Постанова від 02.04.2020 по справі 221/1566/20

221/1566/20

3/221/944/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2020 року м. Волноваха

Суддя Волноваського районного суду Донецької області Безрук Т.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого головним спеціалістом з питань захисту державних таємниць Волноваської місцевої прокуратури, що зареєстрований по АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ,

щодо скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого п.п.5,6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

24.02.2019 року о 12.00 год. в приміщенні режимно-секретного органу Волноваської місцевої прокурати Донецької області (далі - Волноваська місцева прокуратура), яке розташовано в адміністративному будинку Волноваської місцевої прокуратури за адресою: м.Волноваха, вул. Героїв 50 ОМБр, 4, у кабінеті № 4, комісією Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях під час проведення комплексної перевірки стану охорони державної таємниці у Волноваській місцевій прокуратурі встановлено факт порушення вимог ст. 21 Закону України «Про державну таємницю» та п. п. 42 (4, 5, 15, 19, 22), 117, 741 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою КМУ від 18 грудня 2013 року № 939 (далі - Порядок-939), з боку головного спеціаліста з питань захисту державних таємниць Волноваської місцевої прокуратури Донецької області Гузенка B.І, які можуть призвести до витоку відомостей, що становлять державну таємницю.

Згідно ст.21 Закону України «Про державну таємницю» основними завданнями режимно-секретного органу (далі - РСО) є недопущення необгрунтованого допуску та доступу осіб до секретної інформації; своєчасне розроблення та реалізація разом з іншими структурними підрозділами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій заходів, що забезпечують охорону державної таємниці; забезпечення запровадження заходів режиму секретності під час виконання всіх видів робіт, пов'язаних з державною таємницею.

Згідно вимог п. 42 (4, 5, 15, 19, 22) Порядку - 939 РСО організовують і забезпечують здійснення контролю за виконанням на підприємстві, в установі, організації вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці; здійснюють контроль за дотриманням установленого на підприємстві, в установі, організації порядку доступу працівників до відомостей, то становлять державну таємницю; організовують навчання працівників підприємства, установи, організації, діяльність яких пов'язана з державною таємницею, а також перевірку знання ними вимог нормативних документів з питань охорони державної таємниці; розробляють плани заходів щодо забезпечення режиму секретності у разі проведення мобілізації та введення правового режиму воєнного або надзвичайного стану; здійснюють інші функції відповідно до законодавства у сфері охорони державної таємниці.

Положеннями п.117 Порядку-939 визначено, що доступ до державної таємниці може бути наданий громадянинові за умови знання вимог Закону України «Про державну таємницю», Порядку-939 та інших нормативно-правових актів з питань охорони державної таємниці у частині, то його стосується, та після перевірки цих знань. Таку перевірку проводить керівник РСО підприємства, установи, організації після надання громадянину допуску до державної таємниці вперше та у разі переоформлення такого допуску у зв 'язку із закінченням строку його дії. Результати перевірки оформляються довідкою, в якій зазначаються дата перевірки та перелік питань на знання вимог законодавства про державну таємницю.

Відповідно до функціональних (посадових) обов'язків головного спеціаліста з питань захисту державних таємниць Волноваської місцевої прокуратури, на ОСОБА_2 покладено обов'язок виконання функцій режимно - секретного органу Волноваської місцевої прокуратури, зокрема здійснення заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці в зазначені прокуратурі.

На підставі розпорядження ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях про надання допуску до державної таємниці від 11.01.2020 № 4 д / ДСК, наказом керівника Волноваської місцевої прокуратури від 22.01.2020 № 4 співробітнику Волноваської місцевої прокуратури Темертей О.В. надано доступ до державної таємниці.

Однак, в порушення вимог п.п.42, 117 Порядку - 939 до видання наказу, до 22.01.2020 року та на час проведення перевірки 24.02.2020 року головним спеціалістом з питань захисту державних таємниць Волноваської місцевої прокуратури Гузенком В.І. не проведено перевірку знань нормативно - правових актів з питань охорони державної таємниці у співробітника Волноваської місцевої прокуратури Темертей О.В. у зв'язку з наданням їй доступу до державної таємниці. Довідка про прийняття заліку відсутня.

