Провадження № 2/317/312/2020
Справа № 317/3994/19
25 березня 2020 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Нікітіна В.В.
при секретарі судового засідання Московкіної І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на дитину, над якою встановлено опіку, -
Позивач Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 та просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти допомоги на дитину, яка знаходиться під опікою в сумі 17936,00 грн. та сплаченого судового збору в сумі 1921,00 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області перебуває відповідач ОСОБА_1 , яка відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі-Закон), отримувала державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми як опікун з 01.02.2011.
17.02.2011 ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про призначення їй допомоги на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебувала під її опікою, відповідно до рішення Запорізького районного суду Запорізької області від 18.01.2019. У заяві вона підтвердила власним підписом про наступне: - підтверджує відсутність змін у складі сім'ї (при повторному зверненні); - вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України; - про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги (повернення надміру нарахованих коштів) у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї її попереджено; - її повідомлено, що в разі змін у складі сім'ї (укладання шлюбу, усиновлення дитини, влаштування на повне державне утримання тощо) відповідно до Законів України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона зобов'язується повідомити органи праці та соціального захисту населення.
Управлінням було винесено рішення про призначення заявниці допомоги на дитину ОСОБА_2 , яка знаходиться під опікою, з 01.02.2011.
У подальшому відповідачка неодноразово зверталась до Управління із заявою та документами про призначення їй допомоги на дитину, яка знаходиться під опікою, на підставі яких Управління призначало вищезазначену допомогу.
17.10.2017 ОСОБА_1 знову звернулась до Управління із заявою про призначення допомоги на дитину, яка знаходиться під опікою, в результаті розгляду цієї заяви та документів до неї заявниці було призначено вищевказану допомогу на дитину, яка знаходиться під опікою з 01.10.2017.
13.12.2017 до Управління надійшов лист від Служби у справах дітей Запорізької райдержадміністрації (далі-Служба у справах дітей), в якому надавалась інформація про надходження листа від ОСОБА_1 від 11.12.2017 про одруження її підопічної ОСОБА_2 та народження нею дитини ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до наданою Службою у справах дітей копії Свідоцтва про шлюб, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 вийшла заміж та змінила прізвище на « ОСОБА_3 », ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину.
Наказом начальника Служби у справах дітей неповнолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було знято з первинного обліку служби 11.12.2017 у зв'язку з набуттям повної цивільної дієздатності.
В результаті розгляду листа Служби у справах дітей та доданих до нього документів Управлінням було здійснено перерахунок та розпорядженням від 19.12.2017 було зупинено виплату допомоги ОСОБА_1 з 01.08.2017. сума переплати допомоги на дитину, яка знаходиться під опікою, становила 17936,00 грн. за період з 01.08.2017 по 31.12.2017.
Управління повідомило відповідача листом від 08.02.2019 про виникнення надміру виплаченої суми допомоги у зв'язку з тим, що нею не було вчасно подано інформацію про зміни у складі сім'ї та набуття дитиною під опікою повної цивільної дієздатності, а також про необхідність її повернення до бюджету.
18.03.2019 Управлінням повторно надіслано попередження відповідачу, проте до теперішнього часу ОСОБА_1 добровільно не повернула надміру виплачену суму допомоги.
У зв'язку з вищевикладеним позивач був вимушений звернутися до суду з цим позовом.
Представник позивача до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялась належним чином, відзиву на позов не подала.
У зв'язку з наведеним, суд, на підставі ч. 5 ст. 223, ст. 280 ЦПК України, постановляє заочне рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження Серії НОМЕР_1 , виданого 12.06.2000 Малокатеринівською селищною радою Запорізького району, актовий заспи № 9, ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , її батьками записані: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Згідно заочного рішення Запорізького районного суду Запорізької області від 18.01.2011, ОСОБА_5 позбавлено батьківських прав у відношенні її малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , опікуном малолітньої призначено її бабусю ОСОБА_1 .
Відповідно до заяви про призначення соціальної допомоги, ОСОБА_1 17.02.2011 звернулась до Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області за призначенням допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням.
Як вбачається з рішення від 21.02.2011 Управлінням соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням.
Згідно заяви про призначення соціальної допомоги, ОСОБА_1 17.10.2017 звернулась до Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області за призначенням допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням.
Відповідно до рішення від 24.10.2017 Управлінням соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Як вбачається з листа Служби у справах дітей № 22-33/1065 від 12.12.2017, до них 11.12.2017 надійшла заява від ОСОБА_1 про те, що її підопічна дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 21.07.2017 перебуває у шлюбі та ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину. У зв'язку з цим, з 11.12.2017 неповнолітню ОСОБА_2 знято з первинного обліку служби у зв'язку з набуттям повної цивільної дієздатності. Та враховуючи це, Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області прохають припинити виплати на дитину, над якою встановлено піклування.
До матеріалів справи також додано копію Свідоцтва про шлюб Серія НОМЕР_2 , виданого 21.07.2017 Комунарським районним у місті Запоріжжі відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, актовий запис № 553, відповідно до якого ОСОБА_2 змінила прізвище на ОСОБА_3 ; копію Свідоцтва про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Серія НОМЕР_3 , виданого 26.10.2017 Вознесенівським районним у місті Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, актовий запис № 1160, в графі батьки записані: ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
Згідно довідки № 3381, наданої Запорізьким РУСЗН 17.12.2019 вбачається, що з серпня 2017 року по грудень 2017 року ОСОБА_1 отримала допомогу на 1-у дитину, яка перебуває під опікою чи піклуванням в сумі 17936,00 грн.
08.02.2018 Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області направило ОСОБА_1 звернення про повернення переплати виплати на дитину, яка знаходиться під опікою, в сумі 17936,00 грн.
18.03.2019 Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області вдруге направило ОСОБА_1 звернення про повернення переплати виплати на дитину, яка знаходиться під опікою, в сумі 17936,00 грн.
Однак до теперішнього часу переплата в сумі 17936,00 грн. ОСОБА_1 не повернута.
Пунктом 25 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі-Порядок) передбачається, що відповідно до ст. 16 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, визначеним в установленому порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
Згідно з п. 30 Порядку підставами для припинення виплати допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування є працевлаштування або взяття шлюбу дитиною до досягнення нею 18-річного віку, надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, якщо вона записана матір'ю або батьком дитини.
Відповідно до ст. 22 Закону одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
На підставі п. 46 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.
Згідно п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Виходячи з приписів ч.ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України, враховуючи, що відповідач не надала суду доказів правомірності отримання ним допомоги на дитину, яка знаходиться під опікою в сумі 17936,00 грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 19, 77-81, 141, 259, 89, 264-265, 267, 268, 280-284 Цивільного процесуального кодексу України,-
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (м. Запоріжжя, вул. Розенталь, буд. 3-а, ЄДРПОУ 03193241) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на дитину, над якою встановлено опіку- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області надміру виплачені кошти допомоги на дитину, яка знаходиться під опікою в сумі 17936,00 грн. (сімнадцять тисяч дев'ятсот тридцять шість гривень 00 коп.) на р/р НОМЕР_5 в ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 03193241.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області сплачений за подання позову судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня 00 коп.) на р/р 35212054001272, відкритий в ДКСУ м. Київ, МФО 820172.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Запорізького апеляційного суду через Запорізький районний суд Запорізької області відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу XIII Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя В.В.Нікітін