Рішення від 27.03.2020 по справі 480/110/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2020 р. Справа № 480/110/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Сумській області), у якому просить:

1) визнати протиправною відмову відповідача, викладену в листі від 17.07.2019 № Б-9687-4726/21-19, у наданні їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства орієнтовним розміром 2,0 га, та надання у власність в межах норм, передбачених для безоплатної приватизації;

2) зобов'язати відповідача вирішити по суті заяву позивача з приводу надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства орієнтовним розміром 2 га, шляхом видачі відповідного наказу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 11.06.2019 позивач звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області. До заяви було додано викопіювання, на якому зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки, копія паспорту. Листом від 17.07.2019 № Б-9687-4726/21-19 ГУ Держгеокадастру у Сумський області повідомило позивача про неможливість задоволення його заяви у зв'язку з тим, що на земельну ділянку, яка планується до відведення, видано наказ іншому громадянину.

Позивач вважає відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою наведений у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), при цьому в листі відповідача не наведено жодної з них.

Крім того, позивач вважає, що за наслідками розгляду її заяви відповідач повинен був прийняти розпорядчий документ у вигляді наказу, а не обмежуватись абстрактними висловами.

Не погоджуючись з позовними вимогами, у відзиві (а.с. 26-27) ГУ Держгеокадастру в Сумській області зазначило, що відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_1 в листі від 17.07.2019 № Б-9687-4726/21-19 є правомірною, оскільки земельна ділянка частково накладається на сформовану земельну ділянку з кадастровим номером 5921255100:11:002:0020, яка сформована на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надана у власність ОСОБА_2 , право власності зареєстровано у Реєстрі прав та на сформовану ділянку з кадастровим номером 5921255100:11:002:0016, яка сформована на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надана у власність ОСОБА_3 , право власності зареєстровано у Реєстрі прав.

Також, ГУ Держгеокадастру в Сумській області вказує, що вимога зобов'язати надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою є втручанням в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Суд не вправі зобов'язати відповідача до вчинення тих дій, які згідно із земельним законодавством України можуть здійснюватися лише за його розсудом.

Ухвалою суду від 08.01.2020 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позовної заяви у встановлений строк.

Ухвалою суду від 27.01.2020 відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 19.06.2019 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 11.06.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області (а.с. 30). До заяви було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки, копія паспорту.

Листом від 17.07.2019 № Б-9687-4726/21-19 (а.с. 6) ГУ Держгеокадастру у Сумський області повідомило позивача про неможливість задоволення його заяви у зв'язку з тим, що згідно інформації наявної в Головному управлінні на земельну ділянку, яка планується до відведення, видано наказ іншому громадянину.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).

Так, частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як встановлено судом, бажана до відведення земельна ділянка частково накладається на сформовану земельну ділянку з кадастровим номером 5921255100:11:002:0020, яка сформована на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надана у власність ОСОБА_2 , право власності зареєстровано у Реєстрі прав та на сформовану ділянку з кадастровим номером 5921255100:11:002:0016, яка сформована на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надана у власність ОСОБА_3 , право власності зареєстровано у Реєстрі прав (а.с. 33-40).

Таким чином бажана до відведення земельна ділянка перебуває у приватній власності вказаних громадян та є сформованою.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з ч. 5 зазначеної статті земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

При цьому відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Тобто в разі якщо громадянин України бажає отримати безоплатно у власність земельну ділянку із земель державної або комунальної власності, яка перебуває у користуванні третьої особи, такий громадянин додає до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою погодження землекористувача.

Враховуючи викладене, суд визнає, що ГУ Держгеокадастру правомірно відмовило позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою тому позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал