Ухвала від 05.03.2020 по справі 2-а-5550/11

05.03.2020

Провадження № 6-а/331/1/20

2а-5550/11

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2020 року місто Запоріжжя

Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Антоненко М.В., при секретарі Андрієнко С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документу до виконання, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документу до виконання.

В обґрунтування заяви зазначено, що Постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 12.10.2011 в адміністративній справі № 2а-5550/11 частково задоволено її позов до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2013 апеляційну скаргу Управління ПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя залишено без задоволення, а вищевказану постанову суду - без змін.

У подальшому, вищенаведену постанову суду подано ОСОБА_1 для виконання до Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області, з наступним очікуванням її примусового виконання.

У період знаходження вищевказаної постанови у виконавчій службі, ОСОБА_1 намагалася отримати відомості щодо стану її виконання. Лише у жовтні 2019 року нею отримано офіційного листа (від 18.02.2016) Управління державне виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області, в якому зазначається, що прийнято рішення про повернення постанови суду (з доданням самої постанови пред'явленої до виконання відповідно до Порядку погашення заборгованості з рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою КМУ № 440 від 03.09.2014, з наступних підстав:

Процедуру виконання рішень вказаної категорії встановлено пунктом розділу II (Прикінцеві та перехідні положення) Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою. Дія цього Порядку поширюється на виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до 01.01.2013. Такі документи подаються до органу державної виконавче служби. Відповідно до Порядку підлягають виконанню судові рішення, які набрали законної сили до 01.01.2013.

Оскільки постанова суду набрала чинності 16.12.2013, то на неї не поширюється дія постанови КМУ № 440. Разом з цим, у цьому листі міститься рекомендація виконавчої служби відносно можливого отримання ОСОБА_1 у суді виконавчого листа для виконання вищезазначеної постанови суду та пред'явлення його для виконання до виконавчої служби. Також зазначено про строк пред'явлення виконавчих документів відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», наведено пропозицію щодо звернення до суду у разі пропуску його строку.

Крім цього, лише 17 жовтня 2019 року судом здійснено видачу виконавчого листа від 12.10.2011 з даними про набрання ним законної сили - 16.12.2013 року, та строку пред'явлення його до виконання - 16.12.2014 року.

Нормами статті 129-1 Конституції України та статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України гарантовано, що судове рішення, як набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організації посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Примусове виконання рішень покладається на органи державне виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яки встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно частини 1 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження № 1404, від 02.06.2016 року, встановлено трирічний строк пред'явлення до виконання рішення суду.

Пунктом 5 розділом XIII «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону встановлено, що виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред'являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.

Частиною 6 статті 12 цього Закону також передбачено, що стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції. Суд розглядає заяву про поновлення пропущеного строку в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Виходячи з вищевикладених обставин справи та норм законодавства, вбачається наявність наступних поважних причин пропуску пред'явлення виконавчого листа до виконання:

1) постанову суду (12.10.2011) в адміністративній справі № 2а-5550/11 після набрання нею чинності (16.12.2013), подано заявницею для виконання до УДВС ГТУЮ у Запорізькій області з очікуванням її виконання у Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою;

2) тривалий час ця постанова знаходилась в органі виконавчої служби без повернення та виконання. Згодом її повернуто у зв'язку з непоширенням на неї дії вищевказаного Порядку, відповідно до якого виконанню не підлягають рішення, які набрали законної сили після 01.01.2013;

3) відомості щодо прийнятого виконавчою службою рішення про повернення цієї постанови суду та екземпляр копії постанови суду (з печаткою) надані ОСОБА_1 лише у жовтні 2019 року;

4) про причини повернення цієї постанови суду саме у жовтні 2019 року заявниці не відомо, що ставить під сумнів розумність строків та обґрунтованість дій виконавчої служби;

5) лише 17.10.2019 судом здійснено видачу виконавчого листа (від 12.10.2011) для виконання судової постанови, з даними про набрання цим листом законної сили - 16.12.2013, та строку пред'явлення його до виконання - 16.12.2014;

6) тільки у жовтні 2019 року заявницею отримано офіційне роз'яснення щодо непоширення на зазначену постанову суду дії вищевказаного Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, та наявність у заявниці можливості порушити питання про поновлення строку пред'явлення виконавчого документу відповідно до ЗУ «Про виконавче провадження» у разі пропуску його строку;

7) виходячи з вирішення мого спору у суді та обов'язковості виконання судового рішення органами ПФУ та ДВС, ОСОБА_1 не могла уявити можливість такого несвоєчасного виконання своїх обов'язків вищевказаним державними органами;

8) як людині похилого віку (77 років) заявниці важко сприймати всю інформаційну та бюрократичну заплутаність у роботі вищенаведених державних органів. Розуміння з питання можливого вирішення судом питання про поновлення строків пред'явлення виконавчих документів до виконання поважних причин з'явилося в заявниці у жовтні 2019 року після отримання листа виконавчої служби, а також у зв'язку з наданням безоплатної правової допомоги у Запорізькому місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Крім цього, заявниці також стало відомо, що відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 454 від 22.07.2016 «Про перейменування деяких територіальних органів Пенсійного фонду України», Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя перейменовано в Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя.

