Рішення від 09.04.2020 по справі 340/2609/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2020 року м. Кропивницький Справа №340/2609/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління праці та соціального захисту населення у Кіровоградській області про:

- визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо припинення надання соціальної допомоги, позбавлення права на призначення та виплату допомоги;

- зобов'язання відповідача повернути стягнуту грошову допомогу в розмірі 10 000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, їй призначено допомогу малозабезпеченій сім'ї. Позивач вказує, що 18.07.2019 р. їй припинено виплату допомоги малозабезпеченій сім'ї у зв'язку з прихованням відомостей про наявність у власності земельної ділянки та прийнято рішення про відшкодування позивачем надмірно виплачених коштів у сумі 21 026,82 грн. Позивач стверджує, що відповідач без рішення суду здійснює утримання соціальної допомоги, внаслідок чого безпідставно утримав грошові кошти в розмірі 10 000,00 грн. Позивач зауважує, що відповідачем не надано доказів, які б вказували на те, що позивач у період отримання соціальної допомоги одержала дохід, який би міг вплинути на розмір цієї допомоги або майновий стан сім'ї, навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого заперечує проти позовної заяви (а.с.22-23, Т.1). Представник відповідача зазначає, що під час звернення до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради протягом 2015 - 2018 років позивачем не було зазначено факт наявності земельної ділянки (паю) та отриманих від здавання в оренду доходів. Як зазначає представник відповідача, відповідно до п.3 договору дарування земельної ділянки від 18.01.2019 р. та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, позивач володіла земельною ділянкою з 09.04.2014 р., про даний факт вперше повідомила Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради під час чергового звернення 05.11.2018 р. Представник відповідача зазначила, що згідно з розпорядженням від 13.11.2018 р. проведено розрахунок надміру виплачених коштів та позивач була позбавлена права на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям з листопада 2018 року на наступні 6 місяців та на даний час проводяться відрахування з поточних виплат у 20% розмірі.

Позивачем подано відповідь на відзив у якій вказано, що відповідачем помилково застосовано норми п.28 Порядку, оскільки повноваження суб'єкта владних повноважень, передбачені наведеним пунктом Порядку, встановлені для випадків, коли органом, що здійснює призначення соціальної допомоги встановлений факт приховування або навмисної подачі особою недостовірних даних про доходи та майновий стан сім'ї при встановленні її права на допомогу та розміру цієї допомоги. Позивач з аналізу пунктів 25, 28 доходить висновку, що відповідач у разі виявлення після призначення соціальної допомоги факту припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім'ї. має право лише зупинити виплату раніше призначеної допомоги, а право нарахувати переплату з'являється у відповідача лише в разі виявлення недостовірності поданих заявником даних про призначення соціальної допомоги. Позивач вважає, що відповідач протиправно застосував до неї наслідки, передбачені п.28 Порядку, прийнявши розпорядження (а.с.119-120, Т.2).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.10.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.1, Т.1).

12.11.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.21, Т.1).

Під час розгляду справи, з огляду на зміст заявлених позовних вимог та зважаючи на відзив на позов, судом уточнено найменування відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

19.08.2013 р. ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг відповідно до якої просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї (а.с.103-104, Т.1).

Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 26.06.2013 р. ОСОБА_1 за первинним зверненням призначено соціальну допомогу на період з 01.08.2013 р. по 31.01.2014 р. (а.с.116, Т.1).

У подальшому за повторними зверненнями ОСОБА_1 (а.с.132-133, 144-145, 169-170, 183-184, 200-201, 239-240, Т.1, а.с.3-4, Т.2) рішеннями про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям призначалася соціальна допомога. Зокрема, рішенням від 24.04.2014 р. призначено соціальну допомогу на період з 01.04.2014 р. по 30.09.2014 р. (а.с.143, Т.1), від 06.10.2014 р. - на період з 01.10.2014 р. по 31.03.2015 р. (а.с.151, Т.1), від 21.07.2015 р. - з 01.07.2015 р. по 31.12.2015 р. (а.с.178, Т.1), від 20.01.2016 р. - з 01.01.2016 р. по 30.06.2016 р. (а.с.190, Т.1), від 12.07.2016 р. - з 01.07.2016 р. по 31.12.2016 р. (а.с.209, Т.1), від 27.07.2017 р. - з 01.07.2017 р. по 31.12.2017 р. (а.с.249, Т.1), від 15.01.2018 р. - з 01.01.2018 р. по 30.06.2018 р. (а.с.14, Т.2).

Одночасно із зверненнями ОСОБА_2 подавалися декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.137-138, 146-147, 172-173, 185-186, 203-204, 242-243, Т.1, а.с.6-7, Т.2), у яких, зокрема, зазначалося про відсутність у власності або володінні (користуванні) земельних ділянок.

05.11.2018 р. ОСОБА_1 подано до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг відповідно до якої просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї (а.с.29-30, Т.2), до якої, серед іншого, додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.31-32, Т.2), у якій зазначено про наявність у власності земельного паю площею 2,00 га, розташованої на території Андріївської сільської ради Олександрійського району.

Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради від 13.11.2018 р. призначено проведення перерахунку державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виплаченої ОСОБА_1 за період з 01.10.2014 р. по 31.03.2015 р., у зв'язку з наявністю земельної ділянки (а.с.36, Т.2).

Рішеннями про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 13.11.2018 р. проведено перерахунок в межах терміну призначення за періоди з 01.07.2015 р. по 31.08.2015 р., з 01.09.2015 р. по 31.12.2015 р. (а.с.39, Т.2); за періоди з 01.01.2016 р. по 30.04.2016 р., з 01.05.2016 р. по 30.06.2016 р. (а.с.42, Т.2); з 01.07.2016 р. по 30.11.2016 р., з 01.12.2016 р. по 31.12.2016 р. (а.с.49, Т.2); з 01.07.2017 р. по 30.11.2017 р., з 01.12.2017 р. по 31.12.2017 р. (а.с.60, Т.2); з 01.01.2018 р. по 30.06.2018 р. (а.с.68, Т.2).

Рішенням про відмову у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 13.11.2018 р. ОСОБА_1 відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (а.с.72, Т.2).

Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради від 13.11.2018 р. призначено визначити та утримати переплату з державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виплаченої ОСОБА_1 за період з 01.07.2015 р., з 01.01.2016 р. у 20% розмірі до повного погашення, а також позбавлено права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, починаючи з листопада 2018 року терміном на 6 місяців у зв'язку з наданням недостовірної інформації про доходи та майновий стан сім'ї (наявність земельної ділянки в с. Андріївка Олександрійського району 2 га (а.с.77, Т.2).

Повідомленням про припинення надання соціальної допомоги №21/М/0719 від 16.07.2019 р. ОСОБА_1 повідомлено, що нею подано неповну інформацію про майновий стан (наявність земельної ділянки), в наслідок чого їй надмірно виплачено кошти в сумі 21 026,82 грн., протягом періоду з 01.10.2014 р. по 30.06.2018 р., а також зазначено про обов'язок повернути переплачену суму допомоги і перерахувати 21 026,82 грн. до 16.08.2019 р. (а.с.8, Т.1).

З огляду на абз.2. 4 ст.1 Закону України «Про державну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 р. №1768-ІІІ (далі за текстом - Закон №1768), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно з абз.6 ст.1 Закону №1768 середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Відповідно до ч.ч.1, 3, 7 ст.4 Закону №1768, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Частиною 1 статті 6 Закону №1768 визначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону №1768, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до ч.4 ст.7 Закону №1768, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначені Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. №250 (далі за текстом - Порядок №250).

З огляду на п.3 Порядку №250 призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Пунктом 12 Порядку №250 визначено, що у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до абз.2 п.25 Порядку №250 виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно з п.28 Порядку №250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

З аналізу зазначених норм судом встановлено, що однією із підстав для припинення виплати раніше призначеної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, є приховання чи навмисне подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти. При цьому така підстава також зумовлює обов'язок органу соціального захисту визначити обсяг надміру виплачених коштів, встановити строки їх повернення; повідомити уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди проводити щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішити питання про їх стягнення у судовому порядку.

Судом встановлено, що розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради від 13.11.2018 р., яким визначено утримати переплату з державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виплаченої ОСОБА_1 за період з 01.07.2015 р., з 01.01.2016 р. у 20% розмірі до повного погашення, а також позбавлено права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, починаючи з листопада 2018 року терміном на 6 місяців, прийнято у зв'язку з наданням недостовірної інформації про доходи та майновий стан сім'ї, оскільки ОСОБА_1 не повідомила про наявність у власності земельної ділянки.

Так, зі змісту договору дарування земельної ділянки від 18.01.2019 р., посвідченого приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Приходьком О.В. та зареєстрованим в реєстрі за номером 24, встановлено, що ОСОБА_1 володіла земельною ділянкою площею 2,00 га за кадастровим номером 3520380800:02:000:5132, розташованою на території Андріївської сільської ради Кіровоградської області, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно за індексним номером 20219237, виданого Реєстраційною службою Олександрійського міськрайонного управління юстиції Кіровоградської області 09 квітня 2014 року (а.с.92-93, Т.2).

Таким чином, з 09.04.2014 р. ОСОБА_1 мала у власності земельну ділянку, однак у всіх деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданих до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради 02.09.2014 р. (а.с.146-147, Т.1), 15.07.2015 р. (а.с.172-173, Т.1), 12.01.2016 р. (а.с.185-186, Т.1), 04.07.2016 р. (а.с.203-204, Т.1), 12.07.2017 р. (а.с.242-243, Т.1), 09.01.2018 р. (а.с.6-7, Т.2), зазначала про відсутнісь у власності земельної ділянки.

Згідно з пп.5.16 п.5 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і торизму України від 15.11.2001 р. №486/202/524/455/3370 (далі за текстом - Методика), до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: доходи від особистого селянського господарства, земельних ділянок, наданих для ведення городництва (садівництва), сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки (паю), виділеної внаслідок розпаювання землі.

З огляду на пп.7.5 п.7 Методики, особливості врахування окремих видів доходів є такими: при визначенні сукупного доходу одержувачів допомоги дохід від земельних ділянок різних видів призначення враховується як дохід осіб, яким вони передані у власність, володіння або користування за нормативами, які затверджуються місцевими органами виконавчої влади на календарний рік.

Відповідно до абз.2-4 пп.7.5 п.7 Методики, середньомісячні доходи громадян: від особистого селянського господарства (Досг) ураховуються як доходи, отримані від земельної ділянки особистого селянського господарства за відповідними нормативами (Носг), виходячи з площі ділянки (Sосг) понад 0,06 гектара: СДосг = Носг х (Sосг - 0,06).

Отже, факт наявності у власності особи земельної ділянки, наданої для ведення особистого селянського господарства, безпосередньо впливає на розмір соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки враховується при визначенні сукупного доходу.

Суд враховує, що при зверненні за призначенням допомоги ОСОБА_1 була повідомлена про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги (повернення надмірно нарахованих коштів) у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. У заявах про призначення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 ставила свій підпис під зазначеними попередженнями, тобто усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей матиме наслідком відповідальність згідно з чинним законодавством.

З матеріалів особової справи ОСОБА_1 (а.с.37-76, Т.2) судом встановлено, що відповідачем проведено перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виплаченої ОСОБА_1 з урахуванням абз.2-4 пп.7.5 п.7 Методики.

Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 при зверненні до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради повідомила недостовірну інформацію про відсутність у неї земельної ділянки, що вплинуло на розмір призначеної їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям і призвело до надмірної виплати сум такої допомоги, а тому відповідачем правомірно та з дотриманням критеріїв встановлених ч.2 ст.2 КАС України прийнято розпорядження від 13.11.2018 р. щодо утримання переплати з державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виплаченої ОСОБА_1 у 20% розмірі до повного погашення та позбавлення права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, починаючи з листопада 2018 року терміном на 6 місяців.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо припинення надання соціальної допомоги, позбавлення права на призначення та виплату допомоги та зобов'язання відповідача повернути стягнуту грошову допомогу в розмірі 10 000,00 грн., задоволенню не підлягають.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (код ЄДРПОУ 03197641, м. Олександрія, Кіровоградська область, вул. Шевченка, 109) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Дата складання повного рішення суду - 09 квітня 2020 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт