Ухвала від 31.03.2020 по справі 580/1050/20

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

31 березня 2020 року справа № 580/1050/20

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області та до першого заступника міського голови ОСОБА_2 Юрія ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування рішень, визнання недійсними договорів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області та до першого заступника міського голови ОСОБА_4 , в якому просить:

- визнати протиправними дії виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської об ласті під час прийняття (ухвалення) рішення виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області від 15.11.2018 №300 «Про затвердження конкурсної документації та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду міста Ватутіне», рішення виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області від 18.10.2018 №276 «Про затвердження переліку об'єктів конкурсу, складу конкурсної комісії та Положення про конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду міста Ватутіне» та рішення виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області від 26.12.2018 №395 «Про призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду в місті Ватутіне»;

- скасувати рішення виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області від 15.11.2018 №300 «Про затвердження конкурсної документації та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду міста Ватутіне», рішення виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області від 18.10.2018 №276 «Про затвердження переліку об'єктів конкурсу, складу конкурсної комісії та Положення про конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду міста Ватутіне» та рішення виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області від 26.12.2018 №395 «Про призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду в місті Ватутіне»;

- визнати протиправними дії першого заступника міського голови Кубявки Юрія Богдановича під час укладення та підписання договорів про надання послуги з управління багатоквартирними будинками, в т.ч. договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 28 грудня 2018 року №22 від імені співвласників будинку АДРЕСА_1 :

- визнати недійсними (нечинними) договори про надання послуги з управління багатоквартирними будинками, в т.ч. договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 28 грудня 2018 року №22, підписаний першим заступником міського голови Кубявкою Юрієм Богдановичем від імені співвласників будинку АДРЕСА_1 .

Згідно з ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:

1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;

2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);

3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;

4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;

5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);

6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

За ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 , суддя зазначає наступне.

Згідно із ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

В свою чергу, за визначеннями, які містяться в пп. 1, 2, 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи; суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

ОСОБА_1 серед іншого просить суд визнати недійсними (нечинними) договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, в т.ч. договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 28 грудня 2018 року №22, підписаний першим заступником міського голови Кубявкою Юрієм Богдановичем від імені співвласників будинку АДРЕСА_1 .

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначалися нормами Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-VI від 24.06.2004 року (з наступними змінами та доповненнями), які частково втратили чинність 10.06.2018, а повністю з 01.05.2019 у зв'язку з введенням в дію положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 09.11.2017.

Відповідно до ст. 1 Закону №2189-VIII, житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; виконавець комунальної послуги - це суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору, згідно зі статтею 12 цього ж Закону, надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Таким чином, взаємовідносини між сторонами договорів про надання послуги з управління багатоквартирними будинками у м. Ватутіне, в т.ч. договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 28 грудня 2018 року №22 не є публічно-правовими, оскільки, правовідносини між співвласниками та виконавцями (виробниками) комунальних послуг ґрунтуються на договірних засадах, тому дані відносини перебувають поза межами адміністративної юрисдикції, підписант в особі першого заступника міського голови Кубявки Юрія Богдановича, не здійснює владних управлінських функцій, отже не є суб'єктом владних повноважень в контексті п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином позовна вимога про визнання недійсними (нечинними) договорів про надання послуги з управління багатоквартирними будинками, підлягають розгляду не за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою. Однак, за правилами частини шостої цієї ж статті, не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги, однак відповідно до ч. 4 цієї статті не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до п. 6 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).

Враховуючи, що позивачем в позовній заяві заявлено вимоги, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства, позовна заява підлягає поверненню позивачеві.

Керуючись статтями 169, 241-243, 294, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області та до першого заступника міського голови ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішень виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області від 15.11.2018 № 300, від 18.10.2018 №276 та від 26.12.2018 № 395 та визнання недійсними договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, - повернути позивачеві разом із усіма доданими до неї матеріалами.

Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя В.В. Гаращенко