Справа № 420/6855/19
23 березня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6, ЄДРПОУ 38643633) до приватного акціонерного товариства «ІСРЗ» (68093, вул. Космонавтів 59-Б, с. Малодолинське, м. Чорноморськ, Одеського область, ЄДРПОУ 32333962) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до приватного акціонерного товариства «ІСРЗ», в якому позивач просить:
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Приватного акціонерного товариства «ІСРЗ» (ЄДРПОУ: 32333962, юридична адреса: 68093, Одеська область, місто Чорноморська село Малодолинське, вул. Космонавтів, 59-Б)
- у спосіб: у вигляді повного зупинення експлуатації будівель готельного комплексу Приватного акціонерного товариства «ІСРЗ», за адресою: 68093, Одеська область, місто Чорноморська село Малодолинське, вул. Космонавтів. 59-Б,
- у порядок: шляхом відключення вищевказаних будівель готельного комплексу Приватного акціонерного товариства «ІСРЗ» від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки №107 від 12.08.2019, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки № 107 від 12.08.2019 за номерами: 1-42, 44-45, 48- 55, 57-70.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що актом перевірки встановлено порушення приписів Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки. Порушення за номерами 1-42, 44-45, 48-55, 57-70 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей. На думку позивача, подальша експлуатація ПРАТ «ІСРЗ» який розташований за адресою: 68093, Одеська область, місто Чорноморські, село Малодолинське, вул. Космонавтів , 59-Б з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей.
Позивач зазначає, що не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей. При такому становищі працівники постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами Відповідача вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки.
Ухвалою суду від 25.11.2019 року відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 12.12.2019 року.
27.12.2019 року через канцелярію суду за вхід. № 49727/19 надійшов відзив, в обґрунтування якого зазначено, що більшість вимог, зазначених у Приписі та Акті є безпідставними та такими, що не відповідають чинному законодавству, а саме п.52, 53, 55, 56, 58, 64 Акту. Крім того, відповідач вказує, що встановлені в пп. 59, 60, 61 порушення усунені, що підтверджується актом від 19.12.2019 р. підписаним ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ; Також Відповідач зазначає, що порушення, зазначені в пунктах 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 62, 63, 64, 65, 67 Акту та Припису відсутні станом на дату подання вказаного відзиву. На думку відповідача, в акті та приписі вказано ряд обставин, які не є порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки через відсутність посилань на відповідні норми права; відповідачем усунено порушення законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, вказані в акті та приписі щодо Готельного комплексу.
Ухвалою суду від 03.02.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 05.03.2020 р.
У зв'язку із запровадженням в Україні та у м. Одесі з 12.03.2020 року по 03.04.2020 року карантину через спалах у світі корона вірусу представниками сторін 16.03.2020 року надано клопотання про продовження розгляду справи в письмовому провадженні.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Враховуючи неявку в судове засідання сторін, суд ухвалив продовжити розгляд заяви в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Приватне акціонерне товариство «ІСРЗ», ЄДРПОУ: 32333962, юридична адреса: 68093, Одеська область, місто Чорноморськ, село Малодолинське, вул. Космонавтів, 59-Б.
01-12 серпня 2019 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 509 від 18.12.2018 року «Про проведення планових перевірок» на підставі Посвідчення на проведення перевірки № 123 від 01.07.2019 року головним фахівцем Чорноморського МВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Бондаренко А.С., провідним інспектором Чорноморського МВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном служби цивільного захисту Бацою В.В., провідним інспектором Чорноморського МВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном служби цивільного захисту Ганишом С.М., здійснено планову перевірку ПРАТ «ІСРЗ» який розташований за адресою: 68093, Одеська область, місто Чорноморськ, село Малодолинське, вул. Космонавтів, 59-Б, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію на факт додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
За результатами вказаної перевірки складено Акт №107 від 12.08.2019 року, яким встановлено порушення приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки, а саме:
Судноремонтний завод
1) ст.20, КЦЗУ № 5403- VI; Розділ ІІ, п. 5 ППБУ - За інструкцією, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації не рідше одного разу на пів року не проводяться практичні тренування всіх задіяних працівників.
