Код суду 233 № 233/1436/20
31.03.2020 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Сітніков Т.Б., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , вивчивши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Костянтинівського ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , якому роз'яснені права відповідно до ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП,-
17 березня 2020 року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 450748 від 07 березня 2020 року, складений інспектором СРПП Костянтинівського ВП капітаном поліції Айдиновим С.З. відносно ОСОБА_1 , про те, що 07 березня 2020 року о 12 годині 05 хвилин в м. Костянтинівка по бул.Космонавтів, біля буд. № 2 водій, керуючи автомобілем Chevrolet Cruze д/н НОМЕР_1 здійснив повторне протягом року порушення правил дорожнього руху, а саме керував автомобілем у комплектації якого був відсутній знак аварійної зупинки, який передбачено комплектацією даного транспортного засобу, чим порушив вимоги п. 31.4.7.в Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 4 ст. 121 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що на нього дійсно 07 березня 2020 року було складено постанову за ч. 4 ст. 121 КУпАП, проте попередню постанову (БАА 240408) наразі він оскаржує в Костянтинівському міськрайонному суді Донецької області, засідання призначено на 06.04.2020 року. Надав суду копію адміністративного позову за вищезазначеним фактом.
Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя вирішує таке питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи оповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Суддя, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення приходить до таких висновків.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 450748 від 07 березня 2020 року ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 121 КУпАП, яка передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів або транспортним засобом, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що має несправності, передбачені частиною першою цієї статті, або технічний стан і обладнання якого не відповідають вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації або керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов.
Таким чином, кваліфікуючою ознакою, об'єктивною стороною адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП, є вчинення одного із порушень, передбачених ч. ч. 1-3 ст. 121 КУпАП, повторно протягом року.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, акти закупки, тощо, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.
При складанні протоколів про адміністративне правопорушення працівники поліції керуються Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року № 1395, в редакції від 08 лютого 2019 року (далі - Інструкція).
Згідно Інструкції - повторність правопорушення - повторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідними статтями КУпАП та визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили (крім правопорушень, відповідальність за які передбачена частиною третьою статті 130 КУпАП).
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Натомість до матеріалів справи жодного належного та допустимого доказу на підтвердження того, що на останнього протягом року накладалось адміністративне стягнення за ч. 1-3 ст. 121 КУпАП до справи не додано. При цьому працівниками поліції не встановлено, чи набула вищезазначена постанова БАА № 240408 чинності, проте складено протокол за ч. 4 ст. 121 КУпАП.
З урахуванням рішення ЄСПЛ у справах «Malofeyeva v. Russia» та «Karelin v. Russia» суд зазначає, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Вищезазначені порушення Інструкції та КУпАП, допущені при складанні та оформленні адміністративного матеріалу позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, як цього вимагає ст. 245 КУпАП України і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти законне і обґрунтоване рішення по ній, у зв'язку із чим протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №450748 від 07 березня 2020 року та додані до нього матеріали підлягає поверненню на дооформлення.
При поверненні справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, суд керується постановою Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005 року в якій зазначено, що визнається правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №450748 від 07 березня 2020 року за ч. 4 ст. 121 КУпАП відносно ОСОБА_1 не може бути розглянутий та його необхідно направити до Костянтинівського ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 276, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 450748 від 07 березня 2020 року з доданими до нього матеріалами відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 121 КУпАП - направити до Костянтинівського ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Б. Сітніков