Рішення від 03.04.2020 по справі 440/3672/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3672/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Виробничого кооперативу "Природоохоронне підприємство "Екологія" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області Єргалєєвої Світлани Ярославівни про визнання протиправними та скасування припису та постанови,

ВСТАНОВИВ:

30 вересня 2019 року Виробничий кооператив "Природоохоронне підприємство "Екологія" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області Єргалєєвої Світлани Ярославівни про визнання протиправними та скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 09.09.2019 №92 та постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 18.09.2019 №П-22-19-Ю.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачами не було роз'яснено представникам ВК "Природоохоронне підприємство "Екологія" підстави для проведення позапланової перевірки позивача та, як наслідок, винесення оскаржуваних рішень. Відповідно до Акту погодження внесення змін до проекту «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м/куб./добу перша і друга черга коригування)» від 18.01.2017 р, складеного замовником, інженером технічного нагляду, керівником проектної організації, інженером проекту та підрядником було прийнято рішення щодо внесення змін до проекту. Вказані зміни до проекту внесено відповідно до розділу 8 «Правила внесення змін у робочу документацію, видану замовнику» ДСТУ БА.2.4-4:2009 «Основні вимоги до проектної та робочої документації», без змін проектних рішать та відповідно без проходження експертизи проекту будівництва, відповідно до п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року № 560 «Про затвердження Порядку ствердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», з урахуванням того, що зазначені зміни не охоплюють зміни щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності спинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо одержання нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. На підставі вказаного Акту, проектною організацією та особою, яка здійснює нагляд за виконанням робіт було надано Дозвіл 1/2017 на знесення змін в т. 1 «Робочі креслення» проекту будівництва «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м/куб./добу перша і друга черга (коригування)». Зазначав, що внесення вказаних змін не призвело до зміни загальної кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт, відповідно до експертного звіту від 28.08.2015 №17-1692-15-(17-1624-15)П. Позивач вважає, що зміни до проекту було внесено та затверджено у відповідності до вимог чинного законодавства і лише після цього позивач приступив до будівельних робіт з реконструкції об'єкту.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2019 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив у задоволенні позову відмовити, оскільки під час проведення перевірки було виявлено порушення у сфері містобудування, за яке правомірно прийнято припис та постанову. Вказував, що відповідно до відомостей зазначених у декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва «Реконструкція каналізаційних очисних споруд продуктивністю 400будівельні роботи м.куб/добу, перша і друга черга», зареєстрованої 07.11.2016 року № ПТ 083163121768, проектна документація була затверджена рішенням замовника від 31.08.2015 року № 153. Відповідно до сторінки 1 загального журналу робіт по будівництву об'єкта «Реконструкція каналізаційних очисних споруд продуктивністю 400будівельні роботи м.куб/добу, перша і друга черга» роботи закінчені 14.08.2019 року. Водночас, відповідно до наданої під час перевірки проектної документації, коригування проектної документації здійснено у травні 2019 року, про що на сторінках 6,12,19 та інших є відповідні відмітки про внесення змін у травні 2019 року до проектної документації змін стосовно порушень, які зазначені у акті перевірки. Отже на думку відповідачів будівельні роботи на об'єкті будівництва закінчені 14.08.2018, а зміни до проектної документації, згідно із відмітками про внесення змін внесені у травні 2019 року, а тому будівельні роботи виконувалися з відхиленням від затверджених проектних рішень.

Ухвалою від 09 грудня 2019 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті на 09 січня 2020 року.

Протокольною ухвалою від 09 січня 2020 року відкладено розгляд справи до 27.01.2020 у зв'язку з неявкою учасників справи у судове засідання.

Протокольною ухвалою від 27 січня 2020 року відкладено розгляд справи до 26.02.2020 у зв'язку з неявкою відповідача та представника відповідача у судове засідання.

В судове засідання, призначене на 26 лютого 2020 року, учасники справи не з'явилися. Ухвалою суду від 26 лютого 2020 року визнано явку головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області Єргалєєвої Світлани Ярославівни, в судове засідання, призначене на 12:40 04 березня 2020 року - обов'язковою.

Протокольною ухвалою від 04 березня 2020 року відкладено розгляд справи до 16 березня 2020 року для надання нових доказів у справі.

