Іменем України
07 квітня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3704/19
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді - Борзаниці С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Кравцової Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 360/3704/19 за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Попаснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання незаконними та протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (далі також - заявник, УДМСУ в Луганській області) про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 360/3704/19 за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Попаснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (далі також - Попаснянський РВ УДМСУ в Луганській області), Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання незаконними та протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, відповідно до якої просить:
- скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 у справі № 360/3704/19 повністю;
- ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Попаснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області та Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання незаконними та протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Заява обґрунтована тим, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 у справі № 360/3704/19 позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задоволено частково. Визнано протиправною відмову УДМС у Луганській області у видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з досягненням ним 16-річного віку паспорта громадянина України зразка 1994 року. Зобов'язано Попаснянський РВ УДМС у Луганській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з досягненням ним 16-річного віку паспорт громадянина України зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВР України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
З метою виконання рішення суду від 07.10.2019 у справі № 360/3704/19, яке набрало законної сили 07.11.2019, УДМС у Луганській області 21.11.2019 вих. № 4401.3.-24481/44.1-19 ОСОБА_2 направлено лист із запрошенням подати документи для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року.
Під час прийому громадян 09.01.2020 ОСОБА_1 разом зі своїм сином ОСОБА_2 звернулися до Попаснянського РВ УДМС в Луганській області з метою оформлення та отримання паспорта громадянина України зразка 1994 року та було встановлено, що при собі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мав паспорт громадянина України у формі ІD картки.
Працівниками Попаснянського РВ УДМС в Луганській області була проведена перевірка засобами ЄІАС УМП та виявлено факт документування Білоцерківським МВ УДМС України у Київській області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортом громадянина України у формі картки у зв'язку з досягненням 14 річного віку (заява-анкета № 1067732 від 03.10.2017) та паспортом громадянина України для виїзду за кордон (заява-анкета від 01.12.2015).
Відповідно до пункту 4 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 745), (далі також- Порядок № 302), паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на чотири роки. Тобто, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час подання позову до Луганського окружного адміністративного суду у серпні 2019 року та станом на сьогоднішній день має дійсний паспорт громадянина України строком дії до жовтня 2021 року.
Працівниками Попаснянського РВ УДМС у Луганській області ОСОБА_1 та його сину було роз'яснено, що при поданні повного пакету документів для оформлення та отримання паспорта громадянина України зразка 1994 року, паспорт громадянина України у формі картки (ІD) працівники міграційної служби зобов'язані вилучити, оскільки згідно норм чинного законодавства України територіальний орган ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта, якщо особа вже отримала паспорт громадянина України, який є дійсним на день звернення.
Згідно з пунктом 100 Порядку № 302 та пунктом 1 Розділу IX Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.06.2019 № 456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591 (далі також - Тимчасовий порядок № 456), територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта, якщо особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення.
ОСОБА_1 відповів, що він не має наміру та бажання віддавати ІD картку сина.
ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звертаючись до Луганського окружного адміністративного суду із позовною заявою від 20.08.2019 до Попаснянського РВ УДМС в Луганській області та УДМС у Луганській області про визнання незаконними та протиправними дій Попаснянського РВ УДМС в Луганській області та УДМС в Луганській області щодо відмови у оформленні і видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВР України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, та зобов'язання оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з досягненням ним 16-річного віку паспорт громадянина України зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВР України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, приховав факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вже має дійсний паспорт громадянина України у формі ІD картки, та бажав оформити своєму сину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , другий паспорт громадянина України, що є неприпустимим та суперечить нормам чинного законодавства України.
Позивач ОСОБА_1 під час розгляду судом адміністративної справи №360/3704/19 приховав від суду та відповідачів суттєвий факт, який має значення для правильного вирішення справи по суті.
Позивач ОСОБА_1 вимагає оформити паспорт громадянина України з порушенням норм законодавства України.
Бажання позивача отримати паспорт, який би не містив безконтактного електронного носія, обумовлене ніби то релігійними переконаннями, а насправді позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вже оформив та отримав у зв'язку з досягненням 14-річного віку паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм ще в жовтні 2017 року, а ще й раніше, в грудні 2015 року оформив та отримав паспорт громадянина України для виїзду за кордон, і ані релігійні переконання, ані обробка персональних даних, ані внесення відомостей до ЄДДР не збентежили позивача та не встали на заваді.
Крім того, і позивач, і його неповнолітня дитина мають РНОКПП - реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Нововиявленою обставиною, яка є істотною для справи, що не була встановлена судом та не була відомою УДМС у Луганській області, на час розгляду справи № 360/3704/19, є наявність дійсного паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії якого до жовтня 2021 року. Дана нововиявлена обставина стала відома УДМС у Луганській області 09.01.2020 під час прийому громадян, коли ОСОБА_1 разом зі своїм сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулися до Попаснянського РВ УДМС у Луганській області з метою оформлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з досягненням ним 16-річного віку паспорта громадянина України зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВР України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 у справі № 360/3704/19, та було встановлено, що при собі громадянин ОСОБА_1 , мав паспорт громадянина України у формі ІD картки.
Паспорт громадянина України у формі картки у зв'язку з досягненням 14 річного віку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлював та отримав у Білоцерківському МВ УДМС України у Київській області, тому даний факт не був відомий відповідачам.
ОСОБА_1 надано відзив на заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 360/3704/19 (арк. спр. 157-162), в якому зазначив, що заявник у заяві не навів жодного обґрунтування і підстав для задоволення її , та скасування відповідного судового рішення і ухвалення нового рішення, яким відмовити у задоволенні позову, просить відмовити в задоволенні заяви Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами у справі № 360/3704/19, та залишити відповідне судове рішення в силі.
07.04.2020 ОСОБА_1 до суду надані письмові пояснення, в яких просив відмовити в задоволенні заяви Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами у справі № 360/3704/19 та залишити рішення в силі; відповідно до статті 383 КАС України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі № 360/3704/19 шляхом подачі у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (арк. спр. 193-194).
Сторони у судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, Управління Державної міграційної служби України в Луганській області надав заяву, в якій просив розглянути справу за їх відсутності, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами просить задовольнити (арк. спр. 188, 189, 192, 196).
По справі вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 28.01.2020 позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для її усунення (арк. спр. 122).
Ухвалою від 06.02.2020 у задоволенні клопотання Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про відстрочення сплати судового збору відмовлено. Продовжено Управлінню Державної міграційної служби України в Луганській області строк для усунення недоліків позовної заяви на 5-ти (п'яти) днів з дати отримання даної ухвали (арк. спр. 136-137).
Ухвалою від 18.02.2020 відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного провадження з повідомлення (викликом сторін) та судове засідання призначено на 04.03.2020 (арк. спр. 148-150).
Ухвалою від 04.03.2020 за клопотаннями сторін провадження у справі зупинене до 07.04.2020, судове засідання призначено на 07.04.2020 (арк. спр. 183).
Ухвалою від 07.04.2020 провадження у справі поновлено (арк. спр. 197).
Дослідивши та оцінивши письмові докази наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми законодавства України, а також надавши оцінку обставинам, зазначеним заявником у поданій заяві про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 у справі № 360/3704/19, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частин першої та другої статті 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуте за нововиявленими або виключними обставинами.
Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Відповідно до статті 362 КАС учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з частиною четвертою статті 368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може:
1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі;
2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;
3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.
Суд вважає, що у даному випадку зазначені заявником обставини є істотними для справи, виходячи з такого.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 у справі № 360/3704/19 позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Попаснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (93304, Луганська область, м. Попасна, вул. Мічуріна, буд. 1а), Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Партизанська, 12) про визнання незаконними та протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (код ЄДРПОУ 37851432, 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Партизанська, буд. 12) у видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із досягненням нею 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. Зобов'язано Попаснянський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (93304, Луганська область, м. Попасна, вул. Мічуріна, буд. 1а) оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,у зв'язку із досягненням нею 16-річного віку паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503- XII (арк. спр. 87-91).
22.11.2019 Луганський окружним адміністративним судом був виписаний виконавчий лист № 360/3704/19 про зобов'язання Попаснянський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (93304, Луганська область, м. Попасна, вул. Мічуріна, буд. 1а) оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із досягненням нею 16-річного віку паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503- XII, та направлений поштою 22.11.2019 ОСОБА_1 (арк. спр. 100).
З метою виконання рішення суду від 07.10.2019 у справі № 360/3704/19, яке набрало законної сили 07.11.2019, УДМС у Луганській області 21.11.2019 вих. № 4401.3.-24481/44.1-19 ОСОБА_2 направлено лист з запрошенням подати документи для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року (арк. спр. 111).
Під час прийому громадян 09.01.2020 ОСОБА_1 разом зі своїм сином ОСОБА_2 звернулися до Попаснянського РВ УДМС в Луганській області з метою оформлення та отримання паспорта громадянина України зразка 1994 року та було встановлено, що при собі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мав паспорт громадянина України у формі ІD картки.
Працівниками Попаснянського РВ УДМС в Луганській області була проведена перевірка засобами ЄІАС УМП та виявлений факт документування Білоцерківським МВ УДМС України у Київській області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортом громадянина України у формі картки, у зв'язку з досягненням 14 річного віку (заява-анкета № 1067732 від 03.10.2017) та паспортом громадянина України для виїзду за кордон (заява-анкета від 01.12.2015) (арк. спр. 112-113).
Працівниками Попаснянського РВ УДМС у Луганській області Ложці В.В. та його сину було роз'яснено, що при поданні повного пакету документів для оформлення та отримання паспорта громадянина України зразка 1994 року, паспорт громадянина України у формі картки (ІD) працівники міграційної служби зобов'язані вилучити, оскільки згідно норм чинного законодавства України територіальний орган ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта, якщо особа вже отримала паспорт громадянина України, який є дійсним на день звернення.
ОСОБА_1 повідомив, що він не має наміру та бажання віддавати ІD картку сина.
Згідно з пунктом 100 Порядку № 302 та пунктом1 Розділу IX Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.06.2019 № 456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591, територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта, якщо особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення.
Таким чином, ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звертаючись до Луганського окружного адміністративного суду із позовною заявою від 20.08.2019 до Попаснянського РВ УДМС в Луганській області та УДМС у Луганській області про визнання незаконними та протиправними дій Попаснянського РВ УДМС в Луганській області та УДМС в Луганській області щодо відмови у оформленні і видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВР України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, та зобов'язання оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з досягненням ним 16-річного віку паспорт громадянина України зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВР України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, приховав факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вже мав дійсний паспорт громадянина України у формі ІD картки, та бажав оформити своєму сину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , другий паспорт громадянина України, що суперечить нормам чинного законодавства України.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 має паспорт громадянина України у формі картки у зв'язку з досягненням 14 річного віку, строком дії до жовтня 2021 року (арк. спр. 112,113).
20.11.2012 прийнятий Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі також - Закон № 5492-VI), яким визначено правові та організаційні засади видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Згідно п. 1 ч.І ст. 5 Закону України «Про громадянство» паспорт громадянина України - є документом, що підтверджує громадянство України.
У статті 21 Закону № 5492-VІ зазначено, що паспорт громадянина України є документом, шо посвідчує особу та підтверджує громадянство України на території України.
Кожен громадянин України, який досягнув 14-річного віку зобов'язаний отримати паспорт громадянина України у порядку, визначеному Законом. Законом № 5492-VІ, а саме: ч. 4 ст. 21, передбачено, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Таким чином, згідно вимог чинного законодавства України, кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.
Паспорт громадянина України у формі НОМЕР_1 -картки є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Тобто, нововиявленою обставиною, яка є істотною для справи, що не була встановлена судом та не була відомою УДМС у Луганській області, на час розгляду справи № 360/3704/19, є наявність дійсного паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії якого до жовтня 2021 року.
Розділом V «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону № 5492-VІ визначено, що документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, видані до дня набрання чинності цим Законом (06.12.2012), є чинними до закінчення строку їх дії та не підлягають обов'язковій заміні.
Також суд зазначає, що абзацом п'ятим пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 установлено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Як вже зазначалося, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 за № 456, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 р. за № 620/33591, затверджений Тимчасовий порядок № 456.
Сам наказ від 06.06.2019 за № 456 прийнятий відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302»
Абзацом п'ятим пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 безпосередньо визначено, що порядок, встановлений Міністерством внутрішніх справ (Тимчасовий порядок № 456), застосовується до законодавчого врегулювання питання «завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року».
Тобто, Тимчасовий порядок № 456 повинен застосовуватися виключно до процедури «завершення» оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року, що вказує на необхідність встановлення обставин, коли особа «вже розпочала та не завершила» процедуру оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року.
Як встановлено матеріалами справи, стосовно ОСОБА_2 «не розпочиналася» процедура оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року на підставі норм законодавства до набрання чинності положень Закону № 5492-VІ, згідно якого паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
У зв'язку з чим, відносно ОСОБА_2 зовсім відсутні обставини, які свідчать про необхідність застосування стосовно нього положень Тимчасового порядку № 456.
Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_2 вже має паспорт громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, до нього не можуть бути застосовані положення розділу III Тимчасового порядку № 456, оскільки вказаний розділ регулює процедуру оформлення паспорта «вперше».
Отже, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 у справі № 360/3704/19 підлягає скасуванню, а позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Попаснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання незаконними та протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії не підлягають задоволенню.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судовий збір розподілу не підлягає.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 90, 139, 241, 242, 245, 246, 255, 361, 368, 369 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Заяву Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 360/3704/19 за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Попаснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання незаконними та протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 у справі № 360/3704/19 за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Попаснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання протиправною відмови Управління Державної міграційної служби України в Луганській області у видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із досягненням нею 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, зобов'язання Попаснянський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Луганській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із досягненням нею 16-річного віку паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503- XII.
У задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Попаснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання незаконними та протиправними дії Попаснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області та Управління Державної міграційної служби України в Луганській області щодо відмови у оформленні і видачі неповнолітній дитині ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ; зобов'язання Попаснянський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Луганській області та Управління Державної міграційної служби України в Луганській області оформити та видати неповнолітній дитині ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ, - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано у повному обсязі 10 квітня 2020 року.
Суддя С.В. Борзаниця