2) ст.20, КЦЗУ № 5403- VI; Розділ ІІ, п. 21 ППБУ - Не надано проектно-кошторисну документацію на проведену реконструкцію, перепланування, капітальний ремонт приміщень в адміністративній будівлі підприємства.
3) ст.20, КЦЗУ № 5403- VI; Розділ ІІІ, п. 2.31 ППБУ - Внутрішні сходові клітини адміністративної будівлі не обладнанні евакуаційним освітленням.
4) Розділ V, пункт 1.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Приміщення адміністративної будівлі не обладнані системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей.
5) Розділ V, пункт 1.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403- VI - Приміщення адміністративної будівлі не обладнані автоматичною установкою пожежної сигналізації.
6) Розділ V, пункт 1.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Приміщення витратних комор лакофарбових матеріалів, складські приміщення (матеріальний склад №3), серверної обладнати автоматичною системою пожежогасіння.
7) Розділ ІІІ, пункт 2.3 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Сполучення адміністративних приміщень з виробничими цехами та приміщення архіву на 4-му поверсі не забезпечено протипожежними дверима другого типу з межею вогнестійкості не менше 0,6 годин, що мають сертифікат відповідності.
8) Розділ ІІІ, пункт 2.9 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Для всіх будівель та приміщень виробничого, складського призначення не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (далі - НПАОП 40.1-1.32-01), у тому числі для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначити на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні.
9) Розділ І?, пункт 1 пп. 1.20 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Не надано заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів електричних мереж та електроустановок від короткого замикання.
10) Розділ І?, пункт 2.26 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Не забезпечено побутові кондиціонери у адміністративній будівлі автономним пристроєм електричного захисту.
11) Розділ ?, пункт 1.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Приміщення газової котельні не обладнанні системою автоматичної пожежної сигналізації.
12) Розділ ІІІ, пункт 2, пп. 2.10; 2.14 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - На четвертому поверсі на шляху евакуації з поверху (біля лабораторії) встановлено кисневий балон під тиском.
13) Розділ І?, пункт 1.8 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Допускається в приміщеннях використання тимчасових дільниць електромереж.
14) Розділ І?, пункт 1.8 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Допускається в більшості приміщень використання саморобних електричних продовжувачів з порушенням вимог ПУЕ.
15) Розділ IV, пункт 1.8 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Допускається використання побутових електронагрівальних приладів з порушенням встановлених їх виробником правил експлуатації та в місці де їх використання заборонене.
16) Розділ IV, пункт 1, підпункт 1.6. ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - З'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів в приміщеннях.
17) Розділ IV. пункт 2.2. ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Не організовано проведення технічного обслуговування пожежних кранів (ПК) внутрішнього протипожежного водогону (не рідше одного разу на шість місяців) шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки в спеціальному журналі обліку технічного обслуговування.
18) ст. 20,35 п.п. 2, 3 КЦЗУ №5403-?І, ПКМУ №1200 - Працівників не забезпечено засобами індивідуального захисту органів дихання.
19) Розділ 3, п.4 Наказ МВС України №579 від 09.07.2018р. - Не проведено перевірку працездатності фільтрів-поглиначів ФП-300 ЗСЦЗ №57607 та №57606.
20) Розділ 3, п.9 Наказ МВС України №579 від 09.07.2018р. - Не проведено перевірку на герметичність ЗСЦЗ №57607 та №57606.
21) Розділ ІІІ, пункт 1, підпункт 1.19 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-?І - Допускається куріння за межами спеціально відведених місць на території та будівлях (спорудах).
22) Розділ III, пункт 2, підпункт 2.17; 2.14. ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-?І - Допускається горюче опрядження стін (деревина) на шляху евакуації з цеху № 1 з лівого крила будівлі відносно входу до неї.
23) Розділ IV, пункт 1, підпункт 1.18. ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-?І - В підсобних приміщеннях допускається використання пошкоджених електророзеток та експлуатація електророзеток на горючій основі.
24) Розділ IV, пункт 1, підпункт 1.6. ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-?І - З'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів в приміщеннях.
