07 травня 2020 р. № 400/1055/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П. розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м.Миколаїв,54020
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі, визначеному для осіб, звільнених зі служби поліції на підставі п.п.2,3 ч.1 ст.77 ЗУ "Про національну поліцію" 55% відповідних сум грошового забезпечення.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, як звільненому зі служби в поліції за станом здоров'я, виходячи з розміру 55 % відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 19.03.2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою суду від 11.03.2020 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач в обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем були порушені права позивача ще при призначенні йому пенсії, оскільки не були взяті до уваги всі необхідні документи для правильного обрахунку пенсії, що знаходилися у розпорядженні відповідача, а невірне нарахування пенсії з боку відповідача відбулось в зв'язку з неправильним тлумаченням ГУ ПФУ законодавства. Позивач вважає, що відповідно до пункту "а" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) розмір його пенсійного забезпечення повинен дорівнювати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідач заперечує проти позовних вимог та зазначає у відзиві, що позивач отримує пенсії відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, розмір якої обчислений у відповідності до вимог чинного законодавства. Відповідно до свідоцтва про хворобу позивача №51 від 19.02.2016р., позивач є непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку.Протоколом від 27.05.2016 року №5 позивачу було встановлено причинний зв'язок його захворювань з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Постановою від 20.06.2017 №8 позивачу було встановлено причинний зв'язок захворювання з проходженням служби в поліції. Довідкою МСЕК від 20.04.2016 №37293 позивачу було встановлено третю групу інвалідності. 18.07.2017 органом МСЕК внесено виправлення до довідки від 20.04.2016 №373293 , а тому захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Згідно з п.п.2 п.4 розділу VIII Наказу МВС України №285 "Про затвердження Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС" формування постанов ВЛК за ступенем придатності щодо поліцейських приймаються такі постанови зокрема: непридатний до служби в поліції. Оскільки позивачем не надано постанови ВЛК, в якій зазначено, що він не придатний до служби в поліції, пенсійний фонд не має правових підстав для проведення перерахунку розміру пенсії з розрахунку 70% грошового забезпечення, враховуючи максимальний розмір пенсії, передбачений ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку про наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та Національної поліції України на різних посадах.
16.03.2016 року наказом начальника Головного управління Національної поліції в Миколаївській області №43 о/с позивача було звільнено зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу). На час звільнення вислуга років позивача для призначення пенсії складала - 25 років, 00 місяців, 01 день.
Вказаний наказ було винесено на підставі свідоцтва про хворобу №51, виданого 19.02.2016 року Військово-лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України по Миколаївській області" (форма свідоцтва затверджена Наказом МВС України №85 від 06.02.2001 року), згідно якого позивач непридатний до військової служби зі зняттям з військвого обліку, та зазначено, що захворювання пов'язане з проходженням служби в Національній поліції України.
Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 10ААВ №373293 від20.04.2016 року ОСОБА_1 визнано інвалідом третьої групи. Причиною інвалідності стало захворювання, пов'язане з проходженням служби в Національній поліції.
Згідно протоколу №5 від 27.05.2016року ВЛК ДУ "Територіальне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" внесено зміни в свідоцтві про хворобу №51 від 19.02.2016 року в якому зазначено, що зв'язок захворювання пов'язане з проходженням служби в ОВС.
Відповідно до постанови №8 на час звільненя зі служби 18.03.2016 року ВЛК ДУ 'Територіальне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області' на підставі Протоколу засідання ВЛК від 20.06.2017 р №8 внесено зміни в свідоцтві про хворобу №51 в якому зазначено, що зв'язок захворювання повязане зі службою в поліції
З 19.03.2016р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років, розмір якої складає 65% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставкку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу
- 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В серпні 2016 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Миколаївській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії з 65% на 70% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
05.09.2016р. відповідач направив на адресу позивача довідку з розрахунком розміру його пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ однак у здійсненні перерахунку було відмовлено, оскільки надане до органів Пенсійного фонду свідоцтво про хворобу від 19.02.2016 року №51 не містить інформацію про непридатність до служби в поліції.
07.02.2020 року позивач повторно звернувся до відповідача з повідомленням, що 18.07.2017 МСЕК МОЗ внесені зміни до довідки №373293 серія 10ААВ від 20.04.2016 та вказано, що захворювання пов'язане з проходженням служби в Національної поліції України, та просив здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, як звільненому у відставку зі служби поліції за станом здоров'я, на підставі п. «а» ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", виходячи з розміру 55 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, та за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
19.02.2020 року Головне управління Пенсійного фонду в Миколаївській області відмовило у здійснені перерахунку пенсії позивачу та вказало, що після отримання постанови ВЛК з формулюванням «Непридатний до служби в поліції» буде проведено перерахунок пенсії .
Позивач не погодившись з такою відмовою відповідача, звернувся до суду з відповідним позовом.
Суд, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з такого.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється - через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.
Станом на лютий 2016 року, на час проходження позивачем військово-лікарської комісії та звільнення зі служби, питання проходження ВЛК регулювалося Порядком проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України, затвердженого наказом МВС України №85 від 06.02.2001.
Так, як зазначений нормативно-правовий акт, було ухвалено ще до прийняття Закону України «Про Національну поліцію», він не містить взагалі посилань про проходження служби в поліції, та не передбачає повноважень ВЛК на ухвалення рішень про непридатність особи до служби в поліції.
Разом з тим, п.1.117.1. Порядку передбачено, що свідоцтво про хворобу складається у мирний час на осіб рядового й начальницького складу, визнаних не придатними до військової служби зі зняттям з військового обліку, не придатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, обмежено придатними до військової служби, на курсантів та слухачів навчальних закладів МВС, визнаних не придатними до подальшого навчання за станом здоров'я. У всіх інших випадках у мирний час постанова ВЛК оформляється довідкою.
03.04.2017 МВС України було затверджено Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС (наказ МВС України №285), яким прямо передбачено повноваження ВЛК надавати висновки «непридатний до служби в поліції».
З цього часу Порядок проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України втратив чинність.
Таким чином, в період до набуття чинності Положення №285, висновки ВЛК про непридатність до військової служби є аналогічними висновкам про непридатність до служби в поліції, у розумінні п.2 ч.І ст.77 Закону України «Про Національну поліції».
Вказана вище підтверджується довідкою виданою позивачу відповідно до Постанови №8 від 20.06.2017, якою було внесено зміни в редакцію п.12 свідоцтва про хворобу військово-лікарської комісії ДУ «ТМО МВС України по Миколаївській області» №51 від 19.02.2016, якою визнано, що захворювання позивача пов'язане з проходженням служби в поліції.
Відповідно до п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, враховуючи, що позивач звільнений зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» та має 25 повних років служби, отже має право на розмір пенсії 55 % відповідних сум грошового забезпечення та за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення , що з урахуванням максимального обмеження передбаченого ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дорівнює 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частину доходів.
Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо нездійснення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до п. «а» ч.1 ст.13 Закону 2262-ХІІ у розмірі меншому, ніж 70% відповідних сум грошового забезпечення є такими, порушують охоронювані законом права та інтереси позивача.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судовий збір розподіляється відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54020 код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) щодо не призначення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі визначеному для осіб, звільнених зі служби в поліції на підставі п.п. 2,3 ч.1 ст.77 ЗУ «Про національну поліцію», саме 55% відповідних сум грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років, як звільненому у відставку зі служби в поліції за станом здоров'я, виходячи з розміру 55% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 19.03.2016 року з урахуванням раніше проведених виплат.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1, м.Миколаїв,54020 код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.), сплачених квитанцією від 05.03.2020р.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. П. Фульга