Також, в порушення вимог п.п.42, 117 Порядку-939 ОСОБА_1 не проведено перевірку знань нормативно-правових актів з питань охорони державної таємниці (довідки про прийняття заліків відсутні) у співробітників Волноваської місцевої прокуратури: ОСОБА_3 (наказ про надання доступу від 05.09.2019 №37 (розпорядження ГУСБУ від 29.08.2019 № 243д/ДСК)); ОСОБА_4 (наказ про надання доступу від 31.10.2019 № 29 (розпорядження ГУСБУ від 16.10.2019 № 297д / ДСК)); ОСОБА_5 (наказ про надання доступу від 15.08.2019 № 36 (розпорядження ГУСБУ від 08.08.2019 № 223 д / ДСК)); ОСОБА_6 (наказ про надання доступу від 12.11.2019 № 39 (розпорядження ГУСБУ від 05.11.2019 № 313 д / ДСК)); ОСОБА_7 (наказ про надання доступу від 02.12.2019 № 40 (розпорядження ГУСБУ від 22.11.2019 № 340 д / ДСК)); ОСОБА_8 (наказ про надання доступу від 05.09.2019 № 37 (розпорядження ГУСБУ від 29.08.2019 № 243 д / ДСК)); ОСОБА_9 (наказ про надання доступу від 05.09.2019 № 37 (розпорядження ГУСБУ від 29.08.2019 № 243 д / ДСК)).

Крім того, згідно до вимог п.740 Порядку - 939, до настання особливого періоду або введення правового режиму надзвичайного стану РСО разом з іншими структурними підрозділами підприємства, установи, організації готують проекти таких документів: описи секретних документів і справ, що підлягають здачі на архівне зберігання; акти про знищення матеріальних носіїв секретної інформації, що не мають практичної та культурної цінності; описи матеріальних носіїв секретної інформації, що підлягають вивезенню до місць евакуації.

Відповідно до вимог п.741 Порядку - 939 плани заходів та зазначені у пункті 740 Порядку - 939 документи періодично, але не менш як один раз на рік, переглядаються та, у разі потреби, до них вносяться зміни.

Однак, з 2018 року та на час проведення перевірки, станом на 24.02.2020 року, ОСОБА_1 жодного разу не здійснено перегляд розроблених у Волноваські місцевій прокуратурі проектів документів, а саме, Акту про знищення матеріальних носіїв секретної інформації від 15.03.2017 року № 108 дск та Опису матеріальних носіїв секретної інформації, які підлягають вивезенню до місць евакуації від 15.03.2017 № 107дск. До вказаних проектів документів не внесені зміни щодо

матеріальних носіїв секретної інформації, які обліковані протягом 2018 - 2019 років, а саме номенклатурні справи з грифом секретності «Таємно»:

- справа № 17 т, том 1,

розпочато 04.01.2018, завершено 03.04.2018, інв.№56т; - справа №17т, том 2,

розпочато 03.04.2018, завершено 16.05.2018, інв.№57т; - справа №17т, том З,

розпочато 16.05.2018, завершено 18.09.2018, інв.№71т; - справа №17т, том 4,

розпочато 18.09.2018, завершено 30.11.2018, інв.№75т; - справа №17т, том 5,

розпочато 30.11.2018, завершено 28.12.2018, інв№87т; - справа №4т, том 1,

розпочато 04.01.2019, завершено 28.02.2018, інв.№96т; - справа №°4т, том 2,

розпочато 06.03.2019, завершено 21.05.2019, інв.№98т: - справа №4т, том З,

розпочато 21.05.2019, завершено 05.06.2019, інв.№99т; - справа №4т, том 4,

розпочато 06.06.2019, завершено 01.08.2019, інв.№108т; - справа №4т, том 5,

розпочато 05.08.2019, завершено 21.10.2019, інв.№109т; - справа №4т, том 6,

розпочато 21.10.2019, завершено 28.12.2019, інв. № 120 т.

Своєю бездіяльністю ОСОБА_1 порушив встановлений законодавством порядок надання допуску та допуску до державної таємниці, не вжив заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, не забезпечив контролю за охороною державної таємниці, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.212-2 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, провину визнав. Відповідно до вимог ст.268 КУпАП, справу було розглянуто без участі особи, яка притягається до адмінвідповідапльності.

Дослідивши матеріали справи, вважаю вину ОСОБА_1 винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КУпАП, а його вину доведеною такими доказами.

З матеріалів справи встановлено, що наказом керівника Волноваської міської прокуратури № 10 від 15.12.2015 р. ОСОБА_1 призначено на посаду спеціаліста з питань захисту державних таємниць Волноваської місцевої прокуратури з 15.12.2015 р.

Згідно вимог посадової інструкції головного спеціаліста з питань захисту державних таємниць з виконанням функцій начальника режимно-секретного органу ОСОБА_10 . ОСОБА_11 , до його обов'язків входить, зокрема, здійснення керівництва роботою режимно - секретного органу, організація і контроль виконання Законів України, інших нормативних актів, наказів Генерального прокурора України з питань режиму таємності і таємного діловодства; розробка та здійснення заходів щодо запобігання розголошення та витоку таємної інформації, фактів несанкціонованого ознайомлення з їх змістом під час ведення таємного діловодства, сприяння впровадженню цих заходів і контроль їх виконання; контроль термінів дії та ступеня таємності документів, координування взаємодії режимно - секретного органу з працівниками місцевої прокуратури; проведення інструктажу з метою запобігання порушенням законодавства у сфері охорони державної таємниці працівників, допущених до роботи з таємними відомостями, у зв'язку з їх виїздом за межі України у службові відрядження та в особистих справах; організація занять з працівниками прокуратури, які мають допуск до державної таємниці, з вивчення законодавства, нормативних документів, які регламентують засекречування матеріальних носіїв секретної інформації та «Порядку-939», відповідальності за розголошення таємної інформації, приймає заліки з цього питання; отримує від працівників забов'язання громадянина у зв'язку з допуском до державної таємниці; забезпечує ознайомлення працівників, допущених до роботи з державною таємницею, з нормативними документами, що регламентують режимно-таємну діяльність; контролює порядок доступу працівників до державної таємниці, перевіряє відповідність форми їх допуску до державної таємниці, ступеню таємності відомостей та службову необхідність доступу; несе відповідальність за неякісне або несвоєчасне виконання посадових завдань та обов'язків, бездіяльність або невиконання наданих йому прав.

З довідки форми 14 від 24.02.2020р. встановлено, що розпорядженням № 2977/ДСК від 16.10.2019 р. ОСОБА_1 надано допуск до державної таємниці за формою № 2.

За зобов'язанням у зв'язку з допуском до державної таємниці, ОСОБА_1 зобов'язався не допускати розголошення будь - яким способом державної таємниці, що стане йому відомою у зв'язку з виконанням службових обов'язків, виконувати вимоги режиму секретності, додержуватися вимог законодавства про державну таємницю.

Згідно ст.20 Закону України «Про державну таємницю», основними завданнями режимно-секретного органу є:

а) недопущення необгрунтованого допуску та доступу осіб до секретної інформації;

б) своєчасне розроблення та реалізація разом з іншими структурними підрозділами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій заходів, що забезпечують охорону державної таємниці;

в) запобігання розголошенню секретної інформації, випадкам втрат матеріальних носіїв цієї інформації, заволодінню секретною інформацією іноземними державами, іноземними юридичними особами, іноземцями, особами без громадянства та громадянами України, яким не надано допуску та доступу до неї;

г) виявлення та закриття каналів просочення секретної інформації в процесі діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації;

д) забезпечення запровадження заходів режиму секретності під час виконання всіх видів робіт, пов'язаних з державною таємницею, та під час здійснення зовнішніх відносин;

е) організація та ведення секретного діловодства;

є) здійснення контролю за станом режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях та на підпорядкованих їм об'єктах.

З довідки, оформленої 24.02.2020 р головним спеціалістом з питань захисту державних таємниць Волноваської місцевої прокуратури ОСОБА_1 , встановлено, що станом на 24.02.2020 року не проведено перевірку знань нормативно - правових актів з питань охорони державної таємниці (відсутні довідки про прийняття заліків) у співробітників Волноваської місцевої прокуратури, яким надано доступ до державної таємниці: Темертей О.В. (наказ про надання від 22.01.2020 № 4 (розпорядження ГУСБУ в Донецькій та Луганській областях про надання допуску до державної таємниці від 11.01.2020 № 4д /ДСК)); ОСОБА_3 (наказ про надання доступу від 05.09.2019 №37 (розпорядження ГУСБУ від № 243д/ДСК)); ОСОБА_4 (наказ про надання доступу від 08.08.2019 № 29 (розпорядження ГУСБУ від 16.10.2019 № 297д/ДСК)); ОСОБА_5 (наказ про надання доступу від 15.08.2019 № 36 (розпорядження ГУСБУ від №223д/ДСК)); ОСОБА_6 (наказ про надання доступу від 12.11.2019 №39 (розпорядження ГУСБУ від 05.11.2019 №313д/ДСК)); ОСОБА_7 (наказ про надання доступу від 02.12.2019 №40 (розпорядження ГУСБУ від 22.11.2019 № 340д/ДСК)); ОСОБА_8 (наказ про надання доступу від 05.09.2019 № 37 (розпорядження ГУСБУ від 29.08.2019 № 243д/ДСК)); ОСОБА_9 (наказ про надання доступу від 05.09.2019 № 37 (розпорядження ГУСБУ від 29.08.2019 № 243 д / ДСК)).

З 2018 року до часу проведення перевірки, 24.02.2020 року, жодного разу не здійснено перегляд розроблених у Волноваській місцевій прокуратурі проектів документів, а саме, Акту про знищення матеріальних носіїв секретної інформації від 15.03.2017 року №108 дск та Опису матеріальних носіїв секретної інформації, що підлягають вивезенню до місць евакуації від 15.03.2017 № 107дск. До вказаних проектів документів не внесені зміни щодо матеріальних носіїв секретної інформації, які обліковані протягом 2018-2019 років, а саме, номенклатурні справи з грифом секретності «Таємно»: інв. № 56 т; інв. № 57 т.; інв.№ 71 т.; інв.№ 75 т.; інв.№ 87 т.; інв.№ 96 т.; інв.№ 98 т; інв.№ 99 т.; інв.№ 108 т.; інв.№ 109 т.; інв.№ 120 т.

Згідно вимог п.42 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 р. № 939, режимно-секретні органи відповідно до покладених на них завдань, зокрема, організовують і забезпечують здійснення контролю за виконанням підприємстві, в установі, організації вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці; здійснюють контроль за дотриманням установленого на підприємстві, в установі, організації порядку доступу працівників до відомостей, що становлять державну таємницю, у зв'язку з чим проводять перевірку відповідності форми наданого їм допуску до державної таємниці ступеню секретності відомостей, до яких надається доступ, візують проекти наказів керівника підприємства, установи, організації про призначення (звільнення) осіб на посади, включені до номенклатури посад; організовують навчання працівників підприємства, установи, організацій, діяльність яких пов'язана з державною таємницею, а також перевірку знання ними вимог нормативних документів з питань охорони державної таємниці; розробляють плани заходів щодо забезпечення режиму секретності у разі проведення мобілізації та введення правового режиму воєнного або надзвичайно стану; здійснюють інші функції відповідно до законодавства у сфері охорони державної таємниці.

Згідно вимог п.740 Порядку щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду, надзвичайного стану або у разі виникнення загрози захоплення матеріальних носіїв секретної інформації, до настання особливого періоду або введення правового режиму надзвичайного стану РСО разом з іншими структурними підрозділами підприємств установи, організації готують проекти таких документів: описи секретних документів і справ, що підлягають здачі на архівне зберігання; акти про знищення матеріальних носіїв секретної інформації, що не мають практичної та культурної цінності; описи матеріальних носіїв секретної інформації, що підлягають вивезенню до місць евакуації.

За вимогами п.741 Порядку, плани заходів та зазначені у п.740 Порядку документи періодично, але не менш як один раз на рік, переглядаються та у разі потреби до них вносяться зміни.

Таким чином, з матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , будучи особою, відповідальною за захист державних таємниць Волноваської місцевої прокуратури, порушив встановлений законодавством порядок надання допуску та доступу до державної таємниці відповідальним особам Волноваської місцевої прокуратури, не провів перевірку знань нормативно - правових актів з питань охорони державної таємниці, не прийняв у них заліків, не склав довідок про прийняття заліків, чим порушив вимоги щодо порядку надання доступу до державної таємниці, а також не вжив заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечив контролю за охороною державної таємниці: з 2018 року не переглянув розроблених у Волноваській місцевій прокуратурі проекту Акту про знищення матеріальних носіїв секретної інформації від 15.03.2017 року №108 дск та Опису матеріальних носіїв секретної інформації, що підлягають вивезенню до місць евакуації від 15.03.2017 № 107дск, чим порушив встановлені вимоги режиму секретності, що може створити передумови до витоку секретної інформації.

Статтею 212 КУпАП встановлено відповідальність за порушення законодавства про державну таємницю. Пунктом 5,6 ч.1 ст.212-2 КУпАП встановлено, що порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці, а також невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці, тягнуть за собою адміністративну відповідальність.

У відповідності зі ст.22 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно статті 23 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, у відповідності до статті 34 КУпАП, є щире розкаяння ОСОБА_1 , про що він зазначив у поясненнях, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення. Обтяжуючих провину обставин, визначених ст.35 КУпАП, не встановлено.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка вперше притягається до адмінвідповідальності, визнання ним вини, вважаю, що до ОСОБА_1 , з метою виховання його в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, необхідно застосувати стягнення у вигляді мінімальної суми штрафу, передбаченого ч.1 ст.212-2 КУпАП, в дохід держави, що складає 510 грн.

На підставі ст.40-1 КУпАП, ст.4 ч.2 п.5 ЗУ "Про судовий збір" підлягає стягненню з особи, яку притягнуто до адмінвідповідальності, до спеціального фонду Держбюджету України судовий збір в сумі 420,40 грн.

Керуючись ст. ст. 40-1, 212, 221, 283, 284, 278 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір»,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого п.п.5, 6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в сумі 510 (п'ятсот десять) грн., які сплатити на рахунок отримувача: UА 808999980313020106000005179, отримувач коштів: Волноваське УК/Волноваський район - 21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37980308, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 420 ( чотириста двадцять) грн. 40 коп. до спеціального фонду Державного Бюджету України на рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/ м.Київ /22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз'яснити, що згідно статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із статтею 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена в Донецький апеляційний суд через Волноваський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення та може бути пред'явлена до виконання протягом 3 - х місяців, до 02.07.2020 року.

Суддя Т.В.Безрук