ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91000, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91000, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
23.07.07 Справа № 6/320.
Суддя Василенко Т.А, розглянувши скаргу ТОВ «Луганськвуглепереробка»без номера та без дати (здано до суду 14.05.07. вхідний № 112) на дії посадових осіб ДВС в Ленінському районі м. Луганська по справі № 6/320 за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвуглеперерообка», м. Луганськ
до Державного підприємства “Луганськвугілля», м. Луганськ
про стягнення 594 225 грн. 24 коп.
за участю представників сторін:
від позивача -Кучеров І.А., дов. № 17 від 25.10.05;
від відповідача -Орехова Г.І., дов. № 03/5-9 від 25.12.06;
від ДВС -Лупарєва О.М., дов. від 15.05.07;
Суть спору: позивач звернувся до суду із скаргою на дії ДВС в Ленінському районі, за якою первісно просив суд:
1. Визнати незаконними дії ДВС по зупиненню виконавчого провадження по стягненню з ДП «Лугансьвугілля»на користь ТОВ «Луганськвуглепереробка».
2. Зобов'язати ДВС у Ленінському районі м. Луганська скасувати постанову про зупинення виконавчого провадження про стягнення з ДП «Луганськвугілля»на користь ТОВ «Лугансьвуглепереробка», поновити зазначене виконавче провадження та виконати дії, необхідні для виконання рішення суду.
Запереченнями на відзив Ленінського ВДВС від 25.06.07. позивач, відповідно до ст. 22 ГПК України уточнив вимоги за скаргою та просить суд:
1. Визнати незаконними дії Ленінського ВДВС Луганського МУЮ по зупиненню вико-
навчого провадження про стягнення з ДП «Луганськвугілля»на користь ТОВ «Луганськвуглпереробка»в сумі 191 219 грн. 16 коп.
2. Скоротити строк зупинення виконавчого провадження про стягнення з ДП
«Луганськвугілля»на користь ТОВ «Луганськвуглепереробка»з дня винесення ухвали.
3. Зобов'язати Ленінський ВДВС Луганського МУЮ поновити виконавче провадження про стягнення з ДП «Луганськвугілля»на користь ТОВ «Луганськвуглепереробка», та виконати дії, необхідні для виконання рішення суду, з моменту винесення ухвали суду.
Вказане уточнення було прийнято судом до розгляду.
В обґрунтування заявленої скарги позивач посилається зокрема на наступне.
Рішенням господарського суду Луганської області від 02.02.07. у справі № 6/320 позов було задоволено та на користь ТОВ «Луганськвуглепереробка» з ДП «Луганськвугілля»стягнуто: інфляційні нарахування у сумі 148 944 грн. 64 коп. , 3% річних у сумі 40 346 грн. 05 коп., витрати по державному миту у сумі 1 892 грн. 90 коп. , витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 35 грн. 57 коп.
19.02.2007. на виконання вказаного рішення позивачу був виданий відповідний наказ.
19.02.2008. ДВС відкрито виконавче провадження по стягненню з відповідача на
користь позивача 191 219 грн. 16 коп. Однак, в подальшому вказане виконавче провадження було зупинено. Підставою для зупинення став п.15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження»та застосування до відповідача положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу».
На думку позивача рішення суду відповідно до ст. 124 Конституції України є обов'язковим для виконання та у державного виконавця не було підстав щодо зупинення виконавчого провадження. Також, позивач посилається на норми Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Разом з цим, позивач вказує на те, що державний виконавець не мав законних прав приєднавши виконавчий документ по даній справі зупинити по ньому провадження. Разом з цим на момент винесення постанови про зупинення виконавчого провадження у ДВС не було виписки з відповідного Реєстру, а лист ДП «Енергоринок»носить лише інформативний характер та не може бути доказом знаходження відповідача у Реєстрі.
Відповідач надав відзив на скаргу від 25.06.07., за яким вважає дії ВДВС законними та просить у задоволенні скарги відмовити.
Ленінський відділ державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції надав до суду відзиви на скаргу позивача, за якими з доводами позивача не погодився зокрема, вказуючи на нижчевикладене.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Луганської області 6/320 про стягнення з відповідача на користь позивача 191 219 грн. 16 коп. Зазначеному виконавчому провадженню був присвоєний № 8-426.
14.03.2007. винесена постанова про стягнення з боржника виконавчого збору та постанова про приєднання даного виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження № 8-88.
В той же час, відповідно до ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження»та Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу»зведене виконавче провадження №8/88 про стягнення з ДП «Луганськвугілля»було зупинено.
Окрім цього, ДП «Енергоринок»повідомив, що ДП «Луганськвугілля»станом на 28.07.06. було включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості та знаходиться в Реєстрі на даний час.
Процедура погашення заборгованості у відповідності до Закону діє до 01.01.2008, у зв'язку з чим проведення дій державного виконавця щодо примусового виконання виконавчого документу № 6/320 є неможливим.
Оцінивши матеріали справи та доводи сторін у їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Рішенням господарського суду Луганської області від 02.02.07. у справі № 6/320 позов було задоволено та на користь позивача з відповідача стягнуто: інфляційні нарахування у сумі 148 944 грн. 64 коп. , 3% річних у сумі 40 346 грн. 05 коп., витрати по державному миту у сумі 1 892 грн. 90 коп. , витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 35 грн. 57 коп. та 19.02.2007. на виконання вказаного рішення позивачу був виданий відповідний наказ.
07.03.2007. державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання наказу суду № 6/320. Даному виконавчому провадженню був присвоєний № 8-426.
14.03.2007. винесено постанову про приєднання до зведеного виконавчого провадження щодо ДП «Луганськвугілля»(вже зупиненого) відповідних виконавчих проваджень, в тому числі і виконавчого провадження за № 8-426.
Разом з цим, у постанові вказано про зупинення зведеного виконавчого провадження.
Із матеріалів справи вбачається, що 30.08.2006. державним виконавцем винесена постанова № 8-88 про зупинення зведеного виконавчого провадження про стягнення з ДП «Луганськвугілля»на користь стягувачів та держави.
Також, 09.01.2007. була винесена постанова про зупинення виконавчого провадження про стягненння з ДП «Луганськвугілля»на користь фізичних, юридичних осіб та держави.
Але постанови про поновлення зведеного виконавчого провадження не виносилося зовсім, тобто виконавче провадження було зупинено ще 30.08.07.
Із матеріалів справи вбачається, що ДП «Луганськвугілля»було внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону з 28 листопада 2005 року і з реєстру не виключалося, що підтверджується листом Міністерства вугільної промисловості від 19.07.07. та іншими.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та у межах повноважень, визначених даним Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до даного Закону та інших законів.
Пунктом 15 ст. 34 Закону передбачено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно -енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу».
Тобто Закон України «Про виконавче провадження не ставить цю обставину в залежність від характеру заборгованості і строку її виникнення та не передбачає обов'язку державного виконавця з'ясовувати характер заборгованості.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про виконавче провадження»державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїх діяльності порушення прав і законних інтересів громадян і юридичних осіб.
Таким чином Ленінський відділ державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції діяв у відповідності із нормами Закону України «Про виконавче провадження», в межах повноважень та у спосіб передбачений цим законом.
Разом з цим слід визначити, що зупинення виконавчого провадження згідно п. 3.7 ст. 3 Закону № 2711 здійснюється на строк участі підприємства паливно -енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості.
Пунктом 3.8. Закону № 2711 встановлено, у разі дострокового виключення підприємства з реєстру для такого підприємства з дня виключення скасовується зупинення заходів примусового виконання рішень.
Матеріали справи свідчать про те, що ДП «Луганськвугілля»не виключено з переліку підприємств паливно -енергетичного комплексу, які приймають участь у процедурі погашення заборгованості.
Відповідно до п. 3.4 ст. 3 Закону № 2711 строк дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно -енергетичного комплексу не може перевищувати дев'яти місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України наказу про затвердження переліку підприємств паливно -енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Зазначеним законом строк дії такої процедури було визначено до 10.08.06.
Однак, Законом України від 28.07.06. № 51-V «Про внесення змін до ст.. 3 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу»було внесено зміни, відповідно до яких тривалість процедури погашення заборгованості діє до 31.12.06., а відповідно до змін внесених Законом від 22.12.06. № 522-V ця процедура діє до 01.01.08.
У вказаних законах встановлено, що вони набирають чинності з дня опублікування.
Таким чином, початок нової процедури погашення заборгованості вимагає здійснення всіх необхідних процедур, передбачених Законом України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», в тому числі і внесення підприємств до реєстру.
Тобто в період часу з 01.01.07. по 12.01.07. були відсутні обставини, що зумовлювали зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження»після усунення обставин, які стали підставою для зупинення виконавчого провадження, державний виконавець не пізніше одного дня, коли йому стало відомо про такі обставини виносить постанову про поновлення виконавчого провадження. У даному випадку про закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості саме 31.12.06. державному виконавцю було відомо з дати публікації Закону № 51-V від 28.07.06.
Таким чином, протягом часу з 01.01.07. по 12.01.07. Ленінським ВДВС Луганського МУЮ не було вчинено жодних дій щодо поновлення виконавчого провадження про стягнення з ДП «Луганськвугілля»на користь позивача відповідних сум за наказом господарського суду Луганської області № 6/320. Тобто у даному випадку з боку органів державної виконавчої служби була бездіяльність.
Виходячи із викладеного, у задоволенні скарги позивача слід відмовити повністю
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвуглпереробка»залишити без задоволення.
Суддя Т.А.Василенко
Помічник судді Т.В.Шкуть