Справа № 307/781/20
Провадження № 2-о/307/30/20
27 березня 2020 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області в особі головуючої судді Сойми М.М., за участю секретаря с/з Ваш Е.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тячів цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , де зацікавлена особа: Тячівський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області про встановлення факту, що має юридичне значення - факту постійного проживання на території України,
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, де зацікавлена особа: Тячівський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській областіпро встановлення факту, що має юридичне значення - факту постійного проживання на території України, згідно якого, заявник, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає на території України в період розпаду СРСР, тобто, в період з 24 серпня 1991 року по теперішній час за адресою: АДРЕСА_1 . Заяву мотивує тим, що вона, ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Медведеве, Совєтського району, Кіровської області, Росія, що стверджується свідоцтвом про її народження НОМЕР_1 , виданим 18 липня 2019 року. 06 березня 1986 року вона зареєструвала шлюб з громадянином України ОСОБА_3 у виконкомі Калинівської сільської ради Тячівського району Закарпатської області, Україна, про що в Книзі реєстрації актів цивільного стану зроблено відповідний актовий запис № 13, що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 13 червня 2018 року. Від шлюбу у них народилося двоє дітей, які є громадянами України: син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що стверджується свідоцтвом про його народження НОМЕР_3 , виданим 28 липня 2016 року, та син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що стверджується свідоцтвом про його народження НОМЕР_4 виданим 07 лютого 1994 року. З часу одруження вона завжди проживала на території України і на сьогоднішній день проживає в АДРЕСА_1 , що стверджується довідкою Калинівської сільської ради від 02 березня 2020 року за № 717. Паспорт громадянина СРСР вперше їй було видано 05 березня 1983 року на прізвище « ОСОБА_1 », а після одруження ІНФОРМАЦІЯ_5 їй було видано новий паспорт громадянина СРСР на прізвище « ОСОБА_1 ». Паспорт громадянина України їй не видавався, а у період після 2000 року документ, який посвідчував її особу - паспорт громадянина СРСР, серії НОМЕР_5 , виданий Тячівським РВ 07 квітня 1986 року вона втратила. У зв'язку з тим, що з 1986 року ніде не працювала, нагальної потреби у відновленні паспортного документу не мала потреби. У кінці 2015 року в усній формі звернулася до Тячівського РВ ГУ ДМС України в Закарпатській області з метою оформлення нового паспорта. Однак, їй було роз'яснено, що для оформлення паспорта громадянина України вона повинна надати документи про її належність до громадянства України, які у неї відсутні. Вказані обставини перешкоджають їй встановити свою належність до громадянства України. Встановлення цього факту має для неї юридичне значення, оскільки дозволяє реалізувати право на отримання громадянства та паспорта громадянина України. Як на підставу вимог заяви, посилається на ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про громадянство України", відповідно до якої громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України.
Заявниця ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, позаяк подала суду заяву, в якій просить справу розглянути у її відсутності та зазначає, що заявлені вимоги підтримує у повному обсязі та просить заяву задовольнити.
Представник зацікавленої особи Тячівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській областів судове засідання не з'явився, хоч належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, а тому, суд на підставі ст. 223 ЦПК України справу розглянув у його відсутності на підставі письмових доказів, що є у матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України в разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в сукупності, суд вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, заявницяОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Медведеве, Совєтського району, Кіровської області, Росія, що стверджується свідоцтвом про її народження НОМЕР_1 , виданим 18 липня 2019 року. (а. с. 5).
06 березня 1986 року заявниця ОСОБА_1 уклала шлюб з громадянином України ОСОБА_3 та даний шлюб зареєстровано у виконкомі Калинівської сільської ради Тячівського району Закарпатської області, Україна за актовим записом № 13, що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 13 червня 2018 року.
Від даного шлюбу з громадянином України ОСОБА_3 заявниця, проживаючи на території України в с. Калини, Тячівського району, Закарпатської області, народила двох дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що стверджено свідоцтвами про їх народження (а.с.9-10).
Про те, що заявниця ОСОБА_1 постійно проживає на території України в АДРЕСА_1 , з часу одруження з 1986 року по теперішній час стверджено довідкою виконкому Калинівської сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 02 березня 2020 року та актом обстеження матеріально-побутових умов від 03 березня 2020 року.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно постанови Верховного Суду України про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, такі справи належать до юрисдикції суду за таких умов: 1. Факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. 2. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення, оскільки один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні. 3.
Встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право.
Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 має намір отримати громадянство України.
Питання громадянства України регулюється Конституцією України, законами України, указами Президента України, міжнародними договорами України.
Основними нормативно-правовими актами з питань громадянства України є Закон України «Про громадянство України» та Указ Президента України від 27.03.2001 року № 215 «Питання організації виконання ЗУ «Про громадянство України». Підстави набуття особою громадянства України визначаються індивідуально, залежно від її місця народження, походження, проживання, родинних зв'язків тощо.
Зокрема, відповідно до ч. 1, 7 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» на набуття громадянства України за територіальним походженням має право особа, яка сама чи хоча б один з батьків, дід чи баба, рідні (повно рідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР). Відповідно до п. 44 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України і виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (зі змінами) визначено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент її народження чи під час її постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Державки, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), або документів, що підтверджують відповідні родинні стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.
Відповідно до Порядку для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України або виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку. Із заявою, копією паспорту подається рішення суду, яке підтверджує факт постійного проживання особи на території України за станом на певну дату, якщо у паспорті особи відсутні відомості про прописку.
Таким чином, реалізація права на набуття громадянства України залежить від встановлення судом факту постійного проживання на території України, який має юридичне значення.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 постійно і безперервно проживає на законних підставах на території Україниз 06 березня 1986 рокупо теперішній час в АДРЕСА_1 , де народила та виховала двох дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які народилися та постійно проживають на території України та є громадянами України, та встановлення факту постійного проживання заявниці на території України в період з 24 серпня 1991 року по теперішній час їй необхідно для набуття громадянства України.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 263-265, 315- 319 ЦПК України, ЗУ "Про громадянство України", суд,
Заяву ОСОБА_1 , де зацікавлена особа: Тячівський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області про встановлення факту, що має юридичне значення - факту постійного проживання на території України - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення -факт постійного проживання на території України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Медведеве, Совєтського району, Кіровської області, Росія, та постійно проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , станом на час розпаду СРСР, тобто, в період з 24 серпня 1991 року по теперішній час.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду в 30-денний строк з дня його проголошення (складання), при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу 13 «Перехідні положення» ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Заявник:ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 .
Зацікавлена особа: Тячівський РВ ГУ ДМС України в Закарпатській області, 90500, м. Тячів, вул. Армійська, 68, Тячівського району, Закарпатської області.
Повний текст рішення складено 27 березня 2020 року.
Головуюча: М.М. Сойма