Постанова від 12.03.2020 по справі 160/3512/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2020 року м. Дніпросправа № 160/3512/19

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Яковенко О.М.

розглянувши в м. Дніпро у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року (суддя Юрков Е.О.) у справі за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» звернулось з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 05.04.2019 № 501 «Про накладення штрафу на ПАТ «Дніпрогаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивачем була подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Зазначено, що судом першої інстанції не було взято до уваги співмірність накладеного на позивача штрафу з характером порушення.

Також зазначено, що судом першої інстанції не було враховано розпорядження Державної регуляторної служби України від 07 червня 2019року №58 про задоволення апеляції ПАТ «Дніпрогаз», яке свідчить про порушення відповідачем процедури прийняття спірної постанови.

Крім того, зазначено, що судом першої інстанції не було враховано те, що об'єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом XV Кодексу ГРМ та таке приведення пов'язана не з порядком та процедурою , визначеними Методікою№116, затвердженою Наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004, а з числовими значеннями коефіцієнтів, які зазначені в додатках до цієї методики.

Позивач також посилається на рішення окружного адміністративного суду м. Києва від 25.06.2019, яке набрало законної сили 07.11.2019 за позовом АТ «Дніпрогаз» до НКРЕКП, треті особи6 Державна регуляторна служба України та міністерство енергетики та вугільної промисловості України, яким визнано протиправною та скасовано постанову НКРЕКП від 12 листопада 2018 року №1490 «Щодо заборони ПАТ «Дніпрогаз» приводити об'єми використаного природного газу побутовим споживачам до стандартних умов при здійсненні комерційних перерахунків за використаний природний газ побутовими споживачами».

Представники позивача апеляційну скаргу підтримали.

Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечував.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, на адресу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, надійшли звернення від 27.11.2018 р. № ГУ-8744995 ОСОБА_15., від 11.12.2018 р. № ГУ-88044710 ОСОБА_16., від 05.12.2018 р. № ДЗ-8812774 ОСОБА_17., від 02.01.2019 р. № АТ-8910713 ОСОБА_1 , від 23.11.2018 р. № ГЕ-8769177 ОСОБА_2 , від 29.12.2018 р. № ЗА-8905618 ОСОБА_3 , від 11.12.2018 р. ОСОБА_4 , від 30.12.2018 р. № ПИ-8906589 ОСОБА_5 , без дати № ПЕ-8743753 ОСОБА_6 , від 17.12.2018 р. б/н ОСОБА_7 , від 03.12.2018 р. б/н ОСОБА_8 , від 22.12.2018 р. № ТР-8883121 та № ТР-8883105 ОСОБА_9 , від 26.12.2018 р. б/н ОСОБА_10 , від 06.12.2018 р. № ДЯ-8817263 ОСОБА_11 , від 27.12.2018 р. № ШЕ-8896716 ОСОБА_12 , від 27.12.2018 р. № ФЕ-8895946 ОСОБА_13 та від 23.12.2018 р. № СЛ-8884510 ОСОБА_14 щодо оскарження нарахувань за природний газ та наявних тарифів.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулася з листом №80/14/7-19 від 04.01.2019 року до Державної регуляторної служби України та Експертно-апеляційної ради при Державній регуляторній службі України про надання погодження для проведення позапланової перевірки, зокрема ПАТ «Дніпрогаз» (том 1 а.с. 113-114).

Листами від 09.01.2019 №217/14/7-19 та від 18.01.2019 №610/14/7-19 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, надано додаткові документи та пояснення до листа від 04.01.2019 №80/14/7-19, з проханням врахувати їх під час розгляду питання щодо проведення позапланових перевірок.

Державна регуляторна служба України листом від 25.02.2019 №1155/0/20-19 погодила Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проведення позапланової перевірки додержання вимог п.2.1 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України від 09.04.2015 №329-VII «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме щодо донарахування побутовим споживачам обсягів природного газу, які враховують різницю у приведенні до стандартних умов, зокрема, в ПАТ «Дніпрогаз» відповідно до звернень гр. ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 (том 1 а.с. 120-124).

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову № 314 від 05.03.2019 «Про проведення позапланових перевірок ПАТ «Вінницягаз», ПАТ «Волиньгаз», ПАТ «Дніпрогаз», ПАТ «Дніпропетровськгаз», ПАТ «Житомиргаз», ПАТ «Закарпатгаз», ПАТ «Запоріжгаз», ПАТ «Івано-Франківськгаз», ПАТ «Київоблгаз», ПАТ «Криворіжгаз», ПАТ «Львівгаз», ПАТ «Миколаївгаз», ПАТ «Рівнегаз», ПАТ «Сумигаз», ПАТ «Харківгаз», ПАТ «Харківміськгаз», ПАТ «Хмельницькгаз», ПАТ «Чернівцігаз», ПАТ «Чернігівгаз» щодо дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201, у частині питань, необхідності перевіри яких стали підставами для здійснення цих заходів (том 1 а.с. 125-126).

13.03.2019 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг видано посвідчення №126 для проведення позапланової перевірки ліцензіата Публічного акціонерного товариства «Дніпрогаз» щодо дотримання п.2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу на строк з 25.03.2019 по 29.03.2019.

Управління НКРЕКП у Дніпропетровській області звернулось до ПАТ «Дніпрогаз» з запитом від 27.03.2019 № 37-20/168 про надання інформації щодо здійснення донарахування побутовим споживачам природного газу обсягів, які враховують різницю у приведенні до стандартних умов за списком, зазначеним у посвідченні про перевірку від 13.03.2019 № 126.

На вимогу вказаного листа ПАТ «Дніпрогаз» листом від 28.03.2019 № 49101.7-Лв-2671-0319 надано інформацію щодо фактичних обсягів розподілу природного газу, обсягів приведення до стандартних умов, обсягів природного газу, переданих постачальнику та оператору ГТС, згідно з переліком звернень громадян, зазначеним у посвідченні про перевірку від 13.03.2019 № 126 (том 1 а.с. 143-145).

У період з 25.03.2019 по 29.03.2019 Управлінням НКРЕКП у Дніпропетровській області була проведена позапланова перевірка ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпрогаз», за результатами якої складено акт від 29.03.2019 №119.

В акті перевірки зазначено про порушення позивачем пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу щодо дотримання вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинного Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме: дотримання вимог глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ, у частині визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача на межі балансової належності між оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу (том 1 а.с. 30-34).

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за результатами розгляду акта від 29.03.2019 №119, прийнято постанову від 05.04.2019 № 501 «Про накладення штрафу на ПАТ «Дніпрогаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання», якою:

1) відповідно до пунктів 11, 12 частини першої статті 17 та статтей 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» накладено штраф у розмірі 850000 грн. на ПАТ «Дніпрогаз» за порушення п.2.1 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу щодо здійснення господарської діяльності з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме вимог глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ, у частині визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача на межі балансової належності між оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу ГРМ;

2) відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов'язано ПАТ «Дніпрогаз» у строк до 26.04.2019 привести свої дії у відповідність до вимог чинного законодавства шляхом здійснення перерахунку споживачам за ЕІС-кодами 56XM07A29252226U, 56ХМ07А16632209А; 56ХМ07А16632539Q; 56ХМ07А145661308; 56ХМ07А17084804R; 56ХМ07А173372998; 56ХМ07А21405105Х; 56ХМ07А19491921Р; 56ХМ07А17084206А; 56ХМ07А17568437М; 56ХМ07А18694353F; 56ХМ07А210663183; 56ХМ07А15526841S; 56ХМ07А18544891О; 56ХМ07А21147456S; 56ХМ07А219408333 за період, що перевірявся, у частині визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача на підставі даних лічильника природного газу;

3) у разі здійснення ПАТ «Дніпрогаз» неправомірних донарахувань із застосуванням коефіцієнтів приведення об'ємів природного газу до стандартних умов іншим побутовим споживачам ПАТ «Дніпрогаз» до 26.04.2019 привести свої дії у відповідність до вимог чинного законодавства шляхом здійснення перерахунку таким споживачам у частині визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача на підставі даних лічильника природного газу, починаючи з жовтня 2018 року (том 1 а.с. 76-78).

Постанову від 05.04.2019 № 501 позивачем було оскаржено до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що чинними нормативно-правовими актами не визначено величин коефіцієнтів приведення до стандартних умов при здійсненні комерційних розрахунків із побутовими споживачами, а отже і такі дії операторів ГРМ є неправомірними, що й стало підставою, зокрема, для прийняття відповідачем пункту 3 оскаржуваної Постанови №501.

Колегія судів з висновками суду першої інстанції не погоджується.

Розпорядженням Державної регуляторної служби України №58 від 07.06.2019 було зобов'язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у зв'язку із задоволенням апеляції (скарги) ПАТ «Дніпрогаз» від 07.05.2019, усунути порушення вимог частин 7 і 15 статті 19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», абзаців 7 і 15 статті 3 та частини 11 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Вказане розпорядження було прийнято оскільки за результатами розгляду апеляції (скарги) ПАТ «Дніпрогаз» на постанову на постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у серах енергетики та комунальних послуг від 05.04.2019 №501 «Про накладення штрафу на ПАТ «Дніпрогаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання» було встановлено, що ця постанова винесена всупереч вимогам частини 15 статті 19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та частини 11 статті 7 Закону України «Про основі засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Як підтверджено матеріалами справи, відповідачем не видавалось за результатами перевірки ПАТ «Дніпрогаз» розпорядження про усунення ПАТ «Дніпрогаз» порушень вимог пункту 2.1. глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

В той час, як частиною 15 статті 19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (в редакції що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов видається органом ліцензування не пізніше трьох робочих днів з останнього дня проведення перевірки у разі виявлення за результатами її проведення порушень ліцензіатом вимог ліцензійних умов.

Частиною 11 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (а редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Проте, відповідачем без видачі розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов та перевірки виконання цього розпорядження, було прийнято постанову від 05.04.2019 №501 «Про накладення штрафу на ПАТ «Дніпрогаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання».

Судом першої інстанції зазначене враховано не було та помилково зроблено висновки про правомірність спірної постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у серах енергетики та комунальних послуг від 05.04.2019 №501 «Про накладення штрафу на ПАТ «Дніпрогаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання».

Крім того, колегія суддів бере до уваги рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 червня 2019року по справі № 640/20081/18, яке набрала законної сили 07 листопада 2019року, по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Дніпрогаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи: Державна регуляторна служба України та Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправною та скасування Постанови №1490 від 23.11.2018.

Вказаним рішенням визнана протиправною та сксована Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23.11.2018р. № 1490 «Щодо заборони ПАТ «Дніпрогаз» приводити об'єми використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов при здійсненні комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами».

Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову ПАТ «Дніпрогаз», суд виходив з того, що приведення об'єму природного газу до стандартних умов здійснюється з метою визначення повної та достовірної інформації та подальшого її використання, зокрема, для взаєморозрахунків між суб'єктами ринку природного газу, а не виключно для здійснення перерахунків об'ємів природного газу з кубічних метрів в енергетичні одиниці, як вважає відповідач. Переведення визначеного фактичного об'єму природного газу в одиниці енергії (обсяг) є окремою процедурою.

Судом було зазначено, що відповідно до п. 5.3 Типового договору розподілу природного газу за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем. Питання приведення обсягів спожитого природного газу до стандартних умов врегульовано розділом XV Кодексі газорозподільних систем.

Посилання відповідача на те, що Кодекс газорозподільних систем (в контексті Методики приведення об'єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004 року № 116) не містить положень, які регулюють процедуру приведення обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, суд визнав помилковими, адже п. 6 глави 1 Розділу XV зазначеного Кодексу визначає, що при приведенні обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами до стандартних умов необхідно застосування лише відповідний коефіцієнт, який зазначений в додатках до Методики, а не саму Методику.

Відповідно о частини 4 статті 78 КАС України, Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у серах енергетики та комунальних послуг від 05.04.2019 №501 «Про накладення штрафу на ПАТ «Дніпрогаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання» є протиправною та підлягає скасуванню.

Судові витрати щодо сплати судового збору підлягають розподілу відповідно до частини 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 315, 317, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року у справі за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови скасувати.

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у серах енергетики та комунальних послуг від 05.04.2019 №501 №Про накладення штрафу на ПАТ «Дніпрогаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання».

Стягнути на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг витати по сплаті судового збору в сумі 31875грн. (тридцять одна тисяча вісімсот сімдесят п'ять гривень 00 коп.).

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст. 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 16 березня 2020року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш