про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником
10 квітня 2020 року СєвєродонецькСправа № 812/1054/16
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Головного управління ДПС у Луганській області про заміну стягувача у виконавчому листі в адміністративній справі № 812/1054/16 за позовом Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів та зобов'язання державного реєстратора здійснити процедуру припинення фізичної особи - підприємця підприємницької діяльності, -
02.04.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління ДПС у Луганській області про заміну стягувача у виконавчому листі в адміністративній справі № 812/1054/16 зі Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на Головне управління ДПС у Луганській області.
В обґрунтування заяви зазначено, що 28.03.2017 ГУ ДФС у Луганській області отримано виконавчий лист у справі № 812/1054/16 про стягнення з ФОП ОСОБА_1 податкової заборгованості на суму 3953,15 грн та направлено на примусове виконання до Марківського районного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - Марківський РВ ДВС). 27.02.2020 Марківським РВ ДВС було повернуто виконавчий лист у справі № 812/1054/16 про стягнення з ФОП ОСОБА_1 податкової заборгованості на підставі пункту 6 частиничетвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», зазначивши, що заява про примусове виконання рішення була направлена неналежним стягувачем. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» визначено, що Державна податкова служба України є правонаступником прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби України у відповідних сферах діяльності. Основні завдання та повноваження Державної податкової служби України визначені в Положенні про Державну податкову службу України затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 227 від 06.03.2019. Відповідно до пункту 7 Положення № 227 ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. Наказом Державної податкової служби України № 14 від 12.07.2019 «Про затвердження Положення про територіальні органи ДПС» затверджено Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, відповідно до пункту 1 якого Головне управління ДПС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Луганській області. Наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 29.08.2019 № 5 «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Луганській області» розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Луганській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Луганській області, що припиняється.
Сторони у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 122, 123).
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16.12.2016 у справі № 812/1054/16 адміністративний позов Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів та зобов'язання державного реєстратора здійснити процедуру припинення фізичної особи - підприємця підприємницької діяльності - задоволений частково. Стягнуто кошти з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) податкову заборгованості у сумі 3953,15 грн. (три тисячі дев'ятсот п'ятдесят три грн. 15 коп.) В частині зобов'язання державного реєстратора здійснити процедуру припинення фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 підприємницької діяльності - відмовлено (арк. спр. 92-93).
Постанова набрала законної сили 30.01.2017.
28.03.2017 представник Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області отримав виконавчий лист у справі № 812/1054/16 щодо стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податкової заборгованості у сумі 3953,15 грн (арк. спр. 100, 113).
27.02.2020 Марківським РВ ДВС було повернуто виконавчий лист у справі № 812/1054/16 про стягнення з ФОП ОСОБА_1 податкової заборгованості на підставі пункту 6 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», зазначивши, що заява про примусове виконання рішення була направлена неналежним стягувачем (арк. спр. 114).
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частин першої, другої статті 15 Закону № 1404-VIII сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, а також реорганізовано територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби. Згідно з додатками 1 та 2 даної Постанови утворено Головне управління ДПС у Луганській області, до якого приєдналось Головне управління ДФС у Луганській області.
Згідно із пунктами 12 та 13 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 із змінами та доповненнями «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється. Акт Кабінету Міністрів України про можливість забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється, видається після здійснення заходів, пов'язаних з державною реєстрацією утвореного органу виконавчої влади як юридичної особи публічного права, затвердженням положення про нього, структури та штатного розпису його апарату, кошторису та заповненням 30 відсотків вакансій.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р визначено можливість забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» визначено, що Державна податкова служба України є правонаступником прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби України у відповідних сферах діяльності. Основні завдання та повноваження Державної податкової служби України визначені в Положенні про Державну податкову службу України затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 227 від 06.03.2019.
Відповідно до пункту 7 Положення № 227 ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань 31.07.2019 утворено юридичну особу - Головне управління ДПС у Луганській області, ідентифікаційний код - 43143746, місцезнаходження юридичної особи - 93401, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, про що до реєстру внесено запис № 13831020000005541 (арк. спр. 103-104).
Згідно з інформацією, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області припинила юридичну діяльність 11.05.2019 № 13771120011001031 (арк. спр. 118-119).
Наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 14 «Про затвердження Положення про територіальні органи ДПС» затверджено Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, відповідно до пункту 1 якого Головне управління ДПС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Луганській області.
Наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 29.08.2019 № 5 «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Луганській області» розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Луганській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Луганській області, що припиняється.
Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, який визначає механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів, орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади. Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Згідно з пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять:
у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття;
у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади;
у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу;
у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади;
у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Отже, з огляду на викладене, правонаступником стягувача - Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області є Головне управління ДПС у Луганській області.
Згідно статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною п'ятою статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України суд у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Судом встановлено, що виконавчий лист у справі № 812/1054/16, виданий Луганським окружним адміністративним судом 28.03.2017, було повернуто Марківським районним відділом державної виконавчої служби Східного міжрайонного управління Міністерства юстиції (м. Харків) на підставі пункту 6 частини четвертої статті4 Закону України «Про виконавче провадження». Оскільки судове рішення у вказаній адміністративній справі не виконане, а виконання судового рішення є завершальною стадією судового провадження, суд вважає за необхідне здійснити заміну сторони у справі № 812/1054/16, а саме: стягувача - зі Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на Головне управління ДПС у Луганській області.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Головного управління ДПС у Луганській області про заміну стягувача у виконавчому листі в адміністративній справі № 812/1054/16 за позовом Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів та зобов'язання державного реєстратора здійснити процедуру припинення фізичної особи - підприємця підприємницької діяльності - задовольнити.
Замінити стягувача у виконавчому листі у справі № 812/1054/16, виданого 28.03.2017 Луганським окружним адміністративним судом, зі Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код: 43143746, місцезнаходження: 93401, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяС.В. Борзаниця