Справа № 219/2803/20
Провадження № 3/219/1562/2020
Іменем України
30 квітня 2020 року
Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Л.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від в. о. заступника начальника - начальника управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 26.11.1999 Совєтським РВ УМВС у м. Макіївка Донецької області, пенсіонера, який зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 204-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
25.03.2020 до Артемівського міськрайонного суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП. Згідно протоколу № 0327 про адміністративне правопорушення від 18.03.2020 року ОСОБА_1 допустив перевищення граничних норм переміщення готівкових коштів через лінію зіткнення на тимчасово окуповану територію з контрольованої території України, які переміщуються через лінію розмежування, а саме порушив вимоги п.2 наказу Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України № 92 від 18.11.2019 року «Про затвердження переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно - логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей», відповідно до якого фізична особа може переміщувати готівкові кошти з: тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях (далі-тимчасово окуповані території) на контрольовані Україною території у сумі, що не перевищує 50000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, без підтверджувальних документів про їх походження, а також у сумі, що перевищує 50000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, за умови погодження переміщення цих коштів з представниками координаційного центру відповідно до законодавства; контрольованих Україною територій на тимчасово окуповані території у сумі, що не перевищує 20000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті без підтверджувальних документів про їх походження.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, протее надіслав на адресу суду квитанції про тримання грошових коштів в м. Києві, які складають нараховану пенсію, в установах Ощадбанку. Просив врахувати, що є особою похилого віку та не знав про існування нормативного акту, який встановлює межу переміщених грошей та те, що суму до перевезення необхідно доводити. Зателефонувавши до суду повідомив, що з вересня 2019 року по березень 2020 року проживав у доньок в м. Києві, там отримав пенсію, частину якої і перевозив до місця своєї реєстрації - м. Макіївка Донецької області.
Суд, вивчивши матеріали справи та перевіривши їх на відповідність вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення, встановив наступне.
Так, відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 256 КУпАП визначено форму та основні елементи змісту протоколу. В ньому повинні бути зазначені, зокрема, місце, час вчинення та суть адміністративного правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст.251 КУпАП серед іншого визначено, що встановлення доказів по справі встановлюється протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частиною 1 ст.204-3 КупАП визначено, що порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції тягне за собою накладення штрафу на осіб, які переміщують такі товари, від десяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів.
Згідно п.2 Наказу Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України № 92 від 18.11.2019 року «Про затвердження переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно - логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей», фізична особа може переміщувати готівкові кошти з: тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях (далі-тимчасово окуповані території) на контрольовані Україною території у сумі, що не перевищує 50000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, без підтверджувальних документів про їх походження, а також у сумі, що перевищує 50000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, за умови погодження переміщення цих коштів з представниками координаційного центру відповідно до законодавства; контрольованих Україною територій на тимчасово окуповані території у сумі, що не перевищує 20000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті без підтверджувальних документів про їх походження.
Аналізуючи зазначені норми законодавства можна дійти висновку, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.204-3 КУпАП, зокрема перевезення грошових коштів в сумі понад 20000 гривень на тимчасово окуповану територію утворюють дії особи, яка не може підтвердити їх походження.
Суду надані докази отримання в установах Ощадбанку пенсії в сумі 69430,90 грн. за період з вересня 2019 року по березень 2020 року; зняття готівки в цей же період - 60800 грн., у тому числі 11 березня 2020 року - 19000 грн.
Відповідно до вимог діючого адміністративного законодавства, а саме ст. ст. 9, 33, 24, 252 КУпАП особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.
Згідно акту від 18.03.2020 року гроші в сумі 40000 грн. (80 купюр по 500 грн.) не вилучалися, а передані на відповідальне зберігання ОСОБА_1 (арк.с.8).
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.204-3 КУпАП. Вина правопорушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 0327 від 18.03.2020.
З урахуванням вищенаведеного, особи ОСОБА_1 , яки є пенсіонером, враховуючи ступінь вини правопорушника, приймаючи до уваги те, що наслідки правопорушення не представляють суспільної небезпеки та не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб, доведеність походження грошових коштів, те що ці кошти є пенсією, суд вважає за необхідне звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням на підставі ст.22 КУпАП.
Згідно із ч. 2 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Приймаючи до уваги те, що згідно із ст. 40-1 КУпАП та Законом України «Про судовий збір», судовий збір з особи може бути стягнуто у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб лише у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, суд, звільняючи ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, вважає що судовий збір стягненню з особи, яка звільнена від адміністративної відповідальності не підлягає.
Керуючись ст. 22, ч.1 ст.204-3 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.204-3 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП за малозначністю, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Грошові кошти в сумі 40000 грн., передані ОСОБА_1 на відповідальне зберігання згідно акту від 18.03.2020 - залишити власнику ОСОБА_1 за належністю.
Постанова в порядку провадження по справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання скарги до Донецького апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області.
Суддя Л. В.Шевченко