Протокольною ухвалою від 16 березня 2020 року відкладено розгляд справи до 31.03.2020 у зв'язку з викликом для допиту в якості спеціаліста ОСОБА_1 .

В судове засідання, призначене на 31 березня 2020 року, учасники справи не з'явилися.

Представник позивача надав клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного провадження без виклику осіб, що розцінено судом як клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Представник відповідача надіслав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вказані норми, суд прийшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

24 червня 2019 року посадовими особами Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Полтавській області на підставі наказу №92П від 03.06.2019 та направлення на проведення перевірки №217 від 06.06.2019 проведена позапланова перевірка дотримання ВК "Природоохоронне підприємство "Екологія" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті: "Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м/куб./добу перша і друга черга (коригування)" /т. 2 а.с. 21/.

За результатами перевірки відповідачем було складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 24.06.2019 №24062019, у якому зроблено висновок про те, що в процесі проведення позапланової перевірки об'єкту: "Реконструкція очисних каналізаційних споруд місто Глобине, продуктивністю 400 м3/добу перша і друга черга (коригування)" представником замовника на розгляд не подана проектна документація, яка розроблена приватним підприємством "Укрсервіспроект".

Наслідком такої перевірки стало винесення 24.06.2019 припису №65 про усунення ВК "Природоохоронне підприємство "Екологія" виявленого порушення відповідно до абз. 5 п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 до 09.07.2019 /т. 1 а.с. 137/.

09.09.2019 відповідач провів позапланову перевірку об'єкта "Реконструкція очисних каналізаційних споруд місто Глобине, продуктивністю 400 м3/добу перша і друга черга (коригування)" щодо виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог припису №65 від 24.06.2019, якою встановлено, що ВК "Природоохоронне підприємство "Екологія" на об'єкті "Реконструкція очисних каналізаційних споруд місто Глобине, продуктивністю 400 м3/добу перша і друга черга (коригування)" в м. Глобине Полтавської області здійснив будівельні роботи з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджених проектних рішень, а саме:

1) встановлення установки УФ - знезараження в блок-контейнері замість залізобетонного монолітного розмірами 3,475x2,2м та висотою 1,93м по зовнішнім сторонам приямка (передбачено проектним рішенням арк.б шифр 181/2015-ПЗ);

2) будівництво пісколовки ПЛ-200 із нержавіючої сталі замість тангенціальних пісколовок ПЛ-200 (передбачено проектним рішенням арк.13 шифр 181/2015-ПЗ);

3) здійснено будівництво піскових майданчиків із збірних з/б плит замість залізобетонних монолітних товщиною 100мм (передбачено проектним рішенням арк.19 шифр 181/2015-ПЗ);

4) влаштування оглядових поліетиленових колодязів замість каналізаційних оглядових колодязів згідно ТП 902 09 22.84 (передбачено проектним рішенням арк.25 шифр 181/2015-ПЗ);

5) благоустрій виконано із бетонної плитки замість асфальтобетонного покриття (передбачено проектним, рішенням арк.12 шифр 181/2015-ПЗ);

6) встановлено апарат Д-288/СХзамість установки УФ знезараження Водограй В- 12КС (передбачено проектним рішенням арк.13 шифр 181/2015-ПЗ), що є порушенням статті 9 Закону України "Про архітектурну діяльність".

За результатом цієї перевірки відповідач виніс припис від 09.09.2019 про усунення порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №92, яким зобов'язано ВК "Природоохоронне підприємство "Екологія" усунути виявлені порушення відповідно до вимог ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", а саме: вказане будівництво привести у відповідність до затвердженої проектної документації до 09.10.2019 /т. 1 а.с. 23/.

18.09.2019 винесено постанову №П-22-19-Ю про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 90315 грн. /т. 1 а.с. 24/.

Не погоджуюсь із приписом та постановою, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку позовним вимогам позивача, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності, спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, а також правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) та відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, встановлюють та визначають Закони України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI від 17.02.2011, "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007, "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" №208/94-ВР від 14.10.1994

Як передбачено положеннями ч. 5 ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування

Згідно із положеннями ч. 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля". Виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом (ч. 7 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності")

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Частиною 3 вказаної статті передбачено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи; одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил безпосередньо визначає "Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 (далі - Порядок № 553).

Відповідно до положень цього Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами шляхом проведення планових та позапланових перевірок.

Як слідує зі змісту п.7 вказаного Порядку №553, позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Так, відповідно до положень п.7 цього Порядку №553, підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно із п.7 Порядку №553, під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки. Крім того, слід зазначити, що у відповідності до п.9 цього ж Порядку №553, Державний архітектурно-будівельний контроль повинен здійснюватися у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

А відповідно до п. 11 Порядку № 553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право: складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право: вимагати від посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю дотримання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним органом державного архітектурно-будівельного контролю; подавати в письмовій формі, зокрема через електронний кабінет, свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки. (п. 13 Порядку № 553).

Згідно п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

У відповідності до п. п. 16 - 17 вищезазначеного Порядку за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

Пункт 19 Порядку визначає, що припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.

Відповідно до ч.8 ст.7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України “Про архітектурну діяльність” будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до частини першої статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Затвердження проектної документації на будівництво об'єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини першої та восьмої статті 29 зазначеного Закону основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування. Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника. Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника, на виконання приписів головних інспекторів будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, або за рішенням суду.

Відповідно до пункту 4 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16 травня 2011 року № 45 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 червня 2011 року № 651/19389), основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.

Завдання на проектування об'єктів будівництва складається з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» і затверджується замовником за погодженням із генпроектувальником (проектувальником).

Для об'єктів нового будівництва, реконструкції та технічного переоснащення, фінансування яких буде здійснюватися за рахунок державних капітальних вкладень та/або кредитів (позик), залучених державою або під державні гарантії, завдання на проектування (коригування проекту) складається на підставі схваленого або відібраного в установленому законодавством порядку інвестиційного проекту, яким обґрунтовано доцільність такого будівництва.

Згідно пунктів 41., 4.2 Державних будівельних норм А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» проектна документація для будівництва має відповідати положенням законодавства, вимогам містобудівної документації, будівельних норм, стандартів та правил. Оформлення проектної документації здійснюється згідно з нормативними документами комплексу А.2.4 «Система проектної документації для будівництва». Основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки; технічні умови; завдання на проектування; інші вихідні дані.

Механізм затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи визначено Порядком затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 № 560.

Відповідно до п. 3, 4, 5 вказаного Порядку при дво- і тристадійному проектуванні проекти будівництва затверджуються на стадії проект та робочий проект і схвалюються на стадії техніко-економічне обґрунтування, техніко-економічний розрахунок та ескізний проект. У разі коли поділ будівництва на черги визначено на стадії розроблення техніко-економічного обґрунтування (техніко-економічного розрахунка, ескізного проекту), схваленого в установленому порядку, проектна документація може затверджуватися в цілому на об'єкт або за чергами.

Зміни до затверджених (схвалених) проектів будівництва вносяться на підставі завдання на проектування.

Проекти будівництва, що реалізуються із залученням бюджетних коштів, а також кредитів, наданих під державні гарантії (крім випадків, передбачених законодавчими актами), за наявності відповідних рішень щодо їх залучення, затверджують, зокрема, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад за погодженням протягом п'яти робочих днів з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністраціями - щодо об'єктів, які належать до сфери управління відповідної ради та реалізуються за рахунок коштів місцевого бюджету, загальною кошторисною вартістю від 120 млн. гривень.

Перед схваленням та затвердженням проектів будівництва у випадках, визначених статтею 31 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, проводиться експертиза проектів будівництва, а у випадках, визначених Законом України “Про інвестиційну діяльність”, - державна експертиза інвестиційного проекту, складовою якого є проект будівництва.

Перед затвердженням проектів будівництва для проведення їх експертизи до проектної документації на будівництво об'єктів, що підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України “Про оцінку впливу на довкілля”, додаються результати проведення такої оцінки.

Схваленню, затвердженню та проведенню експертизи проекту будівництва, що реалізується за рахунок державних капітальних вкладень та/або кредитів (позик), залучених державою або під державні гарантії, передує відповідно до законодавства відбір та/або обов'язкова державна експертиза державного інвестиційного проекту, складовою якого є проект будівництва.

Згідно пунктами 10, 11 Порядку обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва об'єктів, зокрема, що:

за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, - щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;

споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, якщо їх кошторисна вартість перевищує 300 тис. гривень, - щодо кошторисної частини проекту будівництва.

Експертизі також підлягають проектні рішення в частині, що не відповідає раніше затвердженому проекту будівництва, експертиза якого проведена відповідно до пункту 10 цього Порядку.

