Рішення від 01.04.2020 по справі 560/757/20

Справа № 560/757/20

РІШЕННЯ

іменем України

01 квітня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання наказу протиправним та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про відмову у наданні дозволу на розробку документації землеустрою ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, в адміністративних межах Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно належним чином розглянути звернення ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, в адміністративних межах Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та прийняти обґрунтоване рішення в межах, в спосіб встановлених законом України та встановлених судом обставин в даній справі;

- встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області рішення суду, яким зобов'язати протягом встановленого судом терміну подати звіт про його виконання.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, в адміністративних межах Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області. На своє звернення отримав відмову. Вважає, що підстави для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, в адміністративних межах Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, викладені у наказі від 13.12.2019 №22-11605-СГ, не входять до вичерпного переліку підстав, встановлених Земельним кодексом України.

На адресу суду надійшов відзив, в якому відповідач вважає, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області при наданні відповіді позивачу діяло в межах та у спосіб передбачений чинним законодавством. Зазначив, що за результатами розгляду заяви щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, було прийнято наказ від 13.12.2019 №22-11605-СГ, відповідно до якого позивачу відмовлено у наданні дозволу, оскільки земельна ділянка, з приводу якої звертався позивач, належить до земельних ділянок з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства. Враховуючи зазначене, просить відмовити в задоволенні позову.

До суду 04.03.2020 надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує на те, що надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою не тягне за собою отримання земельної ділянки у власність, та не передбачає зміни цільового призначення земельної ділянки.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.02.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 14.11.2019 звернувся до Головного управління Держгеокадстру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої отримання її у приватну власність в адміністративних межах Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.

Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 13.12.2019 №22-11605-СГ позивачу відмовлено у наданні зазначеного дозволу на виготовлення проекту землеустрою, мотивуючи тим, що земельна ділянка, яку бажає отримати заявник у власність, належить до земельних ділянок з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства.

Вважаючи такий наказ Головного управління Держгеокадастру протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом порушених прав.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Повноваження Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у спірних правовідносинах врегульовано Земельним кодексом України, Законом України "Про землеустрій", постановою Кабінету Міністрів України "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру", Положенням про територіальні органи Держгеокадастру, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 №333.

Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з положеннями частини 7 наведеної статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, посилання на те, що вказана земельна ділянка належить до земельних ділянок з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства не є підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Враховуючи викладене, наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відмову у наданні дозволу на розробку документації землеустрою" від 13.12.2019 №22-11605-СГ є протиправним підлягає скасуванню.

Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Суд вважає що для належного захисту порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача повторно належним чином розглянути звернення ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та прийняти обґрунтоване рішення в межах, в спосіб, встановлений законом України та з урахуванням встановлених судом обставин в даній справі.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення, слід зазначити таке.

Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Тобто, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Приймаючи до уваги обставини цієї справи, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про відмову у наданні дозволу на розробку документації землеустрою ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, в адміністративних межах Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно належним чином розглянути звернення ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та прийняти обґрунтоване рішення в межах, в спосіб, встановлений законом України та з урахуванням встановлених судом обставин в даній справі.

Стягнути на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 квітня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний номер - 39767479)

Головуючий суддя Д.Д. Гнап