Іменем України
30 квітня 2020 року
Київ
справа №815/4965/17
адміністративне провадження №К/9901/15085/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді: Губської О.А.,
суддів: Калашнікової О.В., Соколова В.М.
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження у касаційній інстанції адміністративну справу № 815/4965/17
за позовом Приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто» до Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації, Обласного конкурсного комітету з визначення перевізників приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, треті особи: Публічне акціонерне товариство «Північтранс», Приватне підприємство «Діамант» про визнання протиправними та скасування рішень, зобов?язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року (головуючий суддя: Левчук О.А.) та постанову П?ятого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року (колегія суддів: головуючий суддя: Турецька І.О., судді: Стас Л.В., Шеметенко Л.П.),
І. Суть спору
1. Позивач звернувся до суду з позовом до Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації, Обласного конкурсного комітету з визначення перевізників приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, в якому просив:
1.1. визнати протиправним та скасувати рішення Обласного конкурсного комітету з визначення перевізників приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування від 03 серпня 2017 року, яким ПАТ «Північтранс» визначено переможцем конкурсу на об'єкт №3 (маршрут Ізмаїл АС- Василівка) та на об'єкт №50 (маршрут Ізмаїл АС - Болград АС), а також, яким ПП «Діамант» визначено претендентом на друге місце, на об'єкт № 50 (маршрут Ізмаїл АС - Болград АС);
1.2. зобов?язати Обласний конкурсний комітет з визначення перевізників приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування прийняти рішення, яким визнати ПП «Ізмаїл Євротрансавто» переможцем на об'єктах конкурсу № 3 (Ізмаїл АС- Василівка) та № 50 (Ізмаїл АС - Болград АС);
1.3. визнати протиправним та скасувати наказу Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської ОДА №25/0-2017 від 04 серпня 2017 року «Про введення в дію рішення обласного конкурсного комітету з визначення перевізників приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування щодо визначення переможців конкурсів»;
1.4. зобов'язати Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської ОДА видати наказ «Про введення в дію рішення обласного конкурсного комітету Одеської обласної державної адміністрації по визначенню переможцем конкурсу» із зазначенням переможцем ПП «Ізмаїл Євротрансавто» на об'єктах конкурсу № 3 (Ізмаїл АС- Василівка) та № 50 (Ізмаїл АС - Болград АС).
1.5. Позов обгрунтовано тим, що, на думку позивача, документи, які надані для участі в конкурсі ПАТ «Північтранс» та ПП «Діамант» на об'єкти № 3 та № 50, містили недостовірні дані, зокрема, щодо середньооблікової кількості працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку. Також позивач стверджував про порушення цими конкурсантами статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» та пункту 15 частини першої статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», що виразилось у відсутності ліцензії на здійснення медичної практики. Крім цього, позивач звертав увагу на порушення ПАТ «Північтранс» та ПП «Діамант» пункту 3 Додатку № 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року за № 1081 (далі - Порядок №1081), що виразилось у відсутності належної кількості працевлаштованих осіб, що повинні здійснювати щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів та належної кількості працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства, не менш як один рік до дати оголошення конкурсу.
ІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
2. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року, залишеним без змін постановою П?ятого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що дії відповідачів в спірних правовідносинах щодо прийняття документів, надання їм оцінки та визначення переможців за результатами конкурсу є правомірними, а доводи позивача - необґрунтованими, безпідставними та такими, що спростовані наявними в матеріалах справи доказами.
ІІІ. Касаційне оскарження
4. Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач звернувся з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм процесуального та матеріального права, просить скасувати ці судові рішення та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову повністю.
5. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що суди не дослідили всі обставини, що мають значення для справи, у зв?язку чим, на його думку, суди помилково визнали доведеними обставини, які не були доведені перед судом, тому висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи.
6. Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації, Публічне акціонерне товариство «Північтранс» подали відзиви на касаційну скаргу, за змістом яких висловили незгоду з викладеними позивачем в скарзі доводами та повідомили свою думку про правильність висновків судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність підстав для задоволення цього позову, просили судові рішення залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
IV. Встановлені судами фактичні обставини справи
7. 01 липня 2017 року в газеті «Одеські вісті» Одеською обласною державною адміністрацією, в особі Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури, розміщено оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських маршрутах загального користування в Одеській області, у тому числі, на маршрут № 3 «Ізмаїл АС - Василівка» та маршрут № 50 «Ізмаїл АС - Болград АС».
8. Для участі у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському маршруті загального користування № 50 «Ізмаїл АС - Болград АС» подало заяву ПП «Діамант», до якої наступні документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; копію сертифікату відповідності щодо надання послуг з перевезення пасажирів, серії ВГ № 528524; анкету згідно додатку №5 до Порядку проведення конкурсу; відомості, за підписом суб'єкта господарювання, про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання; перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті; копії свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу; копії свідоцтв відповідності автобуса параметрам комфортності; копію протоколу перевірки та адаптації тахографів; копії штатного розпису працівників; інформацію про відсутність транспортних засобів, що пристосовані для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями; довідку про те, що плата за участь у конкурсі не вносилась, у зв'язку із відсутністю такої вимоги в оголошенні; довідку про відсутність копій ліцензійних карток на автобуси; копії податкових розрахунків сум доходу за останні 2 квартали (форма 1 ДФ).
9. В анкеті до заяви про участь у конкурсі ПП «Діамант» заявило про наявність автобусів з сумарної пасажиромісткістю (не нижче Євро - 2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг у кількості 1213 одиниць, про кількість автобусів для перевезення у кількості 25 одиниць. Також було заявлено про середньооблікову кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу, що працюють на повну ставку у кількості 70 осіб, про 3 осіб, що здійснюють контроль за технічним станом транспортних засобів та про 2 осіб, що проводять щоденний огляд стану здоров?я водіїв.
10. Крім цього, заяву з відповідними додатками про участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському маршруті загального користування № 50 «Ізмаїл АС - Болград АС» подано ПАТ «Північтранс».
11. Цим підприємством на розгляд Конкурсному комітету надано: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, які пропонуються для використання на маршруті, всього у кількості 240 одиниць; довідку довільної форми з інформацією про те, що перевізником-претендентом не вносилась плата за участь у конкурсі, у зв'язку з відсутністю такої вимоги в оголошенні конкурсу; анкету до заяви про участь у конкурсі, оголошеному в газеті «Одеські вісті» від 01 липня 2017 року; інформацію про відсутність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті; копію штатного розпису працівників; завірені копії наказів щодо приймання на роботу працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом автобусів та працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв; завірені копії дипломів працівників, які здійснюють щоденний огляд технічного стану транспортних засобів, а також працівників, що проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв; копії податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку (форми № 1ДФ) за останні повні два квартали; копію сертифікату відповідності щодо надання послуг з перевезення пасажирів автобусами; відомості, за підписом суб'єкта господарювання, про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав їх використання перевізником; копії свідоцтв відповідності автобусів параметрам комфортності №01ОК- 02924; копію листа в.о. директора ДП «Державтотрансндіпроект» Редзюка А.М. від 10 червня 2016 року № 1.15-15/1803/1851 про роз'яснення сфери дії сертифіката відповідності на послуги з перевезення пасажирів автобусами за №UА9.009.00287-16, виданого органом з сертифікації дорожніх транспортних засобів; довідку про відсутність ліцензійних карток.
12. В анкеті до заяви про участь у конкурсі ПАТ «Північтранс» заявило про наявність автобусів з сумарної пасажиромісткістю (не нижче Євро - 2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг, у кількості 5168 одиниць, про кількість автобусів для перевезення у кількості 1136 одиниць. Також заявлено про середньооблікову кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу, що працюють на повну ставку у кількості 756 осіб, про 12 осіб, що здійснюють контроль за технічним станом транспортних засобів та про 7 осіб, що проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв.
13. ПП «Ізмаїл Євротрансавто», яке виявило бажання брати участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському маршруті загального користування № 50 «Ізмаїл АС - Болград АС», на розгляд Конкурсному комітету разом із заявою надало наступні документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; перелік транспортних засобів, що пропонуються для використання на автобусному маршруті; завірені копії свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу; перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на маршруті; анкету до заяви про участь у конкурсі, оголошеному в газеті «Одеські вісті» від 01 липня 2017 року (додаток №5); завірені копії штатного розпису працівників; завірені копії податкового розрахунку сум доходу (форма 1ДФ) за друге півріччя 2016 року та перше півріччя 2017 року; завірену копію протоколу перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу; завірені копії наказів щодо приймання на роботу працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом автобусів та працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв; завірені копії дипломів працівників, які здійснюють щоденний огляд стану здоров'я водіїв та свідоцтва професійної підготовки працівників, які здійснюють контроль технічного стану автобусів; перелік транспортних засобів, які використовуються для перевезення пасажирів, станом на 13 липня 2017 року; завірені копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів ПП «Ізмаїл Євротрансавто»; інформацію щодо фактичної кількості водіїв у штаті претендента; відомості про матеріально-технічне забезпечення суб'єкта господарської діяльності, його кваліфікаційні та інші можливості для забезпечення здійснення господарської діяльності з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; документи, що підтверджують відповідність транспортних засобів екологічним нормам рівня «ЄВРО-2»; завірену копію свідоцтва про проходження водіями навчання з надання першої медичної допомоги; копію наказу про закріплення водіїв за рухомим складом; завірена копія ліцензії на медичну практику щодо виписку водіїв на лінію; завірену копію сертифікату відповідності щодо надання послуг з перевезення пасажирів автобусами; копію листа Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції Одеської області про відсутність відкритих виконавчих проваджень та заборгованості підприємства перед будь-якими особами; довідку про відсутність ліцензійних карток; довідку про відсутність плати за участь у конкурсі; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на автомобільному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником.
14. В анкеті до заяви про участь у конкурсі, ПП «Ізмаїл Євротрансавто» заявило про наявність автобусів з сумарної пасажиромісткістю (не нижче Євро - 2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг у кількості 890 одиниць, про кількість автобусів для перевезення у кількості 35 одиниць. Також заявлено про середньооблікову кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу, що працюють на повну ставку у кількості 78 осіб, про 3 осіб, що здійснюють контроль за технічним станом транспортних засобів та про 3 осіб, що проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв.
15. Для участі у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування №3 «Ізмаїл АС - Василівка», ПАТ «Північтранс» разом із заявою надало наступні додатки: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, які пропонуються для використання на маршруті; довідку довільної форми з інформацією про те, що перевізником-претендентом не вносилась плата за участь у конкурсі у зв'язку з відсутністю такої вимоги в оголошенні конкурсу; анкету до заяви про участь у конкурсі, оголошеному в газеті «Одеські вісті» від 01 липня 2017 року (додаток 5); інформацію про наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті; копію штатного розпису працівників; копію податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум, утриманого з них податку (форми № 1ДФ) за останні повні два квартали; копію сертифікату відповідності щодо надання послуг; відомості, за підписом суб'єкта господарювання, про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав їх використання перевізником; копію листа в.о. директора ДП «Державтотрансндіпроект» Редзюка А.М. від 10 червня 2016 року № 1.15-15/1803/1851 про роз'яснення сфери дії сертифіката відповідності на послуги з перевезення пасажирів автобусами за №UА9.009.00287-16, виданого органом з сертифікації дорожніх транспортних засобів; довідку про відсутність ліцензійних карток.
16. В анкеті до заяви про участь у конкурсі ПАТ «Північтранс» заявило про наявність автобусів з сумарної пасажиромісткістю (не нижче Євро - 2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг у кількості 5168 одиниць, про кількість автобусів для перевезення у кількості 1136 одиниць. Також заявлено про середньооблікову кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу, що працюють на повну ставку у кількості 756 осіб, про 12 осіб, що здійснюють контроль за технічним станом транспортних засобів та про 7 осіб, що проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв.
17. ПП «Ізмаїл Євротрансавто» також заявило про свій намір брати участь у конкурсі на перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування №3 «Ізмаїл АС - Василівка», подавши відповідну заяву.
18. До вказаної заяви позивач надав: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; довідку про відсутність ліцензійних карток; перелік транспортних засобів, що пропонуються для використання на автобусному маршруті; завірені копії свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу; перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на маршруті; анкету до заяви про участь у конкурсі, оголошеному в газеті «Одеські вісті» від 01 липня 2017 року (додаток №5); завірені копії штатного розпису працівників; завірені копії податкового розрахунку сум доходу (форма 1ДФ) за друге півріччя 2016 року та перше півріччя 2017 року; завірені копії наказів про прийняття на роботу працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом автобусів та працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв; завірені копії дипломів працівників, які здійснюють щоденний огляд здоров'я водіїв та свідоцтва професійної підготовки працівників, які здійснюють контроль технічного стану автобусів; перелік транспортних засобів, які використовуються для перевезення пасажирів, станом на 14 липня 2017 року; завірені копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, які підтверджують право власності ПП «Ізмаїл Євротрансавто»; інформацію щодо фактичної кількості водіїв у штаті претендента; відомості про матеріально-технічне забезпечення суб'єкта господарської діяльності, його кваліфікаційні та інші можливості для забезпечення здійснення господарської діяльності з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; завірені копії документів, що підтверджують відповідність транспортних засобів екологічним нормам рівня «ЄВРО-2»; завірену копія свідоцтва про проходження водіями навчання з надання першої медичної допомоги; копію наказу про закріплення водіїв за рухомим складом; завірену копію ліцензії на медичну практику щодо випуску водіїв на лінію; завірену копію сертифікату відповідності на послуги з перевезення пасажирів автобусами; копію листа Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції Одеської області про відсутність відкритих виконавчих проваджень та заборгованості підприємства перед будь-якими особами; довідку про відсутність ліцензійних карток; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на автомобільному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником.
19. В анкеті до заяви про участь у конкурсі, ПП «Ізмаїл Євротрансавто» заявило про наявність автобусів з сумарної пасажиромісткістю (не нижче Євро - 2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг у кількості 890 одиниць, про кількість автобусів для перевезення у кількості 35 одиниць. Заявило про середньооблікову кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу, що працюють на повну ставку у кількості 78 осіб, про 3 осіб, що здійснюють контроль за технічним станом транспортних засобів та про 3 осіб, що проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв.
20. 03 серпня 2017 року на 40 засіданні конкурсного комітету, оформленого відповідним протоколом, розглянуто питання щодо визначення перевізників на маршрутах № 50 «Ізмаїл АС - Болград АС» та № 3 «Ізмаїл АС - Василівка».
21. Витяг із протоколу та інформація щодо детальних показників нарахування балів по об'єкту конкурсу маршруту № 50 «Ізмаїл АС - Болград АС» свідчать, що ПАТ «Північтранс» набрало 41 бал, ПП «Діамант» - 39 балів, ПП «Ізмаїл Євротрансавто» - 23 бали.
22. ПАТ «Північтранс» та ПП «Діамант» випередили ПП «Ізмаїл Євротрансавто» на 10 балів у питаннях сумарної пасажиромісткості автобусів (не нижче ЄВРО-2), які є власністю, співвласністю підприємств, або взяти у лізинг.
23. До того ж, зазначені претенденти перемогли позивача за вимогами наявності свідоцтв відповідності автобусів, які заявлені до виконання перевезень за об'єктом конкурсу, параметрам комфортності. Поряд з цим, ПАТ «Північтранс» переміг претендентів у наявності автобусів, що були заявлені у конкурсі з відповідним строком експлуатації.
24. По маршруту загального користування №3 «Ізмаїл АС - Василівка» ПАТ «Північтранс» набрало 45 балів, ПП «Ізмаїл Євротрансавто» - 29 балів.
25. Конкурсний комітет, надаючи перевагу ПАТ «Північтранс», вважав, що він є кращим у питаннях строку експлуатації автобусів, що були заявлені у конкурсі, у наявності середньооблікової кількості працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою, не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку. До того ж, Конкурсний комітет 11 балами оцінив роботу ПАТ «Північтранс» як перевізника - переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу.
