Рішення від 22.04.2020 по справі 140/446/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2020 року ЛуцькСправа № 140/446/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 10 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час фактичної перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , було встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої. Крім того, перевіркою також встановлено порушення п. 1, 2, 11, 13 статті 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 та п. 23 розділу 3 Постанови Правління НБУ від 29.12.2017 №148 «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті України».

За результатами перевірки складено акт від 21.05.2019 за №03/114/40-01/ НОМЕР_1 , на підставі якого ГУ ДПС у Волинській області прийняло рішення №000088-32 від 07.11.2019 про застосування фінансових санкцій, яким до відповідача відповідно до абзацу сімнадцятого частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10 000,00 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої.

Відповідач фінансові санкції в добровільному порядку не сплатив, а тому ГУ ДПС у Волинській області просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 10 000,00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 26.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Копію ухвали від 11.02.2020 про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримав 02.03.2020, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення. У встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подала.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази, проаналізувавши матеріали справи суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до повного задоволення, з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 17.05.2019 на підставі наказу від 08.05.2019 №1633 та направлень на перевірку від 08.05.2019 №001495, від 08.05.2019 №001496 та від 16.05.2019 №001581 посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області було проведено фактичну перевірку магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими для виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а.с.8-9).

Під час перевірки було встановлено, що згідно Z-звітів електронного журналу РРО (контрольних стрічок) суб'єкт підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 у магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 /К здійснює реалізацію алкогольних напоїв за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої, а саме: згідно з фіскальним чеком №2214 від 08.11.2018 було реалізовано 1 пляшку вермуту "Малина з коньяком" ємністю 0,5 л по ціні 32,00 грн, згідно з фіскальним чеком №2257 від 20.11.2018 було реалізовано 1 пляшку вермуту "Горобина з коньяком" ємністю 0,5 л по ціні 32,00 грн, згідно з фіскальним чеком №2361 від 09.01.2019 було реалізовано 1 пляшку вермуту "Малина з коньяком" ємністю 0,5 л по ціні 32,00 грн, згідно з фіскальним чеком №2377 від 11.01.2019 було реалізовано 1 пляшку вермуту "Малина з коньяком" ємністю 0,5 л по ціні 32,00 грн, згідно з фіскальним чеком №2413 від 24.01.2019 було реалізовано 1 пляшку вермуту "Горобина з коньяком" ємністю 0,5 л по ціні 32,00 грн, тобто за цінами які є нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої, чим порушено вимоги постанови КМУ від 30.10.2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (із змінами та доповненнями), якою установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, а саме: мінімальна роздрібна ціна на вермут 0,5 л скляна тара в розмірі 35,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням ДФС у Волинській області для повного та об'єктивного з'ясування обставин справи підприємствам оптової торгівлі алкогольними напоями було направлено лист за №21658/10/03-20-40-01-20 від 01.07.2019. В зв'язку з неотриманням відповідей від постачальників 01.07.2019 розгляд матеріалів справи ФОП ОСОБА_1 було продовжено до отримання відповідей від постачальників, які здійснюють оптову торгівлю алкогольними напоями, але не пізніше 07.11.2019.

Фінансова санкція за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, які є нижчими за встановлений розмір мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв становить 10 000,00 грн.

За наслідками проведеної перевірки складено акт від 21.05.2019 за №03/114/40-01/ НОМЕР_1 , у висновку якого зазначено порушення відповідачем вимог постанови КМУ від 30.10.2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (із змінами та доповненнями) - роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої (а.с.5-7).

На підставі акту перевірки від 21.05.2019 за №03/114/40-01/ НОМЕР_1 , в.о. начальника ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 07.11.2019 №000088-32, яким до позивача застосовано фінансові санкції в сумі 10 000,00 грн за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої (а.с.12).

Копія вищевказаного рішення із супровідним листом про роз'яснення порядку його оскарження, порядку та строків сплати фінансових санкцій направлені ФОП ОСОБА_1 рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації.

Відповідачем рішення про застосування фінансових санкцій ні в судовому ні в адміністративному порядку не оскаржене, фінансова санкція на суму 10 000,00 грн не сплачена.

Листом № 577/03-20-40-01-20 від 22.05.2019 матеріали було направлено до управління податкового аудиту ГУ ДФС у Волинській області для розгляду та вжиття відповідних заходів по виявлених порушеннях. За порушення вимог Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР на продавця ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення № 000791 від 21.05.2019, який листом за №164901/10/03-20-40-01-20 від 23.05.2019 направлено на розгляд до Луцького міськрайонного суду Волинської області.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР).

Частиною 1 статті 17 Закону № 481/95-ВР встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Нормами частини десятої статті 18 Закону №481/95-ВР надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Так, постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" №957 від 30.10.2008 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв.

Відповідно до частини другої статті 17 вищевказаного Закону України до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10 000,00 гривень.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано до ФОП ОСОБА_1 фінансову санкцію у розмірі 10 000,00 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої.

Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Згідно з частиною п'ятою статті 17 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.

Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій №000088-32 від 07.11.2019 прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатив, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 10 000,00 грн підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 н/р UA338999980314020561000003508, одержувач коштів УК у м. Луцьку /отг. Забороль/ 21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009628, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 10 000,00 грн (десять тисяч гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук