Справа № 420/4897/19
04 травня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду від 20.12.2019 по справі № 420/4897/19,
Рішенням ООАС від 20.12.2019 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
27.04.2020 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява в порядку ст. 378 КАС України, в якій позивач просить суд змінити спосіб і порядок виконання судового рішення по виконавчому провадженню № 61274757 з примусового виконання виконавчого листа № 420/4897/19, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 27.01.2020 р., з зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та сплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019 в розмірі 100% підвищення пенсії,сплативши заборгованість, що виникла в результаті перерахування пенсії із урахуванням раніше сплачених сум на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385. м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 суми у розмірі 13983,60 грн.
В обґрунтування заяви позивач зазначив, що станом на теперішній час боржником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області вимоги виконавчого листа не виконано. Згідно листа ГУ ПФУ в Одеській області Матієнко В.І. зроблено перерахунок пенсії з 01.01.2019 доплата до пенсії з дня набрання рішенням чинності, тобто з 01.01.2019 по 03.09.2019 визначена в сумі 13983.60 грн. Доплата пенсії за період з 01.01.2019 по 03.09.2019 в сумі 13983.60 грн буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється з окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1. Таким чином, в частині зобов'язання рішення суду не виконано і виконання цього рішення не може бути проведено без участі боржника.
У виконавчому документі зазначений порядок виконання, як зобов'язання вчинити певну дію (виконати перерахунок та виплату), та у даному випадку державний виконавець позбавлений можливості накладення арешту на кошти боржника та проводити примусове списання коштів, оскільки статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження» передбачений певний порядок виконання рішень судів за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії. Частиною другою статті 63 Закону встановлено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження. Вищевказане рішення суду частково виконане боржником - Головним управлінням пенсійного фонду України в Одеській області, а саме: лише проведено перерахунок пенсії та нараховано суму боргу у загальному розмірі 13983,60 грн.
Розгляд справи проведено за відсутності учасників справи за наявними у справі матеріалами, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11 березня 2020 року «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» про введення з 12 березня 2020 року карантину, рекомендацій Ради суддів України від 16 березня 2020 року № 9рс-186/20 щодо утримання від участі в судових засіданнях учасників процесу особисто у зв'язку з введенням особливого режиму в Україні.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість заяви позивача та наявність підстав для зміни способу виконання судового рішення, зважаючи на наступне.
З огляду на матеріали справи, рішенням ООАС від 20.12.2019 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити обчислення, перерахунок та сплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019 в розмірі 100% підвищення пенсії, сплативши заборгованість, що виникла в результаті перерахування пенсії із врахуванням раніше сплачених сум.
Зазначене рішення суду набрало законної сили 21 січня 2020 р., у зв'язку із чим 27.01.2020 ООАС видано виконавчий лист, на підставі якого відкрито виконавче провадження № 61274757.
Згідно листа ГУ ПФУ в Одеській області № 56/М-11 від 22.01.2020 на підставі вищезазначеного судового рішення Управлінням 21.01.2020 було проведено перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.01.2019 в розмірі 100% підвищення пенсії. Доплата за період з 01.01.2019 по 03.09.2019 в сумі 13 983,60 грн буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою КМУ від 22.08.2019 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 378 КАС України).
Згідно з ч. 3 статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404) за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Отже підставою для встановлення способу або порядку виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Під встановленням способу виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлено Кодексом адміністративного судочинства України.
Під встановленням способу виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
З аналізу положень статті 378 КАС України вбачається, що в системному зв'язку з нормами, які гарантують право на судовий захист і передбачають форми й способи його реалізації, в контексті спірних правовідносин обставини, якими обґрунтовується необхідність встановлення способу виконання рішення суду, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
На підставі викладеного суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення по виконавчому провадженню № 61274757 з примусового виконання виконавчого листа № 420/4897/19, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 27.01.2020, з зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та сплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019 в розмірі 100% підвищення пенсії,сплативши заборгованість, що виникла в результаті перерахування пенсії із урахуванням раніше сплачених сум на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суми у розмірі 13983,60 грн.
Поряд із тим, суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.11.2019 у справі № 640/5248/19 визнано протиправним та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018, на який в свою чергу ГУ ПФУ в Одеській області посилається як на підставу для невиконання рішення ООАС від 20.12.2019 по даній справі.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.01.2020 апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на вищевказане рішення суду повернуто скаржнику.
Таким чином, оскільки станом на час остаточного вирішення спору по справі 420/4897/19 рішенням ООАС від 20.12.2019, яке набрало законної сили 21.01.2020, набрало законної сили рішення суду про скасування Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення заяви позивача про встановлення способу виконання судового рішення.
Так, суд враховує, що Європейський суд з прав людини у своїх численних рішеннях сформував сталу практику оцінки ефективності засобу юридичного захисту. Засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути "ефективним" як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством (рішення від 15.10.2009 у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України", п. 64).
Також засіб юридичного захисту має бути "ефективним" в теорії права та на практиці, зокрема, в тому сенсі, що можливість його використання не може бути невиправдано ускладнена діями або бездіяльністю органів влади держави-відповідача (рішення від 18.12.1996 у справі "Аксой проти Туреччини" (Aksoy v. Turkey), п. 95).
Отже ефективність засобу захисту оцінюється не абстрактно, а з урахуванням обставин конкретної справи та ситуації, в якій опинився позивач після порушення.
При цьому спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
У взаємозв'язку з наведеним, суд звертає увагу, що відповідно до положень ч. 3 ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі "Ковач проти України", пункт 59 рішення у справі "Мельниченко проти України", пункт 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України», тощо).
Подальше існування такого стану речей та невжиття ефективних заходів щодо виконання рішення суду могло б свідчити про відсутність в Україні ефективних механізмів правового захисту та порушення принципу правової визначеності як складової принципу верховенства права.
З урахуванням вищевикладеного та беручи до уваги те, що рішення суду станом на час розгляду даної заяви не виконане відповідачем з посиланням на нормативно-правовий акт, який скасовано в судовому порядку, суд дійшов висновку про необхідність встановлення способу виконання судового рішення в умовах обставин, що склалися.
Керуючись ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення від 20.12.2019 по справі № 420/4897/19 за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.
Встановити спосіб виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.12.2019 по адміністративній справі № 420/4897/19 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області здійснити обчислення, перерахунок та сплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019 в розмірі 100% підвищення пенсії, сплативши заборгованість, що виникла в результаті перерахування пенсії із врахуванням раніше сплачених сум, без застосування при такій виплаті постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Завальнюк