Постанова від 22.04.2020 по справі 333/670/20

Справа №333/670/20

Провадження №3/333/441/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2020 року м.Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м.Запоріжжя Михайлова А.В., за участю секретаря судового засідання Уляницької Д.О., за участю прокурора, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого лісничим Крутоярівського лісництва ДП «Запорізьке лісомисливське господарство», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

14.02.2020 року із Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.172-6 КУпАП.

За протоколом про адміністративне правопорушення № 76 від 05.02.2020 року визначено, що ОСОБА_1 , будучи лісничим Крутоярівського лісництва ДП «Запорізьке лісомисливське господарство», є особою, яка зобов'язана подавати декларацію відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідно до п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», порушив вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, а саме несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2018 рік (декларацію подано 01.04.2019 року), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні прокурор Полєжаєва В.В. просила суд притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та послалася на консультативний висновок НАПрН України.

У ході розгляду адміністративної справи ОСОБА_1 , після роз'яснення йому головуючим прав, передбачених ст.ст.55, 56, 59, 63 Конституції України, ст.268 КУпАП, свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, суду пояснив, що у лютому - березні 2019 року знаходився на перепідготовці в армії на казарменому стані. Після проходження перепідготовки не вложився у строки для подачі декларації у зв'язку із недостатністю досвіду роботи на комп'ютері.

Заслухавши пояснення прокурора, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення з огляду на наступне.

В судовому засіданні встановлено і не спростовується учасниками, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом дії Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав декларацію за період за 2018 рік.

Ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Правопорушення, вчинення яких інкримінується ОСОБА_1 , належить до таких, які пов'язані з корупцією.

Правопорушення, пов'язане з корупцією, - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону, за яке встановлено, в тому числі, і адміністративну відповідальність.

Таким чином, при кваліфікації діяння, пов'язаного з корупцією, не вимагається встановлення і доведення таких ознак складу правопорушення, як наявність ознак корупції та умислу на вчинення діяння.

У відповідності до п. 5 листа № 223-943/0/4-17 ВССУ від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» якщо на момент розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, то суд в разі заперечення особою своєї вини чи наявності у її діях складу адміністративного правопорушення спочатку в повному обсязі досліджує всі обставини справи, встановлює, чи містить діяння ознаки та склад адміністративного корупційного правопорушення, чи належить особа до суб'єктів цього корупційного правопорушення, чи винна вона в його вчиненні, і лише після цього закриває провадження у справі.

Частиною 3 ст. 38 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Зі змісту протоколу від 05.02.2020 року за № 76 про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вбачається, що фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідно до ст.ст. 251, 252 КУпАП, є дата складання протоколу, тобто 05.02.2020 року, оскільки саме в цей день посадовою особою органу Національної поліції надається оцінка зібраним доказам у їх сукупності.

Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією від 25 травня 1998 року №13, несвоєчасним складанням протоколу слід вважати нескладання його протягом передбачених ст.38 КУпАП строків, які мають обчислюватися з моменту виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про нього.

Як вбачається зі змісту повідомлення про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 03.04.2019 року Національне агентство з питань запобігання корупції було повідомлено про встановлення факту неподання ОСОБА_1 , який працює лісничим Крутоярівського лісництва ДП «Запорізьке лісомисливське господарство», декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2018 рік.

Таким чином, з зазначеного повідомлення слідує, що днем фактичного виявлення ознак корупційних правопорушень в діях ОСОБА_1 є саме 03.04.2019 року, а не 05.03.2020 року, як зазначено в протоколц від 05.02.2020 року № 76 про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Ствердження прокурора, що строк накладення адміністративного стягнення у цій справі слід рахувати зі дня складення протоколу про адміністративне правопорушення, тобто 05 лютого 2020 року, не приймається до уваги, оскільки не ґрунтується на законі.

З огляду на викладене, судом встановлено, що протокол від 05.02.2020 року за № 76 про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, складено з порушенням строків, передбачених ст. 38 КУпАП. Зволікання з проведенням ефективної адміністративної перевірки та зі складанням протоколу про вчинення адміністративного правопорушення не може бути підставою для штучного подовження строків, визначених у ст.38 КУпАП.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

З огляду на викладене, враховуючи, що протокол від 05.02.2020 року за № 76 про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, надійшов на адресу суду з порушенням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст. 38 КУпАП, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі №333/670/20 про адміністративне правопорушення.

Керуючись ст.ст. 38, 247, 283-284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя А.В.Михайлова