06 березня 2020 року справа № 340/339/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (в особі Олександрійського відділу), вул.Соборна,7а, м. Кропивницький, 25000
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
1)визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в частині відмови йому в перерахунку пенсії, з урахуванням заробітної плати за період з 01.08.1982 р. по 18.04.1989 р. в м. Магадан;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити йому пенсію, за наявності відповідних даних заробітної плати в м. Магадані з 01.08.1982р. по 18.04.1989р.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що з 13.03.2017 р. він отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування". Позивач зазначає, що при призначенні пенсії не враховано заробітну плату під час роботи в Магаданській області з 03.08.1982р. по 18.04.1989р., оскільки листом ДП "Державний архів Магаданської області" №С-8 зе відмовлено в наданні первинних документів з технічних причин. Листом від 06.11.2019 року Головним управлінням ПФУ в Кіровоградській області надано відповідь, зі змісту якого встановлено, що позивачу відмовлено у врахуванні наданої позивачем довідки, оскільки неможливо підтвердити її первинними документами.
З поданого до суду відзиву на позовну заяву встановлено, що представник відповідача посилався на те, що під час розрахунку пенсії позивачу були враховані всі надані ним документи, вважає дії посадових осіб управління пенсійного фонду під час нарахування пенсійного забезпечення позивачеві правомірними, вважає адміністративний позов необґрунтованим та наголошує на відмові в його задоволенні (а.с.26-27).
У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та, згідно ст.ст.257,263 КАС України, розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 в 2019 році звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якій просив перерахувати йому пенсію за віком, та надав копії документів, які підтверджують його стаж роботи.
Головним управлінням в листі від 06.11.2019 р. за вих.№6508/02-05 зазначено, що пенсія ОСОБА_1 призначена згідно з нормами чинного законодавства та повідомлено, що заробітна плата за період з серпня 1982 р. по квітень 1989 р. не може бути врахована при визначенні розміру пенсії, оскільки відсутнє підтвердження довідки первинними документами, а тому підстави для перерахунку відсутні.
Не погоджуючись з такими діями управління позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Порядок прийняття та оформлення документів для призначення пенсії за віком врегульовано "Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій", відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.2.1. Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, зокрема, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 4.2. цього Порядку передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
В той же час п.4.7. Порядку гарантує, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що відповідні Управління пенсійного фонду України здійснюють, зокрема, перерахунок пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх документів, які надані саме заявником до органу, що здійснює такий перерахунок.
Також чинним законодавством, встановлене право останнього вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб подання додаткових документів, передбачених законодавством, й перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 , на підтвердження розміру заробітної плати, отриманої у період роботи з 01.08.1982 р. по18.04.1989 р., надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області : копію трудової книжки (а.с.5-10) та копію трудового договору, укладеного ОСОБА_1 02.01.1984 року в м. Магадан (а.с.14).
З матеріалів справи вбачається, що відповідач звернувся до архівної установи Магаданської області із запитом про перевірку довідки про заробітну плату ОСОБА_1 .
Листом від 19.04.2018 року за вих.№С-8зе Обласне державне казенне підприємство «Державний архів Магаданської області» повідомило, що архівна довідка №С-12зе від 26.09.2017 року про заробітну плату, видана ОСОБА_1 є в комп'ютерній базі виданих довідок та в алфавітному журналі реєстрації соціально-правових запитів за 2017 рік відділу забезпечення збереженості документів по особовому складу для виконання соціально - правових запитів. Архівна довідка С-12 зе від 26.09.2017 року оформлена у відповідності до первинних документів Магаданського виробничого автотранспортного об'єднання №3- особистих рахунків ОСОБА_1 за 1982, 1984-1989р.р., які наявні на державному зберіганні у відділі по особовому складу ОДКП «ДАМО». Додатково повідомлено, що надати копії первинних документів немає технічної можливості. Також надано копії архівних довідок (а.с.11-13).
Суд звертає увагу, що неможливість відповідачем перевірити обґрунтованість видачі документів підприємствами, установами та організаціями не може бути підставою для неврахування зазначених документів при призначенні та виплаті пенсії позивачу.
Отже, з огляду на встановлені обставини, а також на право пенсійного фонду, а не обов'язок перевіряти обґрунтованість видачі довідок про заробітну плату підприємств, установ та організацій, суд приходить до висновку, що позивачем подано достовірні відомості та вчинено всі дії для здійснення перерахунку його пенсійного забезпечення, натомість відповідач безпідставно не вчиняє дій щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судовий збір у розмірі 840,80грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 (ІПН - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період з 01.08.1982 року по 18.04.1989 року в м. Магадан - неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням доходів за період з 01.08.1982 року по 18.04.1989 року включно, згідно довідки №С-12зе від 16.06.2017 року, наданої Обласним державним казенним підприємством «Державний архів Магаданської області».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН - НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Повний текст рішення складено та підписано 13.03.2020 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко