Рішення від 07.04.2020 по справі 340/2870/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2020 року справа № 340/2870/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Алсіті-Сервіс» (далі - Товариство) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (далі - Управління), Державної фіскальної служби України (далі - Служба), Державної податкової служби України (далі - Служба 2) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство звернулося до суду з заявою до Служби про визнання протиправними та скасування рішення від 23 жовтня 2019 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 04 вересня 2019 року.

Водночас Товариство прохало суд зобов'язати Службу зареєструвати податкову накладну у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр).

У позовній заяві Товариство зазначило, що рішення Служби жодним чином не мотивоване та відповідач проігнорував зміст копії документів, які доводять реальність господарської операції.

Стверджує, що подало пояснення та первинні документи бухгалтерського та податкового обліку, які підтверджують правильність складання податкової накладної.

Служба та Управління заперечили щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.45, 78-80).

Пояснили, що платник податків не надав розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Ухвалами суду від 06 грудня 2019 року, 23 січня 2020 року до участі у справі залучено як співвідповідачів Управління і Службу 2 (а.с.53-54, 60-61).

Ухвалою суду від 07 квітня 2020 року прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.84-85).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.

Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.

Так, Товариство - платник податку на додану вартість.

12 липня 2017 року позивач отримав ліцензію на господарську діяльність з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками (а.с.26-28).

22 серпня 2019 року Товариство (підрядник) та ПП «РЕМВОДПЛАСТ ПЛЮС» (далі - Товариство 2) (замовник) уклали договір підряду (а.с.14-21).

03 вересня 2019 року Товариство 2 сплатило позивачу кошти у безготівковій формі у сумі 558538,93 грн. (а.с.22).

04 вересня 2018 року Товариство виписало податкову накладну №2 на суму 558538,93 (з урахуванням ПДВ 93089,82 грн.) (а.с.23).

15 жовтня 2019 року Служба зупинила реєстрацію податкової накладної (а.с.24).

У квитанції зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених підпунктом 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Запропоновано надати пояснення та копії відповідних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Позивач направив повідомлення з поясненнями від 15 жовтня 2019 року разом з первинними документами бухгалтерського та податкового обліку (а.с.29-34).

Зокрема, договір підряду, платіжне доручення, ліцензію та дозвіл (а.с.29-34).

23 жовтня 2019 року Служба прийняла рішення про відмову у реєстрації податкової накладної (а.с.35-36).

У рішеннях в графі "підстава" зазначено наступне: ненадання платником податку розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Юридична оцінка, встановлених судом обставин і фактів справи.

Перш за все, приписами пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до приписів пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок).

Приписами пункту 3 Порядку встановлено, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, Р<РмЧ1,4.

Приписами пункту 5 та 6 Порядку передбачено, що податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Отже, обов'язкова умова зупинення реєстрації податкової накладної - наявність критерію ризикованості платника податків.

Підставою прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної є саме такий критерій.

Листом Служби від 07 серпня 2019 року №1962/99-99-29-01-01 встановлено Критерії ризиковості платника податку (далі - Критерій), які введені в дію з наступного дня.

Пунктом 1.6 Критерію, посилання на який містить рішення відповідача про зупинення реєстрації податкової накладної, встановлено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;

платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і

пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування.

Рішення Служби про зупинення реєстрації податкових накладних не містить інформації про застосування хоча б якогось підпункту пункту 1.6 Критерію.

Відповідно до приписів пункту 3 частини 2 статті 2 КАС України рішення суб'єкта владних повноважень перевіряється судом на предмет обґрунтованості.

Рішення Служби про зупинення реєстрації податкової накладної за формою не містить детального обґрунтування.

Тому, Товариство не могло визначити причини проблеми.

Надані ним документи і пояснення підтверджували наявність підстав складання податкової накладної.

Товариство надіслало пояснення та усі первинні документи бухгалтерського та податкового обліку стосовно сплати коштів (розрахункові документи).

Підсумовуючи, суд зробив висновок про необґрунтованість оскарженого рішення Служби.

Це ж підстава визнання його протиправним та скасування.

Реєстрацію податкової накладної має провести Служба 2, оскільки на даний час такі владні повноваження належать їй.

Отже, позов належить задовільнити.

Судові витрати у справі складаються з судового збору у сумі 3842 грн. (а.с.4).

Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України.

Судові витрати має відшкодувати Служба.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовільнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 23 жовтня 2019 року, яким товариству з обмеженою відповідальністю «Алсіті-Сервіс» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 04 вересня 2019 року №2.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю «Алсіті-Сервіс» від 04 вересня 2019 року №2.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Алсіті-Сервіс» судові витрати в сумі 3842 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. Брегей