№ 2а - 1953- 10\0533
Іменем України
(в порядку письмового провадження)
02 квітня 2010 року
Мар'їнський районний суд Донецької області
в складі: головуючого судді Ліпчанського С.М.,
при секретарі: Бахтіяровій Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Мар'їнка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання дій незаконними та перерахунок пенсії ,
01 лютого 2010 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання дій незаконними та перерахунок пенсії
Від позивача до суду надійшла заява, у якій він вказує, що підтримує позовні вимоги повністю, просив визнати неправомірними дії відповідача про відмову у перерахунку пенсії по інвалідності та зобов'язати відповідача перерахувати пенсію. Так позивач вказує, що вона ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інваліда по ЧАЕС 2 групи, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області.
Позивач у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача надав письмові заперечення, в яких просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, просив розглядати справу за його відсутністю, надалі в судовому засіданні не з'явився.
За таких обставин і відповідно до ст. 122 КАС України суд визнав можливим розглянути справу без участі сторін та на підставі доказів, наданих у справі в порядку письмового провадження.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини. Позивач віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Вказані факти сторонами не оспорюються.
Відповідно до Закону України № 231-У від 05.10.2006 року, який набрав чинності з 31.10.2006 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки згідно ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Розділ 8 вищевказаного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенси особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1.
Частиною 3 статті 54 вказаного закону передбачено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (у спірних відносинах має місце захворювання) внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у якому призначення пенсій по інвалідності визначено розділом 4 (статті 30-35 Закону).
Відповідно до п. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія з інвалідності другої групи не повинна бути нижчою восьми мінімальних пенсій за віком.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Частиною 1 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені розміри пенсії по інвалідності залежно від групи інвалідності.
Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус ї соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 2-ї групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком. Положення зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з настанням інвалідності або втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою КМУ від 30 жовтня 1997 року № 523 (із змінами та доповненнями).
Згідно ч. З ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», - у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до категорії І. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-5, що набрав чинності з 1 січня 2007 року, був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня 2007 р. - 380 грн., з 1 квітня 2007 року - 387 грн., з 1 жовтня 2007 року - 395 грн.
Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року № 749-5 та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня -411 грн. при цьому зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовуються прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 ч. 1 цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410,06 грн.; 415,11 грн.
Законом України №2505-04 «Про внесення, змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» встановлено мінімальний прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в таких розмірах: з 01.01.2008 року - 470 грн., з 01.04.2008 року - 481 грн.
Таким чином, для позивача як інваліда 2 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Суд не приймає доводи відповідача в тій частині, що відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, внаслідок чого відповідач керувався розміром 19 гривень 91 копійка, визначеним постановою КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету» від 3 січня 2002 року № 1.
Вказаною постановою визначено лише порядок обчислення і виплати пенсії, а не розмір, а тому дії відповідача не відповідають вимогам діючого законодавства і як наслідок є протиправними.
Крім того, суд приймає до уваги, що стаття 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає встановлення особам, віднесеним до категорії 1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі інвалідам 2 групи - 75 % мінімальної пенсії за віком.
З метою реалізації права осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 1 від 03.01.02 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.04 №894, з 01.09.2004 року)
Відповідно до п.2 вказаної постанови, - розрахунок додаткових пенсій та пенсій, передбачених ч.4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провадиться виходячи з розміру 19,91 грн.
Постановою пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 року №4 в пункті 13 надається роз'яснення щодо правомірності застосування п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 № 1 при визначенні підвищень, передбачених Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначення розміру підвищення виходячи з розрахункової величини 19,91 грн. А розміри цих підвищень, як і мінімальні розміри пенсій інвалідів - чорнобильців, визначались виходячи з мінімального розміру пенсії.
Згідно ст. 16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Згідно ст. 22 Конституції України - конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод.
Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» передбачено, що тільки законами України встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком.
Виходячи із загального законодавства України, закони мають вищий юридичний статус у порівнянні з нормативними актами Кабінету Міністрів України.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, ч. 2 ст. 6, статтею 8, ч. 2 ст. 19, статтями 22, 23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст. 8 Конституції України, так і ст. 8 КАС України.
Частиною 2 статті 8 КАС України передбачено, що принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, справи «Проніна проти України», справи «Кечко проти України».
Таким чином, з огляду на вищевказане, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями статей 16, 50, 55, 67, 121, І 24 Конституції України, статтями 1, 13, 17, 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 19.12.2006 року, ст.17 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р., ст.17 Закону України «Про виконання рішень і виконання практики Європейського суду» від 23.02.2006 р., ст.. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 року», справами «Кечко проти України» від 18.07.2006 р., протоколом № 12 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод, рішенням Конституційного суду України № 8-рп від 11010.2005 р., статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області по перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи, згідно до ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку восьми прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, за період з 21.12.2009 року з урахування ЗУ «Про державний бюджет» на відповідний рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, причинену здоров'ю згідно до ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 75 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 21.12.2009 року з урахування ЗУ «Про державний бюджет» на відповідний рік.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Мар'їнський районний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Мар'їнський районний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: С.М. Ліпчанський