Справа № 944/4789/19
Провадження №2-а/944/108/20
24.02.2020 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області
в складі: головуючого судді Карпин І.М.
з участю секретаря судового засідання Мельник Є.Є.
позивача ОСОБА_1
представника позивача Чорнія І.А.
представника відповідача Горіна І.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Яворові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області про визнання неправомірною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
20.09.2019 позивач ОСОБА_1 звернулася з позовом до Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області, в якому просить скасувати постанову №22/19 від 12 вересня 2019 року за ст.152 КУпАП у справі про накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 357 грн.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що 12.09.2019 постановою у справі про адміністративне правопорушення №22/19 її визнано винною у вчиненні порушення, передбаченого ст.152 Кодексу України про адміністративне правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу розміром 357 грн. Вважає постанову у справі про порушення правил благоустрою незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки при розгляді справи адміністративною комісією не з'ясовано і не доведено обставин, які свідчили б про наявність у її діях правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП. Підставою для складання постанови для адміністративної комісії був протокол №37 від 30 серпня 2019 року про адміністративне правопорушення щодо неї, який було складено у її відсутності, копії протоколу вона не отримувала. Вважає такі дії адміністративної комісії неправомірними. Просить позов задовольнити.
Ухвалою від 23.09.2019 відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду. Відповідач відзиву на позов не подав.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник - адвокат Чорній І.А. позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити. Крім цього, адвокат Чорній І.А. зазначив, що протокол №37 від 30.08.2019 на підставі якого було винесено постанову невідповідає ст.256 КУпАП, а саме: в протоколі не зазначено місця, часу вчинення, суть адміністративного правопорушення не відповідає диспозиції ст.152 КУпАП, не міститься адреси свідків правопорушення.
Представник відповідача Горін І.Я. в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, вважає, що постанова прийнята з дотриманням вимог КУпАП.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, дослідивши докази, які мають значення для вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
Пункт 1 ч.1 ст.20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Судом встановлено, що 30 серпня 2019 року інспектором КП «Новояворівськжитло», відносно позивача було складено протокол №37 від 30 серпня 2019 року про адміністративне правопорушення за ст.152 КУпАП, в якому зазначено, що ОСОБА_1 самовільно засипала канаву вздовж центральної дороги в с.Когути, навпроти земельної ділянки, що належить ОСОБА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ст.152 КУпАП.
Відповідно до ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - субєктів підприємницької діяльності від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За вимогами п.1 ч.1 ст.213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад.
12 вересня 2019 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Новояворівської міської ради було винесено постанову №22/19, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 357 гривень.
В постанові значиться, що до уваги беруться пояснення сторін по суті даної справи, свідків, членів адміністративної комісії та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення по суті порушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В порушення даних вимог у протоколі не зазначено місця, часу вчинення і суті адміністративного правопорушення, не вказано адреси проживання свідків.
У постанові, яка прийнята адміністративною комісією на підставі даного протоколу, не зазначено коли та де саме ОСОБА_1 самовільно засипала канаву вздовж центральної дороги в с.Когути. Адміністративна комісія покликається на покази свідків, як на підтвердження вини ОСОБА_1 , не зазначаючи їх прізвищ та імен, суті їх показів.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
З огляду на встановлені судом обставини, враховуючи відсутність достатніх та належних доказів в підтвердження правомірності винесеної адміністративною комісією постанови, суд дійшов висновку, що постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є необґрунтованою, прийнятою без повного та об'єктивного з'ясування усіх фактичних обставин, а тому підлягає скасуванню. Провадження в справі відносно ОСОБА_1 слід закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП.
Керуючись ст.ст.77, 242-244, 246, 268, 286 КАС України , суд
позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову №22/19 про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення від 12.09.2019 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ст. 152 КУпАП у виді штрафу в розмірі 357 грн, а провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 152 КУпАП - закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 24.02.2020.
Позивач: ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
адреса проживання: с.Когути Яворівського району
Львівської області.
Відповідач: Новояворівська міська рада
Яворівського району Львівської області,
юридична адреса: м.Новояворівськ Яворівського району
Львівської області, вул.Шевченка, 2.
Суддя І.М.Карпин