Постанова від 01.04.2020 по справі 360/5093/19

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2020 року справа №360/5093/19

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів: Арабей Т.Г., Казначеєва Е.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Шляхтіної Анастасії Сергіївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 січня 2020 року у справі № 360/5093/19 (головуючий І інстанції Кисельова Є.О., текст рішення складено у приміщенні суду за адресою: просп. Космонавтів, 18, м. Сєвєродонецьк Луганської області) за позовом ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2019 року Шляхтіна Анастасія Сергіївна (далі-представник позивача), яка діє в інтересах ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач, Марківське ОУПФУ Луганської області), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила суд:

- визнати Протиправною бездіяльність Марківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача, згідно трудової книжки;

- зобов'язати Марківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати позивачу до пільгового стажу наступні періоди: навчання з 02.09.1983 року по 05.05.1984 року, період проходження військової служби з 29.10.1984 року по 29.11.1986 (зараховано до загального трудового стажу), період роботи на «Гидрошахте им. 50 летия СССР п/о Краснодонуголь» з 19.01.1987 року по 25.06.1995 (зараховано до загального трудового стажу), період роботи на «Гидрошахте им. 50 летия СССР п/о Краснодонуголь» з 29.05.1984 по 16.10.1984 та з 26.06.1995 по 14.06.1995, згідно трудової книжки;

- зобов'язати Марківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Луганської області провести перерахунок з врахуванням спірних періодів та виплатити пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 ОСОБА_1 згідно трудової книжки, з дати призначення пенсії - з 04.10.2017 року.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 27 січня 2020 року у задоволенні позову відмовлено (а.с. 135-138).

Представник позивача не погодився з вказаним рішенням та подав апеляційну скаргу, в якій послався на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 січня 2020 року і прийняти нове, яким задовольнити позов у повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що у вересні 2017 року позивач звернувся до Марківського ОУПФУ Луганської області з заявою щодо визначення права на призначення пенсії. Під час призначення пенсії на пільгових умовах не були зараховані певні періоди стажу. Згідно відповіді на запит від 21.05.2019 року № 59/Р-14-02.1-33 позивач з 04.10.2017 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах. Станом на 01.05.2019 року загальний стаж роботи складає 30 років 8 місяців 16 днів, стаж на підземних роботах складає 9 років 6 місяців 21 день (форма ОК 5). Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №3226/02-02/1 від 28.03.2017 року, будь-які документи для призначення (перерахунку) пенсії, видані підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, до роботи не застосовувати. Загальний стаж роботи визначається за записами трудової книжки або за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК 5) згідно сплати страхових внесків, а пільговий стаж обчислюється згідно відомостей по спецстажу індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК 5). Посилається на норми Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», практику Європейського суду з прав людини. Вважає, що працівниками відповідача були порушені нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, оскільки підчас звернення не було надано відповідний бланк заяви, не було роз'яснено можливі варіанти захисту права на перерахунок пенсії (а.с. 145-148).

Сторони, у судове засідання не прибули про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до приписів статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Згідно вимог ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговорив доводи апеляційної скарги, встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.10, 54,56).

ОСОБА_1 , є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, тимчасова адреса місця проживання позивача: АДРЕСА_2 (а.с.55).

04.10.2017 року ОСОБА_1 , звернувся до Марківського ОУПФУ Луганської області із заявою про призначення пенсії, відповідно до якої просив призначити пенсію за віком. Вказана заява та додані до неї документи були прийняті посадовими особами відповідача 04.10.2017 року і зареєстровані за № 1132, про що свідчить відповідна розписка-повідомлення (а.с. 109, 110).

Згідно протоколу № 1132 від 02.02.2018 року ОСОБА_1 було зараховано до загального стажу 21 рік 8 місяців 16 днів, у тому числі на підземних роботах 9 років 6 місяців 21 день та призначено пенсію за віком з 04.10.2017 року у розмірі 2639, 29 грн. (а.с.108).

14.05.2019 року позивач звернувся до Марківського ОУПФУ Луганської області із заявою довільної форми та просив надати роз'яснення про порядок нарахування пенсії та не нарахування пільгового стажу з 01.09.1983 року по 31.12.1999 року, яка була зареєстрована за вх. № 59/Р-14, про що свідчить відповідний штам вхідної кореспонденції (а.с.115).

За результатами розгляду заяви від 14.05.2019 року № 59/Р-14 ОСОБА_1 листом було направлено відповідь від 21.05.2019 року № 59/Р-14/02.1-33 та надано відповідні роз'яснення щодо періодів роботи позивача, які були враховані Марківським ОУПФУ Луганської області при вирішенні питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно заяви від 04.10.2017 року (а.с.50).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Змістом ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі-Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частиною першою статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону № 1058-IV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта статті 24 Закону № 1058-IV).

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Так, відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Судами встановлено та не заперечується сторонами, що рішення про перерахунок або про відмову у перерахунку пенсії позивачу Марківським ОУПФУ Луганської області за заявою від 14.05.2019 року № 59/Р-14 не приймалось.

Водночас, питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано положеннями Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1.5 Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пункту 1.7 Порядку 22-1).

Пунктом 2.7 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1., пунктом 2.6 цього розділу (пункт 2.7. Порядку № 22-1).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 року № 13-1 було затверджено Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України (далі - Положення № 13-1).

Пунктом 7 Положення № 13-1 передбачено, що Органи Пенсійного фонду зобов'язані, зокрема, об'єктивно, всебічно і вчасно розглядати звернення.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Форма і зміст заяви затверджена Порядком № 22-1 (додаток № 3).

Тобто, вказаним Порядком чітко встановлено форму заяви про перерахунок пенсії.

Згідно з положеннями пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до фонду України (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

Також пунктом 4.10 Порядку № 22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням. Надані документи та заява зберігаються в пенсійній справі.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Як вже зазначалось, ОСОБА_1 звертався до пенсійного з письмовою заявою від 14.05.2019 року № 59/Р-14 (а.с. 115). Разом з тим, зі змісту вказаної заяви вбачається, що вона складена у довільній формі, містить вимоги щодо надання роз'яснень, а не зобов'язання вчинити певні дії, а тому вона не відповідає не тільки зразку, встановленому додатком 2 Порядку № 22-1, статті 44 Закону № 1058-IV, що визначає право на перерахунок пенсії, але і за своїм змістом взагалі не ставить питання про вчинення пенсійним органом якихось дій відносно пенсії позивача.

Дослідивши відповідь від 21.05.2019 року № 59/Р-14/02.1-33 пенсійного органу, апеляційний суд зазначає, що вказана заява позивача була розглянута відповідно до норм Закону України «Про звернення громадян» та надані відповідні роз'яснення по суті зазначеної заяви.

Колегія суддів звертає увагу, що відповідь-роз'яснення пенсійного органу на звернення позивача щодо роз'яснення йому порядку нарахування пенсії та не зарахування відповідного періоду не є тотожнім рішенню, яке пенсійний орган в межах своїх дискреційних повноважень повинен прийняти при особистому зверненні позивача з заявою у відповідності до вищезазначених правових норм.

З аналізу викладених норм вбачається, що однією з основних умов для призначення пенсії є волевиявлення особи, яке полягає у зверненні в установленому порядку до органів Пенсійного Фонду України із відповідною заявою, форма та зміст якої затверджений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пункт 4.1 розділу IV).

Звернення до суду за захистом своїх прав само по собі не є підставою для виникнення прав та обов'язків у пенсійній сфері. Для цього необхідне волевиявлення особи, яка звертається до пенсійного фонду. За відсутністю згоди особи на призначення пенсії, відсутні підстави для виникнення правочину. Крім того, повноваження відповідача по розгляду заяв пенсіонерів визначені в Порядку № 22-1.

Заява до пенсійного фонду подається із дотриманням загальних правил діловодства, які встановлені для підприємств, установ та організацій. Відсутність належного документа, який підтверджує звернення особи до установи пенсійного фонду, не дає можливості останньому розглянути цю заяву відповідно до діючого законодавства.

Аналогічна правова позиція щодо того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 року у справі № 425/1867/16-а, від 19.04.2018 року у справі № 601/198/16.

Отже, позивач передчасно звернувся до суду, не дотримавшись обов'язкової процедури особистого звернення до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії з наданням пенсійному органу документів в підтвердження підстав для перерахунку пенсії на пільгових умовах і прийняття рішення пенсійним органом за результатами розгляду такої заяви.

Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку про недоведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства в межах спірних правовідносин, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, а тому покладення обов'язку на відповідача діяти не у відповідності до Порядку, означало б спонукання до порушень способу, що визначений законодавством.

Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Шляхтіної Анастасії Сергіївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 січня 2020 року у справі № 360/5093/19 за позовом ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 січня 2020 року у справі № 360/5093/19 - залишити без змін.

Повний текст постанови складений та підписаний 1 квітня 2020 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення окрім випадків визначених статтєю 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач: І.В. Геращенко

Судді: Т.Г. Арабей

Е.Г. Казначеєв