Рішення від 29.04.2020 по справі 480/377/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2020 р. Справа №480/377/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області про протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області (далі - відповідач, Хмелівська сільська рада), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 19.11.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства на території Хмелівської сільської ради та про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 на території Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області (господарський двір); зобов'язати відповідача надати дозвіл ОСОБА_1 згідно із заявою, зареєстрованою Хмелівською сільською радою Роменського району Сумської області 21.05.2019 за № 39/07-05, на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в травні 2019 ОСОБА_1 звернулась до Хмелівської сільської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області. Листом від 03.06.2019 сільська рада повідомила, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не набрало необхідної кількості голосів у зв'язку із чим заява ОСОБА_1 не була задоволена, дозвіл надано не було.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.09.2019 по справі № 480/2730/19 відповідача зобов'язано повторно розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення. На виконання рішення суду сільська рада своїм рішенням від 19.11.2019 відмовила у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

На думку позивача, рішення сільської ради прийнято з порушенням норм Земельного кодексу України у зв'язку із чим підлягає скасуванню.

Крім того, позивач у вимогах просить скасувати рішення сільської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, яке було прийнято відносно іншої особи, а саме ОСОБА_2 , з тих підстав, що сільська рада не розглянувши по суті заяву позивача про надання дозволу в позачерговому порядку розглянула заяву іншої особи, що стало підставою для відмови в наданні дозволу позивачу.

Відповідач подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що при зверненні до Хмелівської сільської ради із заявою від 21.05.2019 позивач не надана повного переліку документів, необхідних для вирішення питання про надання дозволу, а саме не вказано бажаного місця розташування земельної ділянки, що унеможливлює перевірку відповідності місця розташування об'єкта вимогам законів.

На вказаний відзив позивач надала відповідь у якій з доводами відповідача не погоджується та зазначила, що до заяви від 21.05.2019 нею було додано відповідний графічний матеріал, складений інженером-землевпорядником. Крім того в листі від 03.06.2019, яким їй відмовлено в наданні дозволу та при розгляді справи № 480/2730/19 сільська рада не посилалась на відсутність викопіювання. Крім того в спірному рішенні не було вказано на такі обставини як відсутність графічного матеріалу.

Ухвалою від 12.02.2020 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою суду від 13.04.2020 у відповідача повторно витребувано докази.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Як встановлено судом, у травні 2019 ОСОБА_1 звернулась до Хмелівської сільської ради із заявою від 21.05.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с. 29).

Листом від 03.06.2019 № 02-35/620 Хмелівська сільська рада Роменського району Сумської області повідомила позивача, що проект рішення про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою не набрало достатньої кількості голосів, рішення не прийнято. Вказана відмова була оскаржена позивачем до суду.

Так, рішенням від 27.09.2019 по справі № 480/2730/19 Сумський окружний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність Хмелівської сільської ради щодо не прийняття відповідного рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 21.05.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га за межами населеного пункту на території Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Також зобов'язано Хмелівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.05.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га за межами населеного пункту на території Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (а.с. 7-9).

На виконання рішення суду по справі № 480/2730/19 Хмелівська сільська рада повторно розглянула заяву ОСОБА_1 від 21.05.2019 та рішенням від 19.11.2019 відмовила в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Підставою для відмови було те, що по Хмелівській сільській раді недостатня площа земельних ділянок для забезпечення в повному обсязі мешканців, які зареєстровані та проживають на території Хмелівської сільської ради, земельними ділянками для ведення особистого селянського господарства та в у зв'язку із тим, що сільською радою надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність відповідної земельної ділянки ОСОБА_2 (багатодітна родина) для ведення особистого селянського господарства (а.с. 5).

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

В даному випадку Хмелівська сільська рада відмовила ОСОБА_1 посилаючись на те, що по сільській раді недостатня площа земельних ділянок для забезпечення в повному обсязі мешканців, які зареєстровані та проживають на території Хмелівської сільської ради, земельними ділянками для ведення особистого селянського господарства та в у зв'язку із тим, що сільською радою надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність відповідної земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства.

Однак зазначені обставини не відповідають вимогам ст. 118 Земельного кодексу України, а рішення про відмову в наданні дозволу не може ґрунтуватись на наведених підставах. Вичерпні підстави для відмови в наданні дозволу передбачені ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.

Таким чином вимоги в частині скасування рішення від 19.11.2019 щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 на території Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області (господарський двір) є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Слід зазначити, що посилання відповідача на те, що заява не відповідала вимогам ст. 118 Земельного кодексу України, а саме до заяви не було додано графічні матеріали, що підтверджується відсутністю такого документу у переліку додатку до заяви, суд зазначає наступне.

Дійсно, ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. При цьому, ст. 77ч. 2 КАС України відповідач не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

Суд погоджується з доводами відповідача стосовно того, що до заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_1 не додала графічних матеріалів щодо бажаного місця розташування земельної ділянки, оскільки як вбачається із копії заяви від 21.05.2019, до неї додано копію паспорта та копію іпн (а.с. 29), що не відповідає вимогам до заяви, встановленим ст. 118 Земельного кодексу України.

Однак, в ході розгляду зазначеної справи судом було встановлено, що спірне рішення про відмову в наданні дозволу не ґрунтувалось на тому, що позивачем не надано графічних матеріалів, натомість відмова обґрунтована недостатньою площею земельних ділянок та наданням дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_2 .

Тобто обставини, про які зазначив відповідач не були підставами відмови, покладеними в основу спірного рішення від 19.11.2019 у зв'язку із чим у суду відсутня можливість перевірити правомірність відмови з цих підстав.

Зважаючи на те, що Хмелівською сільською радою було прийнято рішення про відмову позивачу надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою без наведення (встановлення) вичерпних підстав для відмови, передбачених ст. 118 Земельного кодексу України, суд вважає за необхідне зобов'язати Хмелівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.05.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Натомість суд відмовляє в задоволенні вимог ОСОБА_1 щодо скасування рішення сільської ради від 19.11.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 .

Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Таким чином в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають права, свободи та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Натомість в даному випадку ОСОБА_1 просить скасувати рішення сільської ради від 19.11.2019, яким ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

При цьому, як зазначила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 30.05.2018 по справі № 826/5737/16, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність, а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов'язані з неправомірністю його прийняття.

Наявність рішення сільської ради не є підставою для відмови у надання дозволу іншій особі, оскільки, як зазначено вище, зазначені обставини не відповідають вимогам ст. 118 Земельного кодексу України, а рішення про відмову в наданні дозволу не може ґрунтуватись на цих підставах. Вичерпні підстави для відмови в наданні дозволу передбачені ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.

Тобто рішення сільської ради від 19.11.2019 про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не порушує права позивача, оскільки спірне рішення не створює правових наслідків у вигляді передачі у власність земельної ділянки в тому числі з тих підстав, що права ОСОБА_1 на таку земельну ділянку не виникали.

З урахуванням часткового задоволення позовних вимог, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань Хмелівської сільської ради на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у вигляді судового збору в сумі 420,40 грн. пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області про протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області від 19.11.2019 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області (господарський двір).

Зобов'язати Хмелівську сільську раду Роменського району Сумської області (42034, Сумська область, Роменський район, с. Хмелів, вул. Роменська, 58, код ЄДРПОУ 04389035) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) від 21.05.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства та, за результатами її розгляду, прийняти рішення з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 25, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 420,40 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження, передбачений ст. 295 КАС України, продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 29.04.2020.

Суддя С.М. Гелета