про прийняття позовної заяви до розгляду
та відкриття провадження в адміністративній справі
08 квітня 2020 року справа № 580/991/20
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, далі - Головне управління, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області від 22.01.2020 № 4, яким визначено суму переплати 166096,57 грн, яка підлягає поверненню ОСОБА_1 , та яким прийнято рішення про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсій в розмірі 20 % з 01.02.2020;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2019, після якого розмір пенсії: з 01.10.2017 по 30.11.2018 зменшено з 10416,48 грн до 3702,60 грн; з 01.12.2018 по 30.06.2019 зменшено з 10434,48, до 3817,35 грн; з 01.07.2019 по 30.11.2019 зменшено з 12060,31 грн до 9290,85 грн; з 01.12.2019 - зменшено з 12089,91 грн до 9320,45 грн;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області щодо встановлення розміру пенсії з 01.12.2020 - довічно в розмірі 9372,85 грн;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2020 у розмірі 9372,85 грн, тобто меншому ніж до проведення перерахунку (12089,91 грн);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі, який існував до перерахунку, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 01.10.2017, а саме: з 01.10.2017 по 30.11.2018 в розмірі 10416,48 грн з 01.12.2018 по 30.06.2019 в розмірі 10434,48, грн; з 01.05.2019 по 30.06.2019 в розмірі 12033,51 грн; з 01.07.2019 по 30.11.2019 в розмірі 12060,31 грн; з 01.12.2019 - довічно в розмірі 12089,91 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 всю суму недоотриманої частини пенсії з 01.02.2020 по день набрання постановою законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після внесення змін до п. 9-1 Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210, які набрали чинності 01.07.2019, управлінням ПФУ в Черкаській області в січні 2020 року протиправно перераховано пенсію ОСОБА_1 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, яка становила вже 9320,45 грн, хоча ані формула, по якій розраховується пенсія, ані розмір мінімальної заробітної плати станом на 01.07.2019, ані інші показники формули не змінились. Змінилось лише формулювання пункту.
Отже, здійснивши перерахунок пенсії та встановивши те, що внаслідок такого перерахунку розмір пенсії позивача зменшився, відповідач не мав правових підстав для виплати позивачу пенсії у розміру меншому, ніж той, який раніш був обчислений, за умови того, що розмір раніш обчисленої пенсії відповідав вимогам чинного законодавства.
Таким чином, ОСОБА_1 мав право на пенсію виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати з 01.10.2017 відповідно до ч. 3. ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків на ЧАЕС під час проходження військової служби, але Головним управлінням протиправно зменшено розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 - до 3702,60 грн, з 01.12.2018 до 3817,35 грн, аз 01.07.2019 з 12 089,91 грн до 9320,45 грн.
Також позивач зазначає, що оскільки у справі відсутні обставини, за яких допускається стягнення відповідачем з пенсіонера зайво виплачених сум пенсій, як то й не надано доказів про вчинення саме ОСОБА_1 зловживань (недобросовісності), що призвели до безпідставної виплати йому сум пенсії, то у Головного управління були відсутні підстави для утримання з позивача надміру виплачених сум пенсій.
Вказаний спір виник з публічно-правових відносин і відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та у строк, установлений законом. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.
Частиною 1 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Згідно з частиною 2 вказаної статті спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З огляду на вищезазначене, справа відноситься до справ незначної складності, а тому має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 171, 241, 243, 248, 256, 257, 261-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у адміністративній справі.
Здійснити розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Роз'яснити учасникам справи, що розгляд справи по суті розпочнеться через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Встановити відповідачеві п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали, протягом якого може бути поданий відзив на позовну заяву, що відповідає вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України. До відзиву на позовну заяву мають бути додані докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
Роз'яснити сторонам, що встановлені в даній ухвалі строки можуть бути продовжені відповідно до вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.О. Гаврилюк