"06" липня 2007 р.
Справа № 12/102-2007
14 год. 05 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Скрипчук О.С.
при секретарі судового засідання Дудник А.І.
Розглянувши матеріали
за позовом: Державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод», с. Ковалівка, Монастириського району
до: Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції (Монастириське відділення), м.Монастириськ
про: скасування податкового повідомлення-рішення від 17.04.2007р. №0000102301/0
За участю представників сторін:
позивача: Тиліщак І.М. -представник, довіреність №5 від 17.01.2007р.
відповідача: Гладиш А.С. -завідувач юридичного сектору, довіреність №5035 від 28.12.2006р.;
Грабовська М.І. -старший державний податковий інспектор, довіреність №3172 від 05.07.2007р.
Суть справи:
Державне підприємство «Ковалівський спиртовий завод», с. Ковалівка, Монастириського району, надалі позивач, звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції (Монастириське відділення), м. Монастириськ, надалі відповідач, про скасування податкового повідомлення-рішення №0000102301/0 від 17.04.2007р.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що підприємство на підставі належним чином завірених податкових накладних, відповідно до норм Закону України «Про податок на додану вартість»включило суму податку на додану вартість до податкового кредиту та заявило до бюджетного відшкодування. В підтвердження викладеного додає податкове повідомлення-рішення від 17.04.2007р. №0000102301/0, Акт «Про результати виїзної позапланової перевірки ДП «Ковалівський спиртовий завод»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2006 року», податкову накладну №49 від 31.12.2006р., договір №3-т-06/п від 16.11.2005р..
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує.
Відповідач у поданому запереченні проти позову від 29.05.2007р. №2293 позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що у своїй господарській діяльності ДП «Ковалівський спиртовий завод»як промислове підприємство відповідно до Постанови КМУ від 27.12.2001р. №1729 «Про забезпечення споживачів природним газом», Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»повинно використовувати природний газ імпортного походження, який від обкладення ПДВ звільняється або оподатковується за нульовою ставкою ПДВ. Таким чином, як вважає відповідач, в порушення ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»позивач до податкового кредиту та бюджетного відшкодування неправомірно включив 4000 грн. ПДВ згідно податкової накладної на поставку природного газ від ТОВ «Укренерго»від 31.12.2006р. №49.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено.
10 квітня 2007 року працівниками Бучацької МР ДПІ проведена перевірка діяльності позивача, за результатами якої складений Акт №1162-23/00375059 «Про результати виїзної позапланової перевірки ДП Ковалівський спиртовий завод з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2006 року», надалі Акт перевірки.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в Акті перевірки, що ДП «Ковалівський спиртовий завод»в порушення ст. 9 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік», ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», п.п. 7.4.1, 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»завищено заявлену суму бюджетного відшкодування по декларації за січень 2007 року на 4000 грн.
17 квітня 2007 року Бучацькою МР ДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення №0000102301/0, яким згідно з підпунктами «б», «в» підпункту 4.2.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на підставі Акта перевірки №116-23/00375059 від 10.04.2007р. за встановлені порушення п.п. 7.4.1, 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», ст. 9 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік», ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»ДП «Ковалівський спиртовий завод»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2007 рік на суму 4000 грн.
Дане податкове повідомлення-рішення оскаржується позивачем в судовому порядку.
Дослідивши зібрані по справі докази та оцінивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п. 1.8 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» (надалі Закон №168/97), який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету, бюджетне відшкодування -сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 7 Закону №168 поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням податку на додану вартість. Платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити вимоги, які зазначені в п.п. 7.2.1 п. 7.2 цієї статті, яка є підставою для нарахування податкового кредиту.
Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.1 ст. 7 Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання згідно звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Як підтверджується матеріалами справи 16 листопада 2005 року між ТОВ «Укренерго», постачальник, та ДП «Ковалівський спиртовий завод», покупець, був укладений договір №3-т-06/п про постачання природного газу, за умовами якого постачальник зобов'язувався передати природний газ у порядку, кількості та за ціною, визначеною договором, а покупець зобов'язувався прийняти та оплатити газ в порядку та на умовах, визначених цим договором.
За умовами договору №3-т-06/п від 16.11.2005р. ТОВ «Укренерго»зобов'язувалося поставити ДП «Ковалівський спиртовий завод»через газові мережі газотранспортуючих організацій природний газ за ціною 478,66 грн. за одну тис. куб.м., в тому числі з цільовою надбавкою до тарифу на природний газ -7,82 грн. та ПДВ 79,78 грн. (без врахування його транспортування)
31 грудня 2006 року ТОВ «Укренерго»згідно договору від 16.11.2005р. №3-т-06/п виписана податкова накладна №49 на суму 222091,13 грн. та ПДВ в сумі 44418,23 грн.
Як зазначено в Акті перевірки позивачем до бюджетного відшкодування за грудень місяць включено сплату за придбання товарно-матеріальних цінностей за січень місяць 2007 року ДП «Ковалівський спиртовий завод»на користь своїх постачальників -1099110 грн., в тому числі ПДВ - 183185 грн. У вищевказану суму ПДВ входить і податок на додану вартість в сумі 4000 грн., сплачений в числі опати за природний газ ТОВ «Укренерго».
Стаття 1 Закону України «Про систему оподаткування»передбачає, що механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Згідно п. 20 ст. 2 Бюджетного кодексу України закон про Державний бюджет України є законом, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду.
Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1729 «Про забезпечення споживачів природним газом»установлено, що в 2006 році природний газ, ввезений на митну територію України за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання міжнародних договорів України, та оформлений митними органами в режимі випуску у вільний обіг із звільненням від обкладення податком на додану вартість, реалізується Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", дочірньою компанією "Газ України" та дочірнім підприємством "Газ-тепло", а також суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, із застосуванням нульової ставки податку на додану вартість (крім постачання населенню, бюджетним установам та іншим споживачам, які не є платниками зазначеного податку), за наявності:
-- договорів на таке придбання із зазначенням, кому належить поставлений газ;
-- договорів на власну поставку такого газу з обов'язковим зазначенням, кому належить поставлений газ та індивідуального податкового номера споживача - платника податку на додану вартість;
-- вантажосупровідних документів (товаротранспортних і податкових накладних, актів приймання-передачі), в яких обов'язково зазначається кому належить поставлений газ, суб'єкт господарювання та його індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» операції з ввезення природного газу на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України звільняються від обкладення податком на додану вартість. Операції з продажу природного газу, ввезеного на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладені на виконання міжнародних договорів України, крім операцій з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, що не є платниками цього податку, оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.
В підтвердження викладених заперечень Бучацька МР ДПІ додає довідку від 21.02.2007р. №200 з питань взаємовідносин ТОВ «Укренерго»та ДП «Ковалівський спиртовий завод»за грудень 2006 року, податкову накладну ТОВ «Укренерго»від 31.12.2006р. №49, акт приймання-передачі природного газу №12 від 31.12.2006р., податкову накладну ТОВ «Рос холдінг»від 30.11.2006р. №33, акт приймання-передачі від 31.12.2006р., листи Бучацької МР ДПІ від 06.03.2007р. №927/23-125 «Щодо надання інформаційної довідки», від 06.03.2007р. №928-23/125 «Щодо проведення зустрічної перевірки», лист ДПА України від 28.12.2006р. №24849/7/23-7017 «Щодо проведення перевірок».
Разом з тим, суд зазначає, що із листа ТОВ «Укренерго»від 25.06.2007р. №756, який адресований ДП «Ковалівський спирт»не вбачається, що власник спірного газу є вітчизняні газотрейдерні компанії ТОВ «Інтерліс»та ТОВ «Ростхолдінг».
Отже, операції з продажу імпортованого природного газу споживачами безпосередньо імпортерами чи газтрейдерами -посередниками в 2006 році оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ, незалежно на яких умовах ввезено (імпортовано) природній газ за зовнішньоекономічними контрактами чи за зовнішньоекономічними контрактами, заключними на виконання міжурядових угод України.
Крім цього, для операції, що оподатковуються і звільненні від оподаткування згідно п.п. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»складаються окремі податкові накладні з нульовим податковим зобов'язанням з податку на додану вартість, а податкові накладні, надані ДП «Ковалівський спиртовий завод»від ТОВ «Укренерго»оформлені з порушенням вищезазначених вимог, а саме не з нульовою ставкою оподаткування, а за ставкою оподаткування податком на додану вартість 20 відсотків.
За таких обставин, податковим органом правомірно зроблений висновок, що у своїй господарській діяльності ДП «Ковалівський спиртовий завод»як промислове підприємство повинно використовувати природний газ імпортного походження, який від обкладення ПДВ звільняється або оподатковується за нульовою вставкою ПДВ, підприємством порушено норми Закону України «Про податок на додану вартість», Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», в результаті чого позивачем завищено заявлену суму бюджетного відшкодування по декларації за січень 2007 року на 4000 грн. А тому, в задоволенні позовних вимог ДП «Ковалівський спиртовий завод»слід відмовити.
Згідно статті 71 Кодексу Адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У відповідності із ст. 94 КАС України судовий збір позивачу не відшкодовується.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69-71, 86, 94, 158, 160-163 КАС України, господарський суд,
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі «24» липня 2007 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя О.С. Скрипчук