Судом встановлено, що 19.10.2016 між Глобинською міською радою та Виробничим кооперативом "Природоохоронне підприємство "Екологія" укладено договір підряду №594, предметом якого визначено: очищення стічних вод, (Реконструкція очисних каналізаційних споруд м.Глобине, продуктивністю 400 м/куб./добу. перша і друга черга ДСТУ БД.1.1-1:2013 (ДК 021:2015-код 45232421-9).

Проект будівництва «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м.куб./добу, перша і друга черга (коригування)» розроблено Приватним підприємством "Укрсервіспроект".

Категорія складності об'єкта будівництва «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м.куб./добу, перша і друга черга (коригування)» згідно декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої у Департаменті Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області 07.11.2016 № 083163121768 - III.

Проектна документація «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м.куб./добу, перша і друга черга (коригування)» отримала позитивний експертний звіт філії ДП "Укрдержбудекспертиза" у Полтавській області ДП "Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи" від 28.08.2015 № 17-1692-15-(17-1624-15)П /т. 1 а.с. 168/.

Рішенням Виконавчого комітету Глобинської міської ради від 31.08.2015 №153 затверджено проектно-кошторисну документацію будівництва «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м.куб./добу, перша і друга черга (коригування)» /т. 1 а.с. 172/.

Затверджений проект 2015 року мав наступні техніко-економічні показники (ТЕП): потужність очисних споруд - 400 м.куб./добу; площа ділянки - 6125,9 кв.м.; площа забудови - 1143,40 кв.м.; площа твердого покриття - 882,10 кв.м.; площа озеленення - 4100,40 кв.м.; кількість новостворених робочих місць - 7; електрична потужність - 620,00 МВт/рік; потреба у воді - 412,45 куб.м/рік; тривалість реконструкції - 4,0 місяців; загальна кошторисна вартість реконструкції в поточних цінах станом на 15.07.2015 - 10 954.091 тис. грн, у т.ч.: будівельних робіт - 2420.851 тис. грн; устаткування - 6058.101 тис. грн.; інших витрат - 2475.139 тис. грн.

У подальшому проектну документацію об'єкта будівництва було скориговано. Актом погодження внесення змін до проекту: «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м.куб./добу, перша і друга черга (коригування)» /т. 1 а.с. 26/ внесено зміни до вказаного проекту відповідно до розділу 8 «Правила внесення змін у робочу документацію, видану замовнику» ДСТУ БА.2.4-4:2009 «Основні вимоги до проектної та робочої документації», без змін проектних рішать та відповідно без проходження експертизи проекту будівництва, відповідно до п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року № 560 «Про затвердження Порядку ствердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», з урахуванням того, що зазначені зміни не охоплюють зміни щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності спинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо одержання нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, а саме:

- заміна улаштування установки УФ-знезараження в блок-контейнері замість з/б приямка;

- заміна пісколовки ПЛ-200 із чорного металу на пісколовку модернізовану ПЛ-200 із нержавіючої сталі;

- заміна установки знезараження «Водограй» В-12КС на «Апарат знезараження води ультрафіолетовим випромінюванням тип Д-288/12 СХ. що випускається згідно ТУ У 27.9- І3944487-001;

- заміна установки зневоднення осаду DRAIMAD тип 06BCAVPK на DRAIMAD тип 03BCAVPK +03В-СР;

- заміна щитка Щрн-12з-1 12-модульний на 18 або 24 модульний;

- заміна обладнання «роз'єм штепсельний п'яти-полюсний герметичний на 250А ІР54, ИЕК» на металевий корпус ЩМП-2-0 74 У1 ІР65 GARANT, в якому розмістити п'ять силових блоків Егісо SB250. Кабель М2 завести в корпус і приєднати до силових блоків;

- заміна бетонних колодязів на поліетиленові;

- заміна насосних агрегатів FV-750 YF на DВ- 100Т;

- заміна залізобетонних плит на блоки ФБС 24.4.6-т під компресорну контейнерного типу;

- заміна електроживлення та електроосвітлення замість підземної прокладки на повітря лінію СІП;

- біоплато із поліетиленовими плотиками передбачити паралельно із трубопроводом скиду;

- для обслуговування очисних споруд навколо ємностей, улаштувати модульну газонну решітку;

- зміна заливки бетоном бокових стін пісколовки на укладку бокових стін пісколовки залізобетонними плитами;

- заміна дорожнього асфальтобетонного покриття на покриття бетонною сухопресованою плиткою.

На підставі вказаного Акту, проектною організацією та особою, яка здійснює нагляд за виконанням робіт було надано Дозвіл 1/2017 на знесення змін в т. 1 «Робочі креслення» проекту будівництва «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м/куб./добу перша і друга черга (коригування)» /т. 1 а.с. 27/.

Рішенням виконавчого комітету Глобинської міської ради від 25.01.2017 №6 затверджено зміни до скоригованого проекту «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м.куб./добу, перша і друга черга (коригування)» /т. 2 а.с. 38/.

Таким чином, проектна документація після її коригування затверджена замовником Глобинською міською радою у встановленому законом порядку, та відповідно, будівельні роботи позивачем виконувалися на підставі затвердженого проекту.

Як пояснював представник позивача в ході розгляду справи, зміни до проекту внесено відповідно до розділу 8 «Правила внесення змін у робочу документацію, видану замовнику» ДСТУ БА.2.4-4:2009 «Основні вимоги до проектної та робочої документації» шляхом закреслення та підчищення, що також не заперечується відповідачем. Техніко-економічні показники (ТЕП) проектно-кошторисної документації будівництва «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м.куб./добу, перша і друга черга (коригування)» не змінилися. У травні 2019 року проектною організацією ПП "Укрсервіспроект" виготовлено проект будівництва «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м.куб./добу, перша і друга черга. (Коригування)», з урахуванням внесених змін відповідно до акту погодження внесення змін до проекту від 18.01.2017, та у подальшому, проведено експертизу проектної документації.

Відповідно до експертного звіту філії ДП "Укрдержбудекспертиза" у Полтавській області щодо розгляду проектної документації за робочим проектом «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м.куб./добу, перша і друга черга. (Коригування)» від 27.09.2019 № 17-0552-19, техніко-економічні показники проектної документації у порівнянні з 2015 роком не змінились /т.1 а.с. 222/.

Рішенням виконавчого комітету Глобинської міської ради від 03.10.2019 №215 затверджено проект будівництва «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м.куб./добу, перша і друга черга (коригування)» /т. 2 а.с. 221/.

Згідно пункту 8 частини 3 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які виконують будівельні роботи, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил або затверджених проектних рішень - у розмірі сорока п'яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Разом з цим у статті 1 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» зазначено, що правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Таким чином, обов'язковою умовою для притягнення до відповідальності за порушення у сфері містобудівної діяльності є наявність дій, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством.

Як встановлено судом під час судового розгляду, у позивача наявний затверджений замовником проект будівництва «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м/куб./добу перша і друга черга (коригування)» з урахуванням внесених у 2017 році до нього змін.

Крім того, наявність усієї необхідної виконавчої документації у позивача також підтверджується актом перевірки від 24.10.2019 складеним Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області за результатами проведення позапланової перевірки на об'єкті будівництва: «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м/куб./добу перша і друга черга (коригування)» за адресою: Полтавська область, м. Глобине.

При цьому, відповідно до частини VIІІ вказаного акту, порушень щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті будівництва «Реконструкція очисних каналізаційних споруд м. Глобине, продуктивністю 400 м/куб./добу перша і друга черга (коригування)» - перевіряючими не виявлено.

За таких обставин, суд вважає, що на позивача протиправно постановою Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області № П-22-19-Ю від 18.09.2019 накладено штраф за порушення у сфері містобудівної діяльності.

Суд зазначає, що відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За викладених обставин, адміністративний позов Виробничого кооперативу "Природоохоронне підприємство "Екологія" є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Виробничого кооперативу "Природоохоронне підприємство "Екологія" (вул. Ковпака, 21, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13944487) до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області (вул. Гоголя, 25, кім.62, м. Полтава, Полтавська область, 36011), Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області Єргалєєвої Світлани Ярославівни (вул. Гоголя, 25, кім.62, м. Полтава, Полтавська область, 36011) про визнання протиправними та скасування припису та постанови задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 09 вересня 2019 року №92

Визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 18 вересня 2019 року №П-22-19-Ю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області на користь Виробничого кооперативу "Природоохоронне підприємство "Екологія" витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 842 грн. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва