30 березня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/893/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
18.02.2020 Головне управління ДПС у Полтавській області (надалі - ГУ ДПС у Полтавській області, позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі також - відповідач, ФОП ОСОБА_2 ) про стягнення податкового боргу у загальному розмірі 19345,55 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що за відповідачем обліковується податковий борг у розмірі 19345,55 грн, що виник у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань, а тому підлягає стягненню у судовому порядку.
Ухвалою суду від 21.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №440/893/20 та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Представник позивача надав до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.90).
Відповідач у судове засідання не з'явився. Повістка про виклик в суд та копія ухвали від 21.02.2020, які були доставлені за адресою місцезнаходження відповідача, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: Полтавська область, м. Кременчук, вул.Художня,39, повернулися до суду із відміткою поштового відділення "інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення".
Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 124 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином (частина 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відтак, вважається, що повістка вручена відповідачу належним чином.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи у порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на зазначене, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до частини першої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Пунктом 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Згідно частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.18).
З довідки про суму податкового боргу ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) станом на 06.02.2020 №4463/10/16-31-31-10 від 06.02.2020 (а.с.16) суд вбачає, що за відповідачем обліковується податковий борг у загальному розмірі 19345,55 грн, який виник за наступних підстав.
1. Згідно з інформацією з довідки про суму податкового боргу ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) станом на 06.02.2020 №4463/10/16-31-31-10 від 06.02.2020 (а.с.16), розрахунку податкового боргу ФОП ОСОБА_1 (а.с.17) та із інтегрованої картки особового рахунку платника податків (а.с.21, 23) за відповідачем обліковується податковий борг з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код бюджетної класифікації 14040000) у розмірі 1410,47 грн (у тому числі податкові зобов'язання - 1364,89 грн, пеня-45,58 грн), який виник на підставі поданих податкових декларацій, а саме:
- податкова декларація платника акцизного податку за жовтень 2018 року від 12.11.2018 № 65896, в якій відповідачем визначена сума до сплати 426,00 гривень. Залишок несплаченої суми становить 95,89 гривень (а.с.74-78);
- податкова декларація платника акцизного податку за листопад 2018 року від 10.12.2018 №69299,в якій відповідачем визначена сума до сплати в розмірі 226,00 гривень. Залишок несплаченої суми становить 226,00 гривень (а.с.69-73);
- податкова декларація платника акцизного податку за квітень 2019 року від 17.05.2019 №37733,в якій відповідачем визначена сума до сплати в розмірі 165,00 гривень. Залишок несплаченої суми становить 165,00 гривень (а.с.64-68);
- податкова декларація платника акцизного податку за травень 2019 року від 14.06.2019 №40801, в якій відповідачем визначена сума до сплати в розмірі 325,00 гривень. Залишок несплаченої суми становить 325,00 гривень (а.с.59-63);
- податкова декларація платника акцизного податку за червень 2019 року від 18.07.2019 №46069, в якій відповідачем визначена сума до сплати в розмірі 158,00 гривень. Залишок несплаченої суми становить 158,00 гривень (а.с.54-58);
- податкова декларація платника акцизного податку за липень 2019 року від 16.08.2019 №50754, в якій відповідачем визначена сума до сплати в розмірі 282,00 гривень. Залишок несплаченої суми становить 282,00 гривень (а.с. 49-53);
- податкова декларація платника акцизного податку за листопад 2019 року від 12.12.2019 № 67611, в якій відповідачем визначена сума до сплати в розмірі 113,00 гривень. Залишок несплаченої суми становить 113,00 гривень (а.с.44-48).
Водночас, на суму заборгованості за податковою декларацією за жовтень 2018 року від 12.11.2018 №65896, у якій відповідачем визначена сума до сплати у розмірі 426,00 грн, у автоматичному режимі 24.12.2019 нараховано пеню у загальному розмірі 45,58 грн (а.с.16-17, 21, 23).
Виходячи із приписів пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, сума податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає платник податків у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу, вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Отже, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, є узгодженим з дня подання такої декларації.
Відповідач не надав доказів на підтвердження сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з акцизного податку за податковими деклараціями за жовтень 2018 року від 12.11.2018 № 65896, за листопад 2018 року від 10.12.2018 №69299, за квітень 2019 року від 17.05.2019 №37733, за травень 2019 року від 14.06.2019 №40801, за червень 2019 року від 18.07.2019 №46069, за липень 2019 року від 16.08.2019 №50754, за листопад 2019 року від 12.12.2019 № 67611.
Таким чином, сума податкового боргу з акцизного податку становить 1410,47 грн (у тому числі податкові зобов'язання - 1364,89 грн, пеня-45,58 грн), доказів погашення якої відповідач не надав, а тому суд доходить висновку про наявність підстав для її стягнення.
2. На підставі акта перевірки від 07.06.2017 №0135/16/31/РРО/ НОМЕР_1 (а.с.39-40) прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.06.2017 №0005491404 (а.с.35), яким у відповідності до пп.54.3.3 п.54 ПК України і абз. 3 ст.1 Указу Президента України " Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки" від 12.06.1995 № 436/95 застосовано штрафні санкції у розмірі 18057,50 грн (а.с.35-38).
Податкове повідомлення-рішення від 15.06.2017 №0005491404 направлено на адресу відповідача листом №ФОП/А610/16-31-14-04-17 від 15.06.2017 та вручене йому особисто про що свідчить копія поштового повідомлення (а.с.32-33).
