Справа № 420/1335/19
02 квітня 2020 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (в порядку ст. 382 КАС України) у справі за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Арцизької міської ради (місцезнаходження: 68400, Одеська обл., м. Арциз, вул. 28 Червня, 95А; ЄДРПОУ 04057037) про визнання протиправним та скасування рішення Арцизької міської ради від 10 січня 2019 року №1223-VII, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/1335/19 від 17.05.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Арцизької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Арцизької міської ради Одеської області від 10 січня 2019 року №1223-VII «Про відхилення проекту рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва індивідуальних гаражів гр. ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_2 », зобов'язано Арцизьку міську раду у встановлений чинним законодавством термін, надати ОСОБА_1 , дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва гаража, по АДРЕСА_2 .
Вказане рішення суду набрало законної сили 19 червня 2019 року та 27 червня 2019 року судом видано виконавчий лист.
Ухвалою суду від 08 серпня 2019 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 (в порядку ст. 383 КАС України), визнано протиправним та скасовано рішення Арцизької міської ради від 11 липня 2019 року щодо невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 травня 2019 року по справі № 420/1335/19, яке набрало законної сили 19 червня 2019 року. Зобов'язано прокуратуру Одеської області провести перевірку викладених в ухвалі фактів щодо невиконання або неналежного виконання відповідальними особами Арцизької міської ради дій спрямованих на звернення до суду з заявою про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень відповідача на виконання рішення суду, та зобов'язано Прокуратуру Одеської області повідомити суд у місячний строк про результати перевірки та вжиті заходи.
13.09.2019 року прокуратурою Одеської області до суду направлено лист, відповідно до якого зазначено, що СВ Арцизького ВП ГУНП в Одеській області зареєстровано кримінальне провадження за № 12019160220000303 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 382 КК України за фактом невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.05.2019 р. та розпочато досудове розслідування, проводяться слідчі дії.
23.03.2020 року за вх. №12921/20 позивачем до суду подано заяву (в порядку ст. ст. 382 КАС України), у якій заявниця просить:
- зобов'язати відповідача Арцизьку міську раду Одеської області подати до суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року у встановлений судом строк;
- у разі неподання відповідного звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року накласти на відповідача штраф у відповідності до вимог ст. 382 КАС України.
Дослідивши заяву про встановлення судового контролю, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч.1 ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи.
Так, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах «Бурдов проти Росії» від 07.05.2002, «Ромашов проти України» від 27.07.2004, «Шаренок проти України» від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язувальне рішення залишалося без дієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.
Заявник у своїй заяві зазначає, що Арцизькою міською радою Одеської області не виконано вимоги окремої ухвали суду від 08.08.2019 року та просить подати звіт про виконання. Однак, вказана ухвала не містила вимог зобов'язального характеру щодо Арцизької міської ради Одеської області, а зобов'язано прокуратуру Одеської області провести перевірку викладених фактів щодо невиконання або неналежного виконання відповідальними особами Арцизької міської ради дій спрямованих на виконання рішення суду.
При цьому, прокуратурою Одеської області надано відповідь, у якій зазначено, що за фактом невиконання рішення суду зареєстровано кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 382 КК України.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно ст.19 Закону України "Про виконавче провадження" визначено права та обов'язки сторін та інших учасників виконавчого провадження. Так, сторони виконавчого провадження мають право, зокрема, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання та користуватися іншими правами, наданими законом.
Таким чином, враховуючи те, що судом винесено окрему ухвалу, у якій встановлений місячний строк на проведення перевірки та вжиття заходів Прокуратурою Одеської області та те, що у відведений судом строк останніми повідомлено про вжиті заходи, суд дійшов висновку, що в задоволенні заяви позивача про зобов'язання Арцизької міської ради подати звіт про виконання судового рішення не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись положеннями ст. ст. 256, 294, 382 КАС України, суддя, -
В задоволенні заяви ОСОБА_1 в порядку ст. 382 КАС України про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення ОСОБА_1 до Арцизької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Арцизької міської ради від 10 січня 2019 року №1223-VII, зобов'язати вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.
Суддя Л.М. Токмілова