Справа № 420/1987/20
11 березня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатоліївни, Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про визнання протиправними дій та рішень, скасування рішень, поновлення на роботі, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,-
До Одеського окружного адміністративного суду 06 березня 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатоліївни, Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області, в якій позивач просить суд:
1. Визнати дію голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени в частині прийняття рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 24.12.2019 року № 826/VІІ «Про звільнення заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради» на підставі п. 4 ст. 40 КЗпП України, п. 1 ч. 1 ст. 41 КЗпП України протиправною;
2. Визнати рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської від 24.12.2019 року № 826/VІІ «Про звільнення заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради» на підставі п. 4 ст. 40 КЗпП України, п. 1 ч. 1 ст. 41 КЗпП України - протиправним;
3. Визнати дію голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатоліївни в частині прийняття рішення про скорочення вакантної посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області затвердженого рішенням сесії від 09.01.2020 року № 842/VІІ «Про внесення змін до рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 24.12.2019 року № 842/VІІ «Про затвердження штатного розпису та структури чисельності посадових осіб, службовців, працівників Олександрівської сільської ради та її виконавчого органу на 2020 рік» - протиправною;
4. Визнати рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 09.01.2020 року № 842/VІІ «Про внесення змін до рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 24.12.2019 року № 842/VІІ «Про затвердження штатного розпису та структури чисельності посадових осіб, службовців, працівників Олександрівської сільської ради та її виконавчого органу на 2020 рік» в частині прийняття рішення про скорочення вакантної посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області - протиправним;
5. Скасувати рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 24.12.2019 року № 826/VІІ «Про звільнення заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради» на підставі п. 4 ст. 40 КЗпП України, п. 1 ч. 1 ст. 41 КЗпП України;
6. Скасувати рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 09.01.2020 року № 842/VІІ «Про внесення змін до рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 24.12.2019 року № 842/VІІ «Про затвердження штатного розпису та структури чисельності посадових осіб, службовців, працівників Олександрівської сільської ради та її виконавчого органу на 2020 рік» в частині прийняття рішення про скорочення вакантної посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
7. Поновити ОСОБА_1 на посаді заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
8. Зобов'язати Олександрівську сільську раду Лиманського району Одеської області нарахувати ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу до моменту ухвалення судом законного рішення, з метою її виплати, та стягнути всю заборгованість по оплаті праці за весь період на його користь;
9. Стягнути з голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатоліївни на користь позивача ОСОБА_1 моральну шкоду в сумі 35000 тис. грн.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись зі змістом позову, суд дійшов висновку, що він не відповідає вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.
Згідно п.3 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Однак, в порушення вимог вищевказаної статті позивачем не зазначено ціну позову щодо вимог майнового характеру (стягнення моральної шкоди).
Згідно п.8 ч.5 ст.160 КАС України у позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Позивачем не зазначено щодо наявності у нього або іншої особи оригіналу письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви.
Відповідно до ч.ч.1, 3, 5 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Предметом даного позову є рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 24.12.2019 року № 826/VІІ «Про звільнення заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради» та рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 09.01.2020 року № 842/VІІ «Про внесення змін до рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 24.12.2019 року № 842/VІІ «Про затвердження штатного розпису та структури чисельності посадових осіб, службовців, працівників Олександрівської сільської ради та її виконавчого органу на 2020 рік».
При цьому суд вважає, що вимоги, які стосуються скасування рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 09.01.2020 року № 842/VІІ «Про внесення змін до рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 24.12.2019 року № 842/VІІ «Про затвердження штатного розпису та структури чисельності посадових осіб, службовців, працівників Олександрівської сільської ради та її виконавчого органу на 2020 рік» є вимогами щодо проходження позивачем публічної служби, оскільки саме на скороченій цим рішенням посаді заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів позивач просить його поновити.
Таким чином, строк звернення до суду в даній справі становить один місяць.
Суд зазначає, що позивач у позовній заяві не вказує конкретної дати, коли дізнався про порушення своїх прав та не надає доказів на підтвердження вказаного.
Згідно ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Суд зазначає, що позивачем до суду не надано доказів звернення до суду з дотриманням строку, визначеного ст.122 КАС України.
Позивачем разом з позовною заявою було подано до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду, у якій посилаючись на тяжкий хворобливий стан позивача з 26.12.2019 року по 05.02.2020 року, на перебування на амбулаторному лікуванні з 26.12.2019 року по 23.01.2020 року та на стаціонарному лікуванні з 24.01.2020 року по 05.02.2020 року просить суд визнати поважною причину пропуску строку звернення до суду.
Суд зазначає, що як вбачається з програмного забезпечення «Діловодство спеціалізованого суду» у період з 09 січня 2020 року по 03 лютого 2020 року до суду від ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду надійшло дванадцять позовних заяв до відповідача голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_2 .
Також, 16 січня 2020 року ОСОБА_1 брав участь у судовому засіданні в адміністративній справі №420/7702/19, та у період перебування позивача на стаціонарному лікуванні (яке передбачає постійне перебування у медичному закладі) ОСОБА_1 03 лютого 2020 року брав участь у судовому засіданні в адміністративній справі №420/7896/19, в яких суддя Вовченко О.А. була головуючою.
Окрім цього, в позовній заяві позивач посилається на те, що йому надається правнича допомога представником за довіреністю безоплатно.
Все вищевказане спростовує доводи позивача про наявність у нього в період з 26.12.2019 року по 05.02.2020 року тяжкого хворобливого стану та відсутність у нього фізичної можливості вчасно звернутись до суду з даним адміністративним позовом.
Згідно ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
За таких обставин, суд вважає підстави, зазначені у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду неповажними.
Згідно ч. 1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви та доказів звернення до суду у строки, визначені ст.122 КАС України чи належним чином обґрунтованого клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду (з копією відповідачам).
Керуючись ст.ст.160, 161, 169 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатоліївни, Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про визнання протиправними дій та рішень, скасування рішень, поновлення на роботі, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди - залишити без руху.
Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Вовченко