26. 04 серпня 2017 року наказом Управління транспортно-комунаційної інфраструктури Одеської ОДА № 25/0-2017 введено в дію рішення 40 засідання обласного конкурсного комітету щодо визначення переможців конкурсів та зазначено про необхідність укладання з перевізниками, які визначені переможцями конкурсів, відповідних договорів.
27. 28 серпня 2017 року Одеська обласна державна адміністрація, в особі начальника управління транспортно-комунікаційної інфраструктури та ПАТ «Північтранс», уклали договори про організацію перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування за №79/17, №87/17 «Ізмаїл АС - Болград АС» та «Ізмаїл АС - Василівка».
28. Позивач, вважаючи такі дії та рішення відповідачів протиправними, звернувся з цим позовом до суду.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
29. Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
30. Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
31. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
32. За приписами статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
33. Стаття 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлює повноваження, у тому числі, обласних державних адміністрацій забезпечувати організацію пасажирських перевезень на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласні маршрути).
34. Згідно зі статтями 43 та 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
35. Так, до обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать, визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування: обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.
36. У разі відсутності в перевізників-претендентів автобусів, що відповідають умовам конкурсу, вони мають право подавати до конкурсного комітету заяву на участь у конкурсі та документи, що містять характеристику наявних автобусів, які перевізник-претендент пропонує використовувати на даному маршруті, а також інвестиційний проект-зобов'язання щодо оновлення парку автобусів на цьому маршруті на визначений період до п'яти років.
37. У разі відсутності перевізників-претендентів, які мають автобуси, що відповідають умовам конкурсу, конкурс проводиться серед претендентів, які пропонують використовувати на даному маршруті автобуси, що відповідають вимогам безпеки, але не відповідають умовам конкурсу за класом, пасажиромісткістю, параметрами комфортності, з урахуванням поданих інвестиційних проектів-зобов'язань щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам, у термін до п'яти років.
38. Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.
39. Відповідно до статті 45 Закону України «Про автомобільний транспорт», у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
40. До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.
41. Стаття 34 даного Закону встановлює обов'язки автомобільного перевізника, зокрема, утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
42. Автомобільні перевізники, з кількістю транспортних засобів десять і більше, зобов'язані організовувати підвищення кваліфікації керівників і спеціалістів автомобільного транспорту, діяльність яких пов'язана з наданням послуг автомобільного транспорту, у термін один раз на п'ять років, а з питань безпеки перевезень, охорони праці та пожежної безпеки - у термін один раз на три роки в порядку, який визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
43. Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, визначена Порядком № 1081, який є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
44. Згідно з пунктом 29 Порядку № 1081, для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи:
нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні);
перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою «з місцем водія/без місця водія»), VIN-код транспортного засобу, державні номерні знаки, рік випуску транспортного засобу;
копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті;
документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу;
копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті;
копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації);
перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність;
анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку;
копію штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) за останні повні два квартали.
45. Комплектність поданих документів перевіряє, в міру їх надходження, організатор.
46. Відповідно до пункту 32 Порядку № 1081, до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з Додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
47. Згідно з пунктом 37 Порядку № 1081, достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
48. Пунктом 12 Порядку № 1081 визначено, що конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який:
1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;
2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;
3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт»;
4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення;
5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);
6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт».
49. Пунктом 67 Порядку № 1081 встановлено, що інформація, що міститься в документах, поданих перевізниками-претендентами для участі у конкурсі, повинна бути достовірною за станом на момент подання документів для участі в конкурсі.
50. Відповідно до пункту 40 Порядку № 1081, під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками:
наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання);
наявність, характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу;
наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями;
наявність свідоцтва відповідності автобуса параметрам комфортності (для міжміського перевезення);
строк експлуатації автобусів (рік виготовлення, строк фактичної експлуатації); наявність сертифіката відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам;
наявність та характеристика виробничої бази;
умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу;
умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом;
умови виконання регламентних робіт з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів;
досвід роботи перевізника-претендента;
наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов;
якість роботи автомобільного перевізника на даному маршруті (у разі обслуговування на умовах договору (дозволу), укладеного (наданого) на підставі попереднього конкурсу;
інвестиційний розвиток суб'єкта господарювання та соціальний ефект від його діяльності;
умови контролю за станом здоров'я водіїв.
51. У пункті 47 Порядку визначено, що рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсного комітету (або за його відсутності голос заступника голови конкурсного комітету).
52. За правилами пункту 49 Порядку № 1081, рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору.
53. Додатком 4 до Порядку №1081 передбачено порядок нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
VI. Позиція Верховного Суду
54. Перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, а також надаючи оцінку правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд виходить із такого.
55. Приписами частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
56. Судами попередніх інстанцій встановлено, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з оскарженням позивачем результатів конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських маршрутах загального користування в Одеській області, у яких він брав участь.
57. Також встановлено, що позивач не погоджується з показниками, які були оцінені конкурсним комітетом, та механізмом нарахування балів учасникам конкурсу ПАТ «Північтранс» та ПП «Діамант».
58. Він вважає, що Конкурсним комітетом не були дотримані вимоги пункту 2 Додатку 4 до Порядку №1081, зокрема не перевірені обставини того, що наданий ПАТ «Північтранс» штатний розпис, був ведений дію з 01 квітня 2017 року, тобто за три місяці до оголошення конкурсу, а ПП «Діамант» подало до участі в конкурсі штатний розпис, затверджений станом на 01 липня 2017 року, тобто безпосередньо на дату оголошення конкурсу.
59. Спростовуючи такий аргумент позивача суди попередніх інстанцій виходили з того, що пунктом 29 Порядку №1081 унормовано, що копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) подається за останні повні два квартали. Будь-яких застережень в цьому нормативному акті про те, коли повинен бути затверджений штатний розпис, не міститься.
60. При цьому суди встановили, що перевізником - претендентом ПП «Діамант» у заяві-анкеті заявлено середньооблікову кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку в кількості 70 осіб.
61. На підтвердження цього надано копії податкового розрахунку сум доходу за два останні повні квартали, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ).
62. Перевізником - претендентом ПАТ «Північтранс» у анкеті до заяви про участь у конкурсі було зазначено середньооблікову кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку у кількості 756 осіб. На підтвердження цього надані копії податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) за повні два квартали.
63. При цьому суди встановили, що докази про те, що наведені конкурсантами відомості є недостовірними, в матеріалах справи відсутні.
64. За таких обставин, Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що для вирішення даного спору не має значення коли саме був затверджений штатний розпис учасника конкурсу, оскільки працедавцю надано право міняти структуру підприємства, чисельність працівників, їх склад, розмір зарплати і періодичність таких змін законодавством не передбачена. Основним у цьому питанні є те, що відомості, зазначені перевізником, повинні бути достовірним та підтверджуватися відповідними доказами.
65. Водночас, Верховний Суд наголошує про те, що цей висновок судів не повинен суперечити та нівелювати вимогу Порядку № 1081, за пунктом 29 якого для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, а також, зокрема анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копію штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) за останні повні два квартали.
66. Верховний Суд зауважує, що для надання правової оцінки діям учасників справи в спірних правовідносинах обов?язково слід виходити з того, для досягнення якої саме мети законодавець обумовив подання тих чи інших документів конкурсантами, а також з?ясувати яку вони несуть інформацію та важливість цієї інформації для оцінки конкурсантів та результатів конкурсу, чи може бути підтверджена така інформація іншими поданими документами.
67. Так, Порядок №1081 визначає форму анкети, в якій зазначається інформація, що буде врахована під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
68. Водночас, Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів (Додаток №4 до Порядку № 1081) передбачає серед показників, які оцінюються конкурсним комітетом та для яких визначено механізм нарахування балів, такі показники як середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку (пункт 2), а також наявність не менш як трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, не менш як двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв (пункт 3).
69. В тексті Додатку № 4 міститься застереження, що бали нараховуються у разі якщо працівники, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, та працівники, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу.
70. Суди попередніх інстанцій встановили, що за вказаними вище критеріями учасникам конкурсу нараховано бали. Іх кількість обраховувалась, виходячи з заявленої учасниками-перевізниками кількості таких працівників.
71. При цьому, суди встановили, що ПАТ «Північтранс» та ПП «Діамант» подали копії штатних розписів, затверджені станом на 01 квітня 2017 року та 01 липня 2017 року відповідно в той час, коли оголошення про конкурс було опубліковане 01 липня 2017 року. Вказані обставини визнані учасниками справи та не заперечувались під час розгляду справи. Цими обставинами позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, вказуючи про подання цими учасниками документів не в повному обсязі.
72. Зважаючи на це та виходячи з системного аналізу норм Порядку №1081, які в спірних правовідносинах є імперативними в частині зазначення перевізником достовірної інформації щодо кількості працівників, що працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів та щоденний огляд стану здоров?я водіїв, оскільки пріоритетність поданої інформації підтверджує нарахування додаткових балів конкурсанту-перевізнику, що, в подальшому, матиме вплив на рішення конкурсної комісії в частині оголошення переможця конкурсу, Верховний Суд звертає увагу на таке.
73. Порядок № 1081 передбачає надання конкурсантами копії штатного розпису, що за змістом цього нормативно-правового акта є підтвердженням останніми, зокрема та не виключно, відомостей про наявну у них фактичну кількість штатних посад, яку в період, що підлягає дослідженню під час конкурсу, могли обіймати працівники, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, та працівники, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв. Лише виходячи з кількості передбачених штатним розписом посад за період, що перевіряється організатором та/або робочим органом, можливо зробити достовірний висновок про те, що такі працівники реально працювали на підприємстві на повну ставку та перебували у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу. Водночас, ні надані накази про прийняття на роботу таких працівників, ні відомості форми №1ДФ не підтверджують цього, оскільки не містять інформації про кількість штатних посад, які одночасно були передбачені штатним розписом підприємства у певний період часу та могли бути зайняті працівниками певної спеціалізації на повну ставку, а не за сумісництвом. Втім, подання документу, що підтверджує такі відомості є обов?язковим, оскільки ця інформація підлягає оцінці під час конкурсу з проставленням відповідної кількості балів, за підсумком яких визначається переможець конкурсу.
74. Поряд з цим, Верховний Суд враховує, що заперечуючи факт надання МП «Олімп» на адресу ПАТ «Північтранс» послуг щодо проведення медогляду водіїв та технічного огляду рухомого складу на стадії апеляційного розгляду позивач заявив клопотання щодо витребування у надавача послуг МП «Олімп» копій журналів випуску на лінію транспортних засобів та копії журналів медичного огляду водіїв ПАТ «Північтранс». Це клопотання задоволене судом, проте відповідна ухвала суду не отримана МП «Олімп» та не виконана.
75. Отже, надавши до участі в конкурсі копії штатних розписів, затверджені станом на 01 квітня 2017 року та 01 липня 2017 року відповідно ПАТ «Північтранс» та ПП «Діамант» не підтвердили такі відомості за весь період, що підлягає перевірці організатором та/або робочим органом у розумінні положень Порядку № 1081.
76. Проте, пунктом 12 Порядку № 1081 визначено, що конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який, зокрема подав до участі в конкурсі документи не в повному обсязі.
77. Крім цього, згідно з пунктом 37 Порядку № 1081, передбачено обов?язок організатора та/або робочого органу перевірити достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку.
78. Таким чином, важливість зазначення перевізником-претендентом такої інформації підкреслюється правовими наслідками у вигляді недопущення конкурсною комісією цього претендента до участі у конкурсі, у випадку визнання останнього таким, що подав до участі в конкурсі документи не в повному обсязі.
79. Крім цього, необхідність дослідження повноти та достовірності подання конкурсантом такої інформації та доказів на її підтвердження зумовлюється перевіркою обґрунтованості та правомірності дій відповідачів під час проставлення балів учасникам за цими критеріями оцінювання.
80. Проте, в матеріалах справи відсутні відомості про те чи з?ясовували суди першої та апеляційної інстанцій відомості про надання претендентами вказаної інформації у необхідному обсязі, оскаржувані рішення судів лише містять висновок про те, що для вирішення даного спору не має значення коли саме був затверджений штатний розпис учасника конкурсу, оскільки працедавцю надано право міняти структуру підприємства, чисельність працівників, їх склад, розмір зарплати і періодичність таких змін законодавством не передбачена. Водночас суди правильно підсумували, що основним у цьому питанні є те, що відомості, зазначені перевізником, повинні бути достовірним та підтверджуватися відповідними доказами, однак залишили поза увагою законодавчо обумовлену вимогу щодо повноти поданої інформації.
81. За цих обставин, Верховний Суд доходить висновку про те, що судами попередніх інстанцій при вирішенні справи встановлені суперечності щодо документів, необхідність подання яких обмовлена вимогами організатора конкурсу та законодавством, що регулює це питання, а також документами, які фактично подавалися учасниками спірного конкурсу.
82. Вказані обставини ставлять під сумнів належне здійснення відповідачами перевірки інформації щодо кількості працівників, які працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів та щоденний огляд стану здоров?я водіїв.
83. Втім, ці обставини судами попередніх інстанцій залишені поза увагою.
84. Верховний Суд наголошує, що за змістом статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
85. Отже, в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України в основі обґрунтованого рішення лежать повнота і всебічність з?ясування обставин, це виключає існування будь-яких не спростованих судом належним чином розбіжностей між доказами, поданими сторонами.
86. Тому Суд зазначає, що суди попередніх інстанцій, виявивши вказані вище суперечності не вжили усіх, визначених законом заходів, зокрема та не виключно, щодо витребування додаткових доказів, на підставі яких можливо встановити істинну та достовірну інформацію стосовно спірних обставин.
87. Таким чином, суди попередніх інстанцій, не встановивши усі фактичні обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, прийшли до передчасних висновків про безпідставність та необґрунтованість вимог позивача.
88. Втім, Верховний Суд зазначає, що приписами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суди наділені правом збирати докази з власної ініціативи, а також повноваженням сприяти в реалізації обов'язку доказування (у випадку неможливості самостійного надання особами, які беруть участь у справі доказів) і витребовувати необхідні докази. Тобто законодавцем передбачено активну участь суду в збиранні доказів, а тому покладення обов'язку надання доказів виключно на осіб, які беруть участь у справі без сприяння судами в реалізації зазначеного обов'язку, а також вияв власної їх ініціативи у процесі збору доказів, як мети встановлення дійсних фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, є надмірним тягарем, що, в деякій мірі, є неспівмірним із розподілом обов'язку доказування, визначеного адміністративним процесуальним законодавством.
89. Тому, висновки судів попередніх інстанцій та оскаржувані рішення в цій справі не відповідають завданням адміністративного судочинства щодо справедливого і неупередженого вирушення спору.
90. Водночас, в силу положень статті 341 Кодексу адміністративного судочинства їх встановлення судом касаційної інстанції не допускається.
91. Розглянувши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм процесуального права, колегія суддів вважає, що судами попередніх інстанцій порушено норми процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, зокрема, не забезпечено повне та всебічне з?ясування обставин у справі та не вжито усіх, визначених законом заходів для цього.
92. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд.
93. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд необґрунтовано відхилив клопотання (заяву) учасника справи щодо встановлення обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
94. Приписами частини 4 статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.
95. З огляду на те, що порушення допущені судами першої та апеляційної інстанцій, рішення цих судів підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції, якому необхідно дослідити усі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, надати оцінку заявленим позовним вимогам крізь призму частини другої статті 2 КАС України та з урахуванням установленого статтею 6 цього Кодексу принципу верховенства права. Під час нового розгляду суду слід врахувати вищенаведене та ухвалити законне та обґрунтоване рішення за результатами повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності та взаємному зв?язку.
Керуючись статтями 3, 341, 345, 349, 353, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
1. Касаційну скаргу Приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року та постанову П?ятого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року задовольнити частково.
2. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року та постанову П?ятого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року в цій справі скасувати, а справу направити на новий розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий О. А. Губська
Судді О.В. Калашнікова
В.М. Соколов