Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 211
Іменем України
17.05.2007
Справа №2-8/2433-2007А
Суддя Господарського суду АР Крим Чумаченко С.А. за участю секретаря судового засідання Яриловой О.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу: За позовом - приватного підприємства «Депал», м. Сімферополь
До відповідача - Алупкінської міської Ради
Третя особа - ТОВ «Севстройінвест», м. Сімферополь
Про визнання протиправним та відміну рішення.
Головуючий суддя Чумаченко С.А.
Секретар Ярилова О.С.
Від позивача - не з'явився
Від відповідача - не з'явився
Третя особа - не з'явився
Сутність спору: позивач, приватне підприємство «Депал» звернувся до Господарського Суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача, Алупкінської міської Ради, просить визнати протиправним та скасувати рішення Алупкінської міської Ради від 02.02.2007 року яким земельна ділянка, яка знаходиться в оренді у приватного підприємства «Депал» та розташована в м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда») на землях Алупкінської міської Ради, був переданий іншому користувачу.
Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим від 07.02.2007 року по даній справі зупинено дію виконання рішення Алупкінської міської Ради від 02.02.2007 року, яким земельна ділянка площею 1,5349га, що знаходиться в оренді у позивача і розташована в м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда») на землях Алупкінської міської Ради, була передана іншому користувачу, до розгляду спору по суті. Заборонено Алупкінській міській Раді і його виконавчим органам, та іншим особам та органам виконувати будь які дії та приймати рішення відносно земельної ділянки площею 1,5349га розташованого за адресою м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда») до розгляду справи по суті.
Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим від 03.04.2007 року зупинено провадження по даній справі до розгляду Господарським судом АР Крим справи №2-26/266-2007А за позовом ПП «Депал» до відповідача Алупкінської міської Ради, про визнання протиправним та відміну рішення.
Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим від 08.05.2007 року поновлено провадження по даній справі.
Представник третьої особи, представив пояснення по справі відповідно до якого з позовними вимогами згодні в повному обсязі.
Справа слуханням відкладалась, та зупинялась в порядку ст.ст. 150, 156 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухав представника позивача, суд -
02.02.2007 року Рішенням №12, 13-ї позачергової сесії 5-го скликання «Про дозвіл виконання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки для надання у довгострокову оренду ТОВ «Севстройінвест», для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу з земель, які знаходяться у віданні Алупкінської міської Ради» вирішено дозволити ТОВ «Севстройінвест» виконати проект землеустрою по відводжу земельної ділянки, орієнтовною площею 1,6га, розташованого за адресою: м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда»), для надання у довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу з земель, які знаходяться у віданні Алупкінської міської Ради.
Позивач вважає, що оспорюване рішення прийнято з порушенням норм діючого законодавства України, порушує права та законні інтереси позивача.
Суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі за наступними підставами.
27.03.2001 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської Ради Автономної Республіки Крим зареєстровано юридичну особу приватне підприємство «Депал», про що видано свідоцтво Серії А00 №431174. Номер запису про включення відомостей до ЄДР 18821200000000254.
27.03.2002 року Рішенням №27, 40-ї сесії 23-го скликання «Про надання земельної ділянки ПП «Депал» в м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда») на землях Алупкінської міської Ради» пунктом 1 вирішено затвердити проект відводу земельної ділянки ПП «Депал» загальною площею 1,5349га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда»). Пунктом 2 даного рішення вирішено надати ПП «Депал» в оренду строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 1,5349га. Код УКЦІЗ 1.17 Кадастровий номер 01119702000000000 з земель Алупкінської міської Ради, за адресою: м. Алупка, вул. Дворовое шоссе (район розплідника «Варда»).
30.05.2002 року між Алупкінською міською Радою та приватним підприємством «Депал» укладеного договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. даного договору, орендодавець надає, а орендар приймає у довгострокове тимчасове користування на умовах оренди земельної ділянки площею 1,5349га з земель комунальної власності Алупкінської міської Ради, за адресою: АР Крим, м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда»).
Пунктом 2 договору оренди земельної ділянки передбачено, що вищевказана земельна ділянка площею 1,5349га передаєтся в оренду для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда»).
Згідно до п.2.2. вищевказаного договору, договір оренди укладений строком на 49 років та діє до 27 березня 2051 року.
30.05.2002 року даний договір посвідчений Риковою Н.А., державним нотаріусом Першої ялтинської державної нотаріальної контори.
31.05.2002 року договір зареєстрований у виконавчому комітеті Алупкінської міської Ради в Книзі записів Державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок за №22.
Судом встановлено, що в рамках справи №2-29/1237.1-2006 було винесено постанову про визнання ПП «Депал» банкрутом та відкрита ліквідаційна процедура.
22.08.2005 року Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим по справі №2-29/12865-2005 за заявою ДПІ у м. Сімферополі порушена справа про банкрутство боржника приватного підприємства «Депал».
05.09.2005 року Постановою Господарського Суду Автономної Республіки Крим по справі №2-29/12865-2005 приватне підприємство «Депал» визнано банкрутом та відносно даного боржника відкрита ліквідаційна процедура.
21.03.2006 року Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс підприємства боржника та припинено провадження по справі.
14.12.2006 року Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим по справі №2-29/1237.1-2006 за заявою приватного підприємства «Депал» про перегляд рішення (ухвали) суду за нововиявленими обставинами вирішено скасувати Постанову Господарського Суду Автономної Республіки Крим по справі №2-29/1237-2006 від 05.09.2005 року про визнання приватного підприємства «Депал» банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, призначення ліквідатора. Також вирішено скасувати Ухвалу Господарського Суду АР Крим по справі №2-29/1237-2006 від 21.03.2006 року про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу приватного підприємства «Депал». Даною Ухвалою провадження по справі №2-29/1237.1-2006 за заявою кредитора - Державної податкової інспекції у м. Сімферополь до боржника - Приватного підприємства «Депал», м. Сімферополь про порушення справи про банкрутство - припинено за п.1-1 ст. 80 Господарського Процесуального Кодексу України.
Тим самим, даною Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим від 14.12.2006 року по справі №2-29/1237.1-2006 приватне підприємство «Депал» було поновлено в Єдиному Державному Реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, згідно Довідки юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Серії АБ №094073.
07.12.2006 року Розпорядженням №17 Міського Голови м. Алупка «Про скликання позачергової 10-ї сесії Алупкінської міської Ради» розпоряджено скликати позачергову 10-ту сесію Алупкінської міської Ради 5-го скликання 12 грудня 2006 року.
12.12.2006 року Рішенням 10-ї позачергової сесії 5-го скликання «Про скасування Рішення №27, 40-ї сесії 23-го скликання «Про надання земельної ділянки ПП «Депал» в м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда») на землях Алупкінської міської Ради» від 27.03.2002 року» вирішено скасувати Рішення №27, 40-ї сесії 23-го скликання «Про надання земельної ділянки ПП «Депал» в м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда») на землях Алупкінської міської Ради» від 27.03.2002 року .
02.02.2007 року Рішенням №12, 13-ї позачергової сесії 5-го скликання «Про дозвіл виконання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки для надання у довгострокову оренду ТОВ «Севстройінвест», для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу з земель, які знаходяться у віданні Алупкінської міської Ради» вирішено дозволити ТОВ «Севстройінвест» виконати проект землеустрою по відводжу земельної ділянки, орієнтовною площею 1,6га, розташованого за адресою: м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда»), для надання у довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу з земель, які знаходяться у віданні Алупкінської міської Ради.
06.04.2007 року Постановою Господарського Суду Автономної Республіки Крим по справі №2-26/266-2007А за позовом приватного підприємства «Депал» до Алупкінської міської Ради про визнання протиправним та скасування рішення, вирішено визнати протиправним та скасувати рішення 10-ї позачергової сесії 5-го скликання «Про скасування Рішення №27, 40-ї сесії 23-го скликання «Про надання земельної ділянки ПП «Депал» в м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда») на землях Алупкінської міської Ради» від 27.03.2002 року» від 12.12.2006 року.
Таким чином суд зазначає, що приймаючи оспорюване рішення відносно відводу земельної ділянки для надання у довгострокову оренду, яка знаходиться у оренді за договором оренди земельної ділянки від 30.05.2002 року у приватного підприємства «Депал» іншому користувачу ТОВ «Севстройінвест», відповідачем були порушені законні права та інтереси позивача, як добросовісного землекористувача.
Відповідно до ч.2 ст. 125 Земельного Кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Згідно ст. 126 Земельного кодексу України, документом, що посвідчує право на земельну ділянку зокрема є договір оренди, що реєструється відповідно до закону.
Як вже судом встановлено, 30.05.2002 року між Алупкінською міською Радою та приватним підприємством «Депал» укладеного договір оренди земельної ділянки. Тим самим позивач має право вимагати усунення будь - яких порушень своїх прав на землю, у відповідності до ч.2 ст. 152 Земельного Кодексу України.
Крім того, враховуючи згоду ТОВ «Севстройінвест» з позовними вимогами, суд вважає, що є всі підстави для визнання протиправним та скасування Рішення №12, 13-ї позачергової сесії 5-го скликання «Про дозвіл виконання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки для надання у довгострокову оренду ТОВ «Севстройінвест», для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу з земель, які знаходяться у віданні Алупкінської міської Ради» від 02.02.2007 року.
Відповідно до ч. 2 Роз'яснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000 р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів», підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших передбачених законом способів. Зокрема, при оскарженні рішень органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування з питань, віднесених до їх компетенції (наприклад, про відмову в передачі у власність чи в продаж земельної ділянки або розміщенні об'єкта), суд у разі задоволення позову визнає рішення цих органів недійсними і зобов'язує їх, залежно від характеру спору, виконати певні дії на захист порушеного права чи сам визнає це право за позивачем.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, посадові особи органів місцевого самоврядування зобов'язанні діяти тільки на підставі та в межах компетенції.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: - на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; -з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; -обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); - безсторонньо (неупереджено); - добросовісно; - розсудливо; - з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; - пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення(дія); - з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; - своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ч. ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так за загальним правилом, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до ст. 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 158 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яким суд вирішує спір по суті, викладається у формі постанови.
В судовому засіданні 17.05.2007 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Повний текст постанови підписано 13.06.2007 року.
Враховуючи вищевикладене, керуючись 158, 159, 161, 162, 163, ст.ст. Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати Рішення №12, 13-ї позачергової сесії 5-го скликання «Про дозвіл виконання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки для надання у довгострокову оренду ТОВ «Севстройінвест», для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу з земель, які знаходяться у віданні Алупкінської міської Ради» від 02.02.2007 року.
3. Скасувати заходи забезпечення позову у вигляді зупинення дії виконання рішення Алупкінської міської Ради від 02.02.2007 року, яким земельна ділянка площею 1,5349га, що знаходиться в оренді у позивача і розташована в м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда») на землях Алупкінської міської Ради, була передана іншому користувачу, та заборони Алупкінській міській Раді і його виконавчим органам, та іншим особам та органам виконувати будь які дії та приймати рішення відносно земельної ділянки площею 1,5349га розташованого за адресою м. Алупка, вул. Дворцовое шоссе (район розплідника «Варда») накладені Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим від 07.02.2007 року по справі №2-8/2433-2007.
Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.