Рішення від 23.04.2020 по справі 1.380.2019.006587

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.006587

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2020 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,

представника позивача Юхименко Р.І.

представника відповідача Риб'як В.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Галицької митниці Держмитслужби

про визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 , у якому позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ Львівської митниці ДФС «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 » № 213-дс від 11.10.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що 11.10.2019 Львівською митницею ДФС було винесено наказ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митинці ДФС ОСОБА_1 Миколайовича № 213-дс від 11.10.2019, згідно з яким до позивача було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді оголошення зауваження. Згідно з цим наказом позивача було притягнуто до дисциплінарної відповідальності за недотримання вимог підпунктів 1.1. та 1.2 пункту 1 розпорядження начальника Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р «Щодо застосування додаткових форм митного контролю» (із змінами, внесеними Розпорядженням начальника Львівської митниці ДФС від 19.09.2018 № 60-р «Про внесення змін до розпорядження Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р», а відтак вимог п.п. 1.4, 1.5, 2.2.1.1, 2.2.27.1, затвердженої начальником Львівської митниці ДФС 30.11.2018 Посадової інструкції державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС. Дисциплінарна комісія вважала, що 08.04.2019 державним інспектором митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС Сіроштаном Костянтином Миколайовичем неналежно виконано вимоги обумовленого вище розпорядження керівника Львівської митниці ДФС, яке було видано (прийнято) у межах його повноважень, а саме: не здійснено ідентифікацію товарів та транспортних засобів шляхом їх фотографування.

Позивач стверджує, що у матеріалах дисциплінарної справи відсутні докази того, що державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС Сіроштана К.М. було забезпечено технічними засобами для здійснення цифрової фотозйомки, які він мав би застосувати. Тобто, відсутні докази виконання відповідачем обов'язку забезпечити належні умови праці для забезпечення трудової дисципліни (ст. 140 КЗпП України), адже згідно розпорядження, саме на керівників митних постів покладено обов'язок щодо забезпечення ідентифікації товарів та транспортних засобів шляхом цифрової фотозйомки.

Крім цього зазначає, що 08.04.2019 приблизно о 22 год. 40 хв. до митного оформлення були подані документи гр. ОСОБА_2 , що переміщувався автомобілем «Toyota Corolla», реєстраційний номер НОМЕР_1 . Під час здійснення митних формальностей в ПІК ІНСПЕКТОР спрацював АСАУР « 2», що передбачав усне опитування щодо переміщуваних товарів. Митні формальності позивачем було здійснено у повному обсязі. Крім цього, згідно з розпорядженням, при спрацюванні АСАУР « 2» - проводити фотофіксацію із збереженням її на сайті митниці. Вимоги вищезазначеного розпорядження позивачем були виконані повністю, а саме: проведено фотофіксацію із збереженням її результатів на сайті митниці.

Позивач зазначає, що ним було виконано всі вимоги чинного митного законодавства щодо митного контролю та вказівки, визначені в системі АСМО «Інспектор».

Згідно ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 10.12.2019 поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з вказаним позовом, відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 21.01.2020.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому покликається на обставини, встановлені в ході дисциплінарного провадження щодо недотримання 08.04.2019 державним інспектором митного поста «Угринів» Сіроштаном Костянтином ОСОБА_3 вимог підпунктів 1.1 та 1.2 пункту 1 Розпорядження начальника Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р «Щодо застосування додаткових форм митного контролю» (із змінами, внесеними Розпорядженням начальника Львівської митниці ДФС від 19.09.2018 № 60-р «Про внесення змін до розпорядження Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р»), а відтак і вимог п.п.1.4, 1.5, 2.2.1.1, 2.2.27.1, затвердженої начальником Львівської митниці ДФС 30.11.2018 Посадової інструкції державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС, з якою Сіроштан К.М. ознайомився під підпис 13.12.2018. Невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах повноважень, відповідно до пункту 5 частини другої ст. 65 Закону України «Про державну службу», є дисциплінарним проступком, за вчинення якого згідно положень частини третьої статті 66 Закону України «Про державну службу» державному службовцю може бути оголошено догану. Фотографія (в електронному вигляді) транспортного засобу марки «Toyota Corolla», реєстраційний номер НОМЕР_1 , яка була надана ОСОБА_1 в додатку до його письмового пояснення від 02.10.2019, на обумовленому в підпункті 1.2 пункту 1 Розпорядження начальника Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р «Щодо застосування додаткових форм митного контролю» (зі змінами, внесеними Розпорядженням начальника Львівської митниці ДФС від 19.09.2018 № 60-р «Про внесення змін до розпорядження Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р») ftp - сервері митниці ftp://172.21.4.23/ в електронній папці із назвою « 08-09.04.2019», за вкладкою митного поста «Угринів», відсутня, рівно як і відсутні у цій папці інші фотографії цього транспортного засобу.

