про відмову в поновленні пропущеного строку
для пред'явлення виконавчого листа до виконання
29 квітня 2020 р. Справа № 480/1918/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми заяву Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у адміністративній справі за позовом Головного управління ДФС у Сумській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
Заявник звернувся з клопотанням про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання, зазначаючи, що 08.10.2019 ним подано заяву про видачу виконавчого листа по даній справі, який судом виготовлений 11.11.2019. Головним управлінням виконавчий лист отриманий 28.02.2020, що унеможливлює пред'явлення його до виконання, тому заявник просить поновити пропущений строк для пред'явлення виконавчого документу до виконання.
Відповідач по справі, боржник за виконавчим документом ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечила, зазначивши про відсутність поважних причин для поновлення строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Заслухавши відповідача, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає за необхідне в задоволенні клопотання відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року задоволені позовні вимоги Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , стягнуто з відповідача податковий борг
- з орендної плати з фізичних осіб (код платежу 18010900) у розмірі 21888,39 грн (двадцять одна тисяча вісімсот вісімдесят вісім грн 39 коп) на користь місцевого бюджету на р/р 33215815018506, код одержувача 37784555, МФО 899998, Конотопське управління ДКС у Сумській області/отг Дубов'язівка;
- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11011001), в сумі 37,20 грн (тридцять сім грн 20 коп) на користь Державного бюджету України на р/р 31112137018141, код одержувача 37784555, МФО 899998, Конотопське управління ДКС у Сумській області;
- з акцизного податку (код платежу 14040000) в сумі 57,32 грн (п'ятдесят сім грн 32 коп) на користь місцевого бюджету на р/р 31416531018506, код одержувача 37784555, МФО 899998, Конотопське управління ДКС у Сумській області/отг Дубов'язівка;
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11010500), в сумі 87,80 грн (вісімдесят сім грн 80 коп) на користь Державного бюджету України на р/р 33110341018506, код одержувача 37784555, МФО 899998, Конотопське управління ДКС у Сумській області (а.с.38-40).
09.09.2019 рішення суду набрало законної сили.
08 листопада 2019 року до суду надійшла заява від Головного управління ДПС у Сумській області про видачу виконавчого листа про стягнення коштів ( а.с.44).
11 листопада 2019 року виконавчий лист судом оформлений, що відображено у довідковому листі до адміністративної справи.
19 лютого 2020 року отриманий виконавчий лист представником податкового органу в приміщенні суду ( а.с.44).
Відмовляючи в задоволенні клопотання, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.4 ст.372 Кодексу адміністративного судочинства України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Інструкцією з діловодства в адміністративних судах України, затвердженою наказом Державної судової адміністрації України від 17.12.2013 №174 ( чинній на час подання заяви про видачу виконавчого листа), а саме пунктом 6.2 визначено, що для виконання судового рішення в адміністративній справі, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, особі, на користь якої воно ухвалено, за її письмовою заявою видається один виконавчий лист.
Виконавчий лист видається за заявою осіб, на користь яких ухвалено судове рішення, або їхніх представників після набрання судовим рішенням законної сили, а у справах, за якими рішення підлягає негайному виконанню, - у день ухвалення судового рішення. У справах за позовами органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні чи суспільні інтереси, виконавчі листи видаються за заявами таких органів чи осіб або осіб, в інтересах яких заявлено позов.
Виконавчий лист видається особисто стягувачу або його представникові, який на заяві про видачу виконавчого листа ставить свій підпис.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України “Про виконавче провадження” № 1404-VIII (далі-Закон № 1404-VIII).
Згідно ст.1 Закону № 1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частин 1, 2 та 6 статті 12 Закону №1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Норма аналогічного змісту закріплена у ст. 376 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлений.
Вирішуючи питання щодо поважності причин пропуску строку для пред'явлення стягувачем виконавчого документа до виконання, суд зазначає, що поважними можуть бути визнані причини, які пов'язані із обставинами, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами що унеможливлюють пред'явлення виконавчого документа до органу виконання. Водночас, заявником не наведено жодної причини, яка б перешкоджала своєчасно отримати виконавчий лист у справі та пред'явити його на виконання, зважаючи, що рішення суду набрало законної сили 09.09.2019, заява про видачу виконавчого листа подана 08.11.2019 , а виконавчий документ отриманий лише 28.02.2020.
Враховуючи викладене, суд вважає, що підстави для поновлення строку пред'явлення виконавчого листа у даній справі відсутні, а тому клопотання Головного управління Державної податкової служби у Сумській області задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 376 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення
Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя Л.М. Опімах