10 березня 2020 року м. Дніпросправа № 280/1694/19
Суддя І інстанції - Новікова І.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Мельника В.В.,
за участю секретаря судового засідання Царьової Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2019 року у справі за адміністративним позовом ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЕЛЕКТРОМЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД «ДНІПРОСПЕЦСТАЛЬ» ІМ. А.М. КУЗЬМІНА» до Офісу великих платників податків ДПС, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, про визнання бездіяльності протиправною та стягнення бюджетного відшкодування,
ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЕЛЕКТРОМЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД «ДНІПРОСПЕЦСТАЛЬ» ІМ. А.М. КУЗЬМІНА» (далі за текстом ПрАТ «Дніпроспецсталь) звернулося з вищевказаним позовом до суду в якому просило визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДПС щодо не внесення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування; стягнути з Державного бюджету України на користь позивача заборгованість з відшкодування податку на додану вартість в сумі 873882,00 грн.; стягнути з Державного бюджету України на користь позивача пеню на рівні 120% облікової ставки Національного банку України, що дорівнює 86363,48 грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що за рішенням суду підтверджено його право на отримання бюджетного відшкодування ПДВ та достовірність розрахунку заявленої до відшкодування суми, в той же час узгоджена сума бюджетного відшкодування не відображена контролюючим органом в Реєстрі. Крім того платник податку, який не отримує бюджетне відшкодування в порядку та строки, визначені ст. 200 ПК України, має право на нарахування пені на суму такої заборгованості на рівні 120 % облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення .
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2019 року позовні вимоги було задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДПС щодо не внесення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ПрАТ «Дніпростпецсталь» в сумі 873882,00 грн. до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Зобов'язано Офіс великих платників податків ДПС внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування повну інформацію щодо відшкодування позивачу суми податку на додану вартість у розмірі 873882,00 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача пеню на рівні 120% облікової ставки Національного банку України, що дорівнює 85329,75 грн. В задоволенні решти позовних вимог було відмовилено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Офіс великих платників податків ДПС подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просило скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове рішення в цій частині яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що суд не взяв до уваги того, що сума бюджетного відшкодування позивачем ще не отримана, тобто з цих причин відсутня дата закінчення нарахування пені, а за наслідком цього відсутній період, за який має нараховуватись пеня.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу ПрАТ «Дніпроспецсталь» просить відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник Офісу ВПП підтримав вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, представник позивача просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 19.02.2018 позивачем подано до Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС декларацію з податку на додану вартість, в якій було задекларовано до бюджетного відшкодування від'ємне значення податку на додану вартість за січень 2018 року в розмірі 873882 грн., а також подано відповідну заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.
В період з 04.04.2018 по 25.04.2018, на підставі підпункту 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, Запорізьким управлінням Офісу проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства при відображенні в податковому обліку з ПДВ господарських операцій по взаємовідносинах з господарюючими суб'єктами за січень 2018 року, відображеного в податковій декларації з ПДВ за січень 2018 року, за результатами якої складено Акт перевірки №46/28-10-47-06/00186536 від 04.05.2018.
Відповідно до висновків Акту перевірки №46/28-10-47-06/00186536 від 04.05.2018 контролюючим органом встановлено, що сума бюджетного відшкодування за січень 2018 року у розмірі 873882 грн. була заявлена платником податків в порушення вимог п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту по декларації за січень 2018 року на суму 873882 грн., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку по декларації за січень 2018 року на суму 873882 грн.
На підставі вищезазначеного Акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0002224707 від 07.05.2018, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування по декларації за січень 2018 року на загальну суму 873882 грн.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.07.2018 по справі №808/1848/18 визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення №0002224707 від 07.05.2018, яким зменшено бюджетне відшкодування з ПДВ у сумі 873882,00 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 436941,00 грн.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.07.2018 по справі №808/1848/18, відповідно до відомостей наявних в Єдиному державному реєстрі судових рішень, набрало законної сили 16.10.2018.
Станом на момент звернення позивача з позовом до суду, контролюючим органом не вжито заходів по наданню ПрАТ «Дніпроспецсталь» бюджетного відшкодування ПДВ по декларації за січень 2018 року на суму 873882,00 грн.
Згідно з підпунктом 200.7.1, пункту 200.7 статті 200 ПК України, формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до підпункту 200.7.2, пункту 200.7 статті 200 ПК України, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Згідно з підпунктом 200.7.2 пункту 200.7 ПК України, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження. Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
На підставі пункту 200.15 статті 200 ПК України, у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в пункті 200.12 статті 200 ПК України.
Пунктом 200.12. статті 200 ПК України, зокрема, визначено, що узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів (пункт 200.13 статті 200 ПК України).
Вказані норми статті 200 ПК України узгоджуються з пунктами 6, 7, 11, 12 Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року №26 (далі - Порядок №26), який набрав чинності 01.04.2017 року.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру (пункт 6 Порядку №26).
Інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку. Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку (пункт 7 Порядку №26).
Відповідно до пункту 12 Порядку №26, узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.
Казначейство здійснює бюджетне відшкодування на підставі даних Реєстру, що містяться в інформаційному ресурсі Мінфіну, а також з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України та пункту 55 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (пункт 14 Порядку №26).
Враховуючи спірні правовідносини та законодавчо визначений порядок їх регулювання суд прешої інстанції правомірно зобов'язав Офіс ВПП внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідних даних щодо відшкодування ПрАТ «Дніпроспецсталь» суми податку на додану вартість у розмірі 873882,00 грн. і доводами апеляційної скарги зазанчених висновків не спростованго.
Відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 % облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Враховуючи те, що позивачу не було відшкодовано відповідні суми бюджетного відшкодування, у встановлені законом строки, позивач набув право на нарахування пені у порядку, встановленому п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України, про що вірно зазначено судом першої інстанції.
Так, у пункті 200.15 статті 200 ПК України чітко визначено факт виникнення у контролюючого органу обов'язку на формування Реєстру для відшкодування платнику податків суми ПДВ, а саме наступний робочий день після отримання рішення суду.
Ухвала Третього апеляційного адміністративного суду від 16.10.2018 у справі №808/1848/18 отримана контролюючим органом 24.10.2018, а граничним терміном для отримання бюджетного відшкодування є 01.11.2018 (5 операційних днів).
Розрахунок пені проведений судом за період з 02.11.2018, по 15.04.2019 з розрахунку 165 днів, а тому доводи апеляційної скарги про відсутність періоду нарахування пені не можуть братися до уваги, при цьому, що вірність визначення такого періоду судом, доводами апеляційної скарги не спростовано.
Станом на 02.11.2018 облікова ставка НБУ складала 18 відсотків.
Розраховуючи суму пені за період з 13.05.2016 по 12.10.2018, суд вірно застосовував наступну формулу: (Сума заборгованості) х (120 % облікової ставки НБУ) / 365 днів х (Кількість днів прострочки).
Сума пені, яка підлягає стягненню на користь позивача складає 85329,75 грн. (873882,00 грн. х 18% х 120% / 365 х 165 = 85329,75 грн.).
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Доводи апеляційної скарги зводяться до переоцінки висновків зроблених судом першої інстанції. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2019 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі постанова складена 12 березня 2020 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова
суддя В.В. Мельник