Справа № 645/2518/20
Провадження № 3/645/970/20
07 травня 2020 року Фрунзенський районний суд м. Харкова в особі головуючого судді Алтухової О.Ю., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, який надійшов з Департаменту патрульної поліції управління патрульної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 121 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 273491 від 25 квітня 2020 року, у біля б.12Б в м.Харкові по вул.Квітковій водій керуючи транспортним засобом у якого відсутній передбачений конструкцією задній бампер, правопорушення вчинене повторно протягом року. Відповідальність передбачена ч.4 ст.121 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час і місце її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Дослідивши вказаний матеріал, приходжу до наступного.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно абз. 2 п.12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення ДПР18 № 273491 від 25 квітня 2020 року не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки до нього не долучені докази на підтвердження того, що мало місце порушення. А саме, до протоколу не надано доказів того, що особа, відносно якої він складений - ОСОБА_1 , «керував транспортним засобом у якого відсутній передбачений конструкцією задній бампер». До протоколу про адміністративне правопорушення додано лише копію постанови серії ЕАК №1735464 від 11.11.2019 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст.121 КУпАП та довідка про наявність у ОСОБА_1 водійського посвідчення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколу про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
На підставі викладеного, приходжу до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 121 КУпАП до Департаменту патрульної поліції управління патрульної поліції в Харківській області - для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.268, 278, 283 КУпАП,-
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 121 КУпАП повернути до Департаменту патрульної поліції управління патрульної поліції в Харківській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя -