Рішення від 28.04.2020 по справі 580/674/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2020 року справа № 580/674/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

25.02.2020р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі-позивач) з позовною заявою до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (далі-відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення про проведення перерахунку від 01.11.2019р. Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що являлась отримувачем субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг для отримання якої нею подано декларацію про доходи і витрати осіб, в якій зазначила, що протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії витрат на придбання майна, товарів та послуг на суму, що перевищує 50 000,00 грн не було. Разом з тим, відповідачем 01.11.2019р. прийнято рішення про проведення перерахунку, яким визначено суму виплачених понаднормово коштів, що підлягають поверненню. Вказане рішення прийнято у зв'язку із поданням позивачем недостовірних відомостей, оскільки нею набуто право власності на квартиру, оціночна вартість якої понад 50 000,00 грн. Зазначене рішення позивач вважає протиправним оскільки позивачем не здійснювалось придбання квартири, а здійснено розподіл спільного сумісного майна подружжя на виконання договору про поділ майна подружжя за наслідками розірвання шлюбу, в зв'язку з чим спірне рішення належить скасувати.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.03.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

У строк встановлений судом для подачі відзиву як і станом на час прийняття рішення в даній справі, відзив на позовну заяву відповідачем до суду не подано.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як отримувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

05.10.2018р. позивач подала заяву про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидій.

01.11.2019р. Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради прийнято рішення про проведення перерахунку, яким визначено суму виплачених понаднормово коштів, що підлягають поверненню ОСОБА_1 по особовій справі №210229 внаслідок подання недостовірних даних, які вплинули на визначення права на субсидію (набуття у власність квартири, оціночна вартість понад 50 000,00 грн. Період для проведення перерахунку з 01.05.2018р. по 31.01.2019р. - 7552,99 грн.; з 01.02.2019р. по 30.04.2019р. - 4462,62 грн.

06.11.2019р. Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради направлено позивачу повідомлення про припинення надання житлової субсидії №8917/28-5/01-17, відповідно до якого, на підставі висновків проведеної перевірки житлової субсидії у відповідності з заявою позивача виявлено, що ОСОБА_1 надано недостовірну інформацію про набуття у власність майна, оціночна вартість якого більше 50000,00 грн. Внаслідок чого надмірно виплачені кошти в сумі 12015,61 грн. за період з 01.05.2018 по 30.04.2019.

Відповідно до п. 125 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, сума житлової субсидії, в розмірі 7552,99 грн., яка надавалася отримувачу не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії, а суму житлової субсидії, яка отримана у готівковій формі позивач зобов'язана повернути і перерахувати суму в розмірі 4462,62 грн. до 01.02.2020 на рахунок Мінсоцполітики України та надати копії квитанцій в 114 каб.

Вважаючи спірне рішення протиправним, позивач звернулась до суду із даним адміністративним позовом до суду, за захистом порушених прав та інтересів зі сторони суб'єкта владних повноважень.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 19.11.2017р. №2189-VIII (далі - Закон №2189-VIII) встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій встановлено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. № 848 (далі - Положення №848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329 чинній станом на дату звернення позивача із заявою про надання житлової субсидії).

Відповідно до абз. 1 п. 2 Положення №848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з абз. 1 п. 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Пунктом 4 Положення №848 визначено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абз. 1 п. 8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Відповідно до пп. 4 п. 6 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

З аналізу вказаних положень вбачається, що в разі якщо будь-хто із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, дійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності, зокрема на квартиру на суму, яка на дату набуття права власності перевищує 50 тис. гривень, житлова субсидія за такою заявою не призначається.

Відповідно до абз. 4 п. 119 Положення №848 (в редакції чинній станом на дату прийняття спірного рішення), за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

Згідно п. 125 Положення №848, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

При вирішенні даного спору по суті, суд зазначає наступне.

Соснівським районним судом м. Черкаси в справі № 712/14396/17 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 . позивач разом із громадянином України - ОСОБА_2 , зареєстрували шлюб у с. В.Севастянівка, Христинівського району, Черкаської області, актовий запис № 20.

Згідно договору купівлі-продажу квартири посвідченого нотаріусом Третьої черкаської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 , за № 1358 від 04.04.2001 р. (а.с. 7), позивач набула права власності на квартиру АДРЕСА_1 .

18.12.2017р. рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси у справі №712/14396/17 шлюб між позивачем та ОСОБА_2 розірвано.

27.02.2018р. між позивачем та ОСОБА_2 укладено Договір про поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя (а.с. 9), який посвідчено приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Рубан С.С., та зареєстровано в реєстрі за №259.

Відповідно до ч.ч. 2,3,5 зазначеного Договору, за час спільного проживання у шлюбі, як спільна сумісна власність сторонами було придбане квартиру АДРЕСА_1 .

Цим договором сторони визначили наступний порядок поділу зазначеного майна, що набувалося ними за час шлюбу:до особистої приватної власності ОСОБА_1 переходить: квартира АДРЕСА_1 . Подальше володіння, розпорядження і користування вищеназваним майном здійснюється ОСОБА_1 , самостійно, на власний розсуд і не потребує будь-якого погодження з боку ОСОБА_2 .

Узгоджена сторонами вартість майна, яке піддягає поділу за цим договором становить, зокрема, вартість квартири складає 100000,00 гривень.

За взаємною згодою сторони відступили від рівності часток при поділу майна.

Згідно витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 8), ОСОБА_1 є власником повної частки квартири АДРЕСА_1 .

Таким чином, після укладення договору про поділ спільного сумісного майна подружжя до позивача перейшло право власності на 1/2 частину квартири вартістю 50000 грн., що раніше належала її чоловіку.

Як вбачається із рішення Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про проведення перерахунку, ним визначено суму виплачених понаднормово коштів, що підлягають поверненню позивачем, у зв'язку із поданням нею недостовірних даних, які вплинули на визначення права на субсидію (набуття у власність квартири, оціночна вартість понад 50 тис. гривень.

З аналізу пп. 4 п. 6 Положення №848 (у редакції станом дату подання заяви про призначення субсидії) вбачається, що житлова субсидія за такою заявою не призначається в разі якщо будь-хто із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності, зокрема на квартиру на суму, яка на дату набуття права власності перевищує 50 тис. гривень.

Таким чином, обов'язковою умовою, що позбавляє особу права на отримання субсидії є набуття права власності на майно, вартість якого, на дату набуття права власності, перевищує 50 тис. гривень.

Разом з тим, суд зазначає, що після укладення договору про поділ спільного сумісного майна подружжя до позивача перейшло право власності на 1/2 частину квартири, належної ОСОБА_2 вартістю 50000 грн., за наслідками чого позивач набула право на повну частку квартири вартістю 100 000 грн.

На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що позивач, набувши право власності на майно вартістю 100 000 грн., позбувся, у відповідності до пп. 4 п. 6 Положення №848 права на отримання житлової субсидії.

Також доводи позовної заяви містить посилання представника позивача про протиправність спірного рішення про проведення перерахунку, оскільки відповідачем не приймалось рішення про припинення надання позивачу житлової субсидії, чим порушено процедуру визначену Порядком №848.

З даного приводу суд зазначає, що обставиною, яка підлягає з'ясування в межах розгляду даної справи щодо правомірності визначення суми коштів, що підлягають поверненню є саме встановлення права позивача на призначення субсидії, яку було виплачено позивачу. Суд звертає увагу, що з огляду на встановлену, в ході розгляду даної справи, відсутність у позивача такого права, судом вбачається, що висновок Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради у спірному рішенні про подачу позивачем до заяви про призначення субсидії недостовірних даних, які вплинули на визначення права на субсидію, у зв'язку із набуттям у власність квартири, оціночна вартість, якої понад 50 тис. гривень, суд вважає обгрунтованим та підтвердженим доказами, наявними у матеріалах справи, в зв'язку з чим суд доходить висновку про правомірність прийнятого рішення, яким визначено суму виплачених понаднормово коштів, що підлягають поверненню та як наслідок про необгрунтованість позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність прийнятого спірного рішення, в зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог належить відмовити.

У відповідності до положень ст. 139 КАС України, судові витрати, зі сплати судового збору не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Білоноженко