Номер справи 623/1027/20
Номер провадження 3/623/244/2020
24 березня 2020 року суддя Ізюмського міськрайонного суду Харківської області Бєссонова Т.Д., розглянувши матеріали, які надійшли від Ізюмського ВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення - уродженки м. Ровеньки Луганської області, громадянки України, пенсіонерки, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Ізюмським МРВ УМВС України в Харківській області 17.10.2003 року, РОНКПП: НОМЕР_2 , контактний телефон: НОМЕР_3
за ст. 44-3 КУпАП
24.03.2020 року до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 482259 від 21.03.2020 відносно громадянки ОСОБА_1 , яка допустила порушення санітарно-протиепідемічних правил у період дії крантину, чим порушила вимоги саме п.п.3 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2020 № 215 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», чим скоїла правопорушення, передбачене ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, 21 березня 2020 року, близько 12 годині 30 хвилин, знаходячись поблизу супермаркету «АТБ», розташованого за адресою м. Ізюм, вул. Капітана Орлова, громадянка ОСОБА_1 здійснювала продаж продуктів харчування, а саме риби з рук у невстановленому місці, чим допустила порушення санітарно-протиепідемічних правил у період дії крантину, чим порушила вимоги саме п.п.3 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2020 № 215 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», чим скоїла правопорушення, передбачене ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Перевіривши матеріали справи, приходжу до висновку про неможливість розгляду даної справи у суді та необхідність повернення вказаного адміністративного матеріалу для усунення виявлених недоліків, виходячи з наступного.
Санкцією статті 44-3 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, у виді накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З протоколу про адміністративне правопорушення АПР18 482259 від 21.03.2020 не вбачається чи є особа, щодо якої складено протокол, фізичною особою-підприємцем, чи посадовою особою, що має суттєве значення для розгляду даної справи, так як це впливає на розмір адміністративного стягнення у вигляді штрафу, у разі визнання особи винною у скоєнні адміністративного правопорушення.
Крім того, в порушення п.7 розд. ІІ Інструкції з оформлення адміністративних матеріалів в органах поліції, затвердженого наказом МВС від 06.11.2015 року № 1376, згідно вимог якого не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено, протокол адміністративне правопорушення серії АПР18 482259 від 21.03.2020 містить незастережне виправлення у зазначенні анкетних даних особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 в графі протоколу «прізвище, ім"я, по батькові» у зазначенні по батькові гр. ОСОБА_2 , що є неприпустимим.
Підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення. Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону перешкоджає постановленню у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Стаття 245 КУпАП визначає завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Пунктом 24 постанови № 14 Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що вимоги КУпАП та Інструкцій, які розроблені профільним міністерством, поліцейськими не виконані, в той час як законодавець покладає обов'язок щодо збирання доказів саме на посадових осіб органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Наведені вище обставини мають суттєве значення для правильного вирішення справи, оскільки неправильне та неточне оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення унеможливлює визнання судом належними та допустимими здобутих по справі доказів в розумінні вимог статті 251 КУпАП.
Таким чином, справа про адміністративне правопорушення не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при складенні протоколу, оскільки допущена при складанні протоколу неповнота передбачених законом даних унеможливлює встановлення істини у справі та ухвалення судом справедливого, законного та обґрунтованого рішення.
На підставі викладеного вище та враховуючи бланкетність диспозиції ст. 44-3 КУпАП, вважаю що протокол АПР18 482259 від 21.03.2020 не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та приходжу до висновку, що матеріли справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідають вимогам КУпАП та Інструкції, а тому вважаю за необхідне повернути вищезазначений адміністративний матеріал на доопрацювання для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 221, 245, 278, 283 КУпАП, суддя, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 44-3 КУпАП повернути до Ізюмського ВП ГУНП в Харківській області на доопрацювання, для усунення вказаних недоліків.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя: Т. Д. Бєссонова