позивача допущено не було.
Як зазначено в п. 1.7 Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків - фізичними особами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.03.2013 № 395, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.04.2013 за № 607/23139 (надалі - Порядок № 395), факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою, з посиланнями на первинні або інші документи, які зафіксовані в обліку та підтверджують наявність зазначених фактів.
Згідно пункту 2.3.2.2 Порядку № 395 у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення необхідно: зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи з обліку, та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення.
Як вбачається з акту перевірки (аркуші 8) ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» надано для перевірки приймально - розрахункові відомості, до яких внесена інформація, яка не відповідає реальним обставинам задекларованих операцій (підписи осіб, які рахуються померлими).
Не зважаючи на викладене, в акті перевірки в супереч п.п. 1.7, 2.3.2.2 Порядку № 395 не зазначено жодного конкретного первинного документу, який зафіксовано в обліку підприємства, що підтверджує отримання нашим підприємством молока від осіб, які рахуються померлими, та невстановлених осіб з недійсними номерами облікової картки платників податків. Не зазначено в акті перевірки й жодної конкретної приймально-розрахункової відомості на видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб, у якій би такі особи були зазначені.
Більш того, суд звертає увагу на той факт, що, хоча за клопотанням представника відповідача було оголошено тривалу перерву з 22.04.2020 по 04.05.2020 для надання йому часу на ознайомлення з первинними документами, які відповідач протиправно взагалі не дослідив і навіть не витребував під час перевірки, представник відповідача так і не використав свого права на ознайомлення з матеріалами справи. Хоча, згідно абзацу 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідач повинен був довести, що ним було вжито всіх можливих заходів для отримання до прийняття оскаржуваних рішень вищезазначених доказів (первинних документів, які спростовують висновки акту перевірки), але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У свою чергу, згідно ч. 1 ст. 78 цього ж Кодексу, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. При цьому, суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності обставин, підтверджених наданими позивачем доказами і відповідач не заперечував щодо їх достовірності. Отже відповідач не виконав свого обов'язку щодо доказування правомірності своїх рішень та бездіяльності щодо виконання дій, передбачених вищезазначеними вимогами законодавства, який встановлений абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України.
Згідно п. 136.1 ст. 136 ПК України базова (основна) ставка податку на прибуток підприємств становить 18 відсотків.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
На аркуші 13 акту перевірки зазначено, що перевіркою повноти визначення податку на прибуток за період з 14.03.2017 по 31.03.2019 встановлено його заниження всього у сумі 558521 грн, в т.ч. за 2017 рік на суму 394527 грн, за 1 квартал 2018 на суму 138534 грн, за 1 піврічна 2018 на суму 138534 грн, за 3 квартали 2018 на суму 138534 грн, за 2018 рік на суму 138534 грн, за 1 квартал 2019 на суму 25460 грн.
У розділі «Висновок» акту перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» п. 11, п.12 П(С)БО 16 «Витрати», п. 44.1 ст. 44, пп. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податок на прибуток на суму 558521 грн, в т.ч. за 2017 рік на суму 394527 грн, за 1 квартал 2018 на суму 138534 грн, за 1 півріччя 2018 на суму 138534 грн, за 3 квартали 2018 на суму 138534 грн, за 2018 рік на суму 138534 грн, за 1 квартал 2019 на суму 25460 грн.
Як вже зазначалося раніше, на думку відповідача, в порушення норм чинного законодавства України позивач включив до складу собівартості реалізованої продукції витрати на закупівлю молока у фізичних осіб, які рахуються померлими та у невстановлених осіб з недійсними номерами облікової картки платників податків, що призвело до завищення значення р. 2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» Звіту про фінансові результати на загальну суму 2179,1 тис. грн, в т.ч. за 2017 рік- 1860,8 тис. грн, 1 квартал 2018 - 318,4 тис. грн.
Крім того, на аркуші 11 акту перевірки зазначено, що перевіркою задекларованих платником податків та встановлених у ході проведення перевірки показників рядка 03 Декларацій «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу» встановлено їх заниження різниць, на які збільшується фінансовий результат, на загальну суму 923776 грн., в т.ч. за 2017 рік на суму 330993 грн, за 2018 рік на суму 451340 грн, за 1 кв. 2019 року - 141443 грн.
Таким чином, з акту перевірки та податкового повідомлення - рішення від 16.09.2019 № 00000170500 вбачається, що донарахування позивачу податку на прибуток в загальній сумі 698151,00 грн., у тому числі 558521,00 грн - за податковим зобов'язанням та штрафних санкцій в розмірі 25 відсотків, що становить 139630,00 грн. відбулося, як в наслідок встановлення відповідачем факту ніби-то закупівлі позивачем молока на загальну суму 2179117,00 грн у фізичних осіб, які рахуються померлими та у невстановлених осіб з недійсними номерами облікової картки, так і внаслідок встановлення відповідачем факту заниження різниць, на які збільшується фінансовий результат на суму 923776,00 грн.
Однак, враховуючи, що у даному позові встановлений відповідачем факт заниження різниць, на які збільшується фінансовий результат на суму 923776,00 грн, позивачем не оскаржується, а оскаржується лише факт включення до складу собівартості готової продукції витрат на придбання молока у фізичних осіб, які рахуються померлими та у невстановлених осіб з недійсними номерами облікової картки платників податків в загальній сумі 2179100,00 грн, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення - рішення від 16.09.2019 № 00000170500 має бути визнано протиправним та скасовано в частині збільшення позивачу грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств на суму 490301,33 грн, у тому числі 392241,06 грн - за податковими зобов'язаннями та 98060,27 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Щодо правомірності податкового повідомлення - рішення від 13.09.2019 № 00000593306, суд зазначає наступне.
З акту перевірки (арк. 32-34) вбачається, що в період з 01.04.2017 по 31.03.2018 з каси підприємства видавались під звіт кошти заготівельникам підприємства, які організовували заготівлю молочної сировини у сільськогосподарських товаровиробників - фізичних осіб.
Згідно наданих до суду авансових звітів за період з 01.04.2017 по 31.03.2018 про використання коштів та «Приймально - розрахункових відомостей про видачу грошей за закуплене молоко від населення» за період з 01.04.2017 по 31.03.2018 заготівельниками підприємства - приймальниками молока: ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( НОМЕР_4 ), ОСОБА_5 ( НОМЕР_5 ), ОСОБА_6 ( НОМЕР_6 ), ОСОБА_7 ( НОМЕР_7 ), ОСОБА_8 ( НОМЕР_8 ), ОСОБА_9 ( НОМЕР_9 ), ОСОБА_10 ( НОМЕР_10 ), ОСОБА_11 ( НОМЕР_11 ), ОСОБА_12 ( НОМЕР_12 ), ОСОБА_13 ( НОМЕР_13 ) і т.д. сума 2179117,37 грн., видана їм під звіт на виплату за зібране молоко не була отримана (передана) зазначеними в Приймально-розрахункових відомостях фізичними особами власниками сільськогосподарської продукції (молока).
Зазначені кошти, а саме: 816347,97 грн по 44 особам в 2017 році та 19 особам в 1 кварталі 2018 року виплачувалась вказаними заготівельниками підприємства, сільськогосподарським товаровиробникам - фізичним особам, по яких відповідно з Відомостями державного реєстру актів цивільного стану громадян виявлено актовий запис про смерть та 1362769,40 грн. в 358 випадках в 2017 році і 65 випадках в 1 кварталі 2018 року - фізичним особам, що не значяться в окремому реєстрі ДРФО України (за вказаними ідентифікаційними кодами в Україні не існує фізичної особи - платникам податку).
Тобто, на думку перевіряючих, перевіркою не підтверджено придбання власної молочної сировини у фізичних осіб, у зв'язку зі смертю людини та у неіснуючих (з зазначеними номерами) громадян. Відповідно витрати з придбання молока у померлої або неіснуючої в Україні людини не можуть розглядатись як ті, що пов'язані із господарською діяльністю, тобто є надмірно витраченими та не повернених з під звіту заготівельниками підприємства грошових коштів в сумі 2179177,37 грн.
Таким чином, далі зазначено в акті перевірки, податковим агентом з сум отриманих платниками податку (заготівельниками підприємства - приймальниками молока) з каси підприємства під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки не утримано податку на доходи фізичних осіб в сумі 478342,76 грн.
У розділі «Висновок» акту перевірки вказано, що перевіркою встановлено порушення підпункту 164.2.11 пункту 164.2, пункту 164.5 статті 164, пункту 167.1 статті 167, підпункту 165.1.24 пункту 165.1 статті 165, пункту 170.9 статті 170, абзацу «а» пункту 171.2 статті 171, пункту 176.2 статті 176 розділу IV Податкового кодексу України від 02.12.2019 № 2755-VI зі змінами та доповненнями, що привело до заниження нарахування податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 478342,76 грн, в тому числі за 2017 рік в сумі - 408472,94 грн; за 2018 рік - в сумі 69869,81 грн.
З наведеного вище вбачається, що податок на доходи фізичних осіб в загальній сумі 478342,76 грн, відповідач донарахував позивачу на підставі пп, 164,2.11 п. 164.2 ст, 164, п. 170.9 ст. 170 ПК України за те, що ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» не включило до загального місячного (річного) доходу приймальників молочної продукції підприємства суми надміру витрачених ними коштів, що були отримані під звіт та не повернуті у законодавчо встановлені строки, та як податковий агент не утримало з них і не перерахувало до бюджету нарахований на ці кошти податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18%. При цьому, під надміру витраченими приймальниками молочної продукції коштами, що були отримані ними під звіт та не повернуті у законодавчо встановлені строки, відповідач має на увазі грошові кошти в загальній сумі 2179117,00 грн, які на його думку були виплачені ними у період з 14.03.201 по 31.03.2018 фізичним особам, які рахуються померлими та невстановленим особам з недійсними номерами облікової картки платників податків.
Щодо вказаних висновків акту перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до пп. 164.2.11 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до пункту 170.9 статті 170 цього Кодексу.
Оподаткування суми надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, не повернутої у встановлений строк, здійснюється в порядку визначеному п. 170.9 ст. 170 ПК України.
Згідно п. 170.9 ст. 170 ПК України оподаткування суми надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, не повернутої у встановлений строк. Податковим агентом платника податку під час оподаткування суми, виданої платнику податку під звіт та не повернутої ним протягом встановленого підпунктом 170.9.2 цього пункту строку, є особа, що видала таку суму, а саме: під звіт для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, що їх видала, - у сумі, що перевищує суму фактичних витрат платника податку на виконання таких дій.
Для цілей цього пункту до суми перевищення не включаються та не оподатковуються документально підтверджені витрати, здійснені за рахунок готівкових чи безготівкових коштів, наданих платнику податку під звіт роботодавцем на організацію та проведення прийомів, презентацій, свят, розваг та відпочинку, придбання та розповсюдження подарунків, у встановлених межах, що здійснені таким платником та/або Іншими особами з рекламними цілями.
Сума податку, нарахована на суму такого перевищення, утримується особою, що видала такі кошти, за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) платника податку за відповідний місяць, а у разі недостатності суми доходу - за рахунок оподатковуваних доходів наступних звітних місяців до повної сплати суми такого податку.
Проте, враховуючи, що загальна вартість фактичного отриманого позивачем від фізичних осіб молока у період 14.03.2017 - 31.03.2018 на суму 122733770,34 грн повністю співпадає із загальною сумою грошових коштів, які приймальники молочної продукції згідно приймально - розрахункових відомостей на видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб повністю витратили на оплату за придбане у фізичних осіб молоко, і з цих документів вбачається, що вказаним в додатку № 5 до акту перевірки особам, які рахуються померлими, та невстановленим особам з недійсними номерами облікової картки платників податків будь-які грошові кошти за здане ними молоко не видавались, наявні в акті перевірки висновки про надмірну витрату заготівельниками виданих на закупівлю молока грошових коштів в загальній сумі 2179117,00 грн не відповідають дійсності та фактичним обставинам справи, а тому порушень приписів наведених норм з боку ТОВ «Ічнянський завод сухого молока та масла» допущено не було.
Згідно п. 127.1 ст. 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Однак, оскільки, як зазначено вище, позивач податкового законодавства України в частині неутримання з приймальників молочної продукції та несплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб в загальній сумі 478342,37 грн не порушував, донарахування йому на ці суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 25%, що складає 119585,69 грн, також є незаконним.
Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 13.09.2019 № 00000593306.
Як зазначено в п. 51.1 ст. 51 ПК України, платники податків, в тому числі податкові агенти, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків.
Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556.
Відповідно до п. 1.2 затвердженого цим же наказом Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (надалі - Порядок № 4) податковий розрахунок - це документ, який свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. На підставі відомостей щодо сум утриманого та/або сплаченого податку, які зазначаються у податковому розрахунку, нарахування податкового зобов'язання не проводиться.
Як йдеться в ч. 1 п. 2.1 та ч. 1 п. 2.3 Порядку № 4, податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий податковий розрахунок за календарний рік не подається.
Податковий розрахунок подається до контролюючих органів за місцезнаходженням податкового агента - юридичної особи або її відокремлених підрозділів чи до контролюючого органу за податковою адресою фізичної особи - податкового агента.
Відповідно до п. 1.3 Порядку № 4 дія цього Порядку поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, інвесторів (операторів) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно- правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, а також військовий збір, передбачений пунктом 16 і підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
З огляду на наведене, на позивача, окрім обов'язку нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб і військового збору із сум оподатковуваних доходів своїх приймальників молочної продукції, покладено ще й обов'язок щокварталу подавати до податкового органу за місцем свого знаходження податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за формою 1 ДФ із зазначенням у ньому сум доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, сум утриманого та/або сплаченого податку на доходи фізичних осіб й військового збору.
Враховуючи, що нарахування доходу працівникам, утримання з нього податку на доходи фізичних осіб та військового збору відбувається окремо по кожному працівнику, а податковий розрахунок за формою 1 ДФ має бути поданий в розрізі кожного працівника навіть у разі, коли донарахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору було здійснено податковим органом за наслідком перевірки, в акті перевірки мало бути в обов'язковому порядку зазначено повний перелік таких працівників, суми нарахованого кожному з них доходу, податкові періоди його нарахування та сумине утриманих з кожного з них податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Не зважаючи на це, в акті перевірки не наведено, а ні повного переліку приймальників молочної продукції, які надміру витратили отримані під звіт грошові кошти, а ні сум які кожен з них надміру витратив, а ні податкових періодів, коли це сталося, а ні сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору, які належало утримати та перерахувати до бюджету з кожного з них. Не наведення відповідачем, а отже неможливість такого наведення, також свідчить про відсутність порушення з боку позивача приписів пп. 164.2.11 п. 164.2 ст. 164 та п. 170.9 ст. 170 ПК України.
Щодо правомірності податкового повідомлення - рішення від 13.09.2019 № 00000613306, суд зазначає наступне.
У акті перевірки (аркушах 36-37) зазначено, що з сум отриманих платниками податку заготівельниками підприємства - приймальниками молока: ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( НОМЕР_4 ), ОСОБА_5 ( НОМЕР_5 ), ОСОБА_6 ( НОМЕР_6 ), ОСОБА_7 ( НОМЕР_7 ), ОСОБА_8 ( НОМЕР_8 ), ОСОБА_9 ( НОМЕР_9 ), ОСОБА_10 ( НОМЕР_10 ), ОСОБА_11 ( НОМЕР_11 ), ОСОБА_12 ( НОМЕР_12 ), ОСОБА_13 ( НОМЕР_13 ) і т.д. з каси підприємства під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки в сумі 2179117,37 грн не утримано військовий збір в сумі 32686,76 грн (2179117,37 грн. х 1,5%), в тому числі: по померлим особам - 12245,22 грн збору (816347,97 грн. х 1,5%), по недійсним - 20441,54 грн збору (1362769,40 грн. х 1,5%).
З цього приводу в розділі «Висновок» акту перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення підпункту 164.2.11 пункту 164.2, пункту 164.5 статті 164, підпункту 165.1.24 пункту 165.1 статті 165, пункту 170.9 статті 170, абзацу «а» пункту 171.2 статті 171, пункту 176.2 статті 176 розділу IV, підпункти 1.1-1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2019 № 2755-VI зі змінами та доповненнями, що привело до заниження нарахування військового збору на загальну суму 32686,76 грн, в тому числі за 2017 рік в сумі - 27912,32 грн; за 2018 рік - в сумі 4774,44 грн.
З акту перевірки вбачається, що військовий збір в сумі 32686,76 грн. відповідач донарахував позивачу в наслідок включення ним же до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу заготівельників - приймальників молока грошових коштів в загальній сумі 2179117,37 грн, які нібито були надміру витрачені ними і не повернуті у встановлені законодавством строки. При цьому, під надміру витраченими заготівельниками коштами, що були ними отримані під звіт та не повернуті у законодавчо встановлені строки, відповідач має на увазі ті самі грошові кошти в сумі 2179117,00 грн які, на його думку, були виплачені цими особами у період з 14.03.2017 по 31.03.2018 фізичним особам, які рахуються померлими та невстановленим особам з недійсними номерами облікової картки платників податків.
Стосовно вказаних висновків акту перевірки суд має зазначити наступне.
Згідно пп.пп. 1.1-1.3 п. 16 і підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір: 1.1. платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу; 1.2. об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу; 1.3. ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Відповідно до п. 163.1 ст. 163 «Об'єкт оподаткування» розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є: 163.1.1. загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; 163.1.2. доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); 163.1.3. іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Однак, враховуючи, що загальна вартість фактичного отриманого позивачем від фізичних осіб молока у період з 14.03.2017 по 31.03.2018 на суму 122733770,34 грн повністю співпадає із загальною сумою грошових коштів, які приймальники молочної продукції згідно приймально - розрахункових відомостей на видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб повністю витратили на оплату за придбане у фізичних осіб молоко, і з цих документів вбачається, що вказаним в додатку № 5 до акту перевірки особам, які рахуються померлими, та невстановленим особам з недійсними номерами облікової картки платників податків будь-які грошові кошти за здане ними молоко не видавались, наявні в акті перевірки висновки про надмірну витрату заготівельниками виданих на закупівлю молока грошових коштів в загальній сумі 2179117,00 грн не відповідають дійсності та фактичним обставинам справи, а відтак і донарахування позивачу на цю суму військового збору та штрафу на нього відбулося незаконно.
Згідно п. 127.1 ст. 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Однак, оскільки, як зазначено вище, позивач податкового законодавства України в частині неутримання з заготівельників та несплати до бюджету військового збору в загальній сумі 32686,76 грн не порушував, донарахування йому на цю суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 25%, що складає 8171,69 грн, також є незаконним, а отже, податкове повідомлення - рішення від 13.09.2019 № 00000613306 теж має бути визнано протиправним та скасоване повністю.
Враховуючи викладене, аналізу норм чинного законодавства та з урахуванням усіх фактичних обставин у справі, суд дійшов висновку, що податковим органом податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 16.09.2019 № 00000170500, від 13.09.2019 № 00000593306, від 13.09.2019 № 00000613306 винесені на не підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та правовими нормами, якими врегульовані спірні правовідносини, необґрунтовано, а тому позовні вимоги є законними та обґрунтованими.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 16.09.2019 № 00000170500 в частині збільшення товариству з обмеженою відповідальністю "Ічнянський завод сухого молока та масла" грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств на суму 490301,33 грн, у тому числі 392241,06 грн - за податковими зобов'язаннями та 98060,27 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 13.09.2019 № 00000593306, яким товариству з обмеженою відповідальністю "Ічнянський завод сухого молока та масла" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, пені на загальну суму 597928,45 грн, у тому числі 478342,76 грн - за податковим зобов'язанням та 119585,69 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 13.09.2019 № 00000613306, яким товариству з обмеженою відповідальністю "Ічнянський завод сухого молока та масла" збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору, пені на загальну суму 40858,45 грн, у тому числі 32686,76 грн - за податковим зобов'язанням та 8171,69 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Ічнянський завод сухого молока та масла" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області сплачений судовий збір у сумі 16936 (шістнадцять тисяч дев'ятсот тридцять шість) грн 33 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Ічнянський завод сухого молока та масла" (вул. Бунівка, буд. 164, м. Ічня, Чернігівська область, 16703, код ЄДРПОУ - 41212435).
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 43143966).
Повний текст рішення виготовлено 07 травня 2020 року.
Суддя Д.В. Лобан