Справа №2а-428/2010р.
08 квітня 2010 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області, у складі: головуючого судді Груіцької Л.О., при секретарі Левчук О.О., за участю позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора ДПС ВДАЇ м. Авдіївка молодшого сержанту міліції ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
ОСОБА_1 звернувся до Краматорського міського суду з адміністративної позовом до інспектора ДПС ВДАЇ м. Авдіївка молодшого сержанту міліції ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що постановою АН №119670 від 12.01.2010 року його було піддано адміністративному штрафу за скоєння правопорушення за ст.122 ч.2 КУпАП. він дійсно 12.01.2010р. керував автомобілем «Чері», але не порушував вказаний у постанові пункт правил дорожнього руху, в зв'язку із тим, що автомобіль «ВАЗ», який перебував на перехресті не рухався, в зв'язку із тим що зламався, та у нього був ввімкнений аварійний сигнал, через що водій даного автомобілю рукою вказав йому, що він зробив його об'їзд. Тобто він нікому не робив перешкоди у русі. Вважає постанову незаконною, бо єдиним доказом скоєння ним правопорушення є свідчення робітників ДАІ. Просить суд визнати постанову АН №119670 від 12.01.2010 року по справі про адміністративне правопорушення незаконною, справу про адміністративне правопорушення закрити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, але був допитаний Авдіївським міським судом Донецької області. Позов не визнав, вважаю постанову законною та просив у його задоволенні відмовити.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.
Вислухавши пояснення позивача, відповідача, проаналізувавши надані документи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Правовідносини по позову регулюються Кодексом адміністративного судочинства України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Правилами дорожнього руху в Україні.
Згідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст.293 КУпАП орган при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: залишає постанову без зміни, скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд, скасовує постанову і закриває справу, змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення.
Згідно до ст.71 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
ст.122 КУпАП містить порушення за які наступає адміністративна відповідальність, а саме перевищення водіями транспортних засобів встановлених обмежень швидкості руху, більш як на двадцять км/год., проїзд на заборонений сигнал регулювання дорожнього руху, порушення правил зупинки та порушення інших правил дорожнього руху.
Згідно ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; …….. інші відомості, необхідні для вирішення справи .
Згідно п.2.7 “Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення”, затвердженої наказом МВС України №185 від 22.02.2001 року, яка передбачає, що до адміністративного протоколу долучаються матеріали, які підтверджують факт скоєння адміністративного правопорушення /рапорту посадових осіб, пояснення правопорушників, потерпілих, свідків правопорушення, протоколи знищення та інші/, підпису, штампи, печатки та інші/ і зобов'язаний відповідати своєму призначенню, містити достовірну інформацію , відповідати вимогам законодавства.
Згідно копії постанови АН №119670 від 12.01.2010 року по справі про адміністративне правопорушення, до адміністративної відповідальності було притягнуто ОСОБА_1 за порушення ч.2 ст.122 КпАП України та накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу у доход держави у сумі 425грн.
Згідно копії постанови АН №119670 від 12.01.2010 року та протоколу про адміністративне правопорушення, відсутні відомості про свідків.
Аналізуючи дану постанову та протокол про адміністративне правопорушення, суд прийшов до висновку, що вона прийнята в суперечь ст.283 КУпАП.
Враховуючи, що у судовому засіданні факт скоєння правопорушення ОСОБА_1 не знайшов свого підтвердження, суд вважає, що постанова підлягає скасування як неправомірна, а справа про адміністративне правопорушення - закриттю.
Керуючись ст.ст.6, 9, 18, 159 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора ДПС ВДАЇ м. Авдіївка молодшого сержанту міліції ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати Постанову інспектора ДПС ВДАЇ м. Авдіївка молодшого сержанту міліції ОСОБА_2 від 12.01.2010 року за АН №119670, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.122 ч.2 КУпАП.
Справу про адміністративне провадження у відношенні ОСОБА_1 за ст.122 ч.2 КУпАП - закрити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до адміністративного апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд протягом 10 днів із дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Суддя:
Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті та надруковано в одному примірнику.
Суддя: