Рішення від 04.03.2020 по справі 620/3145/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2020 року Чернігів Справа № 620/3145/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Житняк Л.О.

за участі секретаря Чоботар А.С.,

представника позивача Зеленського С.С.

представників відповідача Бисикало Т.А.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Селянського фермерського господарства «КОЛОС» до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Селянське фермерське господарство «Колос» (далі - СФГ «КОЛОС») звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі - ГУ ДПС у Чернігівській області), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 09.10.2019 №00000340500 в частині нарахованого збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податку на додану вартість та застосування штрафних санкцій в загальному розмірі 423 299,00 грн, в т.ч. основний платіж - 338 639,00 грн, штрафна санкція - 84 660,00 грн, що відображено в Розрахунку по ПДВ до акту перевірки від 09.09.2019 №674/14/14246880;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 09.10.2019 №00000350500 про застосування штрафу у розмірі 50% в сумі 169 319,50 грн, щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що твердження посадових особі ГУ ДФС у Чернігівській області про те, що СФГ «КОЛОС» на виконання п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України (далі - ПК України) був зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п.189.1 ст.189 ПК України, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПК України для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01.07.2015, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватись: г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених п.189.9 ст.189 ПК України), є хибними та не відповідають дійсності.

Норма п.189.9 ст.189 ПК України не поширюється на випадки, коли основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення основних виробничих або невиробничих засобів, що підтверджується відповідно до законодавства або коли платник податку подає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням.

Таким чином позивач вважає, що знищення свиней належних позивачу здійснено не з ініціативи платника, а на підставі рішення прийнятого відповідним органом державної влади. Вилучення і знищення свиней здійснено працівниками державних установ і вказані дії ніяким чином не залежали від волі посадових осіб СФГ «КОЛОС». А тому, епідемія африканської чуми прямо вказує на обставину непереборної сили, що ніяким чином не могла бути спрогнозована та відвернена керівництвом господарства. Також зазначає, що посадовими особами ГУ ДФС у Чернігівській області не враховано той факт, що середній цикл відгодівлі свиней до забійної ваги становить від чотирьох до шести місяці, то для розрахунку фактичної собівартості потрібно враховувати витрати, які понесені на утримання та відгодівлю реалізованої партії на протязі від чотирьох до шести місяців, а не за один місяць (жовтень 2017 року). Тобто на протязі 2017 року, СФГ «КОЛОС» для забезпечення своєї профільної діяльності понесено наступні витрати: закупівля кормів для худоби, ветеринарних медпрепаратів, паливно-мастильних матеріалів; виплачувало заробітну плату працівникам ферми; сплачувало рахунки за електроенергію; проведення ремонту свинокомплексів та ін.

Таким чином позивач вважає, що посадовими особами ГУ ДФС у Чернігівській області поверхнево досліджено документи первинного бухгалтерського обліку СФГ «КОЛОС» та без врахування витрат понесених для вирощення тварин, відображено заниження податкових зобов'язань з ПДВ за жовтень 2017 року в розмірі 338 639 грн, що не відповідає реальним показникам фінансово господарської діяльності, що відображено у документах первинного бухгалтерського та податкового обліку. Та зазначає, що витрати на вирощування, відгодівлю та утримання свиней тривало протягом значного періоду часу, а не лише в жовтні 2017 року, як зазначено у Акті документальної перевірки.

Крім цього, вважає хибними твердження посадових осіб ГУ ДФС у Чернігівській області зазначених в Акті документальної планової виїзної перевірки №674/14/14246880 про те, що списані свині, які обліковувались на рах.21 «Поточні біологічні активи», використані поза межами господарської діяльності.

Ухвалою суду від 11.11.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження. Ухвалою суду від 09.01.2020 продовжено строк підготовчого засідання терміном до 08.02.2020.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, з наданням додаткових пояснень.

Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, протягом встановленого судом в ухвалі про відкриття провадження строку надав відзив на позов, в якому вказав, що оскільки поточні біологічні активи та товари не відносяться до основних засобів, то при здійсненні операцій з їх ліквідації, у тому числі у зв'язку з форс-мажорними обставинами, такий платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) в установлені ПК України терміни зведену податкову накладну за правилами, встановленими п.198.5 ст.198 ПК України, виходячи з бази оподаткування ПДВ, визначеної відповідно до п.189.1 ст.189 ПК України, так як такі біологічні активи та товари не будуть в подальшому використовуватись в оподатковуваних ПДВ операціях. При здійсненні операцій з ліквідації поточних біологічних активів та інших товарів, задіяних у виробництві (вирощуванні) таких біологічних активів, податкові зобов'язання з податку на додану вартість відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПК України визначаються виходячи з вартості товарів/послуг, які були придбані з ПДВ та використані для виробництва (вирощування) таких поточних біологічних активів, що ліквідуються, та вартості інших товарів, що підлягають ліквідації, які були придбані з ПДВ, і жодних виключень Податковий кодекс України не містить. В той же час, обставини, на які посилається позивач в позові, мають значення тільки при ліквідації довгострокових біологічних активів, як основних засобів платника, у випадку ж, що встановлений при перевірці СФГ «КОЛОС», відбувалося знищення саме поточних біологічних активів, що обліковувалися на рахунку 21 «Поточні біологічні активи». Також, в ході підготовчого засідання, на підтвердження своєї позиції відповідачем надавалися письмові пояснення.

Позивачем надано відповідь на відзив, в якій він наголошує, що у відзиві на позовну заяву посадовими особами ГУ ДПС у Чернігівській області визнано той факт, що у зв'язку з настанням відповідних обставин (спалахом небезпечної хвороби) платником податку здійснюються операції зі знищення поголів'я худоби, які відносяться до біологічних активів та знищення основних виробничих та не виробничих засобів, податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються, в т.ч. відповідно до п.198.5 ст.198 ПК України, за умови надання платником податку контролюючому органу відповідного підтверджуючого документу про виникнення таких обставин. Позивачем надано контролюючому органу, звіт про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу №007990 п.м.717 від 02.10.2017 та рішення органу місцевого самоврядування про визнання свинокомплексів СФГ «КОЛОС» вогнищем спалаху африканської чуми свиней та вилучення і знищення в примусовому порядку усього наявного поголів'я свиней. Даний факт в повній мірі підтверджує виникнення обставин непереборної сили. Таким чином, вважає вказане у відзиві на позов таким, що не відповідає дійсності.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

СФГ «КОЛОС» є юридичною особою приватного права, що створено 13.05.1993. Основним видом діяльності господарства, але не єдиним, є виробництво сільськогосподарської продукції, зокрема:

КВЕД: 01.11 Вирощування зернових культур(крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід, 01.42 Розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів, 01.43 Розведення коней та інших тварин роду конячих, 01.45 Розведення овець і кіз, 01.46 Розведення свиней, 10.11 Виробництво м'яса, 10.13 Виробництво м'ясних продуктів, 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами, 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами.

Восени 2017 році у СФГ «КОЛОС» почався падіж свиней.

При проведенні молекулярно-генетичних досліджень, виявлено, що свині які перебували в свинокомплексах СФГ «КОЛОС» інфіковані ДНК вірусу Африканської чуми свиней.

Даний факт підтверджується Звітом про результати дослідження патологічного(біологічного) матеріалу №007990 п.м./17 від 02.10.2017, проведеним випробувальним центром державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи.

02.10.2017 на засіданні надзвичайної протиепізоотичної комісії при Куликівській районній державній адміністрації, прийнято рішення оголосити ферму, яка належить СФГ «КОЛОС», вогнищем спалаху африканської чуми свиней та встановити карантин. Крім того, на засіданні надзвичайної протиепізоотичної комісії при Куликівській районній державній адміністрації, прийнято рішення вилучити усіх свиней в господарстві СФГ «КОЛОС» та піддати їх безкровному умертвінню в найкоротший термін відповідно до діючої Інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней.

Даний факт підтверджується Протоколом від 02.10.2017 №13 та Протоколом від 09.10.2017 №14 засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії при Куликівській районній державній адміністрації.

В період з 02.10.2017 по 21.10.2017 з свинокомплексів СФГ «КОЛОС» спеціальною комісією в складі представників: ветеринарної медицини, протиепізоотичного відділу Куликівської державної лікарні ветмедицини, Куликівського районного сектору ДСНС України, Куликіввської РДА проведено вилучення належних позивачу свиней та подальше їх умертвіння, про що складено Акти від 02.10.2017 та від 18-21.10.2017.

Відповідачем проведено документальну планову виїзну перевірку Селянського фермерського господарства «КОЛОС», про що складено Акт документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючи органи від 09.09.2019 №674/14/14246880 (т.1 а.с.36-57).

Вказана перевірка проводилась у період з 29.07.2019 по 09.09.2019.

При проведені перевіркою таких документів: головних книг за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, оборотно-сальдових відомостей і бухгалтерських регістрів по рахунках 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», 949, 977 «Інші витрати операційної діяльності», 641 «Розрахунки з бюджетом з ПДВ», 21 «Поточні біологічні активи», 205 «Будівельні матеріали», 92 «Адміністративні витрати», видаткових накладних, актів списання, договорів, банківських виписок, даних АІС «Архів електронної звітності», податкових накладних/розрахунків коригування, податкових декларацій з податку на додану вартість, додатків 5 до податкових декларацій з ПДВ встановлено заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 4.1 «Нараховано податкових зобов'язань відповідно до п.198.5 ст.198 та п.199.1 ст.199 Податкового кодексу України за операціями, що оподатковуються за : основною ставкою» на загальну суму 338 639 грн, в тому числі: жовтень 2017 року - 338 639 грн.

В ході перевірки встановлено, що в жовтні 2017 року в обліку відображено списання свиней, які рахувались у складі поточних біологічних активів. За результатами перевірки встановлено формування податкового кредиту з ПДВ за списаними поточними біологічними активами у загальній сумі 338 639 грн.

09.10.2019 Головним управлінням Державної податкової служби України у Чернігівській області винесено податкові повідомлення-рішення №00000340500 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податку на додану вартість та застосування штрафних санкцій в загальному розмірі 446 702,00 грн, в т.ч. основний платіж 357 361,00 грн, штрафна санкція 89 341,00 грн та №00000350500 про застосування штрафу в розмірі 50% у сумі 169 319 грн 50 коп. щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до Селянського фермерського господарства «КОЛОС», які є предметом даного спору.

Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд зазначає наступне.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач здійснює свою господарську діяльність у сфері сільського господарства, а саме займається вирощуванням зернових культур, розведенням великої рогатої худоби, свиней, кіз та овець, виробництва м'яса, м'ясних продуктів та інше.

Відповідно до норм Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» останній керується нормами Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених наказами Міністерства фінансів України, зокрема стандартом 30 «Біологічні активи».

Відповідно до п.2 Положення (стандарту) 30 його норми застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі - підприємства) усіх форм власності (крім банків, бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності) щодо сільськогосподарської діяльності.

Відповідно до п.4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2005 №790 (далі - Положення №790), довгострокові біологічні активи - усі біологічні активи, які не є поточними біологічними активами; поточні біологічні активи - біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, приносити в інший спосіб економічні вигоди протягом періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі.

Так, в ході проведення перевірки встановлено, що в жовтні 2017 року в обліку позивача відображено списання свиней, які рахувались у складі поточних біологічних активів, а саме сума 10 382,6 тис. грн списана з кредиту рахунку 21 «Поточні біологічні активи» на дебет рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності», що відображено в Акті та не заперечується позивачем.

Тобто, платником самостійно визначено вид біологічних активів, які обліковувалися у нього на підприємства - «поточні біологічні активи».

Таким чином, з огляду на аргументацію, викладену в позові та відзиві на позов, слід з'ясувати, чи відносяться поточні біологічні активи до основних засобів.

Під поняттям «основні засоби» розуміються матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 6000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік) (пп.14.1.138 п.14.1 ст.14 розділу І ПК України).

При цьому відповідно до п.4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2005 №790 (далі - Положення №790), довгострокові біологічні активи - усі біологічні активи, які не є поточними біологічними активами; поточні біологічні активи - біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, приносити в інший спосіб економічні вигоди протягом періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі.

Згідно п.11 Положення №790 оцінка довгострокових біологічних активів здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», оцінка поточних біологічних активів здійснюється відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси».

Відповідно до визначення «основні засоби», що міститься в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

В той час, як запаси - це активи, які: утримуються для подальшого продажу (розподілу, передачі) за умов звичайної господарської діяльності; перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва; утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством, (визначення згідно Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси».

Таким чином, виходячи з норм Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи», поточні біологічні активи не відносяться до основних засобів платника.

При цьому, слід врахувати, що відповідач ґрунтується виключно на Довідці позивача від 27.08.2019 №1802. Даний документ містить інформацію про понесені позивачем витрати на утримання поголів'я свиней, які в подальшому у жовтні 2017 були знищені.

А оскільки дані активи позивача не підпадають під визначення «основні засоби», в даному випадку не можна застосовувати норми абзацу 2 п.189.9 ст.189 Податкового кодексу України (ПК України) від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями станом на момент виникнення спірних правовідносин), в якому мова йде про випадки, коли основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення основних виробничих або невиробничих засобів, що підтверджується відповідно до законодавства або коли платник податку подає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням.

Водночас, п.198.5 ст.198 ПК України визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п.189.1 ст.189 ПК України, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПК України для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01.07.2015, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених п.189.9 ст.189 ПК України).

Відповідно до п.189.1 ст.189 ПК України у разі здійснення операцій відповідно до п.198.5 ст.198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.

Таким чином, при здійсненні операцій з ліквідації поточних біологічних активів та інших товарів, задіяних у виробництві (вирощуванні) таких біологічних активів, податкові зобов'язання з податку на додану вартість відповідно до п.198.5 ст.198 ПК України визначаються виходячи з вартості товарів/послуг, які були придбані з ПДВ та використані для виробництва (вирощування) таких поточних біологічних активів, що ліквідуються, та вартості інших товарів що підлягають ліквідації, які були придбані з ПДВ.

Так, за результатами перевірки встановлено формування податкового кредиту з ПДВ за списаними біологічними активами у загальній сумі 338 639,00 грн за інформацією, яка надана позивачем. Даний податковий кредит був сформований не в жовтні 2017 року, а на протязі певного періоду, коли вирощувалися свині, які потім були знищені.

Водночас, оскільки поточні біологічні активи та товари не відносяться до основних засобів, то при здійсненні операцій з їх ліквідації, у тому числі у зв'язку з форс-мажорними обставинами, такий платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН в установлені ПК України терміни зведену податкову накладну за правилами, встановленими п.198.5 ст.198 розділу V ПК України, виходячи з бази оподаткування ПДВ, визначеної відповідно до п.189.1 ст.189 розділу V ПК України, так як такі біологічні активи та товари не будуть в подальшому використовуватись в оподатковуваних ПДВ операціях.

Виключень, з даного правила Податковий кодекс України не передбачає.

В той же час, обставини, на які посилається позивач, мають значення тільки при ліквідації довгострокових біологічних активів, як основних засобів платника. При цьому, поточні біологічні активи згідно свого визначення здатні давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, як то стверджує позивач, втім така здатність не змінює статус таких активів в бухгалтерському обліку платника.

Тільки, у зв'язку з настанням відповідних обставин (спалахом особливо небезпечної хвороби) платником податку здійснюються операції зі знищення поголів'я свиней, які відносяться до довгострокових біологічних активів, та знищення основних виробничих та невиробничих засобів, податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються, в тому числі відповідно до п.198.5 ст.198 розділу V ПК України, за умови надання платником контролюючому органу відповідного підтверджуючого документа про виникнення таких обставин, наданого компетентним органом.

У випадку ж, що встановлений при перевірці СФГ «КОЛОС», відбувалося знищення саме поточних біологічних активів, що обліковувалися на рахунку 21 «Поточні біологічні активи».

З наведеного вище слідує, що сама по собі операція зі списання тварин унаслідок їх загибелі не є об'єктом обкладення ПДВ, оскільки не є операцією ні з постачання товарів, ні з постачання послуг (пп.14.1.185, 14.1.191, п.188.1 ПК України.

Падіж тварин означає, що такі тварини вже не будуть використовуватися в господарській діяльності підприємства (від них не буде отриманий приплід, їх не продадуть тощо). Адже підприємство не отримало і вже не отримає від них доходу, на який розраховувало в процесі їх вирощування.

А як визначено п.198.5 ст.198 ПК України, якщо платник ПДВ придбав товари/послуги з ПДВ і надалі їх почали використовувати, зокрема, в операціях, що не є його господарською діяльністю, то такий платник повинен нарахувати податкові зобов'язання на вартість цих товарів/послуг.

Для вирощування тварин сільгосппідприємство могло придбавати різні товари/послуги (корми, ветпрепарати, ветеринарні послуги тощо), які в бухобліку воно включило до собівартості таких тварин. Після загибелі молодняку тварин такі товари/послуги вважаються невикористаними в господарській діяльності підприємства.

Отже, обґрунтованим є висновок, що оскільки товари/послуги, використані для вирощування загиблих тварин, не були використані в господарській діяльності, відповідно до п.198.5 ст.198 ПК України підприємство має нарахувати податкові зобов'язання на вартість таких товарів/послуг.

Необхідність нарахування податкових зобов'язань за п.198.5 ст.198 ПК України стосується тільки товарів/послуг, що були придбані з ПДВ. Тим більше не можна говорити про нарахування податкових зобов'язань відповідно до п.198.5 ст.198 ПК України на всю вартість тварин, що загинули. Адже до їхньої вартості (собівартості) входять не тільки придбані товари/послуги, а й такі витрати, як зарплата, нарахування на неї, амортизація основних засобів, послуги власних допоміжних виробництв тощо. Адже, як було зазначено, податкові зобов'язання згідно п.198.5 ст.198 ПК України нараховуються тільки на вартість товарів/послуг, придбаних у платників ПДВ.

Базою оподаткування у разі нарахування податкових зобов'язань є вартість придбання таких товарів/послуг (п.189.1 ст.189 ПК України). Необхідність нарахування податкових зобов'язань у разі падіжу тварин виникає, тільки якщо тварини, що загинули, списуються з балансу і надалі не використовуються в господарській діяльності.

Таким чином, в порушення п.198.5 ст.198 ПК України підприємством не нараховані податкові зобов'язання з ПДВ, при використанні поточних біологічних активів поза межами господарської діяльності.

Так, для нарахування податкових зобов'язань відповідно до п.198.5 ст.198 ПК України складається зведена податкова накладна (п.11 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, далі - Порядок №1307). Таку податкову накладну слід виписати не пізніше останнього дня податкового періоду, у якому підприємство списує тварин (п.198.5 ст.198 ПК України), та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлені для цього строки. Зведена податкова накладна заповнюється згідно п.8, 11 Порядку №1307.

При цьому, слід звернути увагу на ту обставину, що податкові зобов'язання з ПДВ нараховуються виключно на придбані товари/послугу та які використані для виробництва поточних біологічних активів (в даному випадку вирощування свиней), що ліквідуються.

Тобто, вартість товарів і послуг, які були придбані з ПДВ та продовжують використовуватися, не можуть бути взяті до уваги при визначенні податкових зобов'язань з ПДВ.

В судовому засіданні встановлено, що згідно довідки позивача від 27.08.2019 №1802, на основі якої відповідачем проведено розрахунок, позивачем продовжують використовуватися у своїй діяльності товари і послугу, які були придбані з ПДВ, а саме запчастини на суму 48 390,00 грн (ПДВ - 9 678,00 грн) та інші матеріали на суму 14 352,00 грн (ПДВ - 2 870,40 грн).

Таким чином, база нарахування податкових зобовязань при списанні тварин становить 326 090,60 грн (338 639,00 грн - 9 678,00 грн - 2 870,40 грн).

Відповідно до п.1 ст.123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 п.54.3 ст.54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Отже, штрафні санкції за податковим повідомленням рішенням від 09.10.2019 №00000340500 повинні складати 81 522,65 грн.

В свою чергу, згідно положень п.120-1.1 ст.120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст.201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог ст.192 та ст.201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно, з урахуванням вищенаведеного, штраф за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної складатиме 163 045,3?0 грн (326 090,60 грн : 50%).

Наведені обставини в сукупності дають підстави для висновку про часткове задоволення позовних вимог та визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 09.10.2019 №00000340500 в частині нарахованого збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податку на додану вартість у розмірі 12 548,40 грн та за штрафними санкціями в розмірі 3 137,35 грн, а податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 09.10.2019 №00000350500 в частині визначення суми штрафу у розмірі 6 274,20 грн.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позов Селянського фермерського господарства «КОЛОС» до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень слід задовольнити частково.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 3 вказаної статті встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Чернігівській області на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 329,40 грн відповідно до частини задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Селянського фермерського господарства «КОЛОС» до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 09.10.2019 №00000340500 в частині нарахованого збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податку на додану вартість у розмірі 12 548,40 грн та за штрафними санкціями в розмірі 3 137,35 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 09.10.2019 №00000350500 в частині визначення суми штрафу у розмірі 6 274,20 грн.

В решті позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь Селянського фермерського господарства «КОЛОС» 329,40 грн (триста двадцять дев'ять гривень 40 коп) судові витрати, у відповідності до частини задоволених вимог.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач - Селянське фермерське господарство «КОЛОС» (вул.Миру, 100, смт.Куликівка, 16300, код ЄДРПОУ 14246880);

Відповідач - Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича,11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966).

Повне рішення суду складено 16 березня 2020 року.

Суддя Л.О. Житняк