Рішення від 30.03.2020 по справі 826/17821/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/568

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2020 року м. Київ № 826/17821/18

за позовомВійськової частини НОМЕР_1

до Солом'янської районної в м.Києві державної адміністрації

провизнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Солом'янської районної в м.Києві державної адміністрації (03020, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 41) про визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання скасувати реєстраційний запис 10691070002008772 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та виключення з реєстру відомостей про військову частину НОМЕР_1 як юридичну особу.

Ухвалою суду від 15.11.2018 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

10.12.2018 р. відповідачем надано відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Військова частина НОМЕР_1 входить до складу Збройний Сил України.

29.08.1997 р. військова частина НОМЕР_1 зареєстрована як юридична особа в Оболонській районній у м. Києві державній адміністрації за місцезнаходженням: м. Київ, вул. Коноплянська, буд. 22, 04114, номер запису 1 069 120 0000008772, код 07988859.

Останній запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено 16.09.2016 р. №10731070007014378 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах".

На виконання спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 01.09.2017 р. №322/1/11дск та рішення першого заступника Міністра оборони України від 27.07.2017 р. №300/1/С/2642 у Головному управлінні майна та ресурсів створено відділ ведення Єдиного реєстру об'єктів державної власності Міністерства оборони України та Збройних Сил України, покладено завдання щодо ведення відомчого обліку юридичних осіб та їх структурних підрозділів Міністерства оборони України з присвоєнням ідентифікаційних кодів у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ведення відомчого обліку військових частин (установ, закладів) в Міністерстві оборони України здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про державну таємницю", наказу СБУ від 12.08.2005 р. №440 "Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю".

Головним управлінням майна та ресурсів з'ясовано, що деякі командири військових частин ЗСУ здійснили реєстрацію військових частин в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом відомчого обліку, який вже був закріплений відповідним нормативним актом Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗСУ, що може призвести до порушення вимог Закону України "Про державну таємницю" з огляду на загальнодоступний характер Реєстру.

З метою виключення відомостей про військову частину НОМЕР_1 з Реєстру було скеровано лист від 25.05.2018 р. №643 до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янської РДА з проханням виключити запис про військову частину НОМЕР_1 та вилучити відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з посиланням на п. 4 ст. 7 р. 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Листом від 06.06.2018 р. за №108-8819 Солом'янська РДА повідомила про відсутність підстав для виключення запису про військову частину НОМЕР_1 та вилучення відомостей з Реєстру, тоді як згідно зі ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" підставами для внесення записів до Реєстру є документи, що подаються заявником, або судові рішення.

Відповідь аналогічного змісту отримано і від Міністерства юстиції України листом від 13.07.2018 р. №28256/20561-33-18/19-2-2.

Позивач - Військова частина НОМЕР_1 - вважає вказану відмову протиправною з таких підстав.

Позивач посилається на положення ч. 4 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", згідно з якою до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Натомість згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державну таємницю", згідно з яким ло державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань, п. 1.4.3, 1.4.4 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом СБУ від 12.08.2005 р.

СБУ надано військовій частині НОМЕР_1 19.09.2016 р. спеціальний дозвіл №ДОДТЛ1-2016-125 на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, категорія режиму секретності перша.

Також позивач посилаєтся на оголошення часткової мобілізації Указом Президента України №303 від 17.03.2014 р.

Відповідач - Солом'янська районна в м.Києві державна адміністрація - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає про здійснення реєстраційної дії з реєстрації юридичної особи військової частини НОМЕР_1 та включення відомостей про неї до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань згідно з вимогами чинного на той час законодавства.

Щодо скасування оскаржуваного запису, то її підстави чітко визначені ст.25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", і в даному випадку вони відсутні.

Подаючи документи на реєстрацію 11.10.2006 р., представник позивача мав знати про порушення вимог Закону України "Про державну таємницю", тоді як орган реєстрації не мав підстав додатково перевіряти надані документи або відмовляти в державній реєстрації.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань первісно державна реєстрація військової частини НОМЕР_1 як юридичної особи відбулася 29.08.1997 р. згідно з чинним Положенням про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 р. № 118, тоді як 11.10.2006 р. (номер запису: 1 069 120 0000 008772) відбулося внесення відомостей про зареєстровану юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців згідно з положеннями Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. №755-IV.

Щодо відповідності законодавству дій органу реєстрації

Згідно з ч. 4 ст. 16 Закону №755-IV (в редакції станом на 11.10.2006 р.) до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Аналогічне положення міститься у ч. 4 ст. 7 чинної редакції Закону №755-IV.

За загальним принципом ст. 24 Закону №755-IV (в редакції станом на 11.10.2006р.) державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - сьомою цієї статті.

Будь-якої спеціальної процедури перевірки, чи не містять подані документи відомості, що становлять державну таємницю, не було передбачено, оскільки це є відповідальність заявника.

У суду відсутні підстави для висновку про наявність у органу реєстрації підстав для залишення без розгляду поданих документів, тим більше, що попередньо інформація про військову частину НОМЕР_1 як юридичну особу була наявна у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про наявність порушень у діях органу реєстрації станом на 11.10.2006 р.

Станом на 25.05.2018 р., дату звернення позивача до органу реєстрації з заявою про скасування реєстраційного запису, ч.1 ст. 25 Закону №755-IV передбачено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: 1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації; 2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо, в тому числі, скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Тобто, для органу реєстрації єдиною підставою скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі є судове рішення, а за його відсутності підстави задовольняти подану позивачем заяву відсутні.

За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про протиправність дій органу реєстрації під час розгляду заяви позивача від 25.05.2018 р.

Щодо наявності підстав для скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі

Згідно з ч. 1 ст. 8 чинної редакції Закону України "Про державну таємницю" від 21.01.1994 р. № 3855-XII до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація: 1) у сфері оборони: про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань; про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов'язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни; про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв'язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об'єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об'єктів національної економіки у воєнний час.

Згідно з ч. 3 ст. 10 Закону № 3855-XII інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону № 3855-XII Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць. Зазначений Звід та зміни до нього набирають чинності з моменту опублікування в офіційних виданнях України.

Згідно з п. 1.4.3, 1.4.4 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом СБУ від 12.08.2005 р., до відомостей, що становлять державну таємницю, відносяться

відомості про дислокацію, систему охорони, оборони, організаційно-штатну структуру, чисельність особового складу військових частин (установ) в особливий період (на воєнний час);

відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з'єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов'язань за Договором про звичайні збройні сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів).

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону №755-IV (в чинній редакції) державна реєстрація базується на таких основних принципах: 9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону №755-IV в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: 1) найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); 10) місцезнаходження юридичної особи; 12) відомості про органи управління юридичної особи; 13) відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи; 18) інформація для здійснення зв'язку з юридичною особою: телефон, адреса електронної пошти.

Відповідно, вказані обов'язкові відомості про позивача як про юридичну особу включають відомості про дислокацію, керівника юридичної особи як складової організаційно-штатної структури, що підпадає під п. 1.4.3, 1.4.4 Зводу відомостей.

За таких обставин у суду наявні підстави для прийняття рішення щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі, що, в свою чергу, є підставою для вчинення відповідної реєстраційної дії органом реєстрації в порядку ч.1 ст. 25 Закону №755-IV.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Зобов'язати Солом'янську районну в м.Києві державну адміністрацію (03020, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 41, код 37378937) скасувати реєстраційний запис 10691070002008772 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про військову частину НОМЕР_1 як юридичну особу.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 30.03.2020 р.