Справа №760/6152/20
Провадження №3/760/3279/20
06 березня 2020 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю секретаря Сопінської Н.Д., представника Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України Юрківа В.В., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - Корольової С.В. , розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ), за ознаками порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ст. 471 Митного кодексу України, -
04.03.2020 р. до Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0085/10000/20 від 21.01.2020 року, складений відносно громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.
Відповідно до протоколу №0085/10000/20 про порушення митних правил від 21.01.2020 року, вбачається, що 21.01.2020 р. о 13 год. 49 хв. на митний контроль поступив громадянин ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який прилетів з Нідерландів, м. Амстердам, літаком а/к «KLM», рейсом № 1385, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого коридору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.
«Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підпадають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Перетин пасажиром «зеленої лінії», згідно Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018 р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
На підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 МК України громадянину США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який самостійно обрав спосіб проходження митного контролю «зелений коридор», після перетину пасажиром «зеленої лінії» було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що має приблизно 12000 доларів США. Після цього, пасажиру було запропоновано пред'явити всю готівку. В службовому приміщенні митниці (зоні митного контролю), пасажиром було видано готівку в розмірі: 12500 доларів США, що знаходились в трьох відкритих паперових конвертах (в одному конверті знаходилось 9400 доларів США, в другому 1000 доларів США та в третьому 2100 доларів США). Конверти лежали в одному з відділень сумки пасажира (ручна поклажа). Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), вказана валюта належить: 9400 доларів США йому особисто, 1000 доларів США належить гр. України ОСОБА_6 , який проживає в Україні, та 2100 доларів США іншому гр. України, який проживає в Україні на ім'я ОСОБА_7 .
Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, яка є меншою еквіваленту 10000 євро.
З виявленої суми пасажиру, у зв'язку з відсутністю дрібних купюр, було пропущено 11000 доларів США (що за курсом НБУ станом на 21.01.2020 р. становить 9926 євро). За протоколом про порушення митних правил вилучено: 1500 доларів США. Готівка була перерахована в службовому приміщенні митниці в присутності пасажира.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «зеленої лінії» для отримання довідкової інформації в інформаційній зоні та роз'яснення митних правил та порядку використання двоканальної системи до інспектора митниці не звертався та для декларування готівкових коштів на «червоний коридор» не звертався.
Таким чином, своїми діями громадянин США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ),, який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор» готівки в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню у повному обсязі для фізичних осіб, відповідно до Постанови Правління НБУ №3 від 01.01.2019 р. «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» та Постанови Правління НБУ №5 від 02.01.2019 р. «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», та мають ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.
Враховуючи вищевикладене, в діях громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 471 МК України, в зв'язку з чим, 21.02.2020 р. працівниками Державної митної служби України відносно громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) складено протокол про порушення митних правил №0085/10000/20, за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Представник Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України в судовому засіданні вважав обставини викладені в протоколі про порушення митних правил №0085/10000/20 від 21.01.2020 р. доведеними та просив притягнути гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст. 471 МК України, застосувавши до нього адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів правопорушення, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином.
В судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) - Корольова С.В. просила застосувати до гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.), та безпосередній предмет правопорушення - валютні цінності, а саме 1500 доларів США, повернути останньому. Представник надала письмові заперечення, долучені до матеріалів справи.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) - Корольова С.В. пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) прилетів до України рейсом PS 1385 авіакомпанії «KLM», сполученням Амстердам-Київ.
Митний контроль гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) проходив у залі «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» по «зеленому коридору». Під час проходження контролю до нього звернувся працівник митниці та запитав про кількість наявної готівки.
В службовому приміщенні митниці гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) пред'явив готівку в розмірі 12500 доларів США. Готівка була розділена на суми: 9400, 2100, 1500 доларів США та знаходилась у трьох паперових конвертах. При цьому, особисто гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) належить 9400 доларів США. Інші валютні цінності ОСОБА_1 переміщував на прохання знайомих для передачі іншим особам, про що він повідомив працівнику митниці, що було зафіксовано у протоколі опитування від 21.01.2020 р.
Ознайомившись із порядком переміщення товарів через митний кордон України по «зеленому коридору», представник зазначила, що гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнає свою провину у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.
Однак заперечує проти застосування до нього санкції статті у виді конфіскації безпосередніх предметів правопорушення, з огляду на те, що валютні цінності, вилучені у гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) за протоколом про порушення митних правил №0085/10000/20, та які останній ввозив на митну територію України, не є товарами, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, а отже, не підлягають конфіскації. Крім того, своїми діями гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не завдав державі Україна матеріальної шкоди та не наніс збитків, оскільки порушення полягає виклбчно у не заповненні митної декларації.
У зв'язку з вищенаведеним, представник просила суд врахувати при розгляді справи сукупність обставин, що пом'якшують відповідальність особи, що притягається до адміністративної відповідальності та практику Європейського суду з справ людини, та призначити гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), адміністративне стягнення за ст. 471 МК України у вигляді штрафу, а вилучену валюту повернути.
Заслухавши пояснення представника митного органу, пояснення представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
За положеннями п. 3 ч. 1ст. 8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Згідно ч. 1 ст. 486 Митного кодексу України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно з ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Аналогічні вимоги також закріплені в ст. 489 МК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад правопорушення - це сукупність названих у законі ознак, за наявності яких небезпечне і шкідливе діяння визнається конкретним правопорушенням. Такі ознаки мають об'єктивний і суб'єктивний характер. Тобто при складанні протоколу про порушення митних правил, інспектором митниці повинні бути враховані ознаки складу правопорушення та відповідати диспозиції статті до якої притягується, особа за порушення митних правил. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.
Судом встановлено, що 21.01.2020 р. о 13 год. 49 хв. на митний контроль поступив громадянин США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який прилетів з Нідерландів, м. Амстердам, літаком а/к «KLM», рейсом № 1385, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого коридору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.
Перетин пасажиром «зеленої лінії», згідно Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018 р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
При усному опитуванні було встановлено, що пасажир переміщує готівкові кошти близькі до гранично допустимої норми дозволеної до переміщення. Зазначеного громадянина було запрошено до оглядової кімнати, де при перерахунку встановлено, що гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), переміщує валютні цінності, а саме: 12500 доларів США, що знаходились в трьох відкритих паперових конвертах (в одному конверті знаходилось 9400 доларів США, в другому 1000 доларів США та в третьому 2100 доларів США). Конверти лежали в одному з відділень сумки пасажира (ручна поклажа). Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування.
Громадянину США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було пропущено 11000 (одинадцять тисяч) доларів США (що за курсом НБУ станом на 21.01.2020 р. становить 9926 євро).
Встановлено, що на момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «зеленої лінії» для отримання довідкової інформації в інформаційній зоні та роз'яснення митних правил та порядку використання двоканальної системи до інспектора митниці не звертався та для декларування готівкових коштів на «червоний коридор» не звертався.
Таким чином, своїми діями громадянин США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, в зв'язку з чим, 21.02.2020 р. працівниками Державної митної служби України відносно громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) складено протокол про порушення митних правил №0085/10000/20, за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
За цим протоколом про ПМП тимчасово вилучено 1500 доларів США.
Відповідно до положень ст. 486 МК України та ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з приписами ст. 489 МК України та ст. 289 КУпАП, при розгляді справи підлягають з'ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.
Згідно ч. 1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Відповідно до п. 4, п. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
«Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підпадають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Перетин пасажиром «зеленої лінії», згідно Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018 р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України визначені ст. 197 МК України.
Так, відповідно до ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на коремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюється митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.
Аналіз ч. 1 ст. 197 МК України дає підстави стверджувати те, що для визначення товару таким, який обмежений до переміщення через митний кордон України, необхідна наявність такої ознаки: пропуск таких товарів через митний кордон України здійснюється на підставі відповідних дозволів уповноважених органів державної влади, які виконують відповідні контролюючі функції.
При цьому, ч. 3 ст. 197 МК України визначено, що переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів через митний кордон України здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про валюту і валютні операції».
Так, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про валюту і валютні операції транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню митним органом, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 3 цієї статті, Порядок транскордонного переміщення валютних цінностей суб'єктами валютних операцій і уповноваженими установами визначається Національним банком України з урахуванням норм частини першої цієї статті.
Так, відповідно до Постанови Правління НБУ №3 від 02.01.2019 «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей», п. 5 фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу. Пунктом 6 даної постанови закріплено, що фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Як встановлено судом, пасажир - громадянин США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), на момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації не надав, до моменту перетину ним «зеленої лінії» для отримання довідкової інформації в інформаційній зоні та роз'яснення митних правил та порядку використання двоканальної системи до інспектора митниці не звертався та для декларування готівкових коштів на «червоний коридор» не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення валютних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.
Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю «зеленим» коридором, з моменту перетину останнім «зеленої лінії», що позначає закінчення «зеленого» коридору.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) - Корольова С.В. пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) прилетів до України рейсом PS 1385 авіакомпанії «KLM», сполученням Амстердам-Київ.
Митний контроль гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) проходив у залі «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» по «зеленому коридору». Під час проходження контролю до нього звернувся працівник митниці та запитав про кількість наявної готівки. В службовому приміщенні митниці гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) пред'явив готівку в розмірі 12500 доларів США. Готівка була розділена на суми: 9400, 2100, 1500 доларів США та знаходилась у трьох паперових конвертах. При цьому, особисто гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) належить 9400 доларів США. Інші валютні цінності ОСОБА_1 переміщував на прохання знайомих для передачі іншим особам, про що він повідомив працівнику митниці, що було зафіксовано у протоколі опитування від 21.01.2020 р.
Ознайомившись із порядком переміщення товарів через митний кордон України по «зеленому коридору», представник зазначила, що гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнає свою провину у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.
Однак заперечує проти застосування до нього санкції статті у виді конфіскації безпосередніх предметів правопорушення, з огляду на те, що валютні цінності, вилучені у гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) за протоколом про порушення митних правил №0085/10000/20, та які останній ввозив на митну територію України, не є товарами, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, а отже, не підлягають конфіскації. Крім того, своїми діями гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не завдав державі Україна матеріальної шкоди та не наніс збитків, оскільки порушення полягає виклбчно у не заповненні митної декларації.
У зв'язку з вищенаведеним, представник просила суд врахувати при розгляді справи сукупність обставин, що пом'якшують відповідальність особи, що притягається до адміністративної відповідальності та практику Європейського суду з справ людини, та призначити гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), адміністративне стягнення за ст. 471 МК України у вигляді штрафу, а вилучену валюту повернути.
Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Стаття 471 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій щодо порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Оскільки гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, громадянин США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), переміщуючи через зону спрощеного митного контролю суму, що перевищує 10000 Євро, вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.
На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил №0085/10000/20 від 21.01.2020 року, даними протоколу опитування в справі про порушення митних правил від 21.01.2020 р., даними доповідної записки, та іншими документами в їх сукупності.
Згідно зі ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів та з'ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суд знаходить їх належними та допустимими, у зв'язку з чим приходить до висновку, що факт вчинення порушення митних правил передбаченого ст. 472 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.
З огляду на наведене, в діях гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке, передбачена ст. 471 МК України.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до санкції ст. 471 МК України, вчинення правопорушення передбаченого диспозицією цієї статті, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
З огляду на викладене, гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) слід визнати винним у порушенні митних правил за статтею 471 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн.
При цьому, у відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «Про захист прав людини і основоположних свобод», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Правопорушення, яке вчинив гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) полягало у переміщенні через митний кордон незадекларованого митному органу товару в обсягах, що перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, що підлягає обов'язковому декларуванню.
Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) полягає в недекларуванні товару при проходженні митного контролю в «зеленому коридорі», тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.
Згідно зі ст. 471 МК України за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти або товару.
Разом з тим, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Так, при вирішенні питання про конфіскацію певного предмета правопорушення мають значення, зокрема: характеристика безпосереднього предмету правопорушення (чи загалом можливе його законне переміщення через митний кордон України, у тому числі чи підлягають сплаті митні платежі, інші податки, у зв'язку з переміщенням предмета правопорушення через митний кордон; джерело походження безпосереднього предмета правопорушення; причини, які призвели до порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю; мета переміщення порушником предмета через митний кордон України; наявність завданої державі шкоди; вартість безпосереднього предмета правопорушення; майновий стан порушника.
За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.
Таким чином єдине діяння, яке вчинив гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.
За вищевказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, до гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Вивченням Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 р. №3 та Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 р. №5, дає підстави стверджувати, що валютні цінності у вигляді готівки, що переміщуються фізичними особами на митну територію України (ввозяться), не є товаром, обмеженим до переміщення через митний кордон України.
Шкода, яку гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) потенційно міг завдати державі була незначною: він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди, якби він ввіз гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти опинилися на території держави. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків, внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації. Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.
Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При прийнятті рішення суд враховує, зазначені в судовому засіданні правопорушником обставини.
Більш того, під час складання протоколу про порушення митних правил гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнав свою провину та повідомив, що перевищення встановленого розміру готівки для переміщення без застосування письмового декларування, сталося внаслідок того, що він переміщував валютні цінності на прохання знайомих для передачі іншим особам.
Зазначені пояснення зафіксовані у протоколі опитування від 21.01.2020 р.
При цьому, як вбачається з пояснень свідків, які містяться в матеріалах справи,свідок ОСОБА_9 повідомив, що гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на прохання свідка мав привезти йому готівку у сумі 2100 доларів США, яка призначалась для погашення боргу та його сім'ї.
Свідок ОСОБА_6 підтвердив факт передачі братом ОСОБА_1 - ОСОБА_11 , коштів в сумі 1000 доларів США для фонду неприбуткової громадської спілки «Покликані перемагати».
При цьому, обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено. При прийнятті рішення суддя враховує те, що в матеріалах справи відсутні дані, які б свідчили про незаконність походження вказаних коштів.
З огляду на наведене, застосування конфіскації предметів порушення митних правил, в даному випадку є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, так як є не пропорційним, оскільки покладає на нього «індивідуальний надмірний тягар».
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що конфіскація вилученої валюти буде сприяти лише погіршенню матеріального становища правопорушника та ніяк не сприятиме вихованню громадянина і попередженню вчиненню ним нових порушень.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При вирішенні питання про конфіскацію предмета правопорушення, суд враховує характер скоєного, особу правопорушника , дотримується «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини.
Таким чином, враховуючи, що невнесення гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) відомостей до митної декларації жодним чином не заподіює матеріальної шкоди державі, суд вважає, що підстав для застосування додаткового покарання, яке вказане в санкції ст. 471 МК України, а саме конфіскації вилученої валюти, у суду відсутні.
При цьому, суддя звертає увагу, що представник митниці, у судовому засіданні, не довів і навіть не стверджував, що одного такого адміністративного стягнення не достатньо для досягнення бажаного стримуючого і карного впливу і запобігання порушень вимог про декларування. Пояснення представника митниці щодо застосування конфіскації обґрунтовуються виключно тим, що таке додаткове адміністративне стягнення передбачене санкцією ст. 471 МК України, як обов'язкове.
При прийнятті рішення суддя враховує, зазначені пояснення представника представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, долучені представником до матеріалів справи документи та встановлені в цілому у судовому засіданні обставини.
Таким чином, враховуючи характер скоєного, виходячи із ч. 3 ст. 462 МК України, матеріалів справи, встановлені судом обставини, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). Підстав для застосування конфіскації вилученої валюти у суду немає, яке вказане в санкції ст. 471 МК України.
Саме таке стягнення суд вважає достатнім для виправлення та належної поведінки гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) в подальшому.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.
На підставі викладеного та керуючись п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, 366, 462, 471, 520 Митного кодексу України, ст.ст. 8, 23, 33, 40-1 , 251-252, 280, 283, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
Застосувати до гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1, НОМЕР_1 ) адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.
Вилучену валюту, згідно протоколу про порушення митних правил №0085/10000/20 від 21.01.2020 р., а саме: 1500 доларів США, зазначені в описі предметів до протоколу про ПМП № 0085/10000/20 від 21.01.2020 р., - повернути громадянину США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 НОМЕР_4 ).
Стягнути з гр. США ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1, НОМЕР_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя С.І. Кушнір