Позивач подав відповідь на відзив, у якому зазначив, що оскільки при проходженні митного контролю, 08.04.2019 системою управління ризиками не було визначено таку митну формальність, як 911-1 «Забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки (згідно з Класифікатором митних формальностей, що можуть бути визначені за результатами застосування системи управління ризиками, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011), то позивач її не зобов'язаний був здійснювати. Позивач стверджує, що відповідачем не було доведено вину позивача, а також не було доведено обставини та факт вчинення дисциплінарного проступку.

21.01.2020 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено у зв'язку з неявкою сторін на 11.02.2020.

11.02.2020 у підготовчому засіданні замінено відповідача Львівську митницю ДФС на Галицьку митницю Держмитслужби, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 05.03.2020.

05.03.2020 в підготовчому засіданні згідно протокольних ухвал відмовлено в залишенні позовної заяви без розгляду, закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 31.03.2020.

31.03.2020 в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позові, відповіді на відзив та додаткових поясненнях, представник відповідача проти задоволення позову заперечила з мотивів, зазначених у відзиві на позов та усних поясненнях, оголошено перерву у судовому засіданні до 23.04.2020.

В судовому засіданні 23.04.2020 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

20.05.2019 начальником Львівської митниці Прокіпчуком Л.І. прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження стосовно ОСОБА_1 , державного інспектора митного поста «Угринів», а також стосовно головного державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_4 В.Я., державних інспекторів митного поста «Угринів» Леня ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та відсторонення їх від виконання посадових обов'язків.

Підставою для даного рішення послужила службова записка від 20.05.2019 № 670/13-70-76/27 заступника начальника митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС Березовського В.Р., у якій зазначено, що 19.05.2019 близько 10.50 год. співробітниками правоохоронних органів у складі працівників поліції, СБУ у Львівській області та ТУ ДБР, розташованого у місті Львові, було зупинено, в рамках здійснюваного кримінального провадження № 6201814000000015 від 20.12.2018, поблизу м. Великі Мости Сокальського району Львівської області (поза межами пункту пропуску «Угринів-Долгобичув») приватний автотранспортний засіб, в якому слідували додому після закінчення робочої зміни головний державний інспектор митного поста «Угринів» Львівської області ДФС Капрусь В.-В.Я. - він же старший оперативної зміни № 4 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС та державні інспектори митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС Сіроштан К.М., Лень І ОСОБА_7 , Ілечко О.В., які також входять у склад вказаної оперативної зміни. Слідчим Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові Биленем А.В. в рамках здійснюваного досудового розслідування, внесеного 20.12.2018 року до ЄРДС за № 62018140000000015, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 368 КК України проведено обшук, у присутності головного державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_8 та державних інспекторів цього ж митного поста Ілечка Олега Володимировича, ОСОБА_9 та ОСОБА_1 . За результатами проведеного співробітниками правоохоронних органів обшуку зупиненого транспортного засобу та вказаних вище посадових осіб митного поста «Угринів», серед наявних у них грошових коштів (виявлено, зокрема, сумку чорного кольору у якій знаходились грошові кошти 50000 грн. та 550 євро, яка належала позивачу), коштів, які фігурують у згаданому вище кримінальному провадженні - 1500 гривень банкнотами номіналом 100 гривень кожна (15 банкнот) виявлено не було.

Крім того, 28.05.2019 на адресу Львівської митниці ДФС надійшов лист за вх.№ 677/5/13-70 слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, А.Биленя від 27.05.2019 № 03/2-7139 вих-19, у якому з покликанням на необхідність у дослідженні правомірності дії окремих працівників митного поста «Угринів», які здійснювали митні формальності (оформлення) щодо автомобіля «Toyota Corolla», д.р.н. НОМЕР_2 та його пасажирів, висловлено прохання провести службове розслідування (тематичну перевірку), в ході якого з'ясувати правомірність дій окремих працівників митного поста «Угринів» Львівської митинці ДФС щодо здійснення митних формальностей при переміщенні через пункт пропуску «Угринів» громадянами ОСОБА_10 та ОСОБА_11 на автомобілі «Toyota Corolla», д.р.н. НОМЕР_2 товарів, яке мало місце 19.05.2019. Крім того, також провести службове розслідування (тематичну перевірку) з аналогічних питань при перетині та переміщенні товарів через вказаний пункт пропуску громадянином ОСОБА_10 на автомобілі «Toyota Corolla», д.р.н. НОМЕР_2 за період 24.03.2019, 08.04.2019 та 25.04.2018.

В ході розгляду дисциплінарної справи в частині, що стосується ОСОБА_1 встановлено, що державний інспектор митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 здійснював митні формальності при пропуску транспортного засобу «Toyota Corolla», д.р.н. НОМЕР_1 (уточнено номер т.з.) 08.04.2019 та 19.05.2019.

08.04.2019 транспортний засіб - автомобіль «Toyota Corolla», у якому слідував через МППдАС «Угринів-Долгобичув» гр. ОСОБА_10 д.р.н. НОМЕР_1 переміщувався через митний кордон України два рази (на виїзд з України та на в'їзд в Україну). На в'їзд в Україну даний автомобіль прослідував смугою руху «зелений коридор» близько 22:35 год. (в'їзд в ЗМК, закінчення митного контролю та виїзд з ЗМК - 08.04.2019 усе протягом 22:35 год.). У даному автомобілі слідувало дві особи: водій ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_3 та пасажир ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_4 .

Згідно АСМО «Інспектор» під час даного переміщення системою АСАУР було згенеровано додаткові митні процедури (ризик « 2» помаранчевий на вкладці АСАУР). Згідно коментаря АСАУР (код 401-1 - усне опитування громадян та посадових осіб підприємств: «особа ОСОБА_10 переміщується повторно протягом 72 годин. Слід опитати особу на предмет наявності товарів, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України (ст. 191 Податкового кодексу України). ОСОБА_13 переміщується повторно протягом 72 годин. Слід опитати особу на предмет наявності товарів, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України (ст. 191 Податкового кодексу України).

Як результат виконання вимог АСАУР, державним інспектором митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС Сіроштаном К.М. було зазначено: «МФ здійснено. Невідповідностей/порушень не виявлено. В примітках вказано: здійснено фотографування, проведено усне опитування пасажирів. Вимоги ст. 191 ПКУ та ст. 374 МКУ не порушено. Товари відсутні або до 50 євро».

Під час дисциплінарного провадження встановлено відсутність у справах оперативної зміни № 4 митного поста «Угринів» Львівської митниці документів та фотографій, які стосуються факту переміщення вищезазначеного транспортного засобу 08.04.2019., окрім копії контрольного талона, що був виданий при переміщенні 08.04.2019 у пункті пропуску «Угринів-Долгобичув» в напрямку в'їзд в Україну смугою руху «зелений коридор» транспортного засобу марки «Toyota Corolla», д.р.н. НОМЕР_1 .

Проте, під час дисциплінарного провадження ОСОБА_1 долучив до свого пояснення 1 (одну) фотографію транспортного засобу марки «Toyota» д.р.н. НОМЕР_1 , на якій відображено номерні знаки автомобіля та стверджував, що зберіг фотофіксацію на сайті митниці.

Дисциплінарною комісією зазначено, що представлене ОСОБА_1 для долучення до матеріалів даного дисциплінарного провадження фото транспортного засобу марки «Toyota» д.р.н. НОМЕР_1 не відображає: дати, часу здійснення такого фотографування (невідомо, коли відбулось фотографування); місця знаходження цього транспортного засобу на момент його фотографування (відсутня прив'язка до зони митного контролю пункту пропуску «Угринів-Долгобичув»); наявності чи відсутності товарів у багажному відділенні цього автомобіля на момент здійснення фотографування (фото зроблено у такому ракурсі, що багажне відділення ледь-ледь привідкрите, і що в ньому знаходиться ідентифікувати не надається за можливе.

Як встановлено в ході дисциплінарного провадження, фотографія (в електронному вигляді) транспортного засобу марки «Toyota Corolla», д.р.н. НОМЕР_1 , яка була надана ОСОБА_1 в додатку до його письмового пояснення від 02.10.2019, на обумовленому в підпункті 1.2. пункту 1 Розпорядження начальника Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р «Щодо застосування додаткових форм митного контролю» (із змінами, внесеними Розпорядженням начальника Львівської митниці ДФС від 19.09.2018 № 60-р «Про внесення змін до розпорядження Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р») ftp-сервері митниці ftp://172.21.4.23/ в електронній папці із назвою « 08-09.04.2019», за вкладкою митного поста «Угринів», відсутня, рівно, як і відсутні у цій папці інші фотографії цього транспортного засобу.

Збереження і подальше зберігання результатів фотографування на інших, окрім як на ftp://172.21.4.23/ , місцях, носіях інформації, у тому числі приватних, не передбачено.

Таким чином, дисциплінарною комісію зазначено, що в ході здійснення цього дисциплінарного провадження фактичні дані свідчать про недотримання 08.04.2019 державним інспектором митного поста «Угринів» ОСОБА_1 підпунктів 1.1. та 1.2 пункту 1 Розпорядження начальника Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р «Щодо застосування додаткових форм митного контролю» (із змінами, внесеними Розпорядженням начальника Львівської митниці ДФС від 19.09.2018 № 60-р «Про внесення змін до розпорядження Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р»).

Що стосується факту переміщення 19.05.2019 через МППдАС «Угринів-Долгобичув» на в'їзд в Україну по «зеленому коридору» транспортного засобу марки «Toyota Corolla», д.р.н. НОМЕР_1 , митні формальності при пропуску якого на митну територію України здійснив 19.05.2019 державний інспектор митного поста «Угринів» ОСОБА_14 .М., неспростованих фактичних даних, які б підтверджували (свідчили про те), що в цьому транспортному засобі, на момент обумовленого переміщення, знаходились ті товари та в тих кількостях, що вказані у вищезазначеному листі слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, А.Биленя від 27.05.2019 № 03/2-7139вих-19 в ході здійснення цього дисциплінарного провадження не здобуто.

Дисциплінарною комісією рекомендовано за вчинення дисциплінарного проступку, який полягає в неналежному виконанні 08.04.2019 вимог підпунктів 1.1. та 1.2. пункту 1 Розпорядження начальника Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р «Щодо застосування додаткових форм митного контролю» (із змінами, внесеними Розпорядженням начальника Львівської митниці ДФС від 19.09.2018 № 60-р «Про внесення змін до розпорядження Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р») та вимог п.п. 1.4, 1.5, 2.2.1.1, 2.2.27.1 затвердженої начальником Львівської митниці ДФС 30.11.2018 Посадової інструкції державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС, з урахуванням встановлених в ході здійснення дисциплінарного провадження пом'якшуючих вину державного інспектора митного поста «Угринів Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 обставин, розглянути питання щодо притягнення державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення зауваження.

Відповідно до наказу Львівської митниці ДФС «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» від 11.10.2019 № 213-дс застосовано до державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 , за неналежне виконання посадових обов'язків дисциплінарне стягнення у вигляді оголошення зауваження.

Позивач з вказаним наказом не погодився та звернувся до суду.

Відповідно до ст.318 Митного кодексу України (застосовується редакція досліджуваного періоду) митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України. Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.

Відповідно до ст. 320 Митного кодексу України форми та обсяги контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються митницями (митними постами) на підставі результатів застосування системи управління ризиками. Не допускаються визначення форм та обсягів митного контролю іншими органами державної влади, а також участь їх посадових осіб у здійсненні митного контролю.

Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому цим Кодексом. На вимогу власника товарів, щодо яких визначено форму та обсяг митного контролю, або уповноваженої ним особи органи доходів і зборів зобов'язані письмово повідомити про це протягом години, якщо інший строк повідомлення не визначено цим Кодексом.

Якщо за результатами застосування системи управління ризиками не визначено необхідності проведення митного огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митне оформлення та випуск цих товарів, транспортних засобів за рішенням митниці (митного посту) можуть бути здійснені без пред'явлення зазначених товарів, транспортних засобів митниці (митному посту) або з пред'явленням, але без проведення їх митного огляду.

Згідно з п.3 розділу VІІ Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 № 684 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.08.2015 за № 1021/27466 (надалі Порядок № 684) форми та обсяги контролю, визначені в Переліку митних формальностей за результатами застосування СУР, виконуються посадовими особами митниці (митних постів) ДФС при проведенні митного контролю з урахуванням виду митної формальності та повідомлення до митної формальності, а також відповідно до вимог нормативно-правових актів, що регулюють порядок проведення митного контролю та/або митного оформлення товарів, транспортних засобів.

Відповідно до п.11 Порядку № 684 після виконання митних формальностей з Переліку митних формальностей за результатами застосування СУР відомості про результати їх виконання заносяться за допомогою АСМО або іншого ПІК ДФС до бази даних митниці ДФС (крім митних формальностей, які можуть бути здійснені після завершення митного оформлення).

Відповідно до підпункту 196.1.18 пункту 196.1 статті 198 розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України у редакції Закону від 07.12.2017 № 2245-VІІІ не є об'єктом оподаткування операції з ввезення на митну територію України фізичними особами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі товарів (крім підакцизних товарів та особистих речей), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення;

ввезення на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі товарів (крім підакцизних товарів та особистих речей), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України фізичною особою, яка була відсутня в Україні більше ніж 24 години та яка в'їжджає в Україну не частіше одного разу протягом 72 годин;

ввезення на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі товарів (крім підакцизних товарів та особистих речей), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 50 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України фізичною особою, яка була відсутня в Україні менше ніж 24 години або яка в'їжджає в Україну частіше одного разу протягом 72 годин".

Розпорядженням Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р «Щодо застосування додаткових форм митного контролю» (із змінами, внесеними Розпорядженням начальника Львівської митниці ДФС від 19.09.2018 № 60-р «Про внесення змін до розпорядження Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р») керівників митних постів «Рава-Руська», «Краковець», «Мостиська», «Смільниця», «Грушів», «Угринів» під особисту відповідальність зобов'язано, зокрема забезпечити: 1.1. Ідентифікацію товарів та транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки у всіх випадках переміщення транспортних засобів, якщо встановлено факт повторного протягом 72 годин переміщення через кордон громадян, які слідують у транспортних засобах, а також їх відсутності в Україні менше, ніж 24 години; 1.2. Збереження результатів фотографування в окремих каталогах (папках) на ftp-сервері митниці ftp://172.21.4.23/ (далі ftp-сервер) з можливістю ідентифікації фотографій за датою та часом їх створення, що відповідатимуть даті та часу здійснення митних формальностей щодо транспортних засобів. Результати фотографування перед їх збереженням на ftp-сервері митниці повинні бути обов'язково заархівовані за допомогою архіватора WinRar, назва архіву повинна формуватись за датою робочої зміни.

Посадовою інструкцією державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС, затвердженою начальником Львівської митниці ДФС 30.11.2018 передбачено, зокрема, п. 1.4. - у своїй діяльності державний інспектор керується та повинен знати… накази митниці і ДФС, розпорядчі документи ДФС, інші нормативно-правові акти, що регулюють митну справу.. та цю посадову інструкцію; п. 1.5 - основною метою діяльності державного інспектора є забезпечення дотримання норм чинного законодавства при здійсненні митного контролю та митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Відповідно до п. 2.2.1 обов'язки державного інспектора: п.п. 2.2.1.1. - здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України; п. 2.2.27 - здійснення контролю за переміщенням громадянами установленого законодавством порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України; п.п. 2.2.27.1 - здійснення митного контролю та митного оформлення товарів ( у тому числі транспортних засобів особистого користування), що переміщуються через митний кордон України громадянами.

Відповідно до ст. 64 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (надалі також Закон № 889-VIII) за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

За змістом ст. 65 Закону «Про державну службу» підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов'язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Згідно пункту 5 частини 2 ст. 65 Закону № 889-VIII дисциплінарним проступком є невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.

Відповідно до ст. 66 Закону України «Про державну службу» до державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення:

1)зауваження;

2)догана;

3)попередження про неповну службову відповідність;

4)звільнення з посади державної служби.

У разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4, 5, 12 та 15 частини другої статті 65 цього Закону, суб'єктом призначення або керівником державної служби такому державному службовцю може бути оголошено догану.

Згідно з ст. 67 Закону №889-VIII дисциплінарне стягнення має відповідати характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку та ступеню вини державного службовця. Під час визначення виду дисциплінарного стягнення необхідно враховувати характер дисциплінарного проступку, обставини, за яких він був вчинений, настання тяжких наслідків, добровільне відшкодування заподіяної шкоди, попередню поведінку державного службовця та його ставлення до виконання посадових обов'язків.

Як встановлено під час дисциплінарного провадження та не спростовано у судовому засіданні, державний інспектор митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_14 .М. 08.04.2019 здійснював митні формальності при пропуску транспортного засобу «Toyota Corolla», д.р.н. НОМЕР_1 .

08.04.2019 транспортний засіб - автомобіль «Toyota Corolla», у якому слідував через МППдАС «Угринів-Долгобичув» гр. ОСОБА_10 д.р.н. НОМЕР_1 переміщувався через митний кордон України два рази (на виїзд з України та на в'їзд в Україну).

Згідно АСМО «Інспектор» під час даного переміщення системою АСАУР було згенеровано додаткові митні процедури (ризик « 2» помаранчевий на вкладці АСАУР). Згідно коментаря АСАУР (код 401-1 - усне опитування громадян та посадових осіб підприємств: «особа ОСОБА_10 переміщується повторно протягом 72 годин. Слід опитати особу на предмет наявності товарів, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України (ст. 191 Податкового кодексу України). ОСОБА_13 переміщується повторно протягом 72 годин. Слід опитати особу на предмет наявності товарів, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України (ст. 191 Податкового кодексу України).

Державним інспектором митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС Сіроштаном К.М. за результатами проведених митних формальностей у примітці вкладки АСАУР було зазначено: «МФ здійснено. Невідповідностей/порушень не виявлено. В примітках вказано: здійснено фотографування, проведено усне опитування пасажирів. Вимоги ст. 191 ПКУ та ст. 374 МКУ не порушено. Товари відсутні або до 50 євро».

Під час дисциплінарного провадження встановлено відсутність у справах оперативної зміни № 4 митного поста «Угринів» Львівської митниці документів та фотографій, які стосуються факту переміщення вищезазначеного транспортного засобу 08.04.2019, окрім копії контрольного талона, що був виданий при переміщенні 08.04.2019 у пункті пропуску «Угринів-Долгобичув» в напрямку в'їзд в Україну смугою руху «зелений коридор» транспортного засобу марки «Toyota Corolla», д.р.н. НОМЕР_1 .

Під час дисциплінарного провадження ОСОБА_1 долучив до свого пояснення 1 (одну) фотографію транспортного засобу марки «Toyota» д.р.н. НОМЕР_1 , на якій відображено номерні знаки автомобіля та стверджував, що зберіг фотофіксацію на сайті митниці.

Суд погоджується з доводами дисциплінарної комісії, що представлене ОСОБА_1 для долучення до матеріалів даного дисциплінарного провадження фото транспортного засобу марки «Toyota» д.р.н. НОМЕР_1 не відображає: дати, часу здійснення такого фотографування (невідомо, коли відбулось фотографування); місця знаходження цього транспортного засобу на момент його фотографування (відсутня прив'язка до зони митного контролю пункту пропуску «Угринів-Долгобичув»); наявності чи відсутності товарів у багажному відділенні цього автомобіля на момент здійснення фотографування (фото зроблено у такому ракурсі, що багажне відділення ледь-ледь привідкрите, і що в ньому знаходиться ідентифікувати не надається за можливе).

Фотографія (в електронному вигляді) транспортного засобу марки «Toyota Corolla», д.р.н. НОМЕР_1 , яка була надана ОСОБА_1 в додатку до його письмового пояснення від 02.10.2019, на обумовленому в підпункті 1.2. пункту 1 Розпорядження начальника Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р «Щодо застосування додаткових форм митного контролю» (із змінами, внесеними Розпорядженням начальника Львівської митниці ДФС від 19.09.2018 № 60-р «Про внесення змін до розпорядження Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р») ftp-сервері митниці ftp://172.21.4.23/ в електронній папці із назвою « 08-09.04.2019», за вкладкою митного поста «Угринів», відсутня, рівно, як і відсутні у цій папці інші фотографії цього транспортного засобу.

Збереження і подальше зберігання результатів фотографування на інших, окрім як на ftp://172.21.4.23/ , місцях, носіях інформації, у тому числі приватних, не передбачено.

Таким чином, фактичні дані свідчать про недотримання 08.04.2019 державним інспектором митного поста «Угринів» ОСОБА_1 підпунктів 1.1. та 1.2 пункту 1 Розпорядження начальника Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р «Щодо застосування додаткових форм митного контролю» (із змінами, внесеними Розпорядженням начальника Львівської митниці ДФС від 19.09.2018 № 60-р «Про внесення змін до розпорядження Львівської митниці ДФС від 16.02.2018 № 14-р»).

Суд критично оцінює покликання представника позивача на відсутність технічних можливостей у державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 для виконання розпорядження, оскільки позивач під час здійснення дисциплінарного провадження не покликався на дані твердження. Більше того, він представив фотографію транспортного засобу марки «Toyota» д.р.н. НОМЕР_1 , яка була відсутня на ftp-сервері митниці ftp://172.21.4.23/, а отже, мав можливість здійснити фотографування транспортного засобу для ідентифікації товарів чи на підтвердження відсутності товарів у багажному відділенні транспортного засобу та зберегти такі фотографії на ftp-сервері митниці ftp://172.21.4.23/.

Таким чином, позивачем неналежно виконані посадові обов'язки щодо здійснення (фіксування) митного контролю та митних формальностей при пропуску транспортного засобу «Toyota Corolla», д.н.з. НОМЕР_1 - 08.04.2019 через митний кордон України.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що у відповідача були наявні підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності державного інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 . За результатами розгляду дисциплінарної справи відповідач застосував до позивача найменш суворий вид дисциплінарного стягнення - оголошення зауваження, який, з огляду на встановлені фактичні обставини, не можна вважати непропорційним чи необґрунтованим.

Наказ Львівської митниці ДФС «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» № 213-дс від 11.10.2019 прийнято правомірно.

Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач позовні вимоги спростував.

В задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування наказу повністю.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Повний текст рішення складено 29 квітня 2020 року.

Суддя Крутько О.В.