У подальшому, згідно постанови Кабінету міністрів України № 988 від 21.12.2016 “Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України” затверджено “Перелік територіальних органів Пенсійного фонд України, які реорганізуються шляхом злиття”, відповідно до якого Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя реорганізовано шляхом злиття, утворено Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (правонаступник-1).

Далі, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 628 від, 22.08.2018 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України затверджено новий “Перелік територіальних органів Пенсійного фонду Україна які реорганізуються шляхом приєднання”, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (правонаступник-2).

Згідно ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Виходячи з вищенаведених поважних, об'єктивних причин пропуск строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, з метою забезпечення повного та неухильного виконання рішення суду та гарантування права особи на судовий захист, просить суд поновити пропущений строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа по справі № 2а-5550/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії.

Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з*явилася. Про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Про причину неявки суд не повідомила.

Представники заінтересованої особи Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області в судове засідання не з'явилися. Про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Причину неявки до суду не сповістив.

Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи не перешкоджає судовому розгляду.

Суд, вивчивши заяву заявника, матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 12 жовтня 2011 року у адміністративній справі № 2а-5550/11 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Визнано бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення пенсії відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” неправомірною.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії згідно із статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 18.02.2011 року до 22.07.2011 року включно в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 03 гривні 40 копійок. В решті позовні вимоги залишити без задоволення. Звернуто постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Ухвалою Дніпропетровського Апеляційного адміністративного суду від 16.12.2013 року вказану вище постанову Жовтневого районного суду м. Запоріжжя залишено без змін.

На підставі вищевказаної постанови Жовтневим районним судом м. Запоріжжя Жидовій О.М. 17 жовтня 2019 року було видано виконавчий лист по вищевказаній справі.

У відповідності до ст. 376 КАС України, стягувачам, які пропустили строк пред'явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

У зв'язку з викладеними обставинами, суд приходить до висновку, що виконавчий документ - виконавчий лист № 2а-5550/11, виданий Жовтневим районним судом м. Запоріжжя 17 жовтня 2019 року, не був своєчасно пред'явлений до виконання з поважних причин та вважає за необхідне поновити ОСОБА_1 строк пред'явлення виконавчого документу до виконання.

В якості боржника за зазначеним виконавчим листом зазначено управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя, оскільки на момент винесення постанови належним боржником було управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя.

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України № 454 від 22 липня 2016 року "Про перейменування деяких територіальних органів Пенсійного фонду України", Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя перейменовано на управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя.

Згідно до Постанови Кабінету міністрів України № 988 від 21 грудня 2016 року "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" затверджено "Перелік територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом злиття". Вказаним Переліком, управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя реорганізовано шляхом злиття. Правонаступником управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя є Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» реорганізовано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.07.2019 року припинено юридичну особу Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.

Згідно положень ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Таким чином, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження по виконанню виконавчого документу - виконавчого листа № 2а-5550/11, виданого 17 жовтня 2019 року Жовтневим районним судом м. Запоріжжя є законною, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 376, 379 КАС України, пунктом 18.4 перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документу до виконання, задовольнити.

Визнати причини пропуску строку пред'явлення виконавчого листа, виданого 17 жовтня 2019 року на підставі постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 12 жовтня 2011 року по справі № 2а-5550/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя про визнання дій незаконними та зобов'язання провести перерахунок та виплату недоплачених сум щомісячної державної допомоги «дітям війни» - поважними.

Поновити ОСОБА_1 строк пред'явлення виконавчого документу - виконавчого листа № 2-а-5550/11, виданого 17 жовтня 2019 року Жовтневим районним судом м. Запоріжжя на виконання постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 12 жовтня 2011 року по адміністративній справі № 2а-5550/11, до виконання.

Замінити сторону виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-а-5550/11, виданого Жовтневим районним судом м. Запоріжжя 17 жовтня 2019 року про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії згідно із статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 18.02.2011 року до 22.07.2011 року включно в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період з управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя (код ЄДРПОУ: - 20508433) на Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ: - 20490012).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень КАС України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя: М.В. Антоненко