29 квітня 2020 року
Київ
справа №320/2609/19
адміністративне провадження №К/9901/10900/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стрелець Т.Г.,
суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,
перевіривши касаційну скаргу Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року у справі № 320/2609/19 за адміністративним позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "СВК ім. Щорса" про стягнення адміністративно-господарських санкції та пені,-
Як вбачається з касаційної скарги та відомостей Єдиного Державного реєстру судових рішень Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «СВК ІМ. ЩОРСА», у якому просило стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 495 089, 60 грн.
Київський окружний адміністративний суд рішенням від 16 серпня 2019 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року, у задоволенні адміністративного позову відмовив повністю.
Не погодившись з судовими рішенням першої та апеляційної інстанції, 16 квітня 2020 року Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів направило до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить: скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року у справі № 320/2609/19; прийняти нове рішення, яким стягнути з відповідача на користь Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів грошову суму в рахунок адміністративно - господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 495 089 129,60 грн.
У касаційній скарзі скаржник зазначає, що причиною несвоєчасного подання касаційної скарги є те, що єдиним підписантом документів Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є директор, Подорожний С.М., який у період з 16.03.2020 по 08.04.2020 перебував у відпустці.
Також на обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду, скаржник посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та пункт 3 Прикінцевих положень КАС України.
Згідно з частиною першою статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
За правилами частини першої статті 334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Частиною 2 ст. 329 КАС України встановлено, що учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу (частина 3 ст. 329 КАС України).
Згідно відомостей Єдиного Державного реєстру судових рішень вбачається, що вступна та резолютивна частина оскаржуваної постанови проголошені 10 лютого 2020 року, повний текст такої постанови не містить відомостей щодо дати його складання.
Згідно пункту 7 частини 2 статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначається дата отримання копії судового рішення суду апеляційної інстанції, що оскаржується.
Відповідно до змісту касаційної скарги, скаржник не зазначає дати отримання копії постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року у справі № 320/2609/19, водночас додає до касаційної скарги копію супровідного листа суду апеляційної інстанції від 12 лютого 2020 року, яким направлено копію оскаржуваної постанови.
Відповідно до відбитку штемпеля Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, копія оскаржуваної постанови отримана 17.02.2020.
Виходячи з наведеного та положень пункту 3 Прикінцевих положень КАС України, згідно якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину, строк на касаційне оскарження підлягає поновленню.
Разом з цим, суд установив, що касаційна скарга не відповідає вимогам ст. 330 КАС України, виходячи з наступного.
08.02.2020 набрав чинності Закон України від 15.01.2020 № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ».
Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України, у редакції, чинній з 08.02.2020), провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до вимог пункту 4 частини другої статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначається, зокрема, підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 328 цього Кодексу підстави (підстав).
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Разом з цим, Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів у касаційній скарзі не зазначив передбачених статтею 328 КАС України підстав, на яких подається касаційна скарга, що свідчить про її невідповідність положенням пункту 4 частини другої статті 330 КАС України.
Також суд зазначає, що згідно пункту 5 частини другої статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначається, зокрема, вимоги особи, що подає касаційну скаргу, до суду касаційної інстанції.
Так, відповідно до змісту рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року позивач просить суд стягнути адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 484 052,73 грн., натомість згідно змісту постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року позивач просить стягнути адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 495 089 129,60 грн.
В касаційній скарзі позивачем зазначено про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «СВК ІМ. ЩОРСА» адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 495 089 129,60 грн.
З огляду на зазначене, скаржнику необхідно надати пояснення щодо розбіжностей в рішеннях суду першої та апеляційної інстанції в частині заявленої до стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені.
Крім того, відповідно до частини четвертої статті 330 КАС України до касаційної скарги додається, зокрема документ про сплату судового збору.
Усупереч зазначеної вище законодавчої норми скаржник не додав до своєї касаційної скарги документ про сплату судового збору у розмірі, визначеному Законом України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).
Підпунктом 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але не більше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень позивач звернувся до суду з даним позовом у 2019 році та заявив одну позовну вимогу майнового характеру у розмірі 495 089 129,60 грн. (згідно змісту постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року та касаційної скарги).
Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано субєктом владних повноважень ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України від 28 лютого 2019 року № 2696-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» визначено, що станом на 01 січня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1 тис. 921 грн.
Отже, ставка судового збору за подання касаційної скарги у цій адміністративній справі становить 38 420 грн. (200% від (19 210 грн. - 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), оскільки 1,5 відсотка ціни позову більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За таких обставин, відповідно до правил статей 169, 332 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга підлягає залишенню без руху з установленням скаржнику строку для усунення її недоліків шляхом зазначення передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України підстав (підстави) подання касаційної скарги; надання пояснення щодо розбіжностей в рішеннях суду першої та апеляційної інстанції в частині заявленої до стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені; надання до суду касаційної інстанції документа про сплату судового збору у розмірі 38 420 грн.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів - УК у Печер. р-ні/Печерс. р-н/22030102, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача (стандарт IBAN) - UA288999980313151207000026007, Код класифікації доходів бюджету - 22030102, "Судовий збір (Верховний Суд, 055)", символ звітності банку: 207, призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), ВЕРХОВНИЙ СУД (Касаційний адміністративний суд) номер справи, у якій сплачується судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись статтями 169, 328, 330, 332 КАС України, Верховний Суд
1. Задовольнити клопотання Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання поважними причин пропуску строку для подання касаційної скарги. Поновити Київському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів строк на касаційне оскарження рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року у справі № 320/2609/19.
2. Касаційну скаргу Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року у справі № 320/2609/19 - залишити без руху.
3. Надати скаржнику строк для усунення вказаних недоліків протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали з моменту закінчення строку дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), спричиненого коронавірусом SARS-CoV-2.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Т. Г. Стрелець
Судді С. Г. Стеценко
Л. В. Тацій