Рішення від 13.04.2020 по справі 234/2871/20

Справа № 234/2871/20

Провадження № 2/234/1735/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2020 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Лутай А.М.,

при секретарі судового засідання - Пагуліч Д.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Краматорська справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі УПСЗН Краматорської міської ради, або Управління) 19.02.2020р звернулося до суду з дійсним позовом, вказуючи, в Управлінні відповідачка ОСОБА_1 з сім'єю зареєстрована у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб м.Краматорська з ІНФОРМАЦІЯ_1 у складі: ОСОБА_1 - заявник; ОСОБА_2 - син; ОСОБА_3 - чоловік. 20 жовтня 2016 року відповідачка ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. До заяви ОСОБА_1 додала довідку з місця роботи чоловіка від 27.10.2016р, в якій зазначено, що ОСОБА_3 працює в ПАТ «Магма» з 16.09.2016р. На підставі заяви рішенням Управління від 06.02.2016р відповідачці, як уповноваженому члену сім'ї призначено щомісячну адресну допомогу з 11.11.2016р по 10.05.2017р у щомісячному розмірі 1768грн., в т.ч. на її чоловіка - 442грн, як зайнятій особі. Зазначає, що надалі відповідачка систематично (після шестимісячного періоду призначення) зверталась за призначенням щомісячної адресної допомоги, а саме: 11.05.2017р, 14.11.2017р, 14.05.2018р, 13.11.2018р, 17.05.2019р, та в усіх заявах ОСОБА_1 особисто зазначала, що її чоловік ОСОБА_3 працює в ПАТ «Магма» м.Краматорськ (ЄДРПОУ 45869344) з наданням до цих довідок з місця роботи чоловіка від 10.05.2017р, від 13.11.2017р, від 10.05.2018р, від 12.11.2018р, від 15.05.2019р. Рішеннями управління, на підставі отриманих даних, ОСОБА_1 , як уповноваженому члену сім'ї, призначено щомісячну адресну допомогу з 11.05.2017р по 10.11.2017р - у щомісячному розмірі 1768грн, в т.ч. на її чоловіка -442грн, як зайнятій особі; з 14.11.2017р по 19.01.2018р - у щомісячному розмірі 1326грн, в т.ч. на її чоловіка - 442грн, як зайнятій особі; з 20.01.2018р по 13.05.2018р - у щомісячному розмірі 1442грн, в т.ч. на її чоловіка - 442грн, як зайнятій особі; з 14.05.2018р по 13.11.2018р - у щомісячному розмірі 1442грн, в т.ч. на її чоловіка 442грн, як зайнятій особі; з 14.11.2018р по 13.05.2019р - у щомісячному розмірі 1442грн, в т.ч. на її чоловіка - 442грн, як зайнятій особі; з 17.05.2019р по 16.11.2019р - у щомісячному розмірі 1442грн, в т.ч. на її чоловіка - 442грн, як зайнятій особі, державна соціальна допомога згідно наданих заяв призначена своєчасно та виплачена в повному обсязі. Вказує, що 15.11.2019р ОСОБА_1 у черговий раз звернулася до Управління, як уповноважений представник сім'ї із заявою про призначення на наступний шестимісячний строк щомісячної адресної допомоги. В заяві зазначила, що її чоловік ОСОБА_3 з 31.07.2019р зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця і додала копію витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань і реєстру платників податку. Про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин (звільнення працездатного члена своєї сім'ї ОСОБА_3 з ПАТ «Магма» і його реєстрації у якості фізичної особи-підприємця ІНФОРМАЦІЯ_2 ), як це вимагає п.11 Порядку №505, відповідачка не проінформувала. Також, в свою чергу ОСОБА_3 також, у порушення абз.3 п.7 Порядку №505 не проінформував у триденний строк уповноваженний орган про факт свого працевлаштування - державної реєстрації у якості фізичної особи-підприємця 31.07.2019р. Крім того, надавати Управлінню інформацію про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги (дату звільнення ОСОБА_3 з ПАТ «Магма»), відповідачка відмовилася, пояснивши, що надати трудову книжку ОСОБА_3 немає можливості оскільки вона ( ОСОБА_1 ) знаходиться у м.Макіївка, адреса місця знаходження ПАТ «Магма» їй нє відома. Позивач також зазначає, що згідно перевірки місця знаходження ПАТ «Магма» м.Краматорськ (ЄДРПОУ 45869344) і отримання даних про останнє місце роботи ОСОБА_3 , необхідних для подовження виплати на нього щомісячної адресної допомоги, Управлінням встановлено, що вказане пдприємство в реєстрі відсутнє; всі довідки ПАТ «Магма» виготовлені не на бланку підприємства, відсутні штамп підприємства з зазначенням його реквізитів та реєстраційний номер вихідної кореспонденції, замість мокрої печатки, на підписі керівника підприємства міститься печатка роздрукована на кольоровому принтері, містять різні дати прийому на роботу ОСОБА_3 . Вважає, що довідки з місця роботи ОСОБА_3 від 27.10.2016р, від 10.05.2017р, від 13.11.2017р, від 10.05.2018р від 12.11.2018р, від 15.05.2019р, надані відповідачкою Управлінню праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з відповідними заявами про призначення щомісячної адресної допомоги, є недостовірними. Рішенням Управління від 21.11.2019р ОСОБА_4 відмовлено у призначені грошової допомоги за заявою від 15.11.2019р на підставі абз.17 п.5 Порядку №505, так як документи, подані уповноваженим представником сім'ї, не відповідають вимогам Порядку №505 (неповний пакет документів, відсутня довідка з попереднього місця робот члена сім'ї ОСОБА_3 ); здійснено перерахунок грошової допомоги за період з 11.11.2016р по 16.11.2019р та розмір загальної переплати становить 14592,19грн (55281,16грн (виплачена грошова допомога за листопад 2016р - листопад 2019р) - 40688,97грн (належна сама виплати грошової допомоги за листопад 2016р - листопад 2019р = 14592,19грн). Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь УПСЗН Краматорської міської ради заборговану переплату державних коштів у сумі 14592,19грн, а також, судовий збір у сумі 2102грн.

ОСОБА_5 , представник позивача, позовні вимоги підтримала цілком, просила їх задовольнити та надала до суду письмову заяву про розгляд справи у відсутність представника.

Відповідачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_6 , позовні вимоги УПСЗН Краматорської міської ради про стягнгення заборгованої переплати державних коштів визнали, надали суду заяви про розгляд справи без їх участі.

Відповідно до ст.211 ч.2 ЦПК України судове засідання проведено у відсутності сторін на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч.2 ст.247 ЦПК України.

Вивчивши та дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, зважаючи на таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні (ст.2 Закону).

З метою соціальної підтримки внутрішньо переміщених сімей (осіб) 01 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», яким затверджено відповідний Порядок надання вказаної допомоги.

Відповідно до п.2 вказаного Порядку( в редакції, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до п.3 Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах:

- для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї);

- для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;

- для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).

Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.

Відповівдно до п.5 Порядку для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.

У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті); зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.

До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей, засвідчені власним підписом уповноваженого представника сім'ї, письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних, а також письмовий дозвіл на розкриття уповноваженим банком інформації, що містить банківську таємницю, щодо поточного рахунка, відкритого уповноваженому представнику сім'ї в установі уповноваженого банку.

Відповідно до п.7 Порядку якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.

Пунктом 11 Порядку передбачено, що уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до п.12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі, зокрема виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Судом встановлено, що 20 жовтня 2016 року ОСОБА_1 , як уповноважений представник своєї сім'ї: сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та чоловіка - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , звернулася до УПСЗН Краматорської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

При цьому відповідачка під підпис була повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, вона зобов'язана повідомити УПСЗН Краматорської міської ради.

До заяви позивачка ОСОБА_1 додала довідку з місця роботи чоловіка від 27.10.2016р, в якій зазначено, що ОСОБА_3 працює в ПАТ «Магма» з 16.09.2016р.

Рішенням УПСЗН Краматорської міської ради про призначення допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 06 лютогог 2016 року ОСОБА_1 призначена соціальна допомога з урахуванням доходів на період з 11.11.2016р по 10.05.2017р у щомісячному розмірі 1768грн, в т.ч. на її чоловіка - 442грн, як зайнятій особі.

Надалі, після шестимісячного періоду призначення ОСОБА_1 зверталась до УПСЗН Краматорської міської ради про призначення допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема: 11.05.2017р, 14.11.2017р, 14.05.2018р, 13.11.2018р, 17.05.2019р, зазначаючі в усіх заявах відомості про свого чоловіка ОСОБА_3 , а саме, що останній працює в ПАТ «Магма» м.Краматорськ (ЄДРПОУ 45869344).

На підставі звернень ОСОБА_1 , як уповноваженому члену сім'ї, рішеннями УПСЗН Краматорської міської ради призначено щомісячну адресну допомогу:

- з 11.05.2017р по 10.11.2017р - у щомісячному розмірі 1768грн, в т.ч. на її чоловіка -442грн, як зайнятій особі;

- з 14.11.2017р по 19.01.2018р - у щомісячному розмірі 1326грн, в т.ч. на її чоловіка - 442грн, як зайнятій особі;

- з 20.01.2018р по 13.05.2018р - у щомісячному розмірі 1442грн, в т.ч. на її чоловіка - 442грн, як зайнятій особі;

- з 14.05.2018р по 13.11.2018р - у щомісячному розмірі 1442грн, в т.ч. на її чоловіка 442грн, як зайнятій особі;

- з 14.11.2018р по 13.05.2019р - у щомісячному розмірі 1442грн, в т.ч. на її чоловіка - 442грн, як зайнятій особі; з

- 17.05.2019р по 16.11.2019р - у щомісячному розмірі 1442грн, в т.ч. на її чоловіка - 442грн, як зайнятій особі.

15 листопада 2019 року ОСОБА_1 у черговий раз звернулася до Управління, як уповноважений представник сім'ї, із заявою про призначення на наступний шестимісячний строк щомісячної адресної допомоги, зазначивши в заяві, що її чоловік ОСОБА_3 з 31.07.2019р зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця, у підтвердження чого надала копію витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і реєстру платників податку.

Таким чином, про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин (звільнення працездатного члена своєї сім'ї ОСОБА_3 з ПАТ «Магма» і його реєстрації у якості фізичної особи-підприємця ІНФОРМАЦІЯ_2 ), як це вимагає п.11 Порядку №505, відповідачка не проінформувала. В свою чергу ОСОБА_3 також, у порушення абз.3 п.7 Порядку №505 не проінформував у триденний строк уповноваженний орган про факт свого працевлаштування - державної реєстрації у якості фізичної особи-підприємця 31.07.2019р. Крім того, надавати Управлінню інформацію про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги (дату звільнення ОСОБА_3 з ПАТ «Магма»), відповідачка відмовилася, пояснивши, що надати трудову книжку ОСОБА_3 немає можливості оскільки вона ( ОСОБА_1 ) знаходиться у м.Макіївка, адреса місця знаходження ПАТ «Магма» їй нє відома.

Перевіркою місця знаходження ПАТ «Магма» м.Краматорськ (ЄДРПОУ 45869344) і отримання даних про останнє місце роботи ОСОБА_3 , необхідних для подовження виплати на нього щомісячної адресної допомоги, Управлінням встановлено, що вказане підприємство в реєстрі відсутнє (згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15.11.2019р, копії Витягу №1905153401299 з Реєстру платників єдиного податку від 15.11.2019р).

Рішенням УПСЗН Краматорської міської ради від 21 листопада 2019 року відповідачці ОСОБА_1 відмовлено у призначені грошової допомоги за заявою від 15.11.2019р на підставі п.5 Порядку №505, так як документи, подані уповноваженим представником сім'ї, не відповідають вимогам Порядку №505 (неповний пакет документів, відсутня довідка з попереднього місця робот члена сім'ї ОСОБА_3 ) та здійснено перерахунок грошової допомоги за період з 11.11.2016р по 16.11.2019р, згідно якого розмір загальної переплати становить 14592,19грн (55281,16грн (виплачена грошова допомога за листопад 2016р - листопад 2019р) - 40688,97грн (належна сама виплати грошової допомоги за листопад 2016р - листопад 2019р = 14592,19грн).

Отже, внаслідок подання відповідачкою до УПСЗН неповного пакету документів, їй була безпідставно нарахована та виплачена державна грошова допомога в загальній сумі 14592,19грн, яку суд вважає необхідним стягнути з відповідачки на користь позивача, задовольнивши тим самим позовні вимоги.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідачки підлягають стягненню на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102грн.

Керуючись ст.ст.10, 12,13, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (місце розташування: Донецька область, м.Краматорськ, вул.Героїв Небесної Сотні, б.23, ЄДРПОУ 25953617):

- на р/р НОМЕР_2 в ДКСУ у м.Київ заборговану переплату державних коштів у сумі 14592,19грн (чотирнадцять тисяч п'ятсот дев'яноста дві гривні, 19коп);

- на р/р НОМЕР_3 в ДКСУ у м.Київ, МФО 820172, витрати по сплаті судового збору у сумі 2102грн (дві тисячі сто дві гривні, 00 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Суддя: А.М.Лутай