Вищевказане податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків з огляду на приписи абзацу 3 пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Сторонами не надано доказів здійснення відповідачем передбаченої пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України процедури адміністративного оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення, а також його оскарження до суду.
Підпунктом 56.17.1 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що процедура адміністративного оскарження закінчується днем, днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Згідно з інтегрованою карткою платника податків (а.с.22) за платником податків обліковується заборгованість у розмірі 17444,50 грн, що виникла внаслідок застосування до відповідача штрафних санкцій податковим повідомленням-рішенням від 15.06.2017 №0005491404.
Водночас, на суму заборгованості у розмірі 17444,50 грн, що виникла внаслідок застосування до відповідача штрафних санкцій податковим повідомленням-рішенням від 15.06.2017 №0005491404, у автоматичному режимі нараховано пеню у загальному розмірі 100,58 грн за період з 26.06.2017 по 10.08.2017 (а.с.16-17, 22).
Ця ж інформація підтверджується довідкою про суму податкового боргу ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) станом на 06.02.2020 №4463/10/16-31-31-10 від 06.02.2020 (а.с.16), розрахунком податкового боргу ФОП ОСОБА_1 (а.с.17).
Доказів погашення податкового боргу у розмірі 18057,50 грн відповідач не надав.
Відтак, суд доходить висновку, що сума податкового боргу у розмірі 18057,50 грн не погашена, а тому суд доходить висновку про наявність підстав для її стягнення.
3. Згідно з інформацією з довідки про суму податкового боргу ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) станом на 06.02.2020 №4463/10/16-31-31-10 від 06.02.2020 (а.с.16), розрахунку податкового боргу ФОП ОСОБА_1 (а.с.17) та із інтегрованої картки особового рахунку платника податків (а.с.20) за відповідачем обліковується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11010500), який виник на підставі поданої податкової декларації за 2016 рік від 09.02.2017 №9269818348 (а.с.79-80), у якій відповідачем визначена сума до сплати у розмірі 390,00 грн.
Виходячи із приписів пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, сума податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає платник податків у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу, вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Отже, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, є узгодженим з дня подання такої декларації.
Відповідач не надав доказів на підтвердження сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що виникло на підставі податкової декларації за 2016 рік від 09.02.2017 №9269818348, у якій відповідачем визначена сума до сплати у розмірі 390,00 грн.
Таким чином, сума податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб становить 390,00 грн, доказів погашення якї відповідач не надав, а тому суд доходить висновку про наявність підстав для її стягнення.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1).
Згідно зі статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.18 пункту 20.1); приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством (підпункт 20.1.29 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1).
Наявність податкового боргу за відповідачем підтверджується відомостями облікової картки платника податків, копія якої наявна в матеріалах справи.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
На виконання вищезазначених положень позивачем 04.04.2018 винесено податкову вимогу №10078-17/1603 (а.с.43) на суму узгодженого податкового боргу у розмірі 18556,97 грн, яка отримана відповідачем 16.04.2018 (а.с.43 зворотній бік).
Доказів оскарження вказаної вимоги сторонами не надано.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
З огляду на вищевикладене суд знаходить доведеним факт наявності у відповідача податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 390,00 грн, з акцизного податку у загальному розмірі 1410,47 грн (у тому числі податкові зобов'язання-1364,89 грн, пеня-45,58 грн), та за штрафними санкціями за порушення установленого законодавством порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням РРО у загальному розмірі 17545,08 грн (у тому числі штрафні санкції-17444,50 грн, пеня-100,58 грн).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №682-р від 21.08.2019 вирішено про можливість забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. N 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.13).
Разом з тим пунктом 1 Положення про Головне управління ДПС у Полтавській області, затверджене наказом ДПС України №14 від 12.07.2019 (а.с.8-11) передбачено, що Головне управління є правонаступником усіх прав та обов'язків ГУ ДФС у Полтавській області.
Відповідно до пункту 14 пункту 4 Положення про ГУ ДПС у Полтавській області, управління відповідно до покладених на нього завдань, здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Наказом №7 від 29.08.2019 "Про початок діяльності Головного управління ДПС у Полтавській області" (а.с.12) розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Полтавській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Полтавській області, що припиняється, з реалізації державної податкової політики.
Відтак, Головне управління ДПС у Полтавській області має право на подання позовної заяви про стягнення податкового боргу.
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача, а тому вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 43142831) до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) податковий борг у сумі 19345,55 грн (дев'ятнадцять тисяч триста сорок п'ять гривень 55 копійок) та перерахувати кошти за реквізитами:
Розрахунковий рахунок Акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів: рахунок UA228999980314000531000016008, код отримувача (ЄДРПОУ) 37965850, отримувач УК у м.Кременчук/14040000,банк отримувача Казначейство України (ЕАП);
Розрахунковий рахунок Штрафні (фінансові) санкції за порушення встановленого законодавством порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням РРО: рахунок UA928999980313020075000016008, код отримувача (ЄДРПОУ) 37965850, отримувач УК у м.Кременчук/21081900, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);
Розрахунковий рахунок Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування: рахунок UA28999980333129341000016008, код отримувача (ЄДРПОУ) 37965850, отримувач УК у м.Кременчук/11010500, банк отримувача Казначейство України (ЕАП).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Г.В. Костенко