Рішення від 02.04.2020 по справі 360/687/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

02 квітня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/687/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

17.02.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) до управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач, УСЗН Старобільської РДА Луганської області), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене повідомленням про припинення надання субсидії за період з 01.10.2017 по 15.04.2018, та зобов'язати перерахувати суму надміру виплаченої субсидії на особовий рахунок Старобільського міжрайонного управління по експлуатації газового господарства - філія АТ «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» у розмірі 6111,70 грн за період з 01.10.2017 по 15.04.2018.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивачка 19.06.2015 звернулася до відповідача з заявою про призначення житлової субсидії. На період з 01.06.2015 по 31.05.2016 включно позивачу було призначено субсидію з урахуванням послуг електроенергії та газопостачання, з урахуванням соціальної норми для приготування їжі на дві особи. З 2016 року було впроваджено автоматичне призначення житлових субсидій без звернення громадян. У червні 2016 року позивачу призначено житлову субсидію на неопалювальний період з 01.06.2016 по 30.09.2016 включно з урахуванням раніше встановлених норм споживання природного газу та електроенергії на місяць. У листі відповідача від 01.03.2019 за № 01-10/741 зазначено, що при автоматичному перепризначенні на опалювальний період з 01.10.2016 по 30.04.2017 та з 01.10.2017 по 30.04.2018 при електронному обміні з організацією, яка надає послуги з газопостачання, завантажилась послуга з опалення, що призвело до помилки в розрахунку субсидії та нарахування зайвих коштів домогосподарству в зазначені періоди. Відповідач зазначив, що, детально ознайомившись з матеріалами справи позивача (технічними документами на будівлю довідкою з газового господарства), спеціалістами відповідача було встановлено, що родина мешкає у літній кухні. Відповідач посилається на Наказ «Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна» № 127 від 24.05.2001, та зазначає, що літня кухня є нежитловим приміщенням і віднесена до господарських будівель. У повідомленні про відшкодування коштів по переплаченим/недоплаченим житловим субсидіям від 04.02.2019 відповідач повідомив, що в результаті проведеної перевірки розміру субсидії, призначеної у відповідності з заявою позивача від 19.06.2015, та довідок про доходи зареєстрованих на вказаній житловій площі осіб виявлено помилку розрахунку, та внаслідок цієї помилки розмір щомісячної субсидії було завищено на 6111,70 грн за період з 01.10.2017 до 15.04.2018, зайво нараховані кошти у сумі 6111,70 грн будуть зняті з особового рахунку організації, яка надала послуги. За цей час повідомлень позивачу про прийняте рішення будь-яким засобом зв'язку не надходило. Позивачка зазначає, що, звертаючись до відповідача з заявою про призначення субсидії, вона вказала наявну інформацію про домоволодіння. У декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, зазначила усі достовірні дані про житло, зареєстрованих членів сім'ї, відомості про доходи і витрати. Враховуючи відсутність умислу у позивача на навмисне подання неправдивої інформації, вважає, що відсутні підстави для примусового повернення отриманих коштів у вигляді житлової субсидії та вважає дії відповідача щодо припинення надання субсидії та повернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії протиправними та такими, що порушують конституційні права та свободи позивача, що стало підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 20.02.2020 позовну заяву було залишено без руху для усунення недоліків.

28.02.2020 позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 04.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

18.03.2020 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого останній послався на таке.

При первинному зверненні за призначенням житлової субсидії до УСЗН Старобільської РДА Луганської області з заявою від 19.06.2015 позивачка додатково надала декларацію про доходи, в якій зазначила загальну площу індивідуального будинку - 31 кв. м, але згідно наданого до суду Технічного паспорту житлового будинку від 11.08.2006 в розділі Характеристика будівель та споруд вказано таке: житловий будинок - 102,9 кв. м, літня кухня - 21 кв. м. Отже, робить висновок відповідач, позивачка надала недостовірну інформацію в декларації.

Також відповідно до наданої паперової довідки Старобільського МРУЕГГ станом на 18.05.2015 опалювальна площа індивідуального будинку - 0,00 кв. м, тобто, послуга з опалення житлового будинку позивачу підприємством не надавалася.

Оскільки житлову субсидію було призначено позивачу з урахуванням послуг з електроенергії та газопостачання, з урахуванням соціальної норми, а саме - 18 куб. м, для приготування їжі на дві особи, питання встановлення загальної площі житлового приміщення не розглядалося.

У 2016 році запроваджено автоматичне призначення та перерахунок призначених житлових субсидій без звернення громадян. На цій підставі позивачу було продовжено нарахування субсидії в автоматичному режимі з урахуванням вищевказаних норм споживання природного газу, а саме - 18 куб. м на місяць.

При електронному обміні інформацією з організацією, яка надає послуги з газопостачання, завантажилася послуга з опалення, в результаті чого за період з 01.10.2016 по 30.04.2017 та з 01.10.2017 по 30.04.2018 ОСОБА_1 нараховано кошти субсидії на опалення житлового приміщення. Але відповідно до наданої паперової довідки Старобільського МРУЕГГ станом на 31.10.2018 послуга з опалення житлового будинку позивачу підприємством у вищевказаний період не надавалася.

У результаті виявлення цієї помилки було детально вивчено особову справу позивача та встановлено, що ОСОБА_2 разом із чоловіком мешкають у літній кухні.

Відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженого Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 24.05.2001 № 127, літні кухні не є житловими приміщеннями та віднесені до господарських (допоміжних) будівель.

Категорія будівель, до яких відносяться літні кухні, також визначено Порядком прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 24.04.2015 № 79, а саме - господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо, та прибудови до них.

На підставі наявної інформації та згідно чинного законодавства, а саме - відповідно пункту 125 Положення, сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії, на рахунок Управління повернуті зайво нараховані кошти житлової субсидії з особових рахунків ОСОБА_1 про що було повідомлено позивача повідомленням від 04.02.2019 № 5.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову повністю (арк. спр. 39-41).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-76 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивачка ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (арк. спр. 6).

19.06.2015 ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Старобільської РДА Луганської області з заявою про призначення житлової субсидії на послуги газопостачання (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) та послуги електропостачання (особовий рахунок № НОМЕР_2 ) (арк. спр. 43).

Того ж дня позивачем було подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В пункті 3 Розділу І цієї декларації «Особи, які зареєстровані (для орендарів - особи, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку» позивачем вказано двох осіб: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , НОМЕР_4 ) (арк. спр. 44).

Відповідно до наданої довідки Старобільського МРУЕГГ станом на 18.05.2015 опалювальна площа індивідуального будинку - 0,00 кв. м (арк. спр. 45).

Рішенням УСЗН Старобільської РДА Луганської області було призначено позивачу субсидію, починаючи з червня 2015 року, у подальшому нарахування субсидії продовжувалося в автоматичному режимі (арк. спр. 46-54).

Згідно з актом про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій, від 04.02.2019 № 5 виявлено помилку в розрахунку розміру субсидії, призначеної у відповідності з заявою від 19.06.2019 та у відповідності з довідками про доходи зареєстрованих на вказаній житловій площі осіб. Внаслідок цієї помилки розмір щомісячної субсидії завищено на 6111,70 грн та заявником недоплачено 6111,70 грн за період з 01.10.2017 по 15.04.2018 (арк. спр. 55).

04.02.2019 відповідачем винесено повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим/недоплаченим житловим субсидіям № 5, яким позивачку повідомлено, що в результаті проведеної перевірки розміру субсидії, призначеної у відповідності з її заявою від 19.06.2015, та довідок про доходи прописаних на вказаній житловій площі осіб виявлена помилка розрахунку. Внаслідок цієї помилки розмір щомісячної субсидії було завищено на 6111,70 грн, та позивачкою недоплачено 6111,70 грн за період з 01.10.2017 до 15.04.2018. Управлінням соціального захисту населення проведено перерахунок розміру субсидії, загальної переплаченої/недоплаченої суми, зайво нараховані кошти у сумі 6111,70 грн будуть зняті з особового рахунку організацій, які надають послуги (арк. спр. 8).

Листом від 01.03.2019 № 01-10/741 відповідач повідомив позивачку, що спеціалістами управління було установлено, що родина позивачки мешкає у літній кухні. Згідно наказу «Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна» № 127 від 24.05.2001 літня кухня не є житловим приміщенням і віднесена до господарських будівель. Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, затвердженого ПКМУ від 21.10.1995 № 848, в редакції ПКМУ від 27.04.2018 № 329, субсидія є безповоротною адресною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках). Враховуючи вищевикладене, зайво нараховані державні кошти у вигляді субсидії на опалення підлягають поверненню шляхом зняття з особових рахунків у виконавців послуг (арк. спр. 9).

Предметом розгляду у цій справі є рішення відповідача, оформлене повідомленням про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям за період з 01.10.2017 по 15.04.2018.

При вирішенні спору по суті суд виходить з такого.

Статтею 19 Основного Закону України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 № 848 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення).

Це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (пункт 1 Положення).

Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (абзац перший пункту 2 Положення).

Відповідно до абзацу першого пункту 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Абзацом першим пункту 6 Положення, передбачено, що субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг (далі - орендар).

Пунктом 7 Положення передбачено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Відповідно до пункту 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання):

заяву ( 106-2015-п ) про призначення житлової субсидії та декларацію ( 106-2015-п ) про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами;

довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення;

договір найму (оренди) житла (за наявності).

Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі - за місцем проживання).

Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:

склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільські (селищні) ради;

забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими держадміністраціями, в яких зазначається вартість послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами в опалювальний і неопалювальний періоди, - житлово-експлуатаційними організаціями, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги;

доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДФС у порядку ( z0485-15 ), встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;

суми пенсійних виплат осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), а також осіб, які отримують пенсії не за місцем реєстрації - Пенсійним фондом України.

Інформація про суми пенсійних виплат осіб (крім осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») одержується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за результатами обміну електронними базами даних відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 р. № 497 «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду» (Офіційний вісник України, 2002 р., № 15, ст. 814).

Для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від служб зайнятості населення, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.

У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви усіх необхідних документів.

Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту.

Абзацом третім пункту 20 Положення в редакції, чинній на час призначення позивачці субсидії, було передбачено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до пункту 119 Положення про порядок призначення житлових субсидій в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807 (в редакції на час винесення спірного повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим /недоплаченим житловим субсидіям) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:

домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;

громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;

у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.

Згідно з пунктом 125 вказаного Положення про порядок призначення житлових субсидій у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Посадові особи, винні у надмірному перерахуванні (виплаті) житлової субсидії, несуть відповідальність згідно із законом (пункт 128 Положення про порядок призначення житлових субсидій).

Положеннями статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Дослідивши зміст оскарженого рішення відповідача, оформленого повідомленням про відшкодування коштів по переплаченим/недоплаченим житловим субсидіям від 04.02.2019 № 5, суд дійшов висновку, що воно не відповідає критеріям обґрунтованості та добросовісності. Так, у повідомленні не зазначено, у чому саме полягає помилка розрахунку, чи допущена вказана помилка внаслідок дій самої позивачки, чи є наслідком дій посадових осіб відповідача. Відсутнє посилання на будь-який документ, який став підставою для висновків про неправильне нарахування субсидії. Такий документ не надано й до суду.

Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях і домислах, відсутність у повідомленні від 04.02.2019 № 5 про відшкодування коштів по переплаченим/недоплаченим житловим субсидіям мотивів рішення відповідача про повернення зайво нарахованих коштів не дозволяє суду перевірити правомірність висновків відповідача щодо завищення суми виплаченої позивачці субсидії, і свідчить про те, що відповідач діяв недобросовісно.

Лише в листі від 01.03.2019 № 01-10/741 відповідач повідомляє позивачці про підстави повернення зайво нарахованих коштів у вигляді субсидії, а саме - виявлення факту, що родина позивачки мешкає у літній кухні. Проте, будь-якого належного доказу зазначеним обставинам (акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства тощо) до суду надано не було.

Як установлено судом, для призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг позивачка надала до відповідача передбачені Положенням документи: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.

Відповідач у відзиві зазначає, що в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, позивачка зазначила загальну площу індивідуального будинку - 31 кв. м, але згідно з Технічним паспортом житлового будинку в розділі Характеристика будівель та споруд вказано таке: житловий будинок - 102,9 кв. м, літня кухня - 21,0 кв. м. За таких обставин відповідач зазначає, що позивачка надала недостовірну інформацію.

Щодо вказаного суд звертає увагу відповідача на таке.

Відповідно до пункту 13 Положення для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими держадміністраціями, в яких зазначається вартість послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами в опалювальний і неопалювальний періоди, - житлово-експлуатаційними організаціями, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги.

Отже, перевірка відомостей щодо житлової площі громадян при призначенні субсидії відноситься до повноважень органу соціального захисту населення. Та саме при прийнятті рішення про призначення субсидії відповідач мав направити запит до відповідного суб'єкта та перевірити питання щодо житлової площі позивачки. Доказів вчинення зазначених дій відповідач до суду не надав, натомість призначив позивачці житлову субсидію та продовжував її виплачувати протягом кількох років.

Щодо посилання відповідача на те, що згідно з довідкою Старобільського МРУЕГГ станом на 18.05.2015 опалювальна площа індивідуального будинку позивачки становить 0,00 кв. м, суд зауважує, що позивачка не може нести відповідальність за правильність відомостей, які зазначені у відповідній довідці.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до принципу «належного урядування», сформульованого Європейським судом з прав людини у рішенні «Рисовський проти України», у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Отже, в даному випадку позивач не може ставитись в залежність від помилки відповідача, оскільки звертаючись до відповідача, позивачка мала певні законні очікування щодо правомірності та правильності дій відповідача щодо надання їй відповідної субсидії, а тому виправлення помилки відповідача шляхом відшкодування сум зайво нарахованої субсидії суд вважає таким, що не ґрунтується на законі та принципах, сформульованих Європейським судом з прав людини.

За таких обставин суд дійшов висновків про визнання протиправним та скасування рішення відповідача, оформленого повідомленням про відшкодування коштів по переплаченим/недоплаченим житловим субсидіям від 04.02.2019 № 5.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати суму надміру виплаченої субсидії на особовий рахунок Старобільського міжрайонного управління по експлуатації газового господарства - філія АТ «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» у розмірі 6111,70 грн за період з 01.10.2017 до 15.04.2018, вказана вимога належить до задоволення лише з коригуванням способу захисту. Оскільки у спірному повідомленні відповідача не зазначено, що суми нарахованої субсидії будуть зняті саме з особового рахунку Старобільського міжрайонного управління по експлуатації газового господарства - філія АТ «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз», а зазначено про зняття зайво нарахованих коштів у сумі 6111,70 грн з рахунків організацій, які надають послуги, то належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача повернути на особовий рахунок ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 6111,70 грн.

Таким чином, позов належить до задоволення повністю.

Що стосується вимоги позивача допустити негайне виконання рішення суду, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про:

1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць;

2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць;

3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби;

4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності;

5) уточнення списку виборців;

6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань;

7) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.

Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою цієї статті суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення:

1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті;

2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання;

3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства;

4) про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань.

Рішення у цій справі не відноситься до переліку, визначеного статтею 371 КАС України. Відтак, підстав для звернення його до негайного виконання немає.

Ухвалою суду від 04.03.2020 позивачу відстрочено сплату судового збору у розмірі 840,80 грн до ухвалення судового рішення в справі.

Відповідно до частини другої статті 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку з задоволенням позовних вимог у повному обсязі суд дійшов висновку, що судовий збір у розмірі 840,80 грн слід стягнути до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, оформлене повідомленням про відшкодування коштів по переплаченим/недоплаченим житловим субсидіям від 04.02.2019 № 5 щодо ОСОБА_1 .

Зобов'язати управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (вул. Центральна, 36, м. Старобільськ, Луганська область, код ЄДРПОУ 03197055) повернути на особовий рахунок ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) грошові кошти в сумі 6111,70 грн (шість тисяч сто одинадцять грн 70 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області до Державного бюджету України судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя І.О. Свергун