25) Розділ IV, пункт 2.2. ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-?І - Не організовано проведення технічного обслуговування пожежних кранів (ПК) внутрішнього протипожежного водогону (не рідше одного разу на шість місяців) шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки в спеціальному журналі обліку технічного обслуговування.
26) Розділ V, пункт 1.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-?І - Приміщення контейнерного цеху, адміністративної будівлі не обладнані автоматичною установкою пожежної сигналізації та централізованою системою оповіщення.
27) Розділ V, пункт 1.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-?І - Контейнерний цех обладнати автоматичною системою пожежогасіння.
28) Розділ V. пункт 2.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-?І - Пожежні кран-комплекти в контейнерному цеху не справні та не готові до використання (відрізані від водопроводу).
29) Розділ V, пункт 2.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-?І - Пожежні кран-комплекти в контейнерному цеху не укомплектовані пожежним рукавом однакового з ним діаметру та стволом, важелем для полегшення відкривання вентиля.
30) Розділ V, пункт 2.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Пожежні кран-комплекти в контейнерному цеху не забезпечені пристроями для опломбування та візуального огляду без розкривання.
31) Розділ V, пункт 2.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Не проведено технічне обслуговування і перевірка на працездатність пожежних кранів шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування.
32) Розділ IV, пункт 2.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - В приміщенні охорони та побутових приміщеннях контейнерного цеху допускається влаштування електророзеток та вимикачів на горючій основі.
33) Розділ IV пункт 1.18 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ- Допускається експлуатація світильників із знятими ковпаками (розсіювачами).
34) Розділ IV пункт 1 підпункт 1.6 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо).
35) Розділ IV пункт 1.8 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - У побутових приміщеннях адміністративної будівлі та контейнерного цеху допускається експлуатація тимчасових електромереж.
36) Розділ IV пункт 1.18 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - У побутових приміщеннях контейнерного цеху допускається експлуатація подовжувачів з пошкодженою ізоляцією.
37) Розділ IV пункт 1.18 ППБУ " ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - У підсобному приміщенні крановиків допускається застосування для опалення приміщення нестандартного (саморобного) обладнання.
38) Розділ V, пункт 2.1 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Біля місць розташування пожежних гідрантів не встановлено покажчики.
39) Розділ IV, п. 2.26 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Не забезпечено побутовий кондиціонери у адміністративній будівлі автономним пристроєм електричного захисту.
40) Розділ II, пункт 8 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені в повному обсязі відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ІБО 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ІБО 6309:1987, ЮТ) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности".
41) Розділ I?, пункт 1 підпункт 1.20 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Не надано заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів електричних мереж та електроустановок від короткого замикання.
42) Розділ IV пункт 1.16 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Електрощити не оснащені схемами відключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарату захисту (плавкої вставки).
43) Розділ V пункт 3 підпункт 3.10 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Не надано журнал обліку вогнегасників та технічного обслуговування згідно з «Правилами експлуатації та типових норм належності вогнегасників», затвердженими наказом МВС України від 15.01.2018 №25.
44) Розділ ІІІ, пункт2.2, Розділ V, пункт 3.17 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників.
45) Розділ V п. 3.6 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - контейнерне виробництво не забезпечено первинними засобами пожежогасіння в повному обсязі.
46) п. 20 наказу МНС України від 18.12.200р. №338, наказ МНС України від 23.02.2006р. №98 - Не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об'єкта з урахуванням усіх джерел небезпеки.
47) п.3 ПКМУ N 956 - не проведено ідентифікацію об'єкта підвищеної небезпеки.
48) ст. 20,35 п.п. 2. 3 КЦЗУ №5403-?І, ПКМУ №1200 - Працівників не забезпечено засобами індивідуального захисту органів дихання.
49) ст. 40 КЦЗУ №5403-?І, п. 13 ПКМУ №444 від 26.06.2013р.- Відсутній інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту.
50) ст.32 КЦЗУ Розділ 2, п. 1 Наказ МВС України №579 від 09.07.2018р. - Захисна споруда №57609 не утримується та не експлуатується у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.
51) ст.32 КЦЗУ Розділ 2, п. 1 Наказ МВС України №579 від 09.07.2018р. - Захисна споруда №57609 не утримується та не експлуатується у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.
52) Розділ V, пункт 1.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Приміщення готельного комплексу не обладнані автоматичною установкою пожежної сигналізації (тип 2).
53) Розділ V, пункт 1.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-?І - Приміщення готельного комплексу не обладнані системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей (тип 2).
54) Розділ V, пункт 2.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Пожежні кран-комплекти не укомплектовані пожежним рукавом однакового з ним діаметру та стволом, важелем для полегшення відкривання вентиля.
55) Розділ V п. 3.6 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Готельний комплекс не забезпечено первинними засобами пожежогасіння в повному обсязі.
56) Розділ V пункт 3. підпункт 3.10 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-?І - Не надано журнал обліку вогнегасників та технічного обслуговування згідно з «Правилами експлуатації та типових норм належності вогнегасників», затвердженими наказом МВС України від 15.01.2018 №25.
57) Розділ II, пункт 8 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені в повному обсязі відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ЛС ГУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности".
58) Розділ IV п. 1 підпункт 1.20 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Не надано заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів електричних мереж та електроустановок від короткого замикання.
59) Розділ IV пункт 1.18 Правил пожежної безпеки в Україні ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - Допускається експлуатація світильників із знятими ковпаками (розсіювачами).
60) Розділ IV пункт 1 підпункт 1.6 Правил пожежної безпеки в Україні ст. 20 КЦЗУ № 5403-VІ - З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо).
61) Розділ III, пункт 2.11 ППБУ " ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Допускається використання підвальних приміщень для зберігання горючих матеріалів (дрова) без ізольованого входу до них від загальної евакуаційної сходової клітки.
62) Розділ ІІІ. пункт 2.37 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Допускається захаращення шляхів евакуації меблями, матеріалами.
63) Розділ ІІІ, пункт 2.37 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Допускається замикання на внутрішній замок дверей на шляхах евакуації та евакуаційному виході.
64) Розділ IV пункт 1.16 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Електрощити не оснащені схемами відключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарату захисту(плавкої вставки).
65) Розділ V. пункт 2.2 ППБУ ст. 20 КЦЗУ №5403-VI - Не проведено технічне обслуговування і перевірка на працездатність пожежних кранів шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування.
66) ст. 20.35 п.п. 2. 3 КЦЗУ №5403-VI, ПКМУ №1200 - Працівників готельного комплексу не забезпечено засобами індивідуального захисту органів дихання.
67) ст. 40 КЦЗУ №5403-VI, п. 13 ПКМУ №444 від 26.06.2013р. - Відсутній інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту.
68) Розділ V. пункт 2.1 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Біля місць розташування пожежних гідрантів не встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивни покриттів) з нанесеними на них:для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева)
69) Розділ III. пункт 1. підпункт 1.15 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - На території об'єкта при в'їздах на територію не встановлено «ПАНО» на якому вказується схема території, план розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів, та градирень, під'їздів пожежних автомобілів до них.
70) Розділ III, пункт І, підпункт 1.16 ППБУ ст. 20 КЦЗУ № 5403-VI - Допускається паркування транспортних засобів на пожежних гідрантах та біля будівель.
Примірник Акту 12.08.2019 року отримано головою правління Дудніковим М.Ю., що підтверджується його особистим підписом у Акті перевірки.
12.08.2019 року провідним інспектором Чорноморського МВ ГУ ДСНС України в Одеській області Ганишем С.М., головним фахівцем Чорноморського МВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного і захисту Бондаренко А.С. видано припис № 75 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ПАТ «ІСРЗ», яким вимагається вжити заходів, забезпечення пожежної безпеки встановлених п.п. 1-42, 44-45, 48-55, 57-70 (а/с. 29-34).
Примірник припису вручено голові правління ПАТ «ІСРЗ» Дуднікову М.Ю., що підтверджується його особистим підписом у приписі.
Станом на 16.03.2020 року порушення відповідачем усунуто частково, зокрема, відповідачем до суду надані письмові пояснення із документальним підтвердженням щодо виконання встановлених у Акті № 107 та Приписі № 75 порушень.
Зокрема: судноремонтний Завод (порушення 1 - 21):
- копія Журналу реєстрації інструктажів за інструкцією, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації ПрАТ "ІСРЗ", щодо усунення порушення № 1 (додаток 1, аркуші 122 - 123);
- копія Зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва "Реконструкція адміністративно-виробничої будівлі Іллічівського суднобудівного завода за адресою: с. Малодолинське, Одеська обл., вул. Космонавтів, 59 (корпус 2Ф), щодо усунення порушення № 2 (додаток 2, аркуш 62);
- копія Службової довідки № 153 від 10.10.2019 по енергетичному цеху ПрАТ "ІСРЗ", щодо усунення порушення № 3 (додаток 3, аркуш 46);
- копія Акту технічного обстеження системи протипожежного захисту від 05.12.2019, щодо усунення порушення № 4 (додаток 4, аркуш 116);
- копія Акту обстеження стану технічної укріпленості та оснащеності комплексу технічної сигналізації охоронного та пожежного призначення від 28.02.2020, щодо продовження до 30.04.2020 строку усунення порушення № 6 (додаток 6, аркуші 91 - 93);
- копія Переліку об'єктів із зазначенням категорії вибухово-пожежної та пожежної безпеки за жовтень 2019 року, щодо усунення порушення № 8 (додаток 8, аркуші 118 - 119);
- фотографія автономного пристрою електричного захисту, щодо усунення порушення № 10 (додаток 10, аркуші 14 - 21);
- копія Службової довідки № 153-а від 10.10.2019 по енергоцеху ПрАТ "ІСРЗ", щодо усунення порушення № 11 (додаток 11, аркуш 51);
- копія Рапорту начальника енергетичного цеху № 181 від 03.12.2019, щодо усунення порушення № 12 (додаток 12, аркуш 121);
- копії Службової довідки № 156 від 15.10.2019 та Розпорядження по енергетичному цеху ПрАТ "ІСРЗ" № 22 від 15.10.2019, щодо усунення порушення № 14 (додаток 14, аркуші 44 - 45);
- копії Розпорядження по енергетичному цеху ПрАТ "ІСРЗ" № 54 від 31.10.2019 та Службової записки начальника енергетичного цеху № 176 від 20.11.2019, щодо усунення порушення № 15 (додаток 15, аркуші 37 - 40);
- фотографія виконання з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів в приміщеннях, щодо усунення порушення № 16 (додаток 16, аркуші 8 - 12);
- копія Акту від листопада 2019 року, щодо усунення порушення № 17 (додаток 17, аркуш 117);
- копії таблиць контролю якості ФП відІЗ.08.2019, щодо усунення порушення № 19 (додаток 19, аркуші 49 - 50);
- копії Довідок про перевірку герметичності захисної споруди № 57606 та № 57607 від 13.08.2019, щодо усунення порушення № 20 (додаток 20, аркуші 47 - 48);
- копії Наказу ПрАТ "ІСРЗ" № 178 від 28.10.2019 та додатку № 1 до нього - План заходів по забезпеченню пожежної безпеки на об'єктах ПрАТ "ІСРЗ" в осінньо-зимовий період 2019 - 2020 років, щодо усунення порушення № 21 (додаток 21, аркуші 41 - 43);
Блок Цехів (порушення 22 - 25)
- копія Акту нанесення вогнезахисного засобу від 17.10.2019, щодо усунення порушення № 22 (додаток 22, аркуш 94);
- копія Акту випробування системи пожежогасіння та пожежних гідрантів від 02.03.2020, щодо усунення порушення № 25 (додаток 25, аркуш 5);
Контейнерне Виробництво (порушення 26 - 51)
- фотографії пожежних кран-комплектів в контейнерному цеху, укомплектованих пожежним рукавом, щодо усунення порушення № 29 (додаток 29, аркуші 32 -36);
- копія Розпорядження ПрАТ "ІСРЗ" від 26.09.2019 № 30/1 "Про усунення порушень у контейнерному виробництві", щодо усунення порушення № 33 (додаток 33, аркуш 63);
- фотографії покажчиків біля місць розташування пожежних гідрантів, щодо усунення порушення № 38 (додаток 38, аркуші 28 - 31);
- фотографія побутового кондиціонеру у адміністративній будівлі з автономним пристроєм пристроєм електричного захисту, щодо усунення порушення № 39 (додаток 39, аркуш 7);
- фотографії знаків безпеки, встановлені на території обєкта, будинках, спорудах та приміщеннях, щодо усунення порушення № 40 (додаток 40, аркуші 22 -27);
- фотографія електрощита з схемами відключення споживачів, щодо усунення порушення № 42 (додаток 42, аркуш 6);
- копії Рахунків на оплату послуг з технічного обслуговування та гідравлічного випробування вогнегасників № 07/05-01 - 07/05-08 від 07.05.2019, щодо усунення порушення № 44 (додаток 44, аркуші 64 - 71);
- копії Листа ПрАТ "ІСРЗ" від 12.12.2016 вих. № 84300-346, Свідоцтва про реєстрацію потенційно небезпечного обєкта, Повідомлення про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки ПрАТ "ІСРЗ", Паспорту потенційно небезпечного об'єкта ПрАТ "ІСРЗ", щодо усунення порушення № 46 (додаток 46, аркуші 72 - 82);
- копії Листа Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області вих. № 606/01 від 25.02.2015, Повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки ПрАТ «ІСРЗ», щодо усунення порушення № 47 (додаток 47, аркуші 83- 90);
- копії Листа ПрАТ "ІСРЗ" від 12.03.2020 вих. № 84300-41, Довідки відділу кадрів ПрАТ "ІСРЗ" від 11.03.2020 вих. № 84000-08, Акту оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту сховища протирадіаційного укриття № 57606 від 17.08.2019, Основних технічних характеристик захисної споруди цивільного захисту (оборони) № 57606 - № 57609, щодо усунення порушень № 50 та № 51 (додаток 50, аркуші 52 - 61);
Готельний Комплекс (порушення 52 - 67)
- копії Робочого проекту «СПС» Система пожежної сигналізації, Рахунку на оплату № 20 від 25.02.2020, Платіжного доручення № 39230 від 04.03.2020, щодо усунення порушення № 52 (додаток 52, аркуші 110 - 112);
- копії Робочого проекту «СПС» Система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, Рахунку на оплату № 20 від 25.02.2020, Платіжного доручення № 39230 від 04.03.2020, щодо усунення порушення № 53 (додаток 53, аркуші 113 - 115);
- фотографія пожежного кран-комплекту в готельному комплексі, укомплектованого пожежним рукавом, щодо усунення порушення № 54 (додаток 54, аркуш 95);
- копія Акту від 19.12.2019, щодо усунення порушення № 55 (додаток 55, аркуші 96 та 101);
- копія журналу обліку вогнегасників на об'єкті ПрАТ "ІСРЗ", щодо усунення порушення № 56 (додаток 56, аркуші 104 - 105);
- фотографії знаків безпеки, встановлені на території об'єкта, будинках, спорудах та приміщеннях, щодо усунення порушення № 57 (додаток 57, аркуші 106 - 108);
- копія Протоколу перевірки опору ізоляції електричних мереж готельного комплексу ПрАТ "ІСРЗ" № 11 від 25.11.2019, щодо усунення порушення № 58 (додаток 58, аркуш 109);
- фотографії світильників з ковпаками-розсіювачами на території Готельного комплексу, щодо усунення порушення № 59 (додаток 59, аркуші 98 - 100);
- фотографії підвальних приміщень, щодо усунення порушення № 61 (додаток 61, аркуші 102 - 103);
- копія службової записки головного інженеру ПрАТ "ІСРЗ" від 10.10.2019, щодо усунення порушення № 63 (додаток 63, аркуш 97);
- фотографії електрощитів і пояснювальних написів, щодо усунення порушення № 64 (додаток 64, аркуші 1 - 2);
- копія Акту перевірки стану пожежних кранів готелю заводу від 23.12.2019, щодо усунення порушення № 65 (додаток 65, аркуш 126).
- фотографія засобів індивідуального захисту органів дихання, щодо усунення порушення № 66 (додаток 66, аркуш 3);
- фотографія інформаційно-довідкового куточку з питань цивільного захисту, щодо усунення порушення № 67 (додаток 67, аркуші 4 та 13);
Територія (порушення 68 - 70)
- копія Розпорядження Головного інженера ПрАТ «ІСРЗ» № 33 від 08.10.2019, щодо усунення порушення № 68 (додаток 68, аркуш 120);
- копія схеми території ПрАТ "ІСРЗ", щодо усунення порушення № 69 (додаток 69, аркуш 125).
Відповідач 21.02.2020 року звернувся до позивача із заявою: про примирення та про проведення позапланової перевірки.
За результатами позапланової перевірки, проведеної в період з 12 по 13 березня 2020 року Готельного комплексу ПрАТ «ІСРЗ» Чорноморським міським відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, 13.03.2020 складено Припис № 11 за наслідками проведення позапланової перевірки Готельного комплексу ПАТ «ІСРЗ», в якому зазначені наступні порушення:
- приміщення готельного комплексу обладнати автоматичною установкою пожежної сигналізації (тип 2) пропонувалось до виконання з 30.11.2016 р.; узгоджений строк з суб'єктом господарювання виконання - 30.04.2020 р.;
- приміщення готельного комплексу обладнати системою оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей (тип 2) пропонувалось до виконання з 30.11.2016 р.; з узгодженим строком виконання - 30.04.2020 р..
Припис вручений в.о. директора ПАТ «ІСРЗ» Пустомельнику В.К. 13.03.2020 р.
Статтею 19 Конституції України визначено правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС України в Одеській області) затвердженого наказом ДСНС України №507 від 21.09.2017 року, ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
У відповідності до п.п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємстві окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч.1 ст.68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, які здійснюють державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Як встановлено частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Згідно підпункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Отже, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Згідно вимог пункту 24 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Відповідно до вимог пункту 3.1 Національного класифікатору ДК 019:2010 "Класифікатор надзвичайних ситуацій", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 року №457 (далі - Класифікатор) "Надзвичайна ситуація - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, зокрема епідемією, епізоотією, епіфітотією, пожежею, що призвело (може призвести) до виникнення великої кількості постраждалих, загрози життю та здоров'ю людей, їх загибелі, значних матеріальних утрат, а також до неможливості проживання населення на території чи об'єкті, ведення там господарської діяльності".
Згідно вимог пункту 4 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України аварія - небезпечна подія техногенного характеру, що спричинила ураження, травмування населення або створює на окремій території чи території суб'єкта господарювання загрозу життю або здоров'ю населення та призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи спричиняє наднормативні, аварійні викиди забруднюючих речовин та інший шкідливий вплив на навколишнє природне середовище.
Згідно вимог пункту 25 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечна подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров'ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків.
Також розділом 4 Класифікатору встановлено, що надзвичайна ситуація техногенного характеру - це порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті унаслідок транспортної аварії (катастрофи), пожежі, вибуху, аварії з викиданням (загрозою викидання) небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин, раптового руйнування споруд; аварії в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах телекомунікацій, на очисних спорудах, у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічних аварій тощо.
Відповідно до пункту 43 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Згідно з вимогами пункту 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Таким чином, пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров'ю людей виникає не лише при наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, але й за наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від шкідливого впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі.
Відповідно до ч.2 ст. 17 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту здійснює прогнозування спільно із центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування території України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.
Приписами пункту 4 "Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 року, встановлено, що ДСНС відповідно до покладених на неї завдань зокрема здійснює разом із центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування території України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.
Отже, ДСНС є органом, який здійснює прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування підвідомчій йому території щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.
Окремо, суд вважає за необхідне вказати на правову позицію ВС у постанові від 17 жовтня 2018 року по справі № 826/15234/17:
«…така ознака як створення загрози життю та/або здоров'ю людей досить широко трактується, теоретично всі порушення протипожежних норм у тій чи іншій мірі можуть за певних умов створити загрозу життю та/або здоров'ю людей. Отже, застосування відповідних заходів реагування можливе за будь-яке порушення протипожежних норм..».
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
З огляду на порушення, встановлені в Акті перевірки №107 від 12.08.2019 року, суд дійшов висновку, що подальша робота ПАТ «ІСРЗ» з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей. Не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки роботи об'єкту, безпеки співробітників та обслуговуючого персоналу у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо.
Як зазначив представник позивача, при такому становищі співробітники об'єкту постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. При такому стані цілковитого недотримання вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту у ПАТ «ІСРЗ» гостро постає питання вірогідного виникнення пожежі чи надзвичайної ситуації, а у випадку їх фактичного настання - неминучі заподіяння шкоди здоров'ю або життю людей.
Відповідно до ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно частини 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до преамбули Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Частина 10 зазначеної статті також передбачає, що у разі якщо обґрунтованість заходів реагування, зазначених у розпорядчих документах щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), відповідно до закону має бути підтверджена адміністративним судом, зазначені в таких документах строки усунення виявлених порушень, застосування до суб'єкта господарювання санкцій обраховуються з дня набрання законної сили постановою адміністративного суду про підтвердження обґрунтованості вжиття заходів реагування.
Наведена норма визначає наступну процедуру реалізації контролюючим органом своїх повноважень. У випадку наявності підстав для застосування одного з таких заходів як: 1) повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), 2) реалізації продукції, 3) виконання робіт, 4) надання послуг, будь-який орган контролю без попереднього прийняття розпорядчого документа безпосередньо звертається до суду із адміністративним позовом, предметом якого є застосування одного з вищенаведених заходів.
Крім того, кремо слід зазначити, що на необхідність виконання вимог встановлених п. п. 52, 53 Акту № 107 вказувалось з 30.11.2016 року.
Більш того, після отримання Припису № 75 від 12.08.2019 року минуло 7 місяців, проте, за цей час виготовлено Робочий проект «СПС» Система пожежної сигналізації, та Робочий проект «СПС» Система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей.
Однак, п. 52, п. 53 встановлює порушення:
- приміщення готельного комплексу не обладнані автоматичною установкою пожежної сигналізації (тип 2);
- приміщення готельного комплексу не обладнані системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей (тип 2).
Робочий проект - робоча документація, яка містить організаційні, конструкторські та технологічні рішення щодо проведення робіт зі створення виробу.
Виготовлення Робочих проектів не є обладнанням автоматичною установкою пожежної сигналізації та обладнанням системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, а отже, порушення за № 52 та №53 не усунені та становлять ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії, пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей.
Верховний Суд неодноразово формував правовий висновок про наявність реальної загрози саме на момент ухвалення рішення судом, адже зупинення роботи підприємства - це крайня необхідність під час існування загрози а не постфактум, адже такий захід не є покаранням, а є превентивним заходом. (Постанова Верховного Суду від 28 травня 2019 року у справі №819/1850/17).
Також, слід зазначити, що початок вчинення підготовчих дій з метою отримання необхідного результату не означає повного усунення товариством відповідного порушення, оскільки повним усуненням буде лише обладнання приміщення готельного комплексу автоматичною установкою пожежної сигналізації та системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей.
Такого ж правового висновку у питанні необхідності повного усунення виявлених порушень дійшов Верховний Суд у постанові від 29 серпня 2019 року у справі №806/648/16.
З огляду на встановлене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Згідно з усталеною практикою ЄСПЛ, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 12, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до приватного акціонерного товариства «ІСРЗ» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Приватного акціонерного товариства «ІСРЗ» (ЄДРПОУ 32333962, юридична адреса: 68093, Одеська область, місто Чорноморська село Малодолинське, вул. Космонавтів, 59-Б)
- у спосіб: у вигляді повного зупинення експлуатації будівель готельного комплексу Приватного акціонерного товариства «ІСРЗ», за адресою: 68093, Одеська область, м. Чорноморськ, село Олександрівка, вул. Перемоги 70;
- у порядок: шляхом відключення вищевказаних будівель готельного комплексу Приватного акціонерного товариства «ІСРЗ» від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки №107 від 12.08.2019, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки № 107 від 12.08.2019 за номерами: 1-42, 44-45, 48- 55, 57-70.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя Л.М. Токмілова
.