Справа № 761/2227/20
Провадження № 3/761/2653/2020
10 березня 2020 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Саадулаєв А.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Шевченківського управління поліції ГУНП у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 21 січня 2020 року о 13 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 виявлено громадянку ОСОБА_1 , яка не виконує захисного припису АА№008955 від 21.01.2020 року, яким заборонено у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою ОСОБА_2 з 12 год. 00 хв. 21.01.2020 року по 26.01.2020 року. Відповідно до протоколу своїми діями ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Як вбачається із матеріалів справи постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 22 січня 2020 року матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП повернуто до Шевченківського управління поліції ГУ НП в м. Києві для належного оформлення. Підставою повернення була відсутність відомостей у протоколі про фактичні обставини адміністративного правопорушення, зокрема не зазначено якими своїми діями ОСОБА_1 вчинила вказане правопорушення і за яких обставин.
Відповідно до рапорта від 27.02.2020 р., доданого Шевченківським управлінням поліції ГУ НП в м. Києві щодо обставин адміністративного правопорушення зазначено, що 21.01.2020 року здійснювався виїзд за адресою: АДРЕСА_1 , де по приїзду на місце виклику громадянці ОСОБА_1 , 1978 року народження винесено Терміновий заборонний припис стосовно кривдника (серія НОМЕР_1 від 21.01.2020), яким кривднику заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою ОСОБА_2 - строком на 5-ть діб з 12:00 год. 21.01.2020 до 12:00 год. 26.01.2020 року.
В подальшому 21.01.2020 року о 13:01 год. на лінію «102» надійшло повідомлення від ОСОБА_2 , яка повідомила, що за адресою: АДРЕСА_1 , де за попередньою інформацією після від'їзду поліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 продовжує ображати заявницю та її дітей незважаючи на винесений їй Терміновий заборонний припис стосовно кривдника.
У зв'язку з порушенням громадянкою ОСОБА_1 . Термінового заборонного припису на останню складено протоколи про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Стаття 245 КУпАП передбачає, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до п.2 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, полягає у вчиненні домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
В протоколі зазначено про те, що 21 січня 2020 року о 13 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 виявлено громадянку ОСОБА_1 , яка не виконує захисного припису АА№008955 від 21.01.2020 року, яким заборонено у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою ОСОБА_2 з 12 год. 00 хв. 21.01.2020 року по 26.01.2020 року.
Разом із цим у рапорті зазначено, що у зв'язку з порушенням громадянкою ОСОБА_1 . Термінового заборонного припису на останню складено протоколи про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Терміновий заборонний припис є спеціальним заходом протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства.
Кривдник, стосовно якого винесено терміновий заборонний припис та повинен залишити місце спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, зобов'язаний повідомити про місце свого тимчасового перебування уповноважений підрозділ органів Національної поліції України за місцем вчинення домашнього насильства.
Тобто невиконання термінового заборонного припису особи стосовно якої він винесений є підставою для відповідальності за ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до порядку винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника, який затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ 01 серпня 2018 року № 654 терміновий заборонний припис стосовно кривдника (далі - припис) виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України (далі - уповноважений підрозділ поліції) у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення. Припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівника уповноваженого підрозділу поліції за результатами оцінки ризиків.
З копії термінового заборонного припису АА№008955 від 21.01.2020 року, доданого до матеріалів справи, вбачається що його складено у зв'язку із скоєнням фізичного домашнього насильства і ним заборонено у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою ОСОБА_2 з 12 год. 00 хв. 21.01.2020 року по 26.01.2020 року.
Згідно ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Разом з тим, при направленні матеріалів справи до суду суб'єктом, який склав протокол про адміністративне правопорушення, явка ОСОБА_1 не забезпечена.
Виходячи з вищевикладеного, суд позбавлений можливості неупереджено та об'єктивно розглянути зазначені адміністративні матеріали, ухвалити законне і справедливе судове рішення в межах строків передбачених ст. 277 КУпАП, адже вжити самостійних заходів щодо примусового приводу правопорушника суд не має змоги.
За таких обставин суд дійшов висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 268, 277 КУпАП, суддя -
постановив:
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , щодо вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП повернути до Шевченківського управління поліції ГУНП у м. Києві для доопрацювання і забезпечення явки порушника до суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: