Справа № 560/1464/20
іменем України
09 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить: визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі від 17.02.2020 №463-263/П-04/8-2200/20, щодо виплати пенсії з 01.01.2016 по 30.11.2019 без обмеження її максимальним розміром - у розмірі 16171,55 грн, з урахуванням проведених виплат та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 по 30.11.2019 без обмеження її максимальним розміром - у розмірі 16171,55 грн, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10 грудня 2019 року звернувся до відповідача із заявою в якій просив надати розрахунок щомісячних виплат пенсії починаючи з 01.01.2016 по теперішній час.
Відповідач листом від 08.01.2020 №П-2310-0-02.26-04 повідомив, що на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 30.05.2016 по справі №686/7668/16-а з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії у розмірі 80% заробітної плати згідно довідки прокуратури Хмельницької області від 18.03.2016 за №18-266 вих.-16. Розрахунок пенсії наступний: 2894 грн (посадовий оклад) + 130 грн (класний чин) + 756 грн (вислуга років) + 12210,98 грн (щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески, 178%) + 2646 грн (надбавка за особливо важливі завдання, 70%) + 434,10 грн (надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, 15%) + 571,68 грн (матеріальна допомога на оздоровлення, 1/12) + 571,68 грн (матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових потреб, 1/12) = 20214,44 грн (заробітна плата для обчислення пенсії) х 80% (відсоток для обчислення розміру пенсії) = 16171,55 грн.
Крім того, до листа додано довідку №П-2310-0-0-02.26-04 від 08.01.2020 про розмір нарахованої та виплаченої пенсії за вислугу років згідно ЗУ «Про прокуратуру», податку на доходи фізичних осіб та військового збору гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01.01.2016 по 31.12.2019 згідно якої, встановлено, що пенсія виплачувалась з обмеженням розміру на рівні десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. З врахуванням зазначеного, з 01.01.2016 по 31.12.2017 розмір пенсії з обмеженням становив 10740 грн. З 01.01.2018 розмір пенсії до виплати встановлено на рівні 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, затвердженими законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. З 01.12.2019 максимальний розмір пенсії становить 16380 грн (1638х10), тому з 01.12.2019 пенсія виплачується в повному розмірі 16171,55 грн.
Вказує, що не погоджуючись із таким розрахунком розміру пенсії з 01.01.2016 та листом від 08.01.2020 №П-2310-0-02.26-04, позивач звернувся 16.01.2020 до відповідача із заявою щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.01.2016 по 30.11.2019 у розмірі 16171,55 грн з урахуванням проведених виплат.
Відповідач листом від 17.02.2020 №463-263/П-04/8-2200/20 повідомив, що підстави для проведення виплати пенсії без обмеження максимальним розміром відсутні та посилається на ч.15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» та ЗУ від 24.12.2015 №911-VIII, від 16.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» особам, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», як на підставу відмови.
Враховуючи наведене за для відновлення порушених прав, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.03.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач 01.04.2020 надав до суду відзив, в якому вказує, що підстав для визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі від 17.02.2020 №463-263/П-04/8-2200/20, щодо виплати пенсії з 01.01.2016 по 30.11.2019 без обмеження її максимальним розміром - у розмірі 16171,55 грн, з урахуванням проведених виплат та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 по 30.11.2019 без обмеження її максимальним розміром - у розмірі 16171,55 грн, з урахуванням проведених виплат немає. З урахуванням зазначеного, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що постановою Хмельницького міськрайонного суду від 30.05.2016 по справі №686/7668/16-а, яка набрала законної сили на підставі ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.08.2016, зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області за №18-266 вих.-16 від 18.03.2016 з 01 січня 2016 року з урахуванням проведених виплат.
10 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою в якій просив надати розрахунок щомісячних виплат пенсії починаючи з 01.01.2016 по теперішній час.
Листом від 08.01.2020 №П-2310-0-02.26-04 відповідач повідомив, що на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 30.05.2016 по справі №686/7668/16-а з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії у розмірі 80% заробітної плати згідно довідки прокуратури Хмельницької області від 18.03.2016 за №18-266 вих.-16. Розрахунок пенсії наступний: 2894 грн (посадовий оклад) + 130 грн (класний чин) + 756 грн (вислуга років) + 12210,98 грн (щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески, 178%) + 2646 грн (надбавка за особливо важливі завдання, 70%) + 434,10 грн (надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, 15%) + 571,68 грн (матеріальна допомога на оздоровлення, 1/12) + 571,68 грн (матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових потреб, 1/12) = 20214,44 грн (заробітна плата для обчислення пенсії) х 80% (відсоток для обчислення розміру пенсії) = 16171,55 грн.
До листа додано довідку №П-2310-0-0-02.26-04 від 08.01.2020 про розмір нарахованої та виплаченої пенсії за вислугу років згідно ЗУ «Про прокуратуру», податку на доходи фізичних осіб та військового збору гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01.01.2016 по 31.12.2019 згідно якої, встановлено, що пенсія виплачувалась з обмеженням розміру на рівні десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Не погоджуючись із таким розрахунком розміру пенсії з 01.01.2016 та листом від 08.01.2020 №П-2310-0-02.26-04, позивач звернувся 16.01.2020 до відповідача із заявою щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.01.2016 по 30.11.2019 у розмірі 16171,55 грн з урахуванням проведених виплат.
Відповідач листом від 17.02.2020 №463-263/П-04/8-2200/20 повідомив, що підстави для проведення виплати пенсії без обмеження максимальним розміром відсутні та посилається на ч.15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» та ЗУ від 24.12.2015 №911-VIII, від 16.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» особам, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», як на підставу відмови.
Позивач, вважаючи порушеним його право на пенсійне забезпечення в належному розмірі, звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
В рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2007 року у справі № 1-29/2007 зазначено, що утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6. ч. 2 ст. 19. ч. 1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року. Європейської соціальної хартії (переглянутій) 1996 року. Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та рішеннях Європейського суду з прав людини.
Як визначено ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року, держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення. її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.
Відповідно до абзацу 6 ч. 15 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (в редакції Законів України №911-VІІІ від 24.12.2015 року та №1774-VІІI від 06.12.2016), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн визначено Законом України від 24.12.2015 року №911- VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та Законом України від 06.12.2016 року № 1774-VІІI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Однак, як слідує з п. 1 та 2 Прикінцевих положень Закону України №911-VІІІ від 24.12.2015 року, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій. які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Крім того, п. 1 Прикінцевих Положень Закону України від 06.12.2016 року №1774-VІІІ цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року. З наведеного слідує, що законодавець чітко визначив коло суб'єктів, на яких поширюється дія даної норми, до якого ОСОБА_1 не може відноситись, так як у даних правовідносинах має місце перерахунок пенсії, а не її призначення.
Призначення органами Пенсійного фонду України особі пенсії та проведення її перерахунку є різними формами реалізації права громадянина на пенсійне забезпечення, а тому при проведенні перерахунку пенсії особи застосуванню піддягає редакція статті Закону, яким визначався порядок та розмір відповідного пенсійного забезпечення такої особи саме на момент призначення їй пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справах № 21-348а13 та №21-420а13 та Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №360/1428/17.
Таким чином, оскільки пенсія позивачу була призначена до 01 січня 2016 року, тому до розміру пенсії останнього не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом шостим частини п'ятнадцятої ст.86 Закону України № 1697-VІІ.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі від 17.02.2020 №463-263/П-04/8-2200/20, щодо виплати пенсії з 01.01.2016 по 30.11.2019 без обмеження її максимальним розміром - у розмірі 16171,55 грн, з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 по 30.11.2019 без обмеження її максимальним розміром - у розмірі 16171,55 грн, